Siedem sekretów Ajurwedy w najnowszym, 4 Magazynie Yoga&Ayurweda
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Siedem sekretów Ajurwedy w najnowszym, 4 Magazynie Yoga&Ayurweda

czwartek, 16 października 2014

Redakcja

Każda kobieta w zależności od swojej konstytucji może posiadać jeden z siedmiu głównych typów skóry: vata, pitta, kapha, vata-pitta, vata-kapha, pitta-kapha lub vata¬-pitta-kapha. Osoby posiadające podwójną lub potrójną doszę muszą zawsze brać pod uwagę porę roku, w której chcą przeprowadzić dany zabieg pielęgnacyjny. Każda z nas jest inna i potrzebuje indywidualnego podejścia do własnej natury, zaś sama pielęgnacja ciała powinna zacząć się od naszego wnętrza.

Według ajurwedy zawsze należy rozważyć naturalne predyspozycje danej doszy do określonego stanu skóry, np. przesuszenie w przypadku vaty powinno rozpocząć się od nawilżenia organizmu od środka, użycia odpowiednich ziół czy codziennego masażu.

Cechami charakterystycznymi danej doszy są:

Vata: delikatna skóra, cienka i dość przezroczysta, jest ona często przesuszona, z wąskimi porami. Okres, w którym dominuje ta dosza przypada na późną jesień i wczesną zimę.

Kapha: miękka i gruba skóra z dużymi porami, z ten¬dencją do przetłuszczania się. Pory roku, w których dominuje ta dosza to późna zima i wczesna wiosna.

Pitta: skóra wrażliwa charakteryzująca się obecnością tłustej strefy T i suchymi policzkami. Pora roku, w której dominuje ta dosza to lato.

Przeprowadź detoks organizmu

Konsumując przez lata wątpliwej jakości pożywienie czy też używając różnych substancji do pielęgnacji ciała, gromadzimy w sobie bardzo dużą ilość toksyn. Najnowsze badania sugerują, że może to być aż 197 różnych substancji chemicznych i każda z nich ma wpływ na nasze ciało. Dlatego zanim podejmiemy jakiekolwiek działania mające na celu poprawić stan naszej skóry, przeprowadźmy detoks (panchakarmę) z pomocą doświadczonego specjalisty ajurwedy.
Można również wypróbować domowy zabieg oczyszczania, polegający na wypalaniu amy (toksyn trawiennych).
Żeby zniwelować amę i przywrócić Twój układ trawienny do formy, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad opisanych poniżej. Warto zastosować raz w miesiącu dietę obniżającą kaphę, która uwzględnia ostre, gorzkie i ściągające smaki, przez co sprawia, że nasz organizm zaczyna naturalny proces detoksykacji. Dieta oczyszczająca powinna być stosowana regularnie w zależności od Twojego typu prakriti: vata 1-3 dni, pitta 1- 4 dni i kapha od 1 do 5 dni w miesiącu.

Jest to detoks fizyczny, podczas którego powinnaś zrezygnować ze słodkich owoców, soków czy warzyw, pieczywa i przetworów mącznych, smażonych lub puszkowanych posiłków, orzechów, alkoholu, soli, cukru i nabiału. W zamian jeść tradycyjną potrawę kichadi lub nasz polski odpowiednik - prawdziwy rosół warzywny z domowym makaronem i grochem (moczonym przez co najmniej 24h przed gotowaniem).

Dodatkowo przyda się mieszanka wypalająca amę: 2-3 razy dziennie zjedz szczyptę pieprzu cayenne, pieprzu czarnego i suszonego imbiru (w równych proporcjach) wymieszanych z łyżeczką surowego miodu.
Osoby pitta powinny wraz z mieszanką spalającą amę przyjmować 2-3 razy dziennie (przez cały okres usuwania amy z organizmu) po szczypcie sproszkowanego korzenia mniszka lekarskiego, glistnika jaskółcze ziele i kurkumy dodanych do łyżki miodu. Podczas oczyszczania organizmu z amy korzystaj z gorących kąpieli, ponieważ wysokie temperatury pomagają usunąć toksyny wraz z potem. Zacznij od ciepłej wody, powoli dolewając gorącej, ale tak, aby wciąż było Ci przyjemnie w niej siedzieć. Taka kąpiel, z dodatkiem 10 kropli olejku imbirowego lub eukaliptusowego, powinna trwać ok. 10 do 20 minut. Wcześniej warto wypić herbatkę z bzu czarnego, która wspomoże pocenie się organizmu. Podczas całego procesu odpoczywaj, ile tylko to możliwe, unikaj telewizji, spotkań, kłótni czy zażartych dyskusji. W zamian pójdź na spacer, zajmij się swoim hobby i odpoczywaj.

Podczas oczyszczania pij od 6 do 8 szklanek wody dziennie.

UWAGA: Wypalania amy nie powinny przeprowadzać osoby chore, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Całość artykułu w najnowszym 4 NUMERZE MAGAZYNIE YOGA & AYURVEDA

Dalszy ciąg artykułu 80%

opr. Redakcja

Oraz w sklepie internetowym



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi