Śodhana. Rytuały oczyszczające w tradycji Hatha Jogi.
Dołącz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Śodhana. Rytuały oczyszczające w tradycji Hatha Jogi.

  • czwartek, 28 paďż˝dziernika 2010
  • autor: Sati Devi & Yogi Wiśwamitr
Regularne praktykowanie oczyszczających rytuałów ma wręcz zbawienny wpływ na nasze zdrowie i długowieczność. Oczyszcza ciało z toksyn, złogów czy pasożytów. Powoduje, że nasze ciało staje się bardziej gibkie, podatniejsze na ćwiczenia, mocne. We wschodnich szkołach Hatha Jogi poleca się nawet trzy i pół roczny kurs oczyszczania tymi metodami jako wstęp do należytej praktyki asan. Zachowuje się wówczas dwumiesięczny cykl poszczególnych rytuałów przez okres trzech lat, zamieniając na cykl miesięczny w ostatnim półroczu. Obrazuje to, jak bardzo poważnie traktuje się Śodhanę na wschodzie, czyniąc z niej niezbędny element praktyki jogi.
 
rytuały oczyszczające
 
Właściwie nie wiadomo czemu Śodhana tak rzadko jest aplikowana adeptom zachodnich szkół jogi. Tym bardziej, że poszczególne metody są ostatnio dość popularne, często wykorzystuje się je w różnych ośrodkach terapii naturalnych, oferujących wczasy oczyszczające czy nawet odchudzające. W dużej mierze na pewno wynika to ze zwyczajnej niewiedzy instruktorów, którzy zdobywając swoją wiedzę, dostali ją okrojoną o ten jakże ważny element. Inna sprawa, że spora część z nich uważa Rytuały Oczyszczania za element zbędny, co i pewnie tłumaczy w jakimś stopniu zanik przekazu. Z doświadczenia wiem także, że ludzie o różnym zaawansowaniu w praktykę jogi bywają zatrwożeni kiedy wykłada im się ten temat, ale to już kwestia mentalności społeczeństwa, czyli zagadnienie na odrębny artykuł. Niemniej, gdy ktoś już spróbował tych metod, uzmysławia sobie jak silny wpływ mają one na nasze dobre samopoczucie. Człowiek o wiele rzadziej choruje, albo wcale, wszelkie przeziębienia, bóle głowy, braki apetytu po prostu znikają – by przytoczyć tylko najczęstsze dolegliwości fizyczne. Stan psychiczny ulega zmianie – zanikają wszelkie stany apatii, depresji, zastąpione naturalnym dobrym samopoczuciem.
 
Łatwo zauważyć też ogromną różnicę w trakcie wykonywania asan- pozycji jogi. Dłuższe trwanie w pozycji staje się przyjemne i łatwe, nie odczuwamy wielu dolegliwości ciała związanych z uwalnianiem toksyn. Jesteśmy w stanie głębiej poczuć daną pozycję. Takie pojęcia jak „odczuwanie płynięcia energii w ciele” staje się faktem a nie tylko abstrakcyjnym pojęciem, istniejącym w zależności od siły naszego wyobrażenia. Podobnie rzecz się ma przy wykonywaniu pranayamy. Znacznie głębiej percypujemy procesy transformacji naszego umysłu, a przecież to bardzo ważne.
 
W tradycyjnej Hatha Jodze opisywanej w starożytnych traktatach, takich jak „Hatha Joga Pradhipika” czy „Gerandasanhita”, jako podstawę treningu wymienia się Sześć Rytuałów Oczyszczających, zwanych w oryginale Śodhana lub Szatkarman. Jak sama nazwa wskazuje jest to sześć różnych ćwiczeń oczyszczających. Nazywają się one: Dhauti, Vasti, Neti, Trātaka, Nauli i Kapālabhāti.
 
Klasyfikuje się je jako jedną z siedmiu głównych praktyk (sadhan) niezbędnych do prawidłowego rozwoju na ścieżce Hatha Jogi. Temat jest dość obszerny, gdyż większość z wymienionych ćwiczeń dzielona jest jeszcze na kilka rodzajów, ale warto choć pokrótce i ogólnikowo zaznajomić się z tym tematem.
 
rytuały oczyszczające
 
1. Dhauti – to obmywanie całego ciała od wewnątrz i zewnątrz. Oczyszczanie oczu, uszu, języka, zębów. Płukanie żołądka, całego układu pokarmowego. W dhauti oprócz oczyszczania wodą, stosuje się też metody innego rodzaju, jak np. oczyszczanie żołądka poprzez połykanie tkaniny i wyciąganie jej. Oczywiście, jak się łatwo można domyślić, te dość trudne techniki winno się wykonywać pod okiem doświadczonego nauczyciela.
 
2. Vasti (Bhasti) – to wszelkiego rodzaju lewatywy, obmywanie dolnych części układu pokarmowego. Vasti w doskonały sposób oczyszcza jelita, usuwając z nich wszelkie złogi (nierzadko wieloletnie), co może zapobiegać nawet nowotworowi. Stosuje się różne rodzaje wlewów w postaci mieszanek ziół na konkretne dolegliwości, czy po prostu lekko osolonej wody. Mędrzec Gerandha tak opisuje efekt stosowania vasti: „ciało uwalnia się od wszelkich chorób, oraz staje się tak piękne jak ciało boga miłości.” Prawda, że brzmi zachęcająco?
 
3. Neti – usuwanie nieczystości z kanałów nosowych, gardła. Czyni się to za pomocą wody lub tkaniny . Najbardziej popularnym sposobem jest płukanie nozdrzy wodą z dzbanuszka, wlewają lekko osoloną, letnią wodę do jednej dziurki – wylewając drugą. Udrażnia to kanały nosowe, oczyszcza zatoki, leczy z alergii, nieżytów nosa i gardła a nawet migreny. Riszi Swatmarama pisze, że „oczyszcza to mózg i wzmaga widzenie, leczy dolegliwości powyżej ramion”.
 
4. Trātaka – jest to skupienie, koncentracja, zogniskowanie, wpatrywanie się w obiekt. Znane są różne sposoby wykonywania trataki, takie jak wpatrywanie się w płomień świecy, błyszczący punkt, własny palec, punkt na czubku własnego nosa, czy też koncentracja na obrazie, zdjęciu Mistrza. Poleca się także wpatrywanie w słońce krótko po wschodzie lub przed zachodem. Trataka leczy wzrok, oczyszcza umysł, wzmaga siłę koncentracji, sprawia, że umysł staje się klarowny. Oto prosty instruktaż, z którego warto skorzystać:
 „Siedzimy wyprostowani, płomień świecy znajduje się na wysokości naszych oczu, około pół metra przed nami. Wpatrujemy się w płomień jak najdłużej nie zamykając powiek i kiedy oczy nasze się zmęczą zamykamy je i odprężamy. Wykonujemy to ćwiczenie 15- 20 minut. Dzięki temu ćwiczeniu znika chaos myśli, oczyszcza się zmysł widzenia, nabieramy przejrzystości myślenia, a co najważniejsze stopniowo poprawia się wzrok i znikają depresje
 
5. Nauli (Laulika Kriya) – są to ćwiczenia napinania i rozluźniania brzucha, wzmacniające pas przepony, oczyszczające umysł. Po wypróżnieniu powietrza z płuc przyciąga się mięśnie brzucha w stronę kręgosłupa lub, co trudniejsze, przesuwa się je z lewej strony na prawą. W „Hatha Joga Pradipika” nauli opisuje się jako „najważniejszą praktykę Hatha Jogi”.
 
6. Kapālabhāti – to oczyszczanie głowy za pomocą powietrza lub wody. Najpopularniejszą metodą jest oddech naprzemienny: wdech przez lewe nozdrze – wydech przez prawe, wdech przez prawe – wydech przez lewe. Intensywne oddychanie z regulowaniem drogi wdechu i wydechu stanowi większość metod kapalabhati. Dodaje się także wizualizacje w celu zintensyfikowania praktyki.
 
 
rytuały oczyszczające
 
 
Dużą zaletą ćwiczeń oczyszczających jest to, że do wykonywania ich potrzeba właściwie bardzo niewiele atrybutów: dzbanuszek do płukania nosa, taśmy do czyszczenia języka, sprzęt do lewatywy i właściwie nic więcej. Na dobrą sprawę i te rzeczy mogą być zastąpione przez rzeczy domowego użytku.
 
Powyższy opis ma na celu bardziej zaznajomienie się z tematem Śodhany, niż służenie za instruktaż do praktyki. Przed rozpoczęciem oczyszczania powinno się skonsultować z instruktorem, dobrać odpowiednie metody do swoich możliwości. Regularność odgrywa tu ważną rolę, podobnie jak konsekwencja. Nie powinno się porzucać praktyki w połowie cyklu, chyba że występują dolegliwości bezpośrednio związane z ćwiczeniem.
 
Śodhana stanowi fundament praktyki Hatha Jogi, to nie ulega wątpliwości. Dlatego mam nadzieję, że w niedługim czasie atrybutem każdego jogina w Polsce będzie obok maty także dzbanuszek do płukania nosa czy tasiemka do czyszczenia języka.
 
Sati Devi & Yogi Wiśwamitr

 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
KURS NAUCZYCIELSKI JOGI INTEGRALNEJ. START WRZESIEŃ 2021!

Trwa rekrutacja na VI Edycję Kursu Nauczycielskiego Jogi Integralnej! Kurs nauczycielski przeznaczony jest dla osób, które pragną zdobyć praktyczne umiejętności i rzetelną wiedzę na temat różnych ścieżek i systemów jogi pod okiem najlepszych w Polsce specjalistów. Zdobyte kwalifikacje i umiejętno...

Kurs Instruktorski Aerial Jogi 25-27 czerwca 2021

KURS INSTRUKTORSKI AERIAL JOGI 25-27.06.2021 Prowadzenie: Anna Ryczek - dyplomowany nauczyciel jogi, aerial jogi, instruktor metody oddechowej Butejki, magister psychologii Miejsce - Joga Żoliborz, ul. Rydygiera 19, Warszawa Termin - 25-27.06.2021 3 dni - 24 godziny nauki Teoria i praktyka na h...

Zakwasownia. Wywiad z Magdaleną i Mikołajem Bator

Zakwasownia to rodzinna manufaktura, produkującą organiczne i ekologiczne zakwasy, kiszonki oraz dania kuchni roślinnej. "Włożyliśmy w naszą manufakturę całe serce. Pracujemy wytrwale, z przyjemnością i entuzjazmem, aby dobrymi, zdrowymi produktami móc podzielić się z innymi" ...

Książką Greenprint - Zielony Ślad, autorstwa Marco Borgesa

24 marca 2021 miała swoją premierę najnowsza książka wydawnictwa Znak - Greenprint (Zielony Ślad) autorstwa Marco Borgesa. Podtytuł brzmi " Jak dzięki zielonej diecie uzdrowić siebie i świat". ...

Aerial Joga - Nowy trend. Rozmowa z Anną Ryczek, prowadzącą Kurs Instruktorski Aerial Jogi

Aerial joga to nowa technika, coraz popularniejsza i dostępna w wielu szkołach jogi w Polsce. Łączy w sobie elementy jogi, stretchingu i pilatesu. Zawiera także elementy tańca w powietrzu. Ćwiczy się nad ziemią, w podwieszonych elastycznych szarfach. Praktykując Aerial jogę możemy pracować z własnym...

Księga kwiatów jadalnych - doskonała lektura i inspiracja na nadchodzącą wiosnę!

Można powiedzieć krótko, parafrazując znane przysłowie: Właściwa książka na właściwym miejscu! Właśnie ukazała się, nakładem Zielonego Wydawnictwa "Księga kwiatów jadalnych" autorstwa Mireille Gayet....

Kurs Nauczycielski Jogi ON-LINE - Przygotowanie do egzaminu 4.05 - 8.06. 2021

Zapraszamy do wzięcia udziału w kursie jogi ON-LINE przygotowującym do egzaminu kompetencyjnego na Kurs Nauczycielski Jogi Integralnej. Start 4 maja. ...

Lockdown- pomoc prawna dla nauczycieli jogi i szkół jogi

Dynamicznie zmieniające się przepisy i regulacje. Skomplikowane zasady i mnóstwo sprzecznych informacji. Trudno jest prowadzić zajęcia i wyjazdy z jogą w takich okolicznościach. Co wolno a co nie ? Co zrobić w razie kontroli ? Portal joga-joga.pl wraz Kancelarią Dr. Tomasza Strugalskiego przygotowa...

Książka Joga piękna, Marta Kucińska

Marta Kucińska jest certyfikowanym nauczycielem jogi twarzy wg. japońskiej metody Face Yoga Method, joginką, biologiem, projektantką mody oraz konsultantką ajurwedy III stopnia. W swojej książce opisuje i wyjaśnia jak w naturalny sposób dbać o siebie bez ingerencji medycyny estetycznej. ...

KIEŁKI. Naturalny Energetyk.- recenzja książki

"Wiosną, pełną wartości odżywczych i właściwości leczniczych pokrzywę dajemy świniom i kaczkom, a sami sięgamy po ogórek ze szklarni naszpikowany chemią" - to zdanie, które pojawia się już na samym początku książki bardzo zapada w pamięć i uświadamia, że łatwo zapominamy o naturalnych bogactwach na...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Kwietnia 2021
Następne
PWŚCPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, książki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ciąży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jogą podróżowanie po Azji
LikeSoft