Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Olej kokosowy

  • ¶roda, 4 listopada 2015
  • autor: Justyna Moćko
Olej kokosowy dzięki swoim wła¶ciwo¶ciom zdrowotnym i pielęgnacyjnym znalazł zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Paradoksalnie olej kokosowy jest najlepszym ¶rodkiem... na odchudzanie. Pozwala bowiem pozbyć się nadwagi i otyło¶ci (zwłaszcza tej brzusznej), gdyż nie odkłada się w postaci zbędnego tłuszczu, lecz jest wykorzystywany do produkcji energii i spalania kalorii. 
Pozyskiwany z mi±ższu kokosa olej powszechnie uważa się za najzdrowszy olej na ziemi. Wszystko dlatego, że ma w swoim składzie wyj±tkow± grupę cz±stek tłuszczu - trójglicerydy ¶redniołańcuchowe (MCT). Mimo że s± to uważane za niezdrowe tłuszcze nasycone (stanowi± 90 proc. oleju kokosowego), spożywane w niewielkich lub umiarkowanych ilo¶ciach mog± przynie¶ć wiele korzy¶ci.
Olej kokosowy na odchudzanie
Trójglicerydy ¶redniołańcuchowe (MCT) to wyj±tkowa grupa czystek tłuszczu, ponieważ s± one metabolizowane inaczej niż pozostałe tłuszcze. Po dostaniu się do organizmu nie zostaj± zamienione w tkankę tłuszczow±, lecz s± od razu wykorzystywane do produkcji energii, a co za tym idzie - do przy¶pieszenia tempa przemiany materii. Oznacza to, że po zjedzeniu posiłku z dodatkiem oleju kokosowego szybciej spala się zbędne kalorie, co zapobiega nadwadze i otyło¶ci. Ponadto olej kokosowy jest bardzo syc±cy, w zwi±zku z tym szybko i na długo zaspokaja głód, co zapobiega przejadaniu się i podjadaniu między posiłkami.
Potwierdzaj± to badania brazylijskich naukowców, których wyniki zostały opublikowane w czasopi¶mie medycznym "Lipids". W ich eksperymencie wzięło udział 40 kobiet w wieku od 20 do 40 lat, które cierpiały na otyło¶ć brzuszn±. Przez 12 tygodni czę¶ć z nich spożywała dziennie 30 ml oleju kokosowego, a czę¶ć 30 ml oleju sojowego. W tym czasie miały odżywiać się tak, jak do tej pory i dodatkowo maszerować codziennie przez 50 minut. Okazało się, że po zakończeniu badań kobiety, które spożywały olej kokosowy, miały znacznie niższe BMI i mniejszy obwód w talii niż kobiety, które spożywały olej sojowy.
Osobom odchudzaj±cym się zaleca się stosować dwie łyżki (30 ml) oleju kokosowego dziennie.
olej kokosowy
Olej kokosowy może zapobiec chorobom układu kr±żenia
W zwi±zku z tym, że olej kokosowy zmniejsza otyło¶ć brzuszn±, zmniejsza również ryzyko rozwoju chorób z ni± zwi±zanych. Otyło¶ć brzuszna prowadzi bowiem do rozwoju cukrzycy, nadci¶nienia tętniczego, które tworz± zespół metaboliczny. Ten z kolei znacznie zwiększa ryzyko powikłań w postaci chorób sercowo-naczyniowych (m.in.zawał serca, udar mózgu).
Olej kokosowy zapobiega tym schorzeniom jeszcze w inny sposób. Wyniki badań opublikowane w czasopi¶mie "Lipids" wykazuj±, że badane przez brazylijskich naukowców kobiety nie tylko schudły, lecz także wzrósł w ich organizmie poziom "dobrego" cholesterolu HDL. Wynika z tego, że olej kokosowy przyczynia się do podwyższenia "dobrego" cholesterolu kosztem obniżenia jego "złej" frakcji LDL, a co za tym idzie - obniża ryzyko rozwoju miażdżycy, a dalej wła¶nie chorób serca.
olej kokosowy
Olej koksowy dla sportowców i kulturystów
Trójglicerydy ¶redniołańcuchowe (MCT) szybko s± przemieniane na łatwo przyswajaln± energię, czyli „paliwo”, które jest niezbędne mię¶niom podczas uprawiania sportów, zwłaszcza tych wytrzymało¶ciowych. Ponadto, w zwi±zku z tym, że ograniczaj± tendencję do odkładania się tkanki tłuszczowej, pomagaj± także budować masę mię¶niow±.
Olej kokosowy a cukrzyca
Olej kokosowy usprawnia wydzielanie insuliny, a tym samym reguluje poziom cukru we krwi. W ten sposób zapobiega rozwojowi insulino odporno¶ci (to zmniejszone działanie insuliny na tkanki docelowe), a dalej cukrzycy. Ponadto olej kokosowy zmniejsza ryzyko rozwoju tych dwóch schorzeń poprzez zmniejszenie przyrostu masy ciała. S± one bowiem często diagnozowane wła¶nie u osób z nadwag± i otyło¶ci±.
Olej kokosowy na demencję
Trójglicerydy ¶redniołańcuchowe występuj±ce w oleju koksowym pomagaj± w leczeniu chorób zwi±zanych z funkcjonowaniem mózgu, szczególnie choroby Parkinsona i Alzheimera. Naukowcy już w 2006 roku na łamach „Neurobiology of Aging” przekonywali, że podawanie trójglicerydów ¶redniołańcuchowych chorym na Alzheimera spowodowało znacz±c± poprawę ich stanu. Ich spożywanie prowadzi bowiem do istotnego zwiększenia stężenia ciał ketonowych w mózgu, które staj± się dla niego alternatywnym (zamiast glukozy) Ľródłem energii (u osób z chorob± Alzheimera istnieje patologiczne zmniejszenie zdolno¶ci mózgu do wykorzystywania glukozy - przyp. red.). W konsekwencji dochodzi do poprawy funkcji poznawczych chorego.
olej kokosowy
 Olej kokosowy - najlepszy ten tłoczony na zimno
Najzdrowszym olejem kokosowym jest ten tłoczony na zimno. W temperaturze do 26 stopni C zachowuje postać stał±, jest biały jak smalec, ale w odróżnieniu od niego posiada widoczne słoje i bardzo przyjemny koksowy zapach. W wyższej temperaturze staje się płynny. Można go poznać także po krótkim czasie przydatno¶ci do spożycia i wysokiej cenie (1 l ok. 60 zł).
Należy wystrzegać się oleju kokosowego rafinowanego, który produkuje się w wysokich temperaturach i czasami również przy użyciu chemicznych rozpuszczalników, gdyż jest pozbawiony wielu swoich prozdrowotnych wła¶ciwo¶ci. Taki olej ma dłuższy termin przydatno¶ci do spożycia, jest bezbarwny, pozbawiony zapachu, smaku i jest ¶rednio dwa razy tańszy niż olej tłoczony na zimno.
Olej kokosowy - naturalny antybiotyk
Na olej kokosowy składa się kwas laurowy, który ma silne działanie antybakteryjne, a także wiruso- i grzybobójcze. Naukowcy z Athlone Institute of Technology (AIT) w Irlandii odkryli, że dzięki temu olej kokosowy skutecznie hamuje rozwój szkodliwych bakterii, które s± przyczyn± próchnicy i infekcji jamy ustnej. Z kolei naukowcy na łamach "Journal of Bacteriology" przekonuj±, że olej kokosowy potrafi zwalczyć gronkowca złocistego, który jest częst± przyczyn± chorób skóry. Niektórzy s±dz±, że olej koksowy jest w stanie poradzić sobie za takimi wirusami, jak wirus opryszczki, odry, grypy, a nawet wirusem HIV. Potwierdzeniem tej teorii zajmuj± się teraz specjali¶ci. Z kolei z badań, które zostały opublikowane w 2007 roku w "Journal of Medicinal Food", wynika, że olej kokosowy wspomaga w walce z długotrwał± grzybic± stóp, gdyż zwalcza grzyby z rodziny Candida.
olej kokosowy
 Olej kokosowy - zastosowanie w kuchni
Olej kokosowy można stosować jak masło i smarować nim m.in. chleb. Ponadto na jego bazie można przyrz±dzać ciasta, torty i czekoladowe desery. W zwi±zku z tym, że olej kokosowy rozpuszcza się w temperaturze ok. 26 stopni C, może być też dodawany do dressingów i sosów sałatkowych, oczywi¶cie z umiarem.
Olej kokosowy - zastosowanie w kosmetyce
Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym głęboko penetruj± i odżywiaj± skórę, dzięki czemu jest on doskonałym kremem nawilżaj±cym i wygładzaj±cym. W zwi±zku z tym powinny po niego sięgn±ć posiadaczki cery suchej i odwodnionej. Z kolei antybakteryjne wła¶ciwo¶ci kwasu laurynowego sprawiaj±, że olej kokosowy doskonale zwalcza tr±dzik. By pozbyć się krost, można wcierać olej w skórę, jak również dodawać go do posiłków zamiast innych tłuszczów ro¶linnych. Dodatkowo olej kokosowy chroni skórę przed słońcem, gdyż wykazuje to samo działanie, co krem z filtrem SPF 10.
Z kolei na łamach "Journal of Cosmetic Science" specjali¶ci przekonuj±, że olej kokosowy wywiera korzystny wpływ także na włosy. Trójgliceryd kwasu laurynowego jest bardzo podobny do białek we włosach, a dzięki swojej niskiej masie cz±steczkowej i prostym łańcuchom liniowym może przenikać w gł±b trzonu włosa.
Olej kokosowy zawiera również zwi±zki, które wybielaj± zęby. W zwi±zku z tym można na jego bazie przyrz±dzić pastę do zębów. Wystarczy poł±czyć go z sod± oczyszczon±, sproszkowanymi skorupkami jaj (dla optymalnej proporcji wapnia-magnezu), ksylitolem i olejkami eterycznymi, takimi jak mięta czy cynamon.
¬ródło danych: naturalnews.com
 opracowała Justyna Moćko
justyna@joga-joga.pl

 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft