Olej kokosowy
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Olej kokosowy

  • ¶roda, 4 listopada 2015
  • autor: Justyna Moćko
Olej kokosowy dzięki swoim wła¶ciwo¶ciom zdrowotnym i pielęgnacyjnym znalazł zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Paradoksalnie olej kokosowy jest najlepszym ¶rodkiem... na odchudzanie. Pozwala bowiem pozbyć się nadwagi i otyło¶ci (zwłaszcza tej brzusznej), gdyż nie odkłada się w postaci zbędnego tłuszczu, lecz jest wykorzystywany do produkcji energii i spalania kalorii. 
Pozyskiwany z mi±ższu kokosa olej powszechnie uważa się za najzdrowszy olej na ziemi. Wszystko dlatego, że ma w swoim składzie wyj±tkow± grupę cz±stek tłuszczu - trójglicerydy ¶redniołańcuchowe (MCT). Mimo że s± to uważane za niezdrowe tłuszcze nasycone (stanowi± 90 proc. oleju kokosowego), spożywane w niewielkich lub umiarkowanych ilo¶ciach mog± przynie¶ć wiele korzy¶ci.
Olej kokosowy na odchudzanie
Trójglicerydy ¶redniołańcuchowe (MCT) to wyj±tkowa grupa czystek tłuszczu, ponieważ s± one metabolizowane inaczej niż pozostałe tłuszcze. Po dostaniu się do organizmu nie zostaj± zamienione w tkankę tłuszczow±, lecz s± od razu wykorzystywane do produkcji energii, a co za tym idzie - do przy¶pieszenia tempa przemiany materii. Oznacza to, że po zjedzeniu posiłku z dodatkiem oleju kokosowego szybciej spala się zbędne kalorie, co zapobiega nadwadze i otyło¶ci. Ponadto olej kokosowy jest bardzo syc±cy, w zwi±zku z tym szybko i na długo zaspokaja głód, co zapobiega przejadaniu się i podjadaniu między posiłkami.
Potwierdzaj± to badania brazylijskich naukowców, których wyniki zostały opublikowane w czasopi¶mie medycznym "Lipids". W ich eksperymencie wzięło udział 40 kobiet w wieku od 20 do 40 lat, które cierpiały na otyło¶ć brzuszn±. Przez 12 tygodni czę¶ć z nich spożywała dziennie 30 ml oleju kokosowego, a czę¶ć 30 ml oleju sojowego. W tym czasie miały odżywiać się tak, jak do tej pory i dodatkowo maszerować codziennie przez 50 minut. Okazało się, że po zakończeniu badań kobiety, które spożywały olej kokosowy, miały znacznie niższe BMI i mniejszy obwód w talii niż kobiety, które spożywały olej sojowy.
Osobom odchudzaj±cym się zaleca się stosować dwie łyżki (30 ml) oleju kokosowego dziennie.
olej kokosowy
Olej kokosowy może zapobiec chorobom układu kr±żenia
W zwi±zku z tym, że olej kokosowy zmniejsza otyło¶ć brzuszn±, zmniejsza również ryzyko rozwoju chorób z ni± zwi±zanych. Otyło¶ć brzuszna prowadzi bowiem do rozwoju cukrzycy, nadci¶nienia tętniczego, które tworz± zespół metaboliczny. Ten z kolei znacznie zwiększa ryzyko powikłań w postaci chorób sercowo-naczyniowych (m.in.zawał serca, udar mózgu).
Olej kokosowy zapobiega tym schorzeniom jeszcze w inny sposób. Wyniki badań opublikowane w czasopi¶mie "Lipids" wykazuj±, że badane przez brazylijskich naukowców kobiety nie tylko schudły, lecz także wzrósł w ich organizmie poziom "dobrego" cholesterolu HDL. Wynika z tego, że olej kokosowy przyczynia się do podwyższenia "dobrego" cholesterolu kosztem obniżenia jego "złej" frakcji LDL, a co za tym idzie - obniża ryzyko rozwoju miażdżycy, a dalej wła¶nie chorób serca.
olej kokosowy
Olej koksowy dla sportowców i kulturystów
Trójglicerydy ¶redniołańcuchowe (MCT) szybko s± przemieniane na łatwo przyswajaln± energię, czyli „paliwo”, które jest niezbędne mię¶niom podczas uprawiania sportów, zwłaszcza tych wytrzymało¶ciowych. Ponadto, w zwi±zku z tym, że ograniczaj± tendencję do odkładania się tkanki tłuszczowej, pomagaj± także budować masę mię¶niow±.
Olej kokosowy a cukrzyca
Olej kokosowy usprawnia wydzielanie insuliny, a tym samym reguluje poziom cukru we krwi. W ten sposób zapobiega rozwojowi insulino odporno¶ci (to zmniejszone działanie insuliny na tkanki docelowe), a dalej cukrzycy. Ponadto olej kokosowy zmniejsza ryzyko rozwoju tych dwóch schorzeń poprzez zmniejszenie przyrostu masy ciała. S± one bowiem często diagnozowane wła¶nie u osób z nadwag± i otyło¶ci±.
Olej kokosowy na demencję
Trójglicerydy ¶redniołańcuchowe występuj±ce w oleju koksowym pomagaj± w leczeniu chorób zwi±zanych z funkcjonowaniem mózgu, szczególnie choroby Parkinsona i Alzheimera. Naukowcy już w 2006 roku na łamach „Neurobiology of Aging” przekonywali, że podawanie trójglicerydów ¶redniołańcuchowych chorym na Alzheimera spowodowało znacz±c± poprawę ich stanu. Ich spożywanie prowadzi bowiem do istotnego zwiększenia stężenia ciał ketonowych w mózgu, które staj± się dla niego alternatywnym (zamiast glukozy) Ľródłem energii (u osób z chorob± Alzheimera istnieje patologiczne zmniejszenie zdolno¶ci mózgu do wykorzystywania glukozy - przyp. red.). W konsekwencji dochodzi do poprawy funkcji poznawczych chorego.
olej kokosowy
 Olej kokosowy - najlepszy ten tłoczony na zimno
Najzdrowszym olejem kokosowym jest ten tłoczony na zimno. W temperaturze do 26 stopni C zachowuje postać stał±, jest biały jak smalec, ale w odróżnieniu od niego posiada widoczne słoje i bardzo przyjemny koksowy zapach. W wyższej temperaturze staje się płynny. Można go poznać także po krótkim czasie przydatno¶ci do spożycia i wysokiej cenie (1 l ok. 60 zł).
Należy wystrzegać się oleju kokosowego rafinowanego, który produkuje się w wysokich temperaturach i czasami również przy użyciu chemicznych rozpuszczalników, gdyż jest pozbawiony wielu swoich prozdrowotnych wła¶ciwo¶ci. Taki olej ma dłuższy termin przydatno¶ci do spożycia, jest bezbarwny, pozbawiony zapachu, smaku i jest ¶rednio dwa razy tańszy niż olej tłoczony na zimno.
Olej kokosowy - naturalny antybiotyk
Na olej kokosowy składa się kwas laurowy, który ma silne działanie antybakteryjne, a także wiruso- i grzybobójcze. Naukowcy z Athlone Institute of Technology (AIT) w Irlandii odkryli, że dzięki temu olej kokosowy skutecznie hamuje rozwój szkodliwych bakterii, które s± przyczyn± próchnicy i infekcji jamy ustnej. Z kolei naukowcy na łamach "Journal of Bacteriology" przekonuj±, że olej kokosowy potrafi zwalczyć gronkowca złocistego, który jest częst± przyczyn± chorób skóry. Niektórzy s±dz±, że olej koksowy jest w stanie poradzić sobie za takimi wirusami, jak wirus opryszczki, odry, grypy, a nawet wirusem HIV. Potwierdzeniem tej teorii zajmuj± się teraz specjali¶ci. Z kolei z badań, które zostały opublikowane w 2007 roku w "Journal of Medicinal Food", wynika, że olej kokosowy wspomaga w walce z długotrwał± grzybic± stóp, gdyż zwalcza grzyby z rodziny Candida.
olej kokosowy
 Olej kokosowy - zastosowanie w kuchni
Olej kokosowy można stosować jak masło i smarować nim m.in. chleb. Ponadto na jego bazie można przyrz±dzać ciasta, torty i czekoladowe desery. W zwi±zku z tym, że olej kokosowy rozpuszcza się w temperaturze ok. 26 stopni C, może być też dodawany do dressingów i sosów sałatkowych, oczywi¶cie z umiarem.
Olej kokosowy - zastosowanie w kosmetyce
Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym głęboko penetruj± i odżywiaj± skórę, dzięki czemu jest on doskonałym kremem nawilżaj±cym i wygładzaj±cym. W zwi±zku z tym powinny po niego sięgn±ć posiadaczki cery suchej i odwodnionej. Z kolei antybakteryjne wła¶ciwo¶ci kwasu laurynowego sprawiaj±, że olej kokosowy doskonale zwalcza tr±dzik. By pozbyć się krost, można wcierać olej w skórę, jak również dodawać go do posiłków zamiast innych tłuszczów ro¶linnych. Dodatkowo olej kokosowy chroni skórę przed słońcem, gdyż wykazuje to samo działanie, co krem z filtrem SPF 10.
Z kolei na łamach "Journal of Cosmetic Science" specjali¶ci przekonuj±, że olej kokosowy wywiera korzystny wpływ także na włosy. Trójgliceryd kwasu laurynowego jest bardzo podobny do białek we włosach, a dzięki swojej niskiej masie cz±steczkowej i prostym łańcuchom liniowym może przenikać w gł±b trzonu włosa.
Olej kokosowy zawiera również zwi±zki, które wybielaj± zęby. W zwi±zku z tym można na jego bazie przyrz±dzić pastę do zębów. Wystarczy poł±czyć go z sod± oczyszczon±, sproszkowanymi skorupkami jaj (dla optymalnej proporcji wapnia-magnezu), ksylitolem i olejkami eterycznymi, takimi jak mięta czy cynamon.
¬ródło danych: naturalnews.com
 opracowała Justyna Moćko
justyna@joga-joga.pl

 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Joga z krzesłem. Cenna lektura dla każdego jogina.

Ksi±żki do jogi dziel± się na dwa rodzaje. Takie, które ładnie wygl±daj± na półce i takie, z których można w praktyce korzystać. Ksi±żki na półkę, to albo zawiłe próby tłumaczenia teoretycznego, czym jest joga, albo kolorowe nie do końca udane podręczniki do nauki asan, z których nie sposób się czeg...

Wdzięczno¶ć kluczem do szczę¶cia

W dzień silni i przebojowi. Wieczorami przeżuwamy stres (albo on przeżuwa nas). Rano, zanim otworzymy oczy, umysł już podsuwa milion spraw, które trzeba załatwić w ci±gu dnia. Z tyłu głowy co¶ szepcze: "nie zd±żysz!". Jak sobie z tym radzić? Sposobów jest wiele, a jednym z nich, i to całkiem skute...

Kanon literatury jogicznej w sklepie JOGA-JOGA.PL

Najnowsze wydanie "biblii jogi" czyli ksi±żka "¦wiatło Jogi" B.K.S. Iyengara, poszerzone i wzbogacone o płytę dvd z filmem biograficznym o życiu Mistrza. Polecamy także " Pranajama, sztuka oddychania w jodzie" B.K.S.Iyengara a także "Joga doskonała dla kobiet" Gitty S. Iyengar. Pozycje obowi±zkowe w...

Wytrzę¶ to! TRE® pomaga uwolnić się od stresu.

Proste ćwiczenia, które robi± co¶ dziwnego z ciałem. Sesja TRE® mnie zaskoczyła, choć mniej więcej wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Po krótkiej rozgrzewce ciało zaczyna samoistnie drgać. Potem przyszło ukojenie. Dowód na to, że ciało pamięta to, czego nie pamięta umysł, który nosi w sobi...

3 mikstury ziołowe, pomocne przy stanach zapalnych gardła.

Jesień to czas wzmożonej podatno¶ci na przeziębienia i grypę. Je¶li odczuwamy pierwsze symptomy, warto wesprzeć organizm w powrocie do równowagi, naturalnymi ¶rodkami. Po ziołowe mieszanki, warto sięgać wtedy, kiedy czujemy, że czosnek, cytryna, imbir, miód i pierzyna mog± być niewystarczaj±ce, np. ...

Dlaczego nie robię postępów w mojej praktyce jogi...

Jogin wie, że w wyniku wykonywania asan przede wszystkim zdobywa zdrowie. Jest to cenny nabytek zdobywany ciężk± prac±, stan zupełnej równowagi ciała, umysłu i ducha. Tak więc nie chodzi o akrobatyczne wykonanie asany, wykraczaj±ce poza granice swoich możliwo¶ci, lecz o stał±, żarliw± praktykę, poł±...

Dzięgiel le¶ny, i inne skarby z ł±k do zebrania w paĽdzierniku.

PaĽdziernik, to czas zbioru nie tylko dojrzałych i pełnych witamin, owoców głogu, dzikiej róży czy tarniny, ale także pożytecznego dzięgla le¶nego, którego wła¶ciwo¶ci mog± być pomocne na różne dolegliwo¶ci. ...

Sztuka i joga id± ze sob± w parze. Niezwykłe sesje w muzeach.

Muzealna sala pełna adeptów jogi, którzy praktykuj± asany i pranajamę otoczeni działami sztuki? To nie fantazja. Coraz więcej renomowanych muzeów na ¶wiecie organizuje tego typu wydarzenia. Po sesji wypełnionej asanami można wzi±ć udział w medytacji, a potem zwiedzić w małej, kameralnej grupie ekspo...

Top 6 asan, które pomog± Ci utrzymać formę po lecie.

Czas letni to okres, w którym słońce sprawia, że mamy więcej energii i motywacji do działania. Bardziej dbamy o swoj± odsłonięt± skórę i ciało. Mamy więcej czasu i okazji do tego, aby aktywnie spędzać czas. Co zrobić, aby nie stracić formy po lecie i cieszyć się wysokim poziomem energii przez cały r...

Wystartował Kurs Nauczycielski Jogi Integralnej

Dnia 8 wrze¶nia odbył się w szkole Joga Żoliborz w Warszawie ponad trzy godzinny egzamin wstępny oceniaj±cy kompetencje osób chc±cych uczestniczyć w Kursie Nauczycielskim Jogi Integralnej. Miał on na celu sprawdzenie umiejętno¶ci i przydzielenie do wła¶ciwej grupy w zależno¶ci od poziomu zaa...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Listopada 2018
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft