Masaż Shantala - pierwsza joga dziecka
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Masaż Shantala - pierwsza joga dziecka

czwartek, 26 stycznia 2017

Marlena Kotas

Masaż Shantala wywodzi się z tradycji indyjskiej, w której umiejętność masowania przekazywana jestz pokolenia na pokolenie. Od stuleci matki masują w ten sposób dzieci - już od pierwszych chwil ich życia.

Tą umiejętność przeniósł na grunt europejski francuski położnik i popularyzator łagodnych technik porodu Frederique Leboyer. Na początku lat 70-tych XX wieku, w czasie jednej ze swoich podróży po Indiach zaobserwował jak kobieta masuje dziecko. Zauroczony tym zdarzeniem, wykonał zdjęcia i opisał masaż w swojej książce - Shantala- Tradycyjna sztuka, masaż dzieci, (1976). Kobieta, będąca dla Frederique Leboyer’a inspiracją miała właśnie na imię: Shantala.

Korzyści z masażu

Masaż dziecka to szczególna forma dotyku, która oprócz przyjemności wynikającej z bliskiego kontaktu przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Stymuluje prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka, pomaga w uregulowaniu snu, wycisza, uspokaja, usprawnia pracę układu pokarmowego łagodząc kolki, regulując wypróżnianie. Dotyk to też pierwsza forma komunikacji, jaka nawiązuje się między dzieckiem a rodzicem. Sprzyja ona bliskości, budowaniu więzi, wzmacnia poczucie wartości dziecka, zaspakaja jego potrzeby bezpieczeństwa oraz miłości, które są niezbędne dla zdrowego rozwoju i stanowią bazę na całe życie. Przy regularnym wykonywaniu masażu dziecko lepiej śpi, jest spokojniejsze, mniej skłonne do płaczu, nie ma problemów z kolką i lepiej się rozwija fizycznie oraz psychicznie.

Korzyści odnosi również mama: masowanie dziecka stymuluje laktację, przeciwdziała depresji poporodowej, pomaga w nawiązaniu więzi z noworodkiem i ułatwia zrozumienie jego niewerbalnych komunikatów. Regularny i głęboki sen dziecka daje młodej mamie również możliwość wypoczynku i snu - często słyszy się, że pierwsze miesiące życia dziecka są z powodu niewyspania bardzo trudne dla rodziców. Korzyści odnoszą również ojcowie masujący swoje dzieci: jest to dla nich okazja do zbudowania silnej więzi emocjonalnej i wspólnego celebrowania dobrego "rodzinnego" dotyku.

Przeciwwskazania do masażu

Masaż Shantala jaka delikatna forma dotyku nie niesie żadnego zagrożenia, oczywiście pod warunkiem prawidłowego wykonania. Tak jak i przy innych technikach masażu istnieją określone przeciwwskazania: stany zapalne, choroby skóry, epilepsja, astma, choroba nowotworowa, dysplazja. Jeśli dzieci są zdrowe i nie ma ogólnych przeciwwskazań do masażu to odstępujemy od masowania w sytuacji, gdy dziecko ma podwyższoną temperaturę, infekcję, atopowe zapalanie skóry, wkrótce po szczepieniu i gdy wykazuje niewyjaśnione przyczyny złego samopoczucia - gdyż to już może wskazywać na początek infekcji. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zasięgnąć opinii lekarza.

Ważne jest aby zawsze uzyskać zgodę dziecka na masowanie - Masaż Shantala polega na głębokim relaksie i powinien sprawiać przyjemność. Nie masujemy bezpośrednio po jedzenie i w przypadku gdy dziecko jest głodne, najlepiej odczekać ok. 1.5 od posiłku.

Przygotowanie do masażu

Istotne jest przygotowanie odpowiedniego miejsca, nagrzanie pomieszczenia i zapewnienie możliwości wykonania całego masażu bez czynników rozpraszających uwagę osoby masującej. Dlatego wyciszamy na ten czas dzwonek telefonu i telewizor, za to warto włączyć muzykę relaksacyjną o spokojnym rytmie. Holendrzy, od których uzyskaliśmy wiedzę i umiejętności, stworzyli specjalną muzykę do masowania dzieci, której dźwięki wyciszają malucha i pozwalają mamie/tacie w odpowiednim rytmie masować. Przygotowujemy wygodne miejsce, lekko podgrzaną oliwkę ( proponujemy naturalne oleje, najlepszej jakości z pierwszego tłoczenia na zimno). Siadamy na kanapie lub na dywanie ( zwyczajowo masaż wykonywany jest na podłodze ), rozpościeramy na wyprostowanych nogach ręcznik a na nim nasze rozebrane dziecko. Możemy również masować dziecko w pozycjach dla nas wygodniejszych czyli np. położyć pomiędzy naszymi szeroko rozłożonymi nogami.

Sposób masowania

Nakładamy na dłonie trochę oliwki, jeśli wcześniej jej lekko nie podgrzaliśmy to rozcieramy intensywnie na dłoniach i następnie delikatnie rozprowadzamy na ciele dziecka. Masaż można zacząć od dowolnej części ciała i w dowolnej kolejności masować. Jednak proponujemy pewien określony schemat i określoną kolejność wykonywanych ruchów, tak aby stopniowo przyzwyczajać dziecko do masażu i umożliwić mu orientację w fazie masażu - początek, środek, finał - i budować bezpieczny, bo znany w swej powtarzalności świat.

Dla zachęty do masowania zaproponujemy Państwu kilka najprostszych ruchów do wykonania ze swoją pociechą w domu.

Masaż klatki piersiowej oraz rączek.

Układamy nasze dłonie na środku klatki piersiowej i delikatnie głaszczemy od środa na zewnątrz. Gdy dłonie znajdą się już po bokach klatki piersiowej prawą dłoń układamy z powrotem na środku klatki i następnie lewą dłoń. W masażu Shantala istotne jest, aby nie odrywać obydwu dłoni jednocześnie. Ruch na boki, kilkakrotnie powtarzamy delikatnie masując całą klatkę piersiową i układając dłonie coraz to niżej. Ruch masowania klatki piersiowej przypomina nam rozpościeranie stronic książki. Następnie chwytamy delikatnie obu rękami rączkę dziecka na wysokości barku i delikatnie naciskając, jedną rękę przesuwamy w stronę nadgarstka dziecka. Ruch powtarzamy zmieniając naszą rękę, ta która trzymała bark - masuje, druga trzyma. Masujemy tylko w jednym kierunku od barku do nadgarstka i powtarzamy kilkakrotnie. W ten sam sposób masujemy drugą ręką.

Masaż brzuszka

Kładziemy całą dłoń na brzuszku dziecka, poniżej łuku żebrowego i delikatnym ruchem z góry w dół, lekko uciskając, masujemy. Powtarzamy kilkakrotnie.

Kolejnym, prostym sposobem masowania brzuszka są ruchy okrężne dłonią, wykonywane dookoła pępka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara - wspomagamy w ten sposób ruchy perystaltyczne jelit, zapobiegamy kolkom i niwelujemy problemy z zaparciaimi.

Masaż nóżek i stópek

Nóżki masujemy tym samym sposobem jak rączki Obowiązuje też ta sama zasada - najpierw masujemy jedną nóżkę, potem drugą. Pełną dłonią możemy też przemasować stopę w kierunku od piętki do paluszków.

Podczas masażu zwracamy uwagę, aby dotyk był delikatny i spokojny, w takim rytmie jak zazwyczaj matka intuicyjnie głaszcze i uspakaja dziecko.

W masażu Shantala ruchów, które wykonujemy jest znacznie więcej. Masujemy ponadto plecy, twarz oraz wykonujemy gimnastykę malucha. Mówimy często, że masaż Shantala to pierwsza joga dziecka.

Gdzie można nauczyć się masażu?

Masaż Shantala jest prostą techniką, której każdy może z łatwością się nauczyć. Młode matki często instynktownie masują swoje dzieci. Młodzi ojcowie również coraz odważniej i chętniej masują swoje pociechy. Stąd bardzo istotna uwaga, iż dziecko powinno być masowane tylko i wyłącznie przez osoby bliskie: rodziców bądź opiekunów.

Dla pełnego bezpieczeństwa i pewności prawidłowego wykonania masażu zachęcamy do nauki pod okiem wykwalifikowanego instruktora masażu Shantala, których w Polsce znajdziemy już blisko 1000. Wśród nich są głównie fizjoterapeuci oraz specjaliści od wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, którzy nauczą młodych rodziców nie tylko jak masować, ale też w jaki sposób prawidłowo pielęgnować dziecko, aby zdrowo się rozwijało.

W całej kraju Instruktorzy Polskiej Szkoły Masażu Shantala prowadzą pokazy, warsztaty oraz indywidualne szkolenia dla rodziców.

Zachęcamy do masowania i zapraszamy do kontaktu bezpośrednio z instruktorem www.shantala.pl

Zapamiętajmy słowa Frederique'a Leboyer:

" Pieszczoty, głaskanie i przytulanie są dla dziecka jak pożywienie.

Tak samo ważne jak białko, minerały i witaminy."

Na zdjęciach Instruktorka Polskiej Szkoły Masażu Shantala Anna Jakóbik z córeczką Olą.

Zdjęcia K.A. Wesoły (kawesoly.com)

autorka: Marlena Kotas

Polska Szkoła Masażu Shantala



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi