Joga w praktyce. Kurs wstępny. Geeta S. Iyengar - recenzja początkującej.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Joga w praktyce. Kurs wstępny. Geeta S. Iyengar - recenzja początkującej.

piątek, 24 czerwca 2011

Dominika Wiśniewska

Piszę tę recenzję z perspektywy osoby początkującej, bo mniemam że właśnie do takich osób jak ja skierowana jest ta pomyślałam się, że to musi być fachowy podręcznik. I tak rozpoczęła się moja praktyka własna z książką, dzięki której wykonuję wszystkie pozycje z głębszym zrozumieniem.

Podręcznik ten zaczyna się i kończy inwokacją do Patańdżalego, słyszałam że w niektórych szkołach najbardziej - nie ma tłumaczenia nazw asan na język polski, nie ma też żadnego słowniczka. Tym bardziej, że pierwszą pozycją jest Samasthiti - pierwszy raz spotkałam się z tym określeniem, dla mnie to pozycja góry - Tadasana, w takich momentach czuję się… wytrącona z równowagi.

Kolejną, chyba już ostatnią wadą tego przewodnika jest w moim mniemaniu opisywanie jak dojść do ostatecznej pozycji, podając nazwy pozycji przejściowych - znów w Sanskrycie. Osobom początkującym to nic nie mówi. Przydałyby się przynajmniej oznaczenia stron, na których znajdują się określone pozycje. Na przykład już na jednej z pierwszych stron pojawia się informacja: "…postępuj zgodnie z instrukcjami do samasthiti i utthita hasta padasany, połóż ręce na biodrach i wykonaj parsva hasta padasanę…". Kiedy czytam coś takiego, czuję się zagubiona. No dobrze, dosyć już krytyki, mam nadzieję że wydawcy wezmą to pod uwagę przy wznowieniu tej .

Teraz o zaletach tej : bardzo podoba mi się klasyfikacja pozycji na: asany stojące, siedzące, skłony w przód, skręty, pozycje odwrócone, asany brzuszne, wygięcia do tyłu i asany regeneracyjne - to pomaga zrozumieć w jakiej kolejności powinniśmy się ich uczyć i dlaczego. Nie ma tu żadnych skomplikowanych zawiłości anatomicznych, na przykład opisów który mięsień w którą stronę trzeba rozciągać. Książka napisana jest prostym językiem, instrukcje są jasne i zrozumiałe dla osób początkujących, pomijając oczywiście odniesienia do innych pozycji w Sanskrycie… Dodatkowo przy każdej pozycji pojawiają się celne uwagi, które przypominają o najczęstszych błędach w trakcie wykonywania pozycji i o tym jak im przeciwdziałać, można znaleźć tam wskazówki: o zachowaniu wklęsłych pleców, wydłużaniu ciała, otwieraniu klatki piersiowej, właściwym rozłożeniu ciężaru ciała, koncentracji. Przy niektórych pozycjach pojawiają się także wskazówki jak ułatwić sobie wejście do pozycji a także pół-pozycje oraz pozycje przejściowe, które są świetnym rozwiązaniem dla osób słabiej rozciągniętych.

Razem mamy 49 pozycji dla początkujących, szczerze mówiąc nie znam wszystkich tych asan, niektóre- jak stanie na głowie nadal napawają mnie przerażaniem. Ale już zrozumiałam jak ważne w praktyce jogi są pozycje odwrócone, w można przeczytać że "Pozycje odwrócone to kręgosłup praktyki asan." Podoba mi się jednak, że przy pomocy tej książki sama mogę już ułożyć własną sekwencję pozycji, skupiając się na tych asanach, których najbardziej potrzebuje moje ciało, których Ja potrzebuję.

Kolejną zaletą tego podręcznika jogi jest to że po każdej grupie asan znajdują się informacje o tym jak wpływają one na nasze zdrowie i samopoczucie, a także informacje o ewentualnych przeciwwskazaniach do wykonywania tych pozycji. I co ważne dla kobiet przy pozycjach pojawiają się adnotacje, czy można wykonywać je w trakcie ciąży lub menstruacji.

Bardzo pomocne okazały się szczegółowe ilustracje, zwłaszcza te związane z właściwym ułożeniem dłoni lub stóp oraz obrazujące jak używać pomocy takich jak można znaleźć także wstępne informacje dotyczące dwóch etapów podstawowej pranajamy, jednak bez obaw, nie znajdziecie tam skomplikowanych ćwiczeń oddechowych. Na tym poziomie najważniejsze jest rozluźnienie i normalny, miękki spokojny oddech oraz koncentracja na poprawnym wykonaniu asany.

Nieco zdziwiłam się dochodząc do Powitania Słońca, nie wiedziałam że jest to "część codziennej praktyki religijnej" i że powinno się wykonywać 12 powtórzeń, recytując 12 imion Boga Słońca. Konotacje religijne nie bardzo przekonują mnie do praktyki.

Co zaś tyczy się kwestii duchowych, spodobał mi się cytat: "Stopniowo aktywuje się całe ciało tak, że praktykujący przenika od ciała zewnętrznego do wewnętrznego, i znów poprzez ciało i umysł odnajduje ukrytą energię samej swej istoty, dociera do źródła istnienia, Duszy."

Zachęcam do zapoznania się z tą i chcą stale ulepszać swoją praktykę, pogłębiać wiedzę. Praktykę własną traktuję mimo wszystko jak pracę domową, nadal potrzebuję indywidualnej korekty nauczyciela i tej niesamowitej grupowej energii jaka przepływa przez salę. Myślę że przeszedł czas na zajęcia dla średniozaawansowanych, tym razem sięgnę po "Światło jogi".

recenzja: Dominika Wiśniewska

Joga w praktyce. Kurs wstępny, Wstępny kurs asan i pranajamy oparty na programie nauczanym w Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute, Geeta S. Iyengar, Polskie Stowarzyszenie Jogi Iyengara, Kraków 2101


Zapraszamy na konwencje z udziałem znanych i cenionych na całym świecie nauczycieli jogi:

19-21 sierpnia 2011 II OGÓLNOPOLSKA KONWENCJA JOGI -Sharat Arora prosto z INDII ponownie w Polsce.

22-28 sierpnia 2011 7 DNIOWY WARSZTAT z Sharatem Arora prosto z Indii - Wierchomla ilość miejsc ograniczona!

20-23 października 2011 OGÓLNOPOLSKA KONWENCJA JOGI - JAKI NETT Senior nauczycielka z USA po raz pierwszy w Polsce !

WAKACJE Z JOGĄ 2011- RENOMOWANE SZKOŁY- NAJWIĘKSZY WYBÓR WYJAZDÓW Z JOGĄ !



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Styl Życia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi