Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Ajurwedyjska sztuka równowagi, czyli jak zapobiegać zimowym chorobom

  • poniedziałek, 18 grudnia 2017
  • autor: Beata Zatońska
Jesień i zima. Człowiek wyziębiony, pozbawiony słonecznego ciepła i ¶wiatła, staje się podatny na infekcje i zaczyna chorować. Wg ajurwedy oznacza to brak równowagi bioenergetycznej w organizmie. Bo pojęcie choroby jako takiej w tym starożytnym, holistycznym systemie medycznym nie istnieje. 
Leczenie polega na przywróceniu harmonii dzięki wła¶ciwej diecie, zabiegom, ćwiczeniom, czyli praktyce asan i wła¶ciwemu oddychaniu, oraz ziołom.
Ajurweda ma co najmniej trzy tysi±ce lat; niektórzy twierdz±, że więcej niż pięć tysięcy. Jej nazwa w sanskrycie to wiedza o życiu. Zajmuje się wszelkimi aspektami zdrowia – fizycznym, psychicznym i duchowym. Zdobycze ajurwedy doceniła współczesna medycyna; od 1979 r. jest uznawana przez ¦wiatow± Organizację Zdrowia. Lekarze, którzy ajurwedę praktykuj±, twierdz±, że jest nie tyle sposobem leczenia, co sposobem na życie.
Wedyjskie wersety
„Każdy oczekuje, że w jakim¶ okresie swego życia zachoruje, wydaje się to oczywiste. Mędrcy Ajurwedy patrz± na życie w inny sposób. Słynny wedyjski werset brzmi: »Obowi±zkiem każdego z nas wobec reszty ludzko¶ci jest zachowanie zdrowia doskonałego, stanowimy bowiem fale na oceanie ¶wiadomo¶ci i gdy jeste¶my nawet lekko chorzy, burzymy harmonię Wszech¶wiata«” – napisał w ksi±żce pt. „Zdrowie doskonałe” dr Deepak Chopra.
Jak dalej tłumaczy Chopra, „W innym wedyjskim wersecie czytamy: »Wewnętrzna inteligencja ciała to podstawowy i najwyższy geniusz natury. Odzwierciedla m±dro¶ć kosmosu«. Ten geniusz jest wewn±trz ciebie, jest czę¶ci± wewnętrznego planu, który nie może być wymazany. Na poziomie mechaniki kwantowej nie ma ostrych granic oddzielaj±cych cię od reszty Wszech¶wiata. Każdy z nas balansuje między nieskończono¶ci± a skończono¶ci±. Te same protony będ±ce wewn±trz gwiazd, żyj±ce co najmniej pięć miliardów lat, znajduj± się w naszych ciałach”.
 
Żywioły, dosze i energia
Ajurweda jest systemem złożonym, wielopoziomowym. Trudo j± zrozumieć, gdy przejrzy się pobieżnie jeden z licznych podręczników. Trzeba się w ni± zagłębić. Dobrze też oddać się w ręce lekarza, który j± zna i stosuje. System ten pomaga człowiekowi zrozumieć, kim jest – na poziomie ciała i umysłu.
U podstaw ajurwedy leży założenie, że każdy człowiek ma w sobie pięć elementów: wodę, powietrze, przestrzeń, ogień i ziemię i jest tych elementów unikatow± kombinacj±. Pięć elementów tworzy w organizmie trzy rodzaje energii biologicznej, zwane doszami, które nazywaj± się vata, pitta i kapha.
Vata jest zwi±zan± z żywiołem powietrza, pitta – ognia, a kapha – wody i ziemi. Gdy poznamy nasz± doszę, lub odpowiadaj±c± nam kombinację dosz, bo czyste typy występuj± raczej rzadko, dostajemy praktyczn± instrukcję obsługi naszego organizmu. Ważne s± także pojęcie agni i ama. Agni to ogień trawienny, czyli w naszym rozumieniu metabolizm. Je¶li działa prawidłowo, zachowana jest równowaga, system immunologiczny spełnia swoje zadanie. Agni to także twórczy płomień, który pozwala rozwijać się ¶wiatu. Z kolei ama to toksyczne substancje, które odkładaj± się w naszym ciele, to co niestrawione, nie przyswojone, zbędne.
Dr Deepak Chopra w w ksi±żce „Zdrowie doskonałe” porównuje ajurwedę do fizyki kwantowej. „Kwant jest niewidzialn± wibracj± – duchem energii – czekaj±cym na przybranie fizycznej formy. Według Ajurwedy to samo dotyczy ludzkiego ciała – zanim zacznie ono zrastać się w impulsy energii i cz±steczki materii, przybiera najpierw formę intensywnych, acz niewidzialnych wibracji, nazwanych fluktuacjami kwantowymi”. I tę mechanikę kwantow± ciała trzeba odkryć, wsłuchać się w informacje, które dostajemy z wnętrza siebie.
Gdy zimno, wilgotno i ciemno
Ajurweda pomaga równoważyć wpływ pór roku na ciało. PóĽna jesień i zima to sezon vata. Wilgoć i zimno wzmagaj± kapha, zwiększa się podatno¶ć na przeziębienia, grypę, choroby układu oddechowego. Żeby utrzymać równowagę w organizmie, czyli nie doprowadzić do choroby, warto wybierać jedzenie ciepłe i odżywcze, dobrze ugotowane i łatwe do strawienia. Polecane s± gęste zupy, orzechy, zboża, kasze, warzywa str±czkowe, warzywa gotowane. Musi być nam ciepło wewnętrznie i zewnętrznie.
Zim± ro¶nie apetyt, wzmaga się agni. Tak organizm broni się przed chłodem. Nic się więc nie stanie je¶li będziemy je¶ć trochę więcej niż zwykle i delikatnie przybierzemy na wadze.
Smaki i zioła
Ajurweda przywraca równowagę organizmu dzięki umiejętnie dobranym ziołom i jedzeniu. Tu trzeba wprowadzić jeszcze jedno ajurwedyczne pojęcie, czyli ojas. To subtelna substancja, która jest ekstrahowana z pożywienia po jego dokładnym strawieniu. Wpływa pozytywnie na ciało i umysł. Idealna jest tu dieta sattwiczna (sattwa – czysto¶ć lub d±żenie do rozwoju), na któr± składa się jedzenie ¶wieże, łagodz±ce, lekkie i łatwe do strawienia. Takie, które równoważy sze¶ć smaków – słodki, kwa¶ny, słony, ostry, gorzki i cierpki (garbniki). Każdy z nich działa równocze¶nie na ciało i na umysł człowieka.
Smak słodki to smak młodo¶ci, odżywienia i ujędrnienia. Jest wilgotny, ochładzaj±cy i ciężki, dobrze działa na nos, jamę ustn±, gardło. W¶ród słodkich ziół, które stosuje ajurweda, znajdziemy używane przez nasze babki na przeziębienia prawo¶laz i babkę płesznik.
Smak kwa¶ny jest rozgrzewaj±cym pobudza metabolizm i kr±żenie. ZnaleĽć go możemy m.in. w owocach głogu, cytrynie, malinach i dzikiej róży. Smak słony, jest także rozgrzewaj±cy i pobudzaj±cy i jest smakiem minerałów. W nadmiarze, jak dobrze wiemy, szkodzi.
Smak ostry działa pobudzaj±co na jamę ustn±, ułatwia trawienie, działa napotnie i wykrztu¶nie. Zioła o ostrym smaku to m..in. eukaliptus, mięta, pieprz kajeński, kardamon, cynamon, imbir, chrzan, kolendra, bazylia. Zioła napotne pobudzaj± organizm i intensyfikuj± jego systemy obronne.
Smak gorzki osłabia gor±czkę, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Najważniejsze gorzkie zioła to m.in. echinacea, mniszek lekarski, chininowiec, aloes.
Mikstury i napary
Przeziębienia i kaszel s± typu kapha – je¶li flegma jest obfita i przejrzysta – lub pitta, z gęst±, żółt± flegm±. Pomagaj± wtedy zioła o działaniu wykrztu¶nym. Ajurweda z powodzeniem ł±czy słodkie zioła wzmacniaj±ce płuca z wykrztu¶nymi. I tak np. imbir ł±czy z lukrecj±. Zioła wykrztu¶ne wysuszaj±ce to m.in. kardamon, cynamon, goĽdzik, suszony imbir, dziki imbir, skórka z pomarańczy. Zioła wykrztu¶ne nawilżaj±ce to m.in. siemię lniane, prawo¶laz, siemię lniane i korzeń żywokostu. Kaszel łagodz± m.in. eukaliptus, podbiał, tymianek i dziewanna.
Leczniczo na przeziębienia ajurweda proponuje np. tak± miksturę. Bierzemy po łyżeczce utartego imbiru, lukrecji oraz cynamonu i gotujemy to w litrze wody przez 10 minut. Gdy płyn przestygnie, słodzimy go odrobina miodu i pijemy szklankę co trzy godziny. Dobra jest też herbata imbirowa lub sok ze ¶wieżego imbiru zmieszany z miodem.
Ból gardła łagodzi płukanka przygotowana z rozpuszczonej w wodzie mieszkanki sproszkowanej woskownicy i szałwii. Ulgę może też przynosić ssanie goĽdzików .
Z przeziębieniem pomaga też walczyć np. wywar z imbiru i lukrecji. Na katar i kaszel łagodz±co działaj± inhalacje naparami ziołowymi, np. z rumianku, do którego dodamy kilka kropli olejku eterycznego, np. eukaliptusowego.
Korzystałam z ksi±żek: „Zdrowie doskonałe” Deepaka Chopry w tłumaczeniu Mai Błaszczyszyn (W.A.B. 1996) i „Joga ziół” Davida Frawleya i Vasanta Lada w tłumaczeniu Anny Boniszewskiej (a-ajurweda.pl, 2016).
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jogowe przygotowanie do wyj¶cia na stok. Ferie z jog± 2018!

U progu sezonu narciarskiego przypominamy jakie korzy¶ci przynosi praktyka jogi dla narciarzy. ...

Kiedy mój umysł będzie w pełni elastyczny…?

Można by długo rozpisywać się o elastyczno¶ci ciała – metod na jej osi±gnięcie jest wiele i o ile będziemy systematyczni i konsekwentni osi±gniemy ten cel bez większego wysiłku – wszystko zależy od chęci i nastawienia. Nieco inaczej sprawa wygl±da z najważniejszym narz±dem sprawuj±cym ko...

Jakie cechy powinien mieć idealny nauczyciel jogi?

Według szacunkowych badań w Polsce jest w tej chwili około 800 nauczycieli jogi. Niektórzy z nich zdobyli dyplomy w systemie jogi Iyengara, inni Sivanandy, a jeszcze inni Kundalini czy Ashtangi. Po czym poznać, że mamy do czynienia z dobrym nauczycielem?...

Dzięki ojcu joga trafiła do szkół. Anna Romanowska wspomina ojca, prof. Wiesława Romanowskiego

Praktyka jogi zaczęła rozwijać się w Polsce w latach siedemdziesi±tych. W¶ród jej pionierów był fizjolog prof. Wiesław Romanowski. Pod jego redakcj± ukazała się w 1973 r. ksi±żka pt. "Teoria i metodyka ćwiczeń relaksowo-koncentruj±cych", która stała się dla wielu polskich nauczycieli jogi swego rod...

Ajurwedyjska sztuka równowagi, czyli jak zapobiegać zimowym chorobom

Jesień i zima. Człowiek wyziębiony, pozbawiony słonecznego ciepła i ¶wiatła, staje się podatny na infekcje i zaczyna chorować. Wg ajurwedy oznacza to brak równowagi bioenergetycznej w organizmie. Bo pojęcie choroby jako takiej w tym starożytnym, holistycznym systemie medycznym nie istnieje. ...

Dlaczego jogę mog± praktykować wyznawcy wszystkich religii?

Spotykamy czasem w niektórych mediach dziwne i absurdalne opinie na temat jogi. Wynikaj± one niestety przede wszystkim z podstawowej niewiedzy osób, które nigdy z jog± nie miały do czynienia. Bo joga to nie religia i praktykować mog± j± wszyscy. ...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Stycznia 2018
Następne
PW¦CPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft