Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Aromaterapia - zdrowie z wnętrza ro¶lin. Rozmowa z Jakubem Doroszem.

  • pi±tek, 4 marca 2011
Rozmowa z dyplomowanym naturopat± - Jakubem Doroszem o fenomenalnym działaniu terapeutycznych olejków eterycznych. Aromaterapia to nie jest zabawa zapachami, ale olbrzymia wiedza, która odpowiednio wykorzystana, może uczynić wiele dobrego: zarówno na poziomie fizycznym, energetycznym jak i psycho-emocjonalnym.
Jakub Dorosz
 
Joga-Joga: Od jak dawno interesujesz się aromaterapi±? Czy pamiętasz w jaki sposób się z ni± zetkn±łe¶? Co Cię przekonało?
Jakub Dorosz: Wła¶ciwie od samego pocz±tku chciałem wprowadzić aromaterapię do mojej praktyki naturoterapeutycznej, jednak różne olejki które testowałem, po pewnym czasie okazywały się nieodpowiednie, a to zaczynało mnie dusić, albo wyczuwałem w nich jakie¶ syntetyczne domieszki albo najzwyczajniej nie działały. Dopiero 2 lata temu, kiedy trafiłem na terapeutyczne olejki eteryczne, wiedziałem, że to jest to, no i zakochałem się w nich na zabój.
JJ: Czym s± olejki eteryczne?
JD: Można powiedzieć, w takim olbrzymim skrócie, że jest to esencja żywotna ro¶liny. Tak jak krew w człowieku. Kiedy człowiek się skaleczy – wypływa krew. Jest ona potrzebna aby zdezynfekować ranę, oczy¶cić j±. I to samo dzieje się je¶li skaleczysz ro¶linę – wypływa sok, żywica, w której jest mnóstwo różnych zwi±zków: hormonów, enzymów, najróżniejszych substancji czynnych biologicznie. Broni± one ro¶linę przed grzybami, bakteriami, które chc± j± rozłożyć. W soku jest wszystko co potrzebne, aby uzdrowić ro¶linę, obronić j± przed infekcj±, drobnoustrojami, wygoić, zaleczyć. Olejek eteryczny to jest taki jakby superleczniczy, żywy, aktywny biologicznie koncentrat. W olejkach terapeutycznych nie ma absolutnie żadnych sztucznych zwi±zków.
 
JJ: Bardzo często firmy kosmetyczne czy farmaceutyczne posługuj± się słowem: Aromaterapia. Czy to wszystko jest „¶ciema”, zabieg marketingowy?
JD: W powszechnie dostępnych, aromatyzowanych produktach jest bardzo dużo chemii.
Kto¶ mówi – ja nie lubię lawendy, bo kojarzy sobie mydełko lawendowe z drogerii, ale w momencie kiedy ja mu daję olejek lawendowy, wtedy okazuje się że to jest zupełnie co¶ innego.
Także olejki, których używamy do podgrzewania w kominkach zapachowych nie s± olejkami terapeutycznej jako¶ci. 100% naturalny – to jest pierwszy warunek ale nie jedyny, aby zakwalifikować olejek jako terapeutyczny.
 
AROMATERAPIA JAKUB DOROSZ 
 
JJ: Jak powstaj± olejki eteryczne?
JD: Olejki eteryczne s± w specjalny sposób destylowane z naturalnie uprawianego surowca ro¶linnego. Czas destylacji musi być bardzo precyzyjnie kontrolowany. To jest bardzo zaawansowana technologia. Starożytni robili olejki swoimi metodami, w chałupniczy sposób ale znali i przestrzegali zasad prawidłowej destylacji. W Biblii s± liczne wzmianki o olejkach i ich cudownym działaniu. Jednym z najdroższych olejków było Olibanum – olejek destylowany z żywicy która palona jest w ko¶ciele jako kadzidło.. W Starożytno¶ci to był lek na każd± chorobę, jest wymieniony w Biblii ponad 50 razy. Był wiele razy droższy niż złoto! Do balsamowania zwłok również używano olejków, gdyż maj± one niezwykle silne wła¶ciwo¶ci antyple¶niowe, antygrzybiczne, antybakteryjne.
 
JJ: A czy ty potrafisz robić terapeutyczne olejki?
JD: Nie, ja kupuję atestowane olejki terapeutyczne. Z tego co mi wiadomo, na ¶wiecie s± dwie firmy robi±ce olejki tej jako¶ci, jednak nawet jeżeli olejek produkowany jest u nas w Polsce i nie spełnia standardów terapeutycznych ale jest w 100% naturalny to już ma również duż± moc działania.
 
JJ: Jakie s± sposoby aplikacji olejków? Który uważasz za najbardziej skuteczny?
JD: Każdy sposób aplikacji jest bardzo efektywny, można je nakładać tak jak pisz± w Biblii – poprzez namaszczanie. Stosuje się także inhalacje, k±piele, okłady a jeżeli używamy atestowanych olejków terapeutycznych, to możemy je także zażywać wewnętrznie. Jest też specjalny masaż podczas którego nanosi się kilka olejków, jeden po drugim wzdłuż kręgosłupa i to wspaniale działa nie tylko na kręgosłup ale ogólnie na całe ciało. I co ciekawe, olejki rozluĽniaj± bardzo głęboko położone partie mię¶ni, do których nie można dotrzeć technikami manualnymi, co skutkuje m.in. wydłużeniem kręgosłupa o 1-2 cm. Daje to bardzo dobre efekty przy zespołach bólowych kręgosłupa, rwie kulszowej bólach typu lumbago, itp.
 
JJ: W jaki sposób olejki wpływaj± na urazy kręgosłupa?
JD: Olejki penetruj± ciało i rozluĽniaj± mię¶nie, a wtedy kręgosłup puszcza. Bo tak naprawdę większo¶ć z nas cały czas funkcjonuje w napięciu – a więc na ¶ci¶niętym kręgosłupie.
 
JJ: Czy olejki mog± powstrzymać starzenie się?
JD: Oczywi¶cie. Wszelkie olejki, które maj± silny potencjał antyoksydacyjny powstrzymuj± starzenie. Bo co to jest starzenie? Starzenie organizmu to jest duża intensywno¶ć procesów wolnorodnikowych, czyli taka korozja naszych tkanek. I wszystko co będzie wymiatało wolne rodniki, a więc także dieta, witaminy, niektóre minerały – będzie opóĽniało starzenie. Wiele olejków ma wła¶ciwo¶ci antyoksydacyjne a najsilniej w tym zakresie działa olejek goĽdzikowy.
 
JJ: Z jakimi dolegliwo¶ciami zdrowotnymi zwracaj± się do ciebie pacjenci?
JD: To jest przekrój problemów : infekcje dróg oddechowych, zatok, zaburzenia kr±żenia, trawienia, stany zapalne, bóle mię¶ni i ko¶ci, nerwobóle, grzybice, pasożyty, borelioza, nowotwory i wiele innych.
Najgorzej kiedy pacjenci traktuj± wizytę u mnie jako ostatni± deskę ratunku, wtedy wymaga to długiej terapii i nie wszystko można już naprawić.
 
JJ: Mogę przypuszczać że taka długotrwała terapia dużo kosztuje?
JD: Aby uzyskać funt (pół kilo) najtańszego olejku - ze skórki cytryny, trzeba zużyć około 4 tysięcy cytryn. Najdroższym olejkiem jest olejek różany, żeby mieć funt tego olejku potrzebna jest tona płatków róż. Cena olejku odzwierciedla zarówno wkład materiału jak i pracy któr± trzeba wykonać aby uzyskać i przetworzyć surowiec Na szczę¶cie olejku używamy w bardzo małych ilo¶ciach – wystarcz± 2 - 3 krople, nie trzeba więcej.
 
JJ: Jak działa olejek ze skórki cytryny?
JD: Ma bardzo silne własno¶ci antybakteryjne. Kiedy¶ na warsztatach mama 2,5 letniej dziewczynki przyszła się poradzić, skarż±c się że jej córka jest od kilku tygodni bezskutecznie leczona na salmonellozę. Stosowano kurację antybiotykow±, która nie przyniosła żadnego efektu. Powiedziałem: proszę jej dodawać do picia dwa razy dziennie po trzy kropelki tego olejku a także rozpylać go w nawilżaczu powietrza. Ważne tylko żeby nie podgrzewać. Po tygodniu dostałem wiadomo¶ć, że był robiony antybiogram i nie ma nic. Dziewczynka jest zdrowa. Gronkowca złocistego, ten sam olejek zabija w ci±gu dwóch godzin, co do jednej bakterii!
 
JJ: Czy jednorazowa terapia również może poprawić stan zdrowia pacjenta?
JD: Oczywi¶cie, każdy zabieg co¶ wnosi. Jednak warto u¶wiadomić sobie że je¶li na jakie¶ zaburzenia pracowali¶my latami, to ciężko jest to odwrócić jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Wtedy terapia musi trwać dłużej.
Olejki działaj± silnie i stosunkowo szybko na poziomie psycho-emocjonalnym – molekuły olejku dostaj± się drog± węchu do centralnej czę¶ci mózgu, do układu limbicznego. W końcu lat 80-tych XX w. dowiedziono że pewne struktury tej czę¶ci mózgu odpowiadaj± za przechowywanie i uwalnianie naszych emocji, traumy – z tego poziomu można je odblokować. Każdy miał okazję tego doznać, że czasem poczujemy jaki¶ zapach i jak żywe w oczach staj± nam wspomnienia, obrazy z dzieciństwa, miłe przeżycia lub przykre.
 
JJ: Czy ty sam leczysz się aromaterapi±?
JD: Ja używam olejków każdego dnia. Wtedy kiedy jestem zmęczony, kiedy mam tzw. ,,dołek”, kiedy czuję, że zaczyna mnie boleć gardło, czy np. kiedy jadę autem w trasie i czuję, że robię się senny. Używam olejków jako kosmetyków i jako dodatków do jedzenia lub picia. Mam je zawsze przy sobie i codziennie dziękuję za to, że trafiły do mnie. Daj± mi wiele rado¶ci i satysfakcji.
 
JJ: Co¶ czuję, że zaraz posypi± się pytania, sk±d wzi±ć taki olejek… Czy na twoich warsztatach będzie można kupić olejki? Jak wygl±daj± takie warsztaty?
JD: To jest taka prezentacja z elementami warsztatu. Prezentuję olejki, opowiadam o tym jak działaj± na żywy organizm, umożliwiam spróbowanie ich smaku i aromatu, uczę technik aplikacji. Będzie też można nabyć niektóre olejki. Osoby zainteresowane szerszym zakresem informacji, zapraszam na kurs masażu olejkami, który prowadzę 2 – 3 razy do roku u siebie, w Nowym Kawkowie.
 
JJ: Jak oceniasz stosunek ludzi do niekonwencjonalnych terapii jak aromaterapia? Czy zwiększa się zainteresowanie tym tematem?
JD: Ludzie często maj± pojęcie że aromaterapia to jest taka zabawa zapachami, ale jeżeli kto¶ się tym głębiej zainteresuje, poczyta – okazuje się, że to jest cała medycyna, tak jak ziołolecznictwo. To jest olbrzymia wiedza i jeżeli używamy terapeutyków dobrej jako¶ci i w odpowiedni sposób to można faktycznie zdziałać wiele dobrego.
 
JJ: Dziękuję za rozmowę.
JD: Ja również dziękuję i serdecznie zapraszam na warsztaty.
 

 
INFORMACJA O WARSZTATACH:
Miejsce: Joga Politechnika, ul. Noakowskiego 16  Warszawa (Metro Politechnika)
 
19 marca 2011 godz. 15.00
 
16 kwietnia 2011 godz: 15.00
 
28 maja 2011 godz: 15.00
 
18 czerwca 2011 godz: 15.00
 
Jakub Dorosz jest dyplomowanym naturopat± i dietetykiem, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Masażu i Terapii DĽwiękiem metod± Petera Hessa oraz Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej. Prowadzi kursy, szkolenia i warsztaty z zakresu dietetyki prozdrowotnej, masażu dĽwiękiem oraz aromaterapii. Kiedy¶ sam ciężko chorował, dzi¶ pomaga innym, a wszystko dzięki temu że zaufał prawom natury i zaj±ł się medycyn± naturaln±. Prowadzi terapię metodami, które postrzegaj± i traktuj± człowieka w sposób holistyczny, s± nieinwazyjne, nie maj± niepoż±danych działań ubocznych, zaskakuj± swoj± skuteczno¶ci± a przy tym odbierane s± przez pacjentów je jako delikatne i przyjemne.
 
Więcej informacji na stronie: http://www.terapienaturalne.com.pl/
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jogowe przygotowanie do wyj¶cia na stok. Ferie z jog± 2018!

U progu sezonu narciarskiego przypominamy jakie korzy¶ci przynosi praktyka jogi dla narciarzy. ...

Kiedy mój umysł będzie w pełni elastyczny…?

Można by długo rozpisywać się o elastyczno¶ci ciała – metod na jej osi±gnięcie jest wiele i o ile będziemy systematyczni i konsekwentni osi±gniemy ten cel bez większego wysiłku – wszystko zależy od chęci i nastawienia. Nieco inaczej sprawa wygl±da z najważniejszym narz±dem sprawuj±cym ko...

Jakie cechy powinien mieć idealny nauczyciel jogi?

Według szacunkowych badań w Polsce jest w tej chwili około 800 nauczycieli jogi. Niektórzy z nich zdobyli dyplomy w systemie jogi Iyengara, inni Sivanandy, a jeszcze inni Kundalini czy Ashtangi. Po czym poznać, że mamy do czynienia z dobrym nauczycielem?...

Dzięki ojcu joga trafiła do szkół. Anna Romanowska wspomina ojca, prof. Wiesława Romanowskiego

Praktyka jogi zaczęła rozwijać się w Polsce w latach siedemdziesi±tych. W¶ród jej pionierów był fizjolog prof. Wiesław Romanowski. Pod jego redakcj± ukazała się w 1973 r. ksi±żka pt. "Teoria i metodyka ćwiczeń relaksowo-koncentruj±cych", która stała się dla wielu polskich nauczycieli jogi swego rod...

Ajurwedyjska sztuka równowagi, czyli jak zapobiegać zimowym chorobom

Jesień i zima. Człowiek wyziębiony, pozbawiony słonecznego ciepła i ¶wiatła, staje się podatny na infekcje i zaczyna chorować. Wg ajurwedy oznacza to brak równowagi bioenergetycznej w organizmie. Bo pojęcie choroby jako takiej w tym starożytnym, holistycznym systemie medycznym nie istnieje. ...

Dlaczego jogę mog± praktykować wyznawcy wszystkich religii?

Spotykamy czasem w niektórych mediach dziwne i absurdalne opinie na temat jogi. Wynikaj± one niestety przede wszystkim z podstawowej niewiedzy osób, które nigdy z jog± nie miały do czynienia. Bo joga to nie religia i praktykować mog± j± wszyscy. ...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Stycznia 2018
Następne
PW¦CPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft