Metoda oddechowa Butejki - Tlenek azotu (NO)
Dołącz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Metoda oddechowa Butejki - Tlenek azotu (NO)

 • piątek, 6 kwietnia 2018
 • autor: Anna Ryczek
Kolejnym gazem, o którym należy wspomnieć zajmując się oddechem i metodą Butejki jest tlenek azotu. Gaz ten stanowi skuteczną obronę przed zwężeniem naczyń krwionośnych i naturalnie obniża ciśnienie krwi, zapobiegając chorobom sercowo – naczyniowym. Określany jako "cząsteczka życia" jest produkowany w naczyniach krwionośnych w i zatokach przynosowych. Stężenie tlenku azotu zwiększa się wielokrotnie podczas powolnego oddychania nosem.
Działanie NO polega na:
 •  zmniejszeniu "lepkości" ścian naczyń krwionośnych. Umożliwia to swobodny przepływ krwi i zapobiega gromadzeniu się złogów tłuszczu i cholesterolu
 •  rozluźnieniu mięśni gładkich, co umożliwia rozszerzenie naczyń krwionośnych
Kiedy naczynia krwionośne są rozszerzone, krew może swobodnie przepływać w organizmie, co pozwala na utrzymanie jej prawidłowego ciśnienia. Bez tlenku azotu zwiększa się "lepkość" ścian naczyń krwionośnych, przez co odkładają się w nich złogi tłuszczowe, prowadząc do ograniczenia przepływu krwi. Blokada ta zwiększa ciśnienie krwi, gdyż serce zmuszone jest wówczas do wytężonego pompowania krwi w ciele, co z kolei zmniejsza dotlenienie serca, wywołując bóle klatki piersiowej i inne objawy naczyniowo – sercowe. Jeśli złogi tłuszczu będą się swobodnie gromadzić mogą po pewnym czasie zacząć się kruszyć i przemieszczać ze ścian naczyń krwionośnych tworząc skrzep. Skrzepy te mogą wywołać katastrofalne skutki jeśli zablokują naczynia krwionośne doprowadzające krew do mózgu czy serca. Jeśli organy te zostaną pozbawione dostępu tlenu może mieć miejsce atak serca lub wylew.
Zatem powolne i spokojne oddychanie przez nos pomaga zarówno zwiększyć poziom dwutlenku węgla jak i tlenu azotu we krwi. Samo przestawienie się na oddychanie nosem ma bardzo wiele dobroczynnych skutków. Istnieje szereg badań na temat korzyści płynących z oddychania nosem w przypadku astmy, bezdechów sennych oraz nadpobudliwości u dzieci.
Można tu zacytować ciekawe badanie określające wpływ niedrożności nosa na jakość snu. Badani spali z zatkanym nosem przez jedną noc, a kolejnej nocy z drożnym nosem. Zatkanie nosa spowodowało, że uczestnicy badania częściej się budzili, mieli gorszą jakość snu i doświadczali więcej zaburzeń oddychania związanych ze snem. W innym badaniu określającym wpływ oddychania przez nos na jakość snu badani mieli zaklejone usta papierowym plasterkiem. Naukowcy odkryli, że ilość zaburzeń snu u tych osób zdecydowanie się zmniejszyła. 
W kolejnym badaniu opublikowanym w American Review of Respiratory Disease obserwowano wpływ oddychania nosem na astmę wysiłkową. Zaobserwowano, że kiedy astmatycy dostali instrukcje, by oddychali naturalnie, większość z nich zaczęła spontanicznie oddychać ustami. Naukowcy odkryli, że oddychanie przez usta w trakcie wysiłku fizycznego powodowało zwężenie dróg oddechowych. Natomiast kiedy poproszono badanych o oddychanie tylko przez nos w trakcie ćwiczeń, astma wysiłkowa nie pojawiała się. Badanie podsumowano tymi słowami: "nosowa i ustna cześć gardła odgrywają ważną rolę w zjawisku zwężenia oskrzeli wywołanym wysiłkiem" .
Warto też wspomnieć o tym, jak nieżyt nosa wpływa na problemy behawioralne u dzieci. W pracy naukowej zatytułowanej „Alergiczny nieżyt nosa w pediatrii: komplikacje medyczne i fizyczne” Blaiss zauważył, że alergiczny nieżyt nosa ma o wiele bardziej negatywny wpływ na zdrowie dziecka nich zwykłe kichnięcie.
„Dzieci cierpiące na alergiczny nieżyt nosa doświadczają wielu problemów, które mogą znacząca wpłynąć na ich zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Fizyczne problemy to nawracające zapalenie zatok, astma i chrapania. Problemami psychicznymi, które są często związane alergicznym nieżytem nosa są zaburzenia snu, słabe wyniki w szkole czy nadpobudliwość”
Źródłowe teksty jogi
Kiedy ugruntowaliśmy już metodę Butejki w świecie twardej naukowej wiedzy chciałabym na zakończenie przytoczyć kilka cytatów z tradycyjnych tekstów jogi, które odnoszą się do oddychania. Jak już wiemy, im więcej oddychasz (hiperwentylujesz), tym mniej tlenu dociera do mózgu i serca Nie dziwi zatem, że w starożytnych tekstach jogi pranajama jest sztuką oddychanie mniej.
Celem pranajamy jest eliminacja ruchów wdechowych i wydechowych.” – Joga Sutry Patańdżalego (IV-II w.p.n.e.)
„Kiedy oddech jest nieregularny, umysł pozostaje chwiejny. Gdy oddech jest równomierny umysł uspokaja się, a jogin odnajduje wyciszenie. Dlatego też oddech powinno się kontrolować ” Hatha Yoga Pradipika (XVw.n.e)
„Kiedykolwiek jogin może, powinien zawsze, we wszystkim co robi, utrzymywać język do góry i ciągle wstrzymywać oddech. To jest nabhomudra, niszczyciel chorób u joginów”. Gheranda Samhita (XV- XVIIw)
„Kiedy jogin potrafi za pomocą woli regulować przepływ powietrza i wstrzymywać oddech (kiedy i na jak długo chce), na pewno osiągnie sukces w kumbhace".  Shiva Samhita (XVII w.n.e)
Żadne z tych oryginalnych tekstów jogi nie wspominają „głębokiego oddychania” czy też nie zachęcają do wydychania „toksycznego” dwutlenku węgla. Przeciwnie - mówią o uspokajaniu, regulowaniu i wstrzymywaniu oddechu. Według nich postęp w pranajamie jest mierzony dłuższym cyklami wdechu, wydechu i wstrzymania oddechu. Mistrzowie jogi potrafią wykonywać 1 oddech na minutę – to jest dopiero prawdziwa kontrola oddechu i ciała. Jest to możliwe jedynie jeśli zmienimy nawykowy sposób oddychania na powolniejszy i mający mniejszą objętość minutową.
Niestety współczesne, zachodnie podejście do jogi i brak zrozumienia fizjologii oddechu doprowadziły do błędnego przekonania, że należy brać głębokie i duże oddechy. Jak pamiętamy z poprzednich artykułów, cicho i powolne oddychanie przez nos podnosi poziom CO2 oraz NO, a tym samym:
 •  rozszerza naczynia krwionośne (wazodylatacja)
 •  rozszerza drogi oddechowe
 •  zwiększa dotlenienie ciała (efekt Bohra)
 •  rozluźnia mięśnie gładkie
 •   stymuluje przywspółczulną część układu nerwowego, przynosząc odczucie spokoju i redukcję łaknienia
 •  podnosi próg aerobowy (tlenowy) i 18-krotnie podnosi wydajność wytwarzania energii w ciele
Dlatego też by w pełni wykorzystać potencjału jogi w trakcie praktyki (oraz na co dzień) należy oddychać cicho, delikatnie i spokojnie. Odczujemy wtedy spokój umysłu, więcej energii w ciele i pełnię zdrowia.
Podsumowując, metoda Butejki ma szereg zastosowań, a najczęściej wykorzystuje się ją w takich dolegliwościach jak:
 •  astma, nieżyt nosa, alergie, polipy nosowe
 •  stres, ataki paniki, problemy z koncentracją, zmęczenie
 •  chrapanie, bezdech senny
 •  krzywy zgryz u dzieci
 •  oddychanie ustami, duszności
Niektórzy już po jednym dniu, inni po 1-2 tygodniach praktyki ćwiczeń Butejki odczuwają:
 •  lepszą jakość snu
 •  więcej energii
 •  spokój umysłu
 •  lekki oddech
 •  poprawę wyników sportowych
 •  kontrolę astmy i po kilku miesiącach praktyki życie wolne od leków
 •  stałe udrożnienie nosa
 •  większą odporność
 •  poprawę zdrowia układu krążenia, obniżenie ciśnienia
Zmień swój oddech, a zmieni się wszystko! 
Warsztaty oddechowe metodą Butejki Wakacje 2018
Wyspa Sobieszewska  -WIĘCEJ
Wierchomla - WIĘCEJ 
Bibliografia:
Olsen KD, Kern EB, Westbrook PR. Sleep and breathing disturbance secondary to nasal obstruction. Otolaryngol Head Neck Surg. 1981 Sep-Oct;89(5):804-10. 
Huang TW, Young TH Novel porous oral patches for patients with mild obstructive sleep apnea and mouth breathing: a pilot study. Otolaryngol Head Neck Surg. 2015 Feb;152(2):369-73. 
Shturman-Ellstein R, Zeballos RJ, Buckley JM, Souhrada JF. The beneficial effect of nasal breathing on exercise-induced bronchoconstriction. American Review Respiratory Disease.1978;(Jul;118(1)):65-73 
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18302831
 
 
 
 
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Yogattractive – naturalny sposób na piękno i pogodę ducha

Od 12 lat pracuję nad systemem anty-ageingu dla twarzy i szyi. Ćwiczenia twarzy są elementem bardzo istotnym, ale nie jedynym. Najpierw podeszłam do sprawy estetycznie, czyli chciałam naturalnie zadbać o twarz. Zadziałała trochę moja próżność, ale także chęć pomagania innym. Yogattractive nie jest c...

Praktyka jogi na piasku i trawie

Urlop to idealny moment, żeby odważyć się na samodzielną praktykę bez wskazówek nauczyciela. Przyjemna sceneria, szum fal i morska bryza powodują, że łatwiej jest się zrelaksować i skupić na wykonywanym ćwiczeniu. Dodatkowo nierówna powierzchnia taka jak piasek przyczynia się do kształtowania mięśni...

KURS NAUCZYCIELSKI JOGI INTEGRALNEJ

Kurs nauczycielski przeznaczony jest dla osób, które pragną zdobyć praktyczne umiejętności i rzetelną wiedzę na temat różnych ścieżek i systemów jogi pod okiem najlepszych w Polsce specjalistów. Zdobyte kwalifikacje i umiejętności oraz końcowy certyfikat uprawniają do wykonywania zawodu nauczyciel...

Joga Festiwal i VI Górski Maraton Jogi w Wierchomli coraz bliżej

Już za miesiąc spotykamy się w Wierchomli, gdzie odbędzie się prawdziwa uczta dla miłośników jogi, doskonałej kuchni i świadomego, pełnego radości życia....

Happy Evolution, czyli jak dać sobie „coś więcej” niż szczęście?

O alergiach, diecie, sportach i miłości do siebie, a także o szczęściu, zero waste oraz mądrym życiu rozmawiają: pasjonatka kuchni roślinnej i event menedżer Helena Chmielewska oraz Żaneta Geltz – redaktor naczelna Magazynu Hipoalergiczni i założycielka Stowarzyszenia Happy Evolution Global As...

Joga, bieganie i medytacja - triatlon inny niż wszystkie !

Joga i triatlon? Z pozoru to niedobrana para, ale tak naprawdę doskonale do siebie pasują. Dosłownie i na wyższym poziomie. Po pierwsze, pomaga triatlonistom odzyskać balans po wyczerpującym treningu. Po drugie może być częścią składową niezwykłego dość, ale dającego zdaniem jego uczestników fa...

Joga Na Trawie - otwarte zajęcia jogi w Warszawie, w każdą sobotę przez całe lato!

Szkoła Joga Żoliborz, portal Joga-Joga.pl oraz Prochownia zapraszają przez całe lato na darmowe zajęcia Joga Na Trawie. Już kolejny rok nauczyciele ze szkoły Joga Żoliborz z Marceliną Sankowską na czele, poprowadzą dla Was zajęcia w przepięknym otoczeniu Parku Żeromskiego na Warszawskim Żoliborzu. ...

Moc kirtanu. Mantry, które łączą i uzdrawiają

"Mantra to lekarstwo dla umysłu" – zapewnia raper MC Yogi. On, Krishna Das, Snatam Kaur i Deva Premal śpiewają mantry w salach szczelnie wypełnionych publicznością. Ludzie nie tylko słuchają, poddają się muzyce i śpiewają razem z nimi. Liczące sobie tysiące lat słowa mantr mają uzdrawiającą mo...

Jak ważne jest poczucie równowagi i jak je utrzymać?

Na co dzień niewiele zastanawiamy się nad prostymi rzeczami - nad tym w jaki sposób oddychamy albo w jakim stanie jest nasze poczucie równowagi. Poziom naszej samoobserwacji jest nieduży choć niesie tyle przydatnych informacji. Ciało samo wysyła sygnały czego mu potrzeba, należy tylko uważnie słucha...

Idealne połączenie - wakacje i joga!

Jeśli praktykujesz jogę już od jakiegoś czasu doskonale wiesz, że nie ma nic lepszego dla ciała od porządnej dawki zbilansowanej sesji asan. Wyobraź sobie teraz swojego ulubionego nauczyciela jogi, siebie i kilkanaście osób tak samo zafiksowanych na jogę jak ty w jakimś cudownym miejscu oddalonym od...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Lipca 2018
Następne
PWŚCPSN
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, książki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ciąży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jogą podróżowanie po Azji
likesoft