Szałwia lekarska - na kleszcze i inne "mole"
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Szałwia lekarska - na kleszcze i inne "mole"

czwartek, 26 kwietnia 2018

Jak głosi porzekadło: "Śmierć tego nie ubodzie, u kogo szałwia w ogrodzie". Bez wątpienia warto mieć ją pod ręką. Naparem z suszonych liści szałwii, możemy przepłukać bolące gardło, ukoić stany zapalne jamy ustnej, zapalenie migdałów itp. Grecy i Rzymianie stosowali roślinę jako lekarstwo na ukąszenie węża, w gorączce, problemach ze wzrokiem przy zaparciach, schorzeniach wątroby, a nawet padaczce. Jest wyśmienitą przyprawą popularną w kuchniach świata, a jej wonne olejki eteryczne doskonale odstraszają kleszcze i mole.


Szałwia lekarska - Salvia officinalis L., od łac. salvus - zdrowie

Pochodzi z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Jej ojczyzną jest rejon Morza Śródziemnego (Albania, Grecja, Jugosławia, Włochy). Uprawiana w wielu krajach świata, w naszym od kilkuset lat. Jak na roślinę z cieplejszego klimatu, w polskim radzi sobie dość dobrze (szczególnie pod przykryciem zimą porą). Ta mieniąca się iście fiołkowym kwieciem roślina, cieszy się wyjątkową miododajnością. Niepozorna krzewina o specyficznie kosmatych liściach, może wyrastać nawet do 80 cm.

Olejki eteryczne rośliny działają odstraszająco na owady. Za aromatem szałwii, szczególnie nie przepadają kleszcze i mole. Wraz z tymiankiem, rozmarynem i lawendą, mogą stanowić naturalną ochronę przed insektami. Suszone liście ziół przechowywane w lnianych woreczkach, umieszczone w szafie, skutecznie odstraszą mole, a napar z szałwii z dodatkiem olejku herbacianego, paczulowego lub goździkowego, po rozprowadzeniu na ciele, zminimalizuje ryzyko przyciągnięcia do siebie kleszcza.

Właściwości szałwii lekarskiej

Potencjał leczniczy rośliny jest przebogaty. Tradycyjna herbatka z szałwii pobudza organizm do produkcji soków trawiennych, poprawiając pracę całego układu trawiennego. Jest to zasługą dużej ilości garbników i związków żywicowych zawartych w roślinie. Dodanie listków szałwii do potraw, czyni je nie tylko niebywale aromatycznymi, ale i lżej strawnymi. Z tej też przyczyny zaleca się jej picie po posiłku, w celu pobudzenia wydzielania żółci i soków żołądkowych ułatwiając przyswajalność pokarmom. Szałwia jest pomocna w problemach ze wzdęciami i niestrawnością, obniża także poziom cukru we krwi. Jeśli masz problem z apetytem, regularne stosowanie naparu z szałwii pomoże Ci się z nim uporać. Płukanie ust naparem szałwiowym działa antybakteryjnie i antyseptycznie, pomaga pozbyć się aft i pleśniawek, uporać się z anginą, bólem gardła, stanami zapalnymi jamy ustnej i migdałów.

Szałwia w czasach starożytnych, pełniła rolę lekarstwa w przypadku ukąszenia przez węża. Stosowana ją także w problemach z pamięcią i wzrokiem. W starożytnym Rzymie zbiorom szałwii towarzyszyły określone rytuały, ponieważ uważano ją za roślinę magiczną. W średniowieczu z kolei, najbardziej ceniono ją za działanie przeciwgorączkowe, łagodzące zaparcia i problemy z wątrobą. Ufano również, że może pomóc przy atakach padaczki. Szałwia doczekała się również miana afrodyzjaka a nawet środka przedłużającego życie.

Kwasy organiczne, gorycze, karoten, związki żywicowe, garbniki, flawonoidy, witaminy: A, C, z grupy B; minerały: wapń, magnez, potas, sód, cynk, żelazo - dzięki tym składnikom szałwia jest nie tylko pomocna przy konkretnych dolegliwościach, troszczy się również o kondycję skóry i włosów oraz poprawę samopoczucia. Płukanki szałwiowe do włosów pomagają przywrócić równowagę skórze głowy, szczególnie tej z tendencją do łojotoku, a tonik na bazie rośliny delikatnie oczyszcza naskórek i wzmocnia jego strukturę.

Lotne olejki i fitozwiązki rośliny skutecznie relaksują i pomagają w stanach zmęczenia, wyczerpania i depresji. Napar z szałwii stosuje się także przy nadmiernym poceniu nocnym, do okładów na trudno gojące się rany, przy owrzodzeniu żylakowatym nóg, chorobach reumatycznych (pod postacią kąpieli), dolegliwościach skórnych, problemach z menstruacją, dolegliwościach towarzyszących menopauzie. Warto pamiętać, że herbatka z liści szałwii powoduje zmniejszenie laktacji, co istotne przy zapaleniach piersi i może doprowadzić do całkowitego zaniku pokarmu. Szałwii powinny unikać kobiety w ciąży!




Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi