Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


O jesiennym oczyszczaniu wg Ajurwedy. Monika D±browska

  • ¶roda, 30 wrze¶nia 2015
  • opracował: Redakcja
Jesień to pora naturalnie sprzyjaj±ca oczyszczaniu organizmu. W jaki sposób przygotować się do detoksu wg Ajurwedy? Jak prawidłowo i skutecznie przeprowadzić proces i co tak naprawdę jest w nim najistotniejsze? - Wyja¶nia Monika D±browska.
ajurweda monika dabrowska
 
Jesień to pora naturalnie sprzyjaj±ca oczyszczaniu organizmu, czy istnieje jaki¶ konkretny przedział czasu, w którym najlepiej przeprowadzać detoks?
Ajurweda rekomenduje tradycyjnie dwie pory roku jako najodpowiedniejszy czas robienia wewnętrznych porz±dków – wiosnę i jesień. W czasie obydwu tych okresów, nie powinno być zbyt zimno, wilgotno i wietrznie. Jesieni±, miesi±c wrzesień i pierwsza połowa paĽdziernika jest do tego czasem idealnym. Je¶li jednak oczyszczanie musimy przesun±ć na termin póĽniejszy, pamiętajmy o konieczno¶ci zapewnienia sobie ciepła. Wewnętrzne zimno to jedno z nieprzyjemnych doznań, które może nam towarzyszyć.
Jak przygotować do jesiennego oczyszczania swój organizm?
Jestem zwolenniczk± oczyszczania przeprowadzanego pod fachowym okiem lekarza ajurwedy. Sama takie zabiegi przechodziłam dwukrotnie w Indiach w systemie zamkniętym i wiem, że dla pacjenta jest to najbezpieczniejsza forma. W systemie zamkniętym, doborem odpowiednich procedur zajmie się lekarz. Najbardziej znany jest program pięciu działań czyli „Panchakarma”. Składaj± się na ni± wymioty, ¶rodki przeczyszczaj±ce, lewatywy, podawanie ¶rodków przez nos i oczyszczanie krwi. Towarzyszy temu reżim dietetyczny i nakaz picia małymi łyczkami gor±cej wody.
Pamiętam, że kiedy przyjmowano mnie do szpitala ajurwedyjskiego podstawowym sprzętem, który wręczono do ręki był - termos. Moim obowi±zkiem było wypicie zawarto¶ci kilku termosów gor±cej wody każdego dnia. Woda zawsze gotowała się na kuchence w pokoju pielęgniarek i każdy z pacjentów kilkakrotnie, w dzień i w nocy odwiedzał to miejsce.
Podstaw± każdego oczyszczania jest wyprowadzenie na zewn±trz zanieczyszczeń zgromadzonych w naszym ciele.
Ajurweda proponuje najpierw rozmiękczenie toksyn poprzez picie płynnego ghee czyli klarowanego masła, lub je¶li mamy wysoki poziom cholesterolu, odpowiedniego oleju. Następnie, aplikujemy tłuszcz od zewn±trz w postaci masowania ciała podgrzanym olejem, dalszym etapem s± gor±ce k±piele, sauna ajurwedyjska (swedana) i wreszcie zażywanie triphala w celu oczyszczenia jelit. Na koniec, za pomoc± lewatywy definitywnie wyprowadzamy toksyny na zewn±trz.
Ograniczamy jedzenie wył±cznie do kiczeri, czyli potrawy z ryżu, fasolki mung, dal z masłem ghee i wybranymi przyprawami. W taki sposób może przebiegać także domowa panchakarma. Szczegółowo, proces ten opisuje Vasant D. Lad w ksi±żce „Ajurweda. Księga domowych ¶rodków leczniczych”.
Osobi¶cie, rekomenduję przej¶cie panchakarmy po raz pierwszy, pod okiem do¶wiadczonego lekarza. Dopiero kolejny raz możemy pokusić się o samodzielno¶ć.
Które metody oczyszczania możemy z powodzeniem zastosować w domowym zaciszu, a które lepiej skonsultować z kim¶ do¶wiadczonym?
Kiedy zdecydujemy się na samodzielne, domowe oczyszczanie, najważniejsze staje się wybranie metody. Można zastosować wył±cznie mono dietę opart± o kiczeri, spożywane trzy razy dziennie. Jest to posiłek zrównoważony, stanowi±cy poł±czenie protein i węglowodanów, a je¶li uzupełnimy go o parowane warzywa, możemy tak± dietę zastosować z powodzeniem tydzień lub dwa. Konieczno¶ci± jest wypijanie w tym czasie ok. 2 litrów gor±cej wody dziennie.
Je¶li co rano zrobimy auto abhiangę, zakończon± gor±cym prysznicem, będziemy mieli już duż± czę¶ć panchakarmy. Zamiast kicheri, można je¶ć miksowane zupy warzywne z ghee (bez ziemniaków). I oczywi¶cie dużo gor±cej wody.
Bardzo ważne s± masaże ciała ciepłym olejem, ponieważ znacz±co uwalniaj± toksyny z ciała, jednocze¶nie je odżywiaj±c i nawilżaj±c. Z komórek stopniowo zaczyna uwalniać się wszystko co zbędne, a więc również zgromadzone tam emocje. Żal, smutek, lęk, zło¶ć, wspomnienia traumatycznych przeżyć. Wszystkie te emocje, mog± z wielk± intensywno¶ci± zacz±ć napływać do naszego umysłu. Remedium na ten stan jest medytacja, długie spacery i łagodne ćwiczenia jogi, również ćwiczenia oddechowe. Jednym słowem, wszystko co rozluĽni i ukoi umysł, sprowadzi go do chwili obecnej, w której przeszłe wrażenia już nie istniej±.
Dajemy na duży luz, a po weekendzie czy tygodniu takiego reżimu, zaczynamy stopniowo i ostrożnie wracać do normalnego życia.
Jakie procedury zastosować po oczyszczaniu?
Powrót do codzienno¶ci jest równie ważny, co sam proces oczyszczania i trzeba zachować dużo samodyscypliny, aby nieodpowiednim zachowaniem nie zniszczyć efektów.
Bardzo ważne jest zachowanie dyscypliny dietetycznej. Powoli i stopniowo wprowadzamy nowe pokarmy. Pocz±tkowo lekkostrawne parowane warzywa, kasze, str±czkowe, surówki w małych ilo¶ciach, surowe owoce, orzechy i nasiona, na końcu produkty nabiałowe je¶li je jemy. W dalszym ci±gu ważna jest duża dawka relaksu i wypoczynku, a także co zaleca Ajurweda - celibat, aby nie tracić energii życiowej.
Po całym procesie, warto zapoznać się z procedurami, które Ajurweda proponuje jako codzienne metody oczyszczania z toksyn, lub nie dopuszczenia do ich odkładania.
Proces „neti”, który oczyszcza nos i zatoki, oczyszczanie języka, odpowiedni rytm dnia, poznanie swojej natury i odpowiedniej dla niej diety, to ważne punkty na drodze do codziennego zdrowia.
Polecam także wizytę u lekarza Aurwedy, który badaj±c puls okre¶li nasz± konstytucję urodzeniow±, a co za tym idzie produkty najlepiej służ±ce zdrowiu, optymalny rodzaj wysiłku fizycznego, czasem pomoże okre¶lić zdolno¶ci i predyspozycje zawodowe.
Wg Ajurwedy, jeste¶my niepowtarzalnymi kombinacjami pięciu elementów. Nie ma na ¶wiecie drugiej takiej osoby jak my, więc także pod względem diety i różnych preferencji jeste¶my niepowtarzalni.
Lekarz ajurwedy okre¶li także, w jakim stopniu odbiegli¶my od naszej urodzeniowej równowagi i poda konkretne zalecenia przywracaj±ce stan optymalnego zdrowia.
Co według Pani jest najważniejsze w samym procesie oczyszczania?
Procedurom oczyszczaj±cym najczę¶ciej poddaj± się osoby, które mocno odczuwaj± ubytek zdrowia lub takie, które maj± wysoki stopień ¶wiadomo¶ci zdrowotnej. W obu wypadkach, kryzys ozdrowieńczy, który bywa nieodł±czn± czę¶ci± oczyszczania, może przebiegać równie gwałtownie i burzliwie. Ważna jest więc ogromna dawka zaufania do specjalisty, w którego ręce się oddali¶my.
Na pocz±tku wspomniałam, że nie rekomenduję przeprowadzania oczyszczania po raz pierwszy na własna rękę, wła¶nie ze względu na trudne momenty mog±ce się pojawić w trakcie procesu.
Cierpliwo¶ć, zaufanie, umiejętno¶ć radzenia sobie z emocjami, wytrwało¶ć i determinacja, to z pewno¶ci± cechy pomocne w przetrwaniu trudnych chwil. Krótkie odczucie dyskomfortu to naprawdę niewielka cena za efekt, którym jest zdrowe ciało i stabilny, niewzruszony umysł.
Ajurweda jest wspaniał± uniwersaln± wiedz± o szczę¶liwym, radosnym, pełnym życiu. Je¶li zaczęli¶my korzystać z dobrodziejstw jakiej¶ czę¶ci tej wiedzy, gor±co rekomenduję pogłębianie i rozszerzanie tego tematu.
Jestem nieustaj±c± entuzjastk± Ajurwedy i stale odnajduję w niej nowe przestrzenie. Dzięki Ajurwedzie, przed laty powróciłam do zdrowia, odnalazłam techniki i metody zachowania sprawnego ciała, odprężonego, zrelaksowanego umysłu. Wkrótce stałam się nauczycielem tych technik.
Ajurweda stała się dla mnie sposobem na życie!
Szczególnie ostatnio, kiedy do kursów jogi i Sztuki Oddechu prowadzonych przeze mnie od 15 lat, doł±czyłam kurs najbardziej niezwykły - Kurs Gotowania wg Ajurwedy.
W czasie programów, zdobywamy wiedzę, jak za pomoc± odpowiednio przygotowanego pożywienia, doprowadzić ciało i umysł do stanu równowagi lub jak ten stan utrzymać. Gor±co zapraszam do wspólnego smakowania.
 ajurweda monika dabrowska
Monika D±browska
Nauczyciel programów Sztuka Oddechu, Art Of Living Yoga i Gotowanie wg Ajuwedy. Entuzjastka i praktyk wiedzy oraz technik ajurwedyjskich. Wielokrotna organizatorka konsultacji, programów i kursów lekarzy ajurwedyjskich z Indii i Rosji. Wiedzę zdobywała na kursach w Polsce, Niemczech i w Indiach.
Zapraszam na program Gotowanie wg. Ajurwedy. W czasie kilku dni poznamy Ajurwedę dosłownie „ od kuchni”. Będzie wegetariańsko z wegańskimi zamiennikami, ekologicznie i bezglutenowo.
Program dla wszystkich poszukuj±cych drogi do zdrowia i inspiracji kulinarnych. 2/3 czasu programu to gotowanie, 1/3 wiedza. Ugotujemy 4 pełne posiłki, po 4-5 dań w każdym. Dwa ostatnie programy po¶więcimy inspiracjom ¶wi±tecznym.
Warszawa 9 - 11 paĽdziernika, ŁódĽ 6 - 8 listopada, Taraska 19-22 listopada, Bydgoszcz 4-6 grudnia.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft