Wiosenne ajurwedyjskie oczyszczanie. Bartosz Bobkowski
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Wiosenne ajurwedyjskie oczyszczanie. Bartosz Bobkowski

czwartek, 24 marca 2011

Bartosz Bobkowski

Z pierwszymi wiosennymi promieniami słońca powietrze się ociepla, a śniegi zaczynają topnieć. To najlepszy czas na oczyszczanie i regenerację. Energia wiosennej aury jest wszechogarniająca. Chcemy jak najszybciej zrzucić grube i ciężkie ubrania, chcemy odczuć na swojej skórze ciepły powiew wiosny. Chcemy odzyskać kontakt ze swoim ciałem. Obserwując metamorfozę otaczającej nas przyrody często instynktownie chcemy podobnie przemienić nasze ciała. Uwolnić się od zimowej ciężkości i ciemnoty.

Potrzebujemy światła, ciepła, energii do życia na poziomie ciała i umysłu. Energia wiosny budzi naturę i nas do życia, przywodzi refleksję do zmian wewnątrz naszych organizmów. To czy będziemy się mogli cieszyć wiosną zależy od nas. Jeśli jesteśmy zrównoważeni wiosna będzie czasem entuzjazmu, pogody ducha, czystości, poruszenia, twórczości, kiełkowania pomysłów, radości, współczucia i przyjemności.
Często jednak okazuje się, że po zimie jesteśmy zbyt osłabieni, ociężali, przytępieni, schorowani. Jeżeli ignorujemy postępujące w przyrodzie zmiany, nie będąc w stanie się do nich dostosować będziemy musieli za to zapłacić - dolegliwościami przesilenia wiosennego. Dlatego w wielu tradycjach wiosna była okresem postów i oczyszczenia, stosowanych aby odnowić i wzmocnić siły obronne organizmu, aby móc w pełni dostosować się do zmian zachodzących w naturze oraz cieszyć się bardziej sprzyjającą aurą. Jeżeli chcecie się przygotować się do korzystania z uroków wiosny i uwolnić od ociężałości, rozleniwienia, osłabienia, częstych przeziębień, bezsenności, napięć, problemów z zatokami, wiosennych alergii, bólów gardła, głowy i karku, zaparć, braku apetytu, cieni czy opuchlizny pod oczami, osłabienia - i powrócić do życia pełnego witalności, blasku i energii - to najlepszy czas na wiosenne oczyszczanie.
Zapraszam was na warsztat dotyczący przygotowania, oczyszczania i wskazań pooczyszczeniowych, do których możecie stosować się w zaciszu domowym. Zapraszam także na tygodniowy program, składający się z w.w. warsztatu oraz zabiegów przygotowujących do oczyszczania w formie 7 olejowych masaży ajurwedyjskich, połączonych z ziołową sauną parową i zabiegiem nasya. Poniższy tekst ma na celu przybliżenie 2 tygodniowego procesu oczyszczania, co szczegółowo rozwiniemy w trakcie warsztatu.

Przesilenie wiosenne

Po zimie czujemy się osłabieni, przemęczeni, potrzebujemy wzmocnienia. Przez zmniejszoną aktywność w trakcie zimowych miesięcy spędzaliśmy więcej czasu w domach, ogrzewając się, jedząc cięższe jedzenie. Podobnie nasz metabolizm był spowolniony. Z wiosną wszystko nabiera rumieńców, metabolizm przyspiesza, lecz wolno przystosowuje się do otaczających zmian w aurze.
Kiedy witamy wiosnę niezrównoważeni jest to czas udręki, alergii, przeziębień, bólów gardła, zapchanego nosa, lenistwa, przywiązania, pragnienia, objadania, otępienia umysłowego, towarzyszy nam złe samopoczucie, osłabienie, bóle głowy, kończyn i klatki piersiowej, senność, brak energii, często jesteśmy rozdrażnieni i niespokojni. Jesteśmy też podatni na infekcje, katar, kaszel i inne schorzenia górnych dróg oddechowych. Podczas zimnej, mokrej zimy zaczynają dominować w środowisku elementy ziemi i wody, powodując kumulowanie się kaphy w ciele. W ten sposób ciało chroni się przed zimnem, kurczy się i utrzymuje w swej substancji. Ta pora przypada na okres mniej więcej od lutego do połowy maja. Cechuje się ciężkością, zimnem, lepkością, powolnością i wilgocią. Kapha w naszym organizmie rządzi budową ciała oraz równowagą płynów.
Na wiosnę, kiedy słońce ogrzewa powietrze i topi śnieg, podobnie w naszym ciele nagromadzona kapha upłynnia się. Wówczas w przyrodzie zaczyna dominować element powietrza. W tym samym czasie vata zwiększa swoją ruchliwość w organizmie i pomaga kaphie eliminować swoje złogi i produkty przemiany materii.
To "wiosenne oczyszczanie" jest naturalnym sposobem oczyszczania się z tego, co jest już niepotrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dając miejsce na regenerację i wzrost.
Kiedy wraz z ocieplaniem pogody kapha skrapla się, wtedy często cierpimy na przeziębienie, katar, zatoki mamy przeciążone śluzem, zapalenie oskrzeli, przewlekły kaszel, bóle stawów, ociężałość, brak motywacji do działania, zmęczenie, ospałość, otyłość, depresję.
Osoby o konstytucji kapha szczególnie to odczuwają. Każdego roku, kiedy wpływ kapha wzrasta w naturze, wzrasta również w każdym z nas. Dlaczego niektórzy czują się zupełnie inaczej.
Osoby z konstytucją vata zamiast odczuwać podobne dolegliwości częściej mogą cieszyć się zastrzykiem energii, gdyż vata pod wieloma względami jest przeciwieństwem kapha. Musimy pamiętać, że każdy z nas może nagromadzić w sobie zbyt dużo kapha i w rezultacie popaść w nierównowagę w tym okresie. Dlatego warto zastosować się do sposobów ograniczenia owej skłonności. W ten sposób będziemy mogli się cieszyć pozytywnymi cechami zrównoważanej kapha - siłą, dobrocią, pozytywem, radością, współczuciem, hojnością, lojalnością, dobrą pamięcią, wysoką odpornością, romantyzmem i zintegrowaną świadomością.

Pancha Karma - oczyszczanie

Wiosna to szczytowy moment transformacji w przyrodzie i naszych organizmach. Cała aura się budzi i wspiera nas w eliminacji toksyn, oczyszczeniu i regeneracji. Dzieje się to automatycznie każdego roku. Zdrowe ciało naturalnie poddaje się temu procesowi równoważenia podczas cyklów rocznych. Jeśli jednak nadmiernie eksploatujemy swój organizm, zatruwając się niewłaściwą dietą, postępowaniem i emocjami, lub po prostu się starzejemy - wówczas ten proces naturalnego równoważenia jest dla naszego organizmu utrudniony. Możemy jednak efektywnie wspomóc ten proces, stosując się do narzędzi jakie daje nam ajurweda.

Czym jest zdrowie? Według Ajurwedy zdrowie to ciało bez toksyn, spokojny umysł, zrównoważone emocje, normalnie funkcjonujące organy, efektywnie wydalane produkty przemiany materii. Proces powrotu do zdrowia w ajuwedzie dokonuje się za pomocą procedur Pancha Karmy - systemu oczyszczania.
Oprócz procedur oczyszczających - pradana karma, w jego skład wchodzą również procedury przygotowawcze - purva karma, oraz procedury wzmacniające - rasayana. Czas trwania - 7-30dni.
W tym czasie osoba jest poddawana codziennym masażom olejowym, saunie parowej, zabiegom ajurwedyjskim (w naszym przypadku - Nasya), terapeutycznym wymiotom, przeczyszczaniu, lewatywom. Zabiegom towarzyszy odpowiednia dieta.
To wszystko sprzyja uwolnieniu toksyn zgromadzonych w komórkach ciała, skierowaniu do przewodu pokarmowego i wydalenia z ciała. Metody te oczyszczają ciało z toksyn, otwierając subtelne kanały nadi, dzięki czemu wzrasta przepływ życiowej energii prany, zwiększając witalność, wewnętrzny spokój, pewność i dobre samopoczucie. Osoba poddana tym zabiegom czuje się , zregenerowana, piękniejsza i zdrowsza niż kiedykolwiek.

W przeciwieństwie do wielu oferowanych dziś detoksów - pancha karma jest bardzo efektywna, bez skutków ubocznych, obejmująca nie tylko ciało lecz również stan umysłu i ducha, poparta tysiącami lat tradycji starożytnej wiedzy wedyjskiej, a także nie tylko oczyszczenie a także wzmocnienie.

Wszyscy wiemy, że większość chorób ma swoje źródło w akumulacji toksyn, kiepskim trawieniu, czy zapchanych jelitach. Pancha Karma zajmuje się każdym z tych problemów bezpośrednio i z dużą skutecznością. Toksyny zalegające w komórkach ciała (zwłaszcza w komórkach tłuszczowych) są wytrącane i bezpiecznie wydalane z ciała w procesie pancha karmy. W tym samym czasie dba się o stymulację ognia trawiennego, jako podstawy zdrowia, a przewód pokarmowy zostaje odblokowany i wyczyszczony. Poza tym jest to niezwykle kojące doświadczenie ciepłych, relaksujących masaży olejowych i oczyszczających saun parowych.

Decydując się poświęcić czas i uważność na procedury pancha karmy, decydujemy na zwiększenie jakości naszego życia.
Ponad 5 tysięcy lat doświadczenia wiedzy ajurwedyjskiej nie ulega przedawnieniu i służy nam, również na Zachodzie, jak nigdy dotąd. Poświęcenie się oczyszczeniu to również decyzja zadbania o siebie - wzięcie pełnej odpowiedzialności za swoje zdrowie i życie.
Cóż... ostatecznie to my sami jesteśmy odpowiedzialni za stan naszego samopoczucia, stan naszego umysłu i stan naszego organizmu. Jeśli cierpisz na bóle głowy, alergie, niestrawność, częste przeziębienia, zaparcia, bóle, zły oddech, bezsenność, PMS, lenistwo - to wiosenne oczyszczanie pozwoli ci wrócić do formy. Najlepszym wyborem jest zawsze wizyta w klinice ajurwedyjskiej, jednak jeśli nie jesteśmy akurat w Indiach lub stan waszego portfela nie pozwala na poddanie się oczyszczaniu pod okiem ajurwedysty, to stosując się do wskazań poruszonych na tym warsztacie będziecie mogli sami wykonać te procedury w zaciszu swoich domów.

Aby przygotować się do pancha karmy w domu potrzebujesz ok 10-14 dni spokoju, przynajmniej ograniczyć sprawy do wykonania. Warto na chwilę zawiesić kontakty towarzyskie, sprawdzanie maili, wiadomości telefonicznych, poinformować rodzinę o chwili dla siebie, wysprzątać dom, ustalić konstytucję psycho-fizyczną.

Purva Karma - przygotowanie

Rada ogólna jest taka, aby przez czas oczyszczania - dużo odpoczywać, szczególnie na świeżym powietrzu, jeść lekko i być odpowiedzialnym za swoje zdrowie!

Do oczyszczania przygotowujemy się "rozmiękczając" ciało, co determinuje powodzenie oczyszczania. Stąd w ajurwedzie zabiegi purva karma - przygotowujące do oczyszczania. Przygotowanie ma poruszyć toksyny i złogi oraz przesunąć je ze swoich miejsc do organów wydalania. Samo oczyszczanie sprowadzi się do wydzielenia ich na zewnątrz. Do zmiękczania tradycyjnie stosuje się 7 dniową sesję purva karmy - codziennych masaży olejowych połączonych z ziołową sauną parową i zabiegiem nasya. Dodatkowo powinniśmy zadbać o maksymalne rozluźnienie, nagrzanie i nawilżenie całego organizmu

W trakcie sesji masaży i parówek, należy również codziennie przeprowadzać zabiegi Nasya, oczyszczania nosa. Nagromadzona kapha w postaci śluzu i flegmy w gardle, nosie, zatokach lub głowie usuwa się przez drogi nosowe. Nos jest bramą do mózgu i świadomości - prana, życiowa energia wchodzi do ciała wraz z oddechem wdychanym przez nos, podtrzymując funkcje czuciowe i motoryczne. Nasya pomaga w równoważeniu prany, oddziałując na wyższe funkcje mózgowe, czuciowe i motoryczne, a także na pracę nerek. Polega na wlewaniu 3-5 kropel ziołowych olejów, lub wyciągów z ziół.
Zwykle zabieg ten stosowany jest w celu oczyszczenia zatok, złagodzenia bólu czy napięcia twarzy, głowy, chronicznych bólów szyi, często będących wynikiem urazu kręgosłupa..
Oczyszczając nos, wzmacniamy ciało aby efektywniej filtrowały niebezpieczne dla zdrowia bakterie, wirusy, alergeny przenoszone z powietrzem. Z punktu widzenia urody wyraźnie zmniejsza ciemne cienie pod oczami, opuchliznę zatok lub obrzmiały wygląd wokół oczu. Nasya oddziałuje na ciało i emocje. Nasya daje poczucie odprężenia i zwiększenia poziomu energii, uwalnia napięcia z obrębu klatki piersiowej, szyi, twarzy i głowy, daje lepszy i dłuższy sen; łagodzi bóle szyi; daje poczucie ożywienia i regeneracji; młodszy wygląd. Nasya wskazana jest przy suchości nosa, zatkanych zatokach, chrypce, bólach głowy, konwulsjach, niektórych dolegliwościach oczu i uszu. Zabiegów nosa nie należy stosować po kąpieli, jedzeniu, seksie, alkoholu, ani w czasie ciąży i menstruacji.
Nie wykonuje się również u odwodnionych niemowląt i osób doświadczających poważnych napadów paniki i złości. Po zabiegu należy odpocząć godzinę i unikać stresu, nadwyrężenia, złości.

Nasya jest wskazana przy praktyce .

W trakcie procesu oczyszczania nie powinniśmy angażować się w toksyczne emocje gniewu, strachu, zachłanności, itp. Powinniśmy stosować się do lekkiej, płynnej, oczyszczającej diety. Powinniśmy unikać sytuacji stresujących nas, osłabiających, w tym również intensywnego seksu, szczególnie utraty nasienia u mężczyzn.

Pradana Karma - oczyszczanie

Po siedmiu dniach rozmiękczania i natłuszczania organizmu przychodzi czas na pierwszą procedurę oczyszczających - Vamana - oczyszczania kaphy, przez eliminację śluzu i złogów przez górne drogi trawienne. Vamana spośród wszystkich procedur oczyszczających jest najmniej popularną metodą na Zachodzie.
Wymioty raczej kojarzą nam się z zatruciem, czy sensacjami żołądkowymi. Na wschodzie lecznicze wymioty są powszechnym sposobem usunięcia objawów kapha, wywołanych nagromadzeniem śluzu i flegmy w obrębie głowy, w górnej części klatki piersiowej i żołądku, zatrzymaniem wody w ciele, zatkaniem porów skóry, nadwagą. Vamana jest pomocna w likwidowaniu nadwagi (nadmiar kapha) oraz problemów natury emocjonalnej związanych z nadmiernym przywiązaniem.

Razem z oczyszczeniem śluzowatych złogów przychodzi ulga, zatoki stają się czyste, znika zastój, zadyszka, brak tchu. Vamana jest wskazana przy kaszlu, astmie, ociężałości w piersiach, chorobach skóry, cukrzycy, przeziębieniach, grypie, zatorach limfatycznych, utraty apetytu, anemii, krwawienia, zatruciach, chronicznej niestrawności, obrzękach, epilepsji, chronicznych dolegliwościach zatok i powtarzających się atakach zapalenia migdałków.

Vamana nie należy stosować przy gruźlicy, u dzieci i starców, w wypadku osłabienia, głodu, choroby serca, kawern w płucach, krwawienia z górnych dróg oddechowych, menstruacji, ciąży, przy znacznych wychudzeniu, przy zawansowanej otyłości, stanie przygnębienia.

Po dwóch dniach odpoczynku i stałego zmiękczania przychodzi czas na oczyszczenie dolnych dróg trawiennych, naturalnej siedziby vata. Kuracja lewatywą (basti) przygotowuje nas na intensywne działanie zmieniających się pór roku. Vata jest głównym czynnikiem przejawiania się chorób. Dlatego tak często chorujemy jesienią i wiosną, kiedy nasilone jest działanie wiatru. Jest odpowiedzialna za zatrzymywanie lub eliminowanie kału, moczu, żółci i innych produktów przemiany materii. Vata zlokalizowana jest w okrężnicy, ale bywa umiejscowiona również i w kościach.

Stosowanie leczniczej lewatywy - basti - przynosi ulgę w przypadku zaparcia, osłabienia, zaniku mięśni, rozstroju nerwowym, skazy moczanowej, obrzęku, chronicznej gorączki, zwykłego przeziębienia, zaburzeń seksualnych, kamieni nerkowych, bólu serca, wymiotów, bólu pleców i szyi oraz nadkwaśności. Lewatywą leczy się wiele zaburzeń vaty - jak ischias, artretyzm, reumatyzm i skaza moczanowa. Vata jest bardzo aktywną zasadą chorobotwórczą, związanych jest z nią co najmniej osiemdziesiąt różnych dolegliwości, a basti jest doskonałym środkiem leczniczym na 80% z nich.

Paschati Karma - procedury po oczyszczeniu

Po skierowaniu toksyn do organów wydalania osłabiamy nasz ogień trawienny, dlatego ważne jest po oczyszczaniu - stopniowe przechodzenie z diety płynnej do pokarmu stałego, aż wreszcie powrót do znormalizowanej diety odpowiedniej dla naszej konstytucji po 3-4 dniach. Polecane posiłki są odżywcze i stanowią podstawę tradycyjnej oczyszczającej i regenerującej diety w ajurwedyjskim systemie oczyszczania. Są łatwo strawne. Dostarczają kompletną zrównoważoną porcję składników odżywczych, jest odpowiednia dla wszystkich typów konstytucyjnych, równoważąc wszystkie 3 dosze.

Ponieważ trawienie jest niezwykle istotne w utrzymaniu dobrego zdrowia, ważne jest aby utrzymywać siłę ognia trawiennego, kiedy został odbudowany po oczyszczaniu. Należy stosować się do prostych wskazówek:

• jedz tylko kiedy masz apetyt i jesteś głodny;

• nie objadaj się. Jedz tyle aby pozostawić 1/4 żołądka pustą po każdym posiłku;

• nie popijaj zimnymi napojami w czasie posiłków;

• główny posiłek spożywaj w południe, kiedy ogień w przyrodzie jest najwyższy, lekki posiłek pod wieczór;

• jedz w spokoju, na siedząco;

• pość raz na tydzień lub na dwa tygodnie - lub ogranicz jedzenie, aby system trawienny mógł się zregenerować;

• unikaj jedzenia smażonego na głębokim tłuszczu lub zbyt ciężkiego.

Po oczyszczaniu stosuj się do codziennej rutyny ajurwedyjskiej z uwzględnieniem właściwej diety dla swojej konstytucji i wskazań sezonowych. Po zakończeniu oczyszczania uważaj, aby nie wskakiwać w intensywność codziennych zajęć. Organizm potrzebuje nieco czasu aby przyswoić korzyści, płynące z oczyszczania. Zanim powrócimy do pełni naszych możliwości dajmy sobie czas, aby unikać fizycznego czy umysłowego stresu, podróży, intensywnych ćwiczeń, czy aktywności seksualnej. Unikać również należy wystawiania się na działanie zimna, wiatru, gorąca, czy deszczu. Wykluczone są kąpiele słoneczne i pływanie w zimnej wodzie przez 7-10 dni po oczyszczaniu. Stosując się do tych wytycznych potęgujemy działanie procesu oczyszczania, co ma bezpośredni dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Więcej informacji: http://dharma.org.pl/wiosenneoczyszczanie.html


Bartosz Bobkowski jest ajurwedystą i nauczycielem masażów orientalnych o charakterze jogicznym i ajurwedycznym, masażystą i antropologiem kultury. Praktykuje asztanga winjasa i ajurwedy na codziennych zajęciach oraz wakacyjnych i weekendowych programach wyjazdowych. W Warszawie współpracuje z Joga Centrum! A.Bielewicza, gdzie masuje i prowadzi warsztaty.

e-mail: info@dharma.org.pl

tel: 607 956 389



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi