Nenufar czyli Grzybień biały
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Nenufar czyli Grzybień biały

środa, 30 września 2015

Paulina Szpargała

Wrzesień to zwykle ostatni miesiąc, w którym przepięknie kwitną grzybienie białe, potocznie zwane też nenufarami i liliami wodnymi. Choć przeważnie hodowane są dla ozdoby oczek wodnych, w stanie naturalnym możemy je spotkać na nieskażonych chemicznie nadbrzeżach jezior i rzek. Ze świeżych kwiatów rośliny, sporządza się wyciągi o działaniu rozkurczowym, nasercowym, uspokajającym i nasennym. Kłącza i liście, zawierają mnóstwo flawonoidów, garbników i kwasów organicznych. Nie zaleca się jednak samodzielnego przygotowywanie z niej medykamentów, ponieważ roślina posiada również silne substancje toksyczne.

Grzybień biały (Nymphaea alba L.)

Nenufary w stanie dzikim możemy spotkać niemal w całej Europie, na wyspach Morza Śródziemnego oraz wybrzeżu Afryki Północnej. Grzybień biały uprawiany jest w różnych częściach świata o klimacie umiarkowanym. W Polsce, zdobi najczęściej wody terenów nizinnych, w górach zaś jest ewenementem. Kwiaty grzybieni były ulubionym motywem zdobniczym m.in. Starożytnego Egiptu, a według przekazów, to na kształt kwiatów tej właśnie rośliny, powstały kolumny pierwszej Świątyni Jerozolimskiej.

Lilie wodne od wieków inspirowały malarzy i poetów. Oprócz mnóstwa romantyzmu, zawierają w sobie 20% skrobi (kłącze), glikozyd, garbniki, seskwiterpeny, sole mineralne, kwasy organiczne i 25 różnych flawonoidów. Istnieje wiele odmian uprawnych tej niezwykłej rośliny, różniących się wielkością i barwą. Okazałe kwiaty nenufarów, otwierają się tuż o poranku zaledwie na kilka godzin.:-)

Grzybienie rosnące w gromadzie wywierają istotny wpływ na ekosystem, w którym występują, tworząc falochron stabilizujący środowisko. Pod osłoną ich mocnych liści, wiele gatunków ryb składa ikrę, a niektóre spędzają w ich pobliżu większą część swojego życia.

Surowcem wykorzystywanym w ziołolecznictwie są przede wszystkim pączki i kwiaty wraz z długim - około 30 centymetrowym ogonkiem, które suszy się w przewiewnym i zacienionym pomieszczeniu lub w suszarni w temperaturze 40-50 stopni.

Właściwości rośliny:

  • Wyciągi z kwiatów stosuje się jako środek nasercowy i uspokajający, również nasenny.
  • Zmniejsza pobudzenie seksualne.
  • Substancje zawarte w kłączach działają przeciwnowotworowo.
  • Kłącza używane są do pielęgnacji włosów.
  • Z kwiatów wytwarza się wodę kwiatową.
  • Świeże liście grzybienia w medycynie ludowej zwykło się przykładać w przypadku problemów skórnych, m.in. wyprysków i wrzodów a także przy bólach głowy.
  • Napar z suszonych liści rośliny jest pomocny przy chorobach układu oddechowego.
  • Przy chorobach macicy, pomocny jest napar z korzenia, a przy upławach - wywar z kwiatów.
  • W kosmetyce, ekstrakt z lilii wodnej wykorzystywany jest w preparatach łagodzących podrażnienia, kojących skórę i działających przeciw wolnym rodnikom.
  • Nalewka do nacierania łagodzi bóle reumatyczne.
Paulina Szpargała
paulina@joga-joga.pl

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi