Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Masaż Shantala - pierwsza joga dziecka

  • czwartek, 26 stycznia 2017
  • autor: Marlena Kotas
 Masaż Shantala wywodzi się z tradycji indyjskiej, w której umiejętno¶ć masowania przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Od stuleci matki masuj± w ten sposób dzieci - już od pierwszych chwil ich życia. 
T± umiejętno¶ć przeniósł na grunt europejski francuski położnik i popularyzator łagodnych technik porodu Frederique Leboyer. Na pocz±tku lat 70–tych XX wieku, w czasie jednej ze swoich podróży po Indiach zaobserwował jak kobieta masuje dziecko. Zauroczony tym zdarzeniem, wykonał zdjęcia i opisał masaż w swojej ksi±żce - Shantala-  Tradycyjna sztuka, masaż dzieci, (1976). Kobieta, będ±ca dla Frederique Leboyer’a inspiracj± miała wła¶nie na imię: Shantala. 
Korzy¶ci z masażu  
Masaż dziecka to szczególna forma dotyku, która oprócz przyjemno¶ci wynikaj±cej z bliskiego kontaktu przynosi wiele korzy¶ci zdrowotnych. Stymuluje prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka, pomaga w uregulowaniu snu, wycisza, uspokaja, usprawnia pracę układu pokarmowego łagodz±c kolki, reguluj±c wypróżnianie. Dotyk to też pierwsza forma komunikacji, jaka nawi±zuje się między dzieckiem a rodzicem. Sprzyja ona blisko¶ci, budowaniu więzi, wzmacnia poczucie warto¶ci dziecka, zaspakaja jego potrzeby bezpieczeństwa oraz miło¶ci, które s± niezbędne dla zdrowego rozwoju i stanowi± bazę na całe życie. Przy regularnym wykonywaniu masażu dziecko lepiej ¶pi, jest spokojniejsze, mniej skłonne do płaczu, nie ma problemów z kolk± i lepiej się rozwija fizycznie oraz psychicznie. 
Korzy¶ci odnosi również mama: masowanie dziecka stymuluje laktację, przeciwdziała depresji poporodowej, pomaga w nawi±zaniu więzi z noworodkiem i ułatwia zrozumienie jego niewerbalnych komunikatów. Regularny i głęboki sen dziecka daje młodej mamie również możliwo¶ć wypoczynku i snu – często słyszy się, że pierwsze miesi±ce życia dziecka s± z powodu niewyspania bardzo trudne dla rodziców. Korzy¶ci odnosz± również ojcowie masuj±cy swoje dzieci: jest to dla nich okazja do zbudowania silnej więzi emocjonalnej i wspólnego celebrowania dobrego „rodzinnego” dotyku. 
Shantala
Przeciwwskazania do masażu  
Masaż Shantala jaka delikatna forma dotyku nie niesie żadnego zagrożenia, oczywi¶cie pod warunkiem prawidłowego wykonania. Tak jak i przy innych technikach masażu istniej± okre¶lone przeciwwskazania: stany zapalne, choroby skóry, epilepsja, astma, choroba nowotworowa, dysplazja. Je¶li dzieci s± zdrowe i nie ma ogólnych przeciwwskazań do masażu to odstępujemy od masowania w sytuacji, gdy dziecko ma podwyższon± temperaturę, infekcję, atopowe zapalanie skóry, wkrótce po szczepieniu i gdy wykazuje niewyja¶nione przyczyny złego samopoczucia - gdyż to już może wskazywać na pocz±tek infekcji. W razie jakichkolwiek w±tpliwo¶ci należy zasięgn±ć opinii lekarza.
Ważne jest aby zawsze uzyskać zgodę dziecka na masowanie – Masaż Shantala polega na głębokim relaksie i powinien sprawiać przyjemno¶ć. Nie masujemy bezpo¶rednio po jedzenie i w przypadku gdy dziecko jest głodne, najlepiej odczekać ok. 1.5 od posiłku. 
Przygotowanie do masażu  
Istotne jest przygotowanie odpowiedniego miejsca, nagrzanie pomieszczenia i zapewnienie możliwo¶ci wykonania całego masażu bez czynników rozpraszaj±cych uwagę osoby masuj±cej. Dlatego wyciszamy na ten czas dzwonek telefonu i telewizor, za to warto wł±czyć muzykę relaksacyjn± o spokojnym rytmie. Holendrzy, od których uzyskali¶my wiedzę i umiejętno¶ci, stworzyli specjaln± muzykę do masowania dzieci, której dĽwięki wyciszaj± malucha i pozwalaj± mamie/tacie w odpowiednim rytmie masować. Przygotowujemy wygodne miejsce, lekko podgrzan± oliwkę ( proponujemy naturalne oleje, najlepszej jako¶ci z pierwszego tłoczenia na zimno). Siadamy na kanapie lub na dywanie ( zwyczajowo masaż wykonywany jest na podłodze ), rozpo¶cieramy na wyprostowanych nogach ręcznik a na nim nasze rozebrane dziecko. Możemy również masować dziecko w pozycjach dla nas wygodniejszych czyli np. położyć pomiędzy naszymi szeroko rozłożonymi nogami. 
Shantala
Sposób masowania 
Nakładamy na dłonie trochę oliwki, je¶li wcze¶niej jej lekko nie podgrzali¶my to rozcieramy intensywnie na dłoniach i następnie delikatnie rozprowadzamy na ciele dziecka. Masaż można zacz±ć od dowolnej czę¶ci ciała i w dowolnej kolejno¶ci masować. Jednak proponujemy pewien okre¶lony schemat i okre¶lon± kolejno¶ć wykonywanych ruchów, tak aby stopniowo przyzwyczajać dziecko do masażu i umożliwić mu orientację w fazie masażu – pocz±tek, ¶rodek, finał – i budować bezpieczny, bo znany w swej powtarzalno¶ci ¶wiat. 
Dla zachęty do masowania zaproponujemy Państwu kilka najprostszych ruchów do wykonania ze swoj± pociech± w domu.
 Masaż klatki piersiowej oraz r±czek.
Układamy nasze dłonie na ¶rodku klatki piersiowej i delikatnie głaszczemy od ¶roda na zewn±trz. Gdy dłonie znajd± się już po bokach klatki piersiowej praw± dłoń układamy z powrotem na ¶rodku klatki i następnie lew± dłoń. W masażu Shantala istotne jest, aby nie odrywać obydwu dłoni jednocze¶nie. Ruch na boki, kilkakrotnie powtarzamy delikatnie masuj±c cał± klatkę piersiow± i układaj±c dłonie coraz to niżej. Ruch masowania klatki piersiowej przypomina nam rozpo¶cieranie stronic ksi±żki. Następnie chwytamy delikatnie obu rękami r±czkę dziecka na wysoko¶ci barku i delikatnie naciskaj±c, jedn± rękę przesuwamy w stronę nadgarstka dziecka. Ruch powtarzamy zmieniaj±c nasz± rękę, ta która trzymała bark – masuje, druga trzyma. Masujemy tylko w jednym kierunku od barku do nadgarstka i powtarzamy kilkakrotnie. W ten sam sposób masujemy drug± ręk±. 
Masaż brzuszka 
Kładziemy cał± dłoń na brzuszku dziecka, poniżej łuku żebrowego i delikatnym ruchem z góry w dół, lekko uciskaj±c, masujemy. Powtarzamy kilkakrotnie.
Kolejnym, prostym sposobem masowania brzuszka s± ruchy okrężne dłoni±, wykonywane dookoła pępka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara – wspomagamy w ten sposób ruchy perystaltyczne jelit, zapobiegamy kolkom i niwelujemy problemy z zaparciaimi. 
shantala 2
Masaż nóżek i stópek 
Nóżki masujemy tym samym sposobem jak r±czki Obowi±zuje też ta sama zasada – najpierw masujemy jedn± nóżkę, potem drug±. Pełn± dłoni± możemy też przemasować stopę w kierunku od piętki do paluszków. 
Podczas masażu zwracamy uwagę, aby dotyk był delikatny i spokojny, w takim rytmie jak zazwyczaj matka intuicyjnie głaszcze i uspakaja dziecko.
W masażu Shantala ruchów, które wykonujemy jest znacznie więcej. Masujemy ponadto plecy, twarz oraz wykonujemy gimnastykę malucha. Mówimy często, że masaż Shantala to pierwsza joga dziecka. 
Gdzie można nauczyć się masażu? 
Masaż Shantala jest prost± technik±, której każdy może z łatwo¶ci± się nauczyć. Młode matki często instynktownie masuj± swoje dzieci. Młodzi ojcowie również coraz odważniej i chętniej masuj± swoje pociechy. St±d bardzo istotna uwaga, iż dziecko powinno być masowane tylko i wył±cznie przez osoby bliskie: rodziców b±dĽ opiekunów. 
Dla pełnego bezpieczeństwa i pewno¶ci prawidłowego wykonania masażu zachęcamy do nauki pod okiem wykwalifikowanego instruktora masażu Shantala, których w Polsce znajdziemy już blisko 1000. W¶ród nich s± głównie fizjoterapeuci oraz specjali¶ci od wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, którzy naucz± młodych rodziców nie tylko jak masować, ale też w jaki sposób prawidłowo pielęgnować dziecko, aby zdrowo się rozwijało. 
W całej kraju Instruktorzy Polskiej Szkoły Masażu Shantala prowadz± pokazy, warsztaty oraz indywidualne szkolenia dla rodziców.
Zachęcamy do masowania i zapraszamy do kontaktu bezpo¶rednio z instruktorem www.shantala.pl
Zapamiętajmy słowa Frederique'a Leboyer:
„ Pieszczoty, głaskanie i przytulanie s± dla dziecka jak pożywienie.
Tak samo ważne jak białko, minerały i witaminy.”
 
Na zdjęciach Instruktorka Polskiej Szkoły Masażu Shantala Anna Jakóbik z córeczk± Ol±.
Zdjęcia K.A. Wesoły (kawesoly.com)
 
autorka: Marlena Kotas
Polska Szkoła Masażu Shantala
 
 
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft