Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Praktyka jogi dla kobiet. Przewodnik według nauczania Gity S. Iyengar. Lois Steinberg

  • ¶roda, 12 grudnia 2012
  • autor: Justyna Moćko
Lois Steinberg nie trzeba przedstawiać joginom praktykuj±cym jogę Iyengara. Od lat pod koniec listopada regularnie przyjeżdża do Polski, aby uczyć, egzaminować, pomagać.
Do niedawna w ¶rodowisku joginek funkcjonowały „xerówki” z Woman’s yoga praktice, ksi±żki-albumu, przedmiotu westchnień kobiet w każdym wieku.
 
 
Do niedawna, bo wreszcie mamy polskie (¶wietne) tłumaczenie tej ksi±żki. Wydawnictwo Galaktyka, które wydało już 2 ksi±żki B.K.S Iyengara: „Joga ¶wiatłem życia” i „¦wiatło Jogasutr Patańdżlego” tym razem wydało ksi±żkę napisan± dla kobiet przez kobietę.
A że joga dla kobiet wymaga osobnego opracowania niech ¶wiadcz± słowa Prashanta Iyengara (syna B.K.S), że joga dla kobiet to osobny, samodzielny departament jogi.
Nie ma w tym zbytniej przesady, je¶li pomy¶limy o fazach życia kobiety: okres dojrzewania, rozrodczy (ci±ża) i menopauzalny. A je¶li kobieta chce praktykować zgodnie ze swoim cyklem miesięcznym obejmuj±cym fazę owulacji, miesi±czki, okresu przed menstruacj± i po niej to sprawa staje się jeszcze bardziej złożona.
 Lois Steinberg od lat praktykuje pod okiem Gity Iyengar. Ta do¶wiadczona nauczycielka (50 lat praktyki jogi i 45 lat uczenia) w 1983 r wydała „Joga- doskonała dla kobiet” – kompendium wiedzy o wykonywaniu asan przez kobiety. Jednakże na rynku brak było pozycji szczegółowo opisuj±cej sekwencje dostosowane do cyklu miesięcznego kobiet w okresie rozrodczym i jogiczne odpowiedzi na najczę¶ciej występuj±ce dolegliwo¶ci. Odpowiedzi± na to zapotrzebowanie jest Praktyka jogi dla kobiet. Przewodnik według nauczania Gity S. Iyengar.
 W rozdziale I znajdziemy sekwencje dla kobiet z unormowanym cyklem. Rozdział II obejmuje zestawy asan dla kobiet maj±cych problem z miesi±czk±. Sekwencja po menstruacji została przedstawiona w rozdziale III, który zawiera wskazówki, jak ł±czyć j± z codzienn± praktyk±.
Jak modyfikować pozycje przed menstruacj± przedstawia rozdział IV, a w rozdziale V omawiana jest praktyka jogi dla kobiet z złożonymi problemami: dolegliwo¶ciami przedłużaj±cego się cyklu, częstych infekcji, po operacji ci±ży pozamacicznej.
Wiedza, któr± autorka przekazuje jest precyzyjna i uporz±dkowana – czytaj±c mamy wrażenie, że każde słowo jest tu wła¶ciwie dobrane. Dowodzi to dużego do¶wiadczenia instruktorskiego oraz umiejętno¶ci przelania go na papier.
 Nie jest to ksi±żka przeznaczona dla osób pocz±tkuj±cych. Osoby, które zaczynaj± ćwiczyć powinny praktykować co najmniej kilka miesięcy pod okiem do¶wiadczonego nauczyciela zanim sięgn± po ksi±żkę. Ale kiedy już wezm± ten podręcznik do ręki, jestem przekonana, że często będ± z niego korzystać.
 Szczegółowe opisy pozycji, duże, wyraĽne zdjęcia (jest ich 550! ), wyraĽnie przedstawione korzy¶ci wynikaj±ce z poszczególnych wariantów asan sprawi±, że praktyka adeptek jogi na pewno pogłębi się i rozwinie zrozumienie ciała i jego potrzeb.
Dokładne opisy wariantów, sposobów podparcia ciała pomocami, które w subtelny sposób wprowadzaj± now± jako¶ć do pozycji czyni±c je bardziej skutecznymi to również ogromny walor tej ksi±żki.
 Ksi±żka wydana jest bardzo starannie: albumowy format, dobrej jako¶ci papier, wspomniane wcze¶niej ¶wietne fotografie zachęcaj± do dokładnego studiowania.
Dodatki w postaci słownika pomocy (ze zdjęciami), listy sekwencji, listy asan oraz szczegółowy indeks ¶wiadcz± o profesjonalizmie autorki i dbało¶ci o czytelników, którzy w g±szczu informacji mog± się poczuć zagubieni. Dodatki doskonale porz±dkuj± wiedzę.
 
Ksi±żkę przetłumaczyła Anna Gładysz od lat praktykuj±ca jogę Iyengara. Jogini z tej tradycji doskonale j± znaj±, je¶li przyjeżdżaj± na warsztaty nauczycielek z zagranicy organizowane w Polsce. Najczę¶ciej tłumaczy je Ania, bo po prostu jest najlepsza. Warsztaty z Lois również ona tłumaczy, co dało jej możliwo¶ć dokładnego zrozumienia tego, „co Lois ma na my¶li”, kiedy wydaje poszczególne instrukcje.
Redakcja merytoryczna wykonana przez Nataszę Moszkowicz daje pewno¶ć, że duch jogi został w ksi±żce zachowany.
Te dwa (kobiece) nazwiska gwarantuj± ¶wietn± jako¶ć przekładu.
Ksi±żka ta to przewodnik po życiu kobiety i jako taka jest obowi±zkow± pozycj± na półce każdej joginki.
 
Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl
 Lois Steinberg jest specjalistk± z zakresu medycznych technik w jodze Iyengara. Posiada ponad 25-letnie do¶wiadczenie w nauczaniu jogi. Jest dyrektork± Instytutu Iyengara w Champaign-Urbana w Stanach Zjednoczonych. Spędziła wiele lat w Instytucie w Punie praktykuj±c pod okiem rodziny Iyengara oraz asystuj±c w klasach medycznych. Corocznie odwiedza Instytut w Punie pogłębiaj±c swoj± wiedzę i do¶wiadczenie. Z ramienia Amerykańskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara prowadzi szkolenia dla nauczycieli.
Podstaw± jej nauczania jest do¶wiadczenie głębi praktyki i zaadaptowanie jej do potrzeb studentów, którzy potrzebuj± pomocy terapeutycznej i leczniczej.
 Praktyka jogi dla kobiet. Przewodnik według nauczania Gity S. Iyengar. Lois Steinberg
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft