Praktyka jogi pomaga w zwalczaniu depresji, nie tylko jesiennej
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Praktyka jogi pomaga w zwalczaniu depresji, nie tylko jesiennej

piątek, 6 marca 2009

Ćwiczenie jogi podnosi w mózgu poziom substancji, której niedobór prowadzi do depresji i zaburzeń lękowych - zaobserwowali w 2007 r naukowcy z Uniwersytetu w Bostonie w USA. Badacze przeprowadzili eksperyment z wykorzystaniem sprzętu, sondującego aktywność mózgu. Po godzinnej sesji jogi w mózgu uaktywniły się ośrodki, odpowiedzialne za walkę z depresją, rozdrażnieniem i złym samopoczuciem.

Badania przeprowadził zespół naukowców z Uniwersytetu w Bostonie (Boston University School of Medicine), pracujący pod kierunkiem pani prof. Chris Streeter, psychiatry i neurologa.
Aby sprawdzić wpływ jogi na samopoczucie naukowcy użyli supernowoczesnego sprzętu do mierzenia rezonansu magnetycznego. Przebadano nim kilkunastoosobową grupę osób, w której byli zarówno pasjonaci jogi, jak i ludzie, którzy nigdy nie mieli z nią styczności. Uczestników eksperymentu podzielono na dwie grupy - jedna z nich miała za zadanie ćwiczyć przez godzinę jogę, a druga w tym czasie przeglądała czasopisma.
Badania mózgu uczestników wykonywano przed sesją jogi bądź czytania, a także po nich. Pomiar ten miał wykazać, że u osób, które ćwiczyły asany, w mózgu podnosi się o 27 proc. poziom kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), głównego neuroprzekaźnika o działaniu hamującym w całym systemie nerwowym. Zbyt niski poziom GABA obserwuje się na przykład u osób z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja albo stany lękowe. W badanej grupie czytających nie odnotowano zaś większych zmian w stężeniu tego związku.
To zdaniem naukowców oznacza, że joga może być bardzo pożyteczna w walce z depresją. Nie ma tu znaczenia rodzaj jogi, bo biorący udział w badaniu ludzie uprawiali różne jej rodzaje - astanga, bikram, vinyasa, Iyengar itp.
Jeden z autorów eksperymentu zauważa: "To pierwsze badania, które pokazują, że można zmierzyć realny wpływ jogi na samopoczucie. Joga może być bardzo użytecznym środkiem w walce z takimi problemami, jak depresja. Oczywiście nie namawiamy do odstawiania lekarstw, ale warto spróbować tej metody i przekonać się o jej działaniu".

Na podstawie artykułów :
Joga wycisza mózg, "Gazeta Wyborcza" 25 V 2007,
Joga sposobem na depresję, za za www.fit.pl

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi