Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Ocet jabłkowy - dlaczego warto go pić?

  • czwartek, 10 grudnia 2015
  • autor: Justyna Moćko
Anglicy mówi± na ocet jabłkowy - eliksir życia. Maj± też przysłowie, że je¶li zjesz choć jedno jabłko dziennie, zapomnisz drogę do lekarza. Podobnie działa też ocet jabłkowy, gdyż wszystkie pożyteczne substancje, zawarte w tych owocach, przechodz± w ocet. 
Lecznicze działanie octu jabłkowego było znane już w starożytnym Rzymie. Obecnie nie wszystkie dane o leczniczych wła¶ciwo¶ciach s± w równym stopniu potwierdzone naukowo. Czę¶ć wynika z tradycji medycyny ludowej.
Przetaczamy te potwierdzone;-)
ocet jablkowy
 Dostarcza wielu potrzebnych składników.
W occie jabłkowym jest około 20 najważniejszych substancji mineralnych i mikroelementów, a także kwasy octowy, mlekowy i cytrynowy, cenne substancje balastowe, cały szereg fermentów i aminokwasów.
Zawiera bezcenny potas, sód, fluor, żelazo, fosfor, miedĽ, witaminę A, witaminy z grupy B, C, E, P, bioflawonidy (pełni±ce funkcje antyoksydacyjne oraz wzmacniaj±ce naczynia krwiono¶ne), pektyny oraz kwasy: mlekowy, cytrynowy i octowy.
Potas odpowiedzialny jest za dobr± pamięć i koncentrację. Bierze on udział w procesie przewodzenia impulsów w układzie nerwowym oraz pozwala na utrzymanie prawidłowego utrzymania ci¶nienia krwi. Jego niedobór może powodować bolesne skurcze mię¶ni, problemy z jelitami oraz such± skór±.
Pektyny przyspieszaj± metabolizm i uwalniaj± organizm z substancji truj±cych, jednocze¶nie ułatwiaj±c trawienie. To one odpowiedzialne s± za zmniejszenie stopnia przyswajania i odkładania tłuszczu w naszym organizmie. Obniżaj± poziom cholesterolu, zapobiegaj± więc miażdżycy i nadci¶nieniu.  Reguluj± także gospodarkę kwasów żółciowych, chroni±c przed powstawaniem kamieni żółciowych.
Witamina E, zwana witamin± młodo¶ci to naturalny antyutleniacz, chroni±cy nasze ciało przed starzeniem się.  Odpowiada także za prawidłowy wzrok. Chroni przed bezpłodno¶ci±, miażdżyc±, zawałem, a także zapobiega powstawaniu komórek rakowych i hamuje ich wzrost. Jej wysokie dawki obniżaj± komórkowy stres oksydacyjny.  Dieta bogata w tę witaminę warunkuje również prawidłowy  przebieg ci±ży.
Jest w occie także trochę witaminy B6.
Ocet z jabłek jest ważny dla systemu nerwowego i układu kr±żenia. Wyrównuje on także równowagę zasadowo-kwasow± organizmu. Wbrew pozorom służy odkwaszaniu organizmu (nie mylić z zakwaszeniem żoł±dka).
ocet jablkowy
2) Szybsze trawienie i odchudzanie
 Wiele chorób bierze się z niedokwaszenia żoł±dka, co powoduje że pokarm, a zwłaszcza białka, nie s± dobrze trawione. Wła¶nie z tego względu warto przed posiłkami pić roztwór octu.
Nie należy oczywi¶cie pić go w dużych ilo¶ciach (wtedy byłoby to szkodliwe). W zupełno¶ci wystarcz± dwie, trzy łyżeczki rozpuszczone w szklance przegotowanej wody. Pić należy 2 - 3 razy dziennie przed posiłkami (10-15 minut) małymi łyczkami.  Ale uwaga - je¶li nie przewidujesz ¶niadania/posiłku, to lepiej zrobić to przed kolejnym posiłkiem.
Ocet pomaga spalić tłuszcz i oczy¶cić organizm z toksyn, a także jest znakomitym ¶rodkiem dietetycznym. I to nie tylko dlatego, że jest prawie bezkaloryczn± przypraw±, która jako dodatek do sałatek może zast±pić majonez.  Jego kwa¶ny odczyn znacznie przyspiesza procesy trawienia i w ten sposób organizm jest w stanie spalić więcej kalorii i skutecznie pozbyć się nagromadzonych zapasów tłuszczów.
Osoby z nadwag± pragn±ce przeprowadzić kurację octow± powinny go pić trzy razy dziennie (po dwie łyżki octu na pół szklanki przegotowanej wody): na czczo, przed obiadem i przed snem. Trzeba przy tym ograniczyć spożycie soli. Kuracja trwa długo, gdyż spalanie tłuszczu odbywa się powoli, za to bez szkody dla zdrowia.
Picie octu nie jest wskazane dla osób choruj±cych na wrzody żoł±dka.
ocet jablkowy
 3. Pomaga zwalczyć anemię, cukrzycę i inne choroby
 Porcję octu powinny codziennie wypić osoby cierpi±ce na anemię, gdyż pobudza on produkcję czerwonych krwinek.
Kiedy spożywamy węglowodany (skrobię, cukier, owoce, warzywa) i dodajemy odrobinę octu do posiłków (jedna łyżka), spowalnia to wzrost poziomu cukru we krwi, produkcję insuliny oraz obniża poziom cholesterolu we krwi.
Kwasowo¶ć octu spowalnia opróżnianie żoł±dka, co sprawia że każdy skonsumowany posiłek ma niższy indeks glikemiczny (IG). A to poci±ga za sob± same pozytywne skutki zdrowotne,
Ponadto ocet blokuje aktywno¶ć amylazy w jelicie cienkim. Amylaza to enzym rozkładaj±cy wielocukry (np. skrobię) na cukry proste (np. glukozę), które następnie s± wchłaniane z przewodu pokarmowego. Czę¶ć spożywanej skrobi nie przekształca się w cukier we krwi, ale jest wydalana.
Kwas octowy to również doskonały antyseptyk. Rozcieńczony możemy użyć także do przemywania powierzchownych oparzeń, co zapobiegnie tworzeniu się blizn i u¶mierzy ból.
Ocet, ze względu na kwa¶ny odczyn, jest bardzo skuteczny w walce z bakteriami. Badacze udowodnili, że najbardziej skuteczny jest w przypadku bakterii najczę¶ciej wywołuj±cych bóle uszu. S± to bakterie z rodzaju: Pseudomonas, Staphylococcus i Proteus
ocet jabłkowy
 4. Zastosowanie w kosmetyce:
Ocet tonizuje skórę, działa antybakteryjnie i antygrzybicznie, lecz±c tr±dzik i inne choroby skórne (domowy tonik – pół na pół z wod±). Wspaniale nabłyszcza włosy i nie pozwala im wypadać je¶li nim płuczemy głowę.
Przynosi ulgę puchn±cym stopom i żylakom. Dr. Tombak w swoich ksi±żkach zaleca picie octu jabłkowego oraz nacieranie nim nóg w przypadku występowania żylaków. Ocet jabłkowy skutecznie niszczy też kurzajki.
Można stosować  go w formie:
toniku do twarzy – mieszamy pół na pół z wod± . Takim płynem przemywamy buzię 2  razy dziennie.
płukanki do włosów – do litra ciepłej wody dodajemy 1/4 filiżanki octu jabłkowego. Spłukujemy nim włosy
okładów – gazę/lnian± ¶ciereczkę nas±czamy wod± z octem (w proporcji 2:1), na 15-20 min. owijamy miejsca chorobowo zmienione (stłuczenia, spuchnięcia, siniaki, żylaki).
k±pieli – do wanny z wod± wlewamy szklankę octu, k±piemy się 15 min. Taki „zabieg” ¶wietnie oczy¶ci i zrelaksuje nasz± skórę . Stosujemy 2 – 3 razy  w tygodniu.
k±pieli parowej – do litra wrz±cej wody wsypujemy gar¶ć kwiatów rumianku i wlewamy 4 łyżki octu. Przez 10 min. trzymamy twarz nad paruj±cym roztworem. Wycieramy ręcznikiem i wklepujemy naturalny krem. Skóra jest oczyszczona i od¶wieżona.
płynu do płukania jamy ustnej –  wlewamy 2 łyżki octu do szklanki wody, płuczemy gardło. To doskonały sposób na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust i wzmocnienie zębów.
 Aby dobrze wykorzystać dobrodziejstwo octu jabłkowego warto go samemu zrobić. Powodzenia! ;-)
Przepis na ocet jabłkowy
 Składniki:
1 kilogram jabłek
100 g miodu lub cukru
10 dkg drożdży
5 szklanek przegotowanej ostudzonej wody
kawałek razowego chleba
 Sposób wykonania:
 Jabłka umyć i zetrzeć na tarce o grubych oczkach razem ze skórk± oraz gniazdami nasiennymi. Następnie masę jabłkow± umie¶cić w dużym słoju lub glinianym naczyniu i zalać przegotowan± wod± zamieszan± z cukrem, dodać także drożdże i kawałek razowego chleba. Naczynie należy zamkn±ć gaz± i odstawić na dwa tygodnie, aby owoce sfermentowały. Dwa razy w ci±gu dnia należy miksturę zamieszać drewnian± łyżk±.
 Następnie płyn zlać, ods±czaj±c od mi±ższu owoców. Specyfik po ods±czeniu ponownie umie¶cić w naczyniu na następne 40 dni i odstawić, aby zaszły procesy fermentacji. Po tym czasie ocet jest gotowy do spożywania. Gotowy ocet rozlać do butelek, s±cz±c go przez gazę i odstawić w ciemne miejsce.
opracowała Justyna Moćko 
Justyna@joga-joga.pl 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft