Dołącz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Wiosenne ajurwedyjskie oczyszczanie. Bartosz Bobkowski

  • czwartek, 24 marca 2011
  • autor: Bartosz Bobkowski
Z pierwszymi wiosennymi promieniami słońca powietrze się ociepla, a śniegi zaczynają topnieć. To najlepszy czas na oczyszczanie i regenerację. Energia wiosennej aury jest wszechogarniająca. Chcemy jak najszybciej zrzucić grube i ciężkie ubrania, chcemy odczuć na swojej skórze ciepły powiew wiosny. Chcemy odzyskać kontakt ze swoim ciałem. Obserwując metamorfozę otaczającej nas przyrody często instynktownie chcemy podobnie przemienić nasze ciała. Uwolnić się od zimowej ciężkości i ciemnoty.
Potrzebujemy światła, ciepła, energii do życia na poziomie ciała i umysłu. Energia wiosny budzi naturę i nas do życia, przywodzi refleksję do zmian wewnątrz naszych organizmów. To czy będziemy się mogli cieszyć wiosną zależy od nas. Jeśli jesteśmy zrównoważeni wiosna będzie czasem entuzjazmu, pogody ducha, czystości, poruszenia, twórczości, kiełkowania pomysłów, radości, współczucia i przyjemności.
Często jednak okazuje się, że po zimie jesteśmy zbyt osłabieni, ociężali, przytępieni, schorowani. Jeżeli ignorujemy postępujące w przyrodzie zmiany, nie będąc w stanie się do nich dostosować będziemy musieli za to zapłacić - dolegliwościami przesilenia wiosennego. Dlatego w wielu tradycjach wiosna była okresem postów i oczyszczenia, stosowanych aby odnowić i wzmocnić siły obronne organizmu, aby móc w pełni dostosować się do zmian zachodzących w naturze oraz cieszyć się bardziej sprzyjającą aurą.
 
Jeżeli chcecie się przygotować się do korzystania z uroków wiosny i uwolnić od ociężałości, rozleniwienia, osłabienia, częstych przeziębień, bezsenności, napięć, problemów z zatokami, wiosennych alergii, bólów gardła, głowy i karku, zaparć, braku apetytu, cieni czy opuchlizny pod oczami, osłabienia – i powrócić do życia pełnego witalności, blasku i energii – to najlepszy czas na wiosenne oczyszczanie.
Zapraszam was na warsztat dotyczący przygotowania, oczyszczania i wskazań pooczyszczeniowych, do których możecie stosować się w zaciszu domowym. Zapraszam także na tygodniowy program, składający się z w.w. warsztatu oraz zabiegów przygotowujących do oczyszczania w formie 7 olejowych masaży ajurwedyjskich, połączonych z ziołową sauną parową i zabiegiem nasya. Poniższy tekst ma na celu przybliżenie 2 tygodniowego procesu oczyszczania, co szczegółowo rozwiniemy w trakcie warsztatu.
 Przesilenie wiosenne
 Po zimie czujemy się osłabieni, przemęczeni, potrzebujemy wzmocnienia. Przez zmniejszoną aktywność w trakcie zimowych miesięcy spędzaliśmy więcej czasu w domach, ogrzewając się, jedząc cięższe jedzenie. Podobnie nasz metabolizm był spowolniony. Z wiosną wszystko nabiera rumieńców, metabolizm przyspiesza, lecz wolno przystosowuje się do otaczających zmian w aurze.
Kiedy witamy wiosnę niezrównoważeni jest to czas udręki, alergii, przeziębień, bólów gardła, zapchanego nosa, lenistwa, przywiązania, pragnienia, objadania, otępienia umysłowego, towarzyszy nam złe samopoczucie, osłabienie, bóle głowy, kończyn i klatki piersiowej, senność, brak energii, często jesteśmy rozdrażnieni i niespokojni. Jesteśmy też podatni na infekcje, katar, kaszel i inne schorzenia górnych dróg oddechowych.
Podczas zimnej, mokrej zimy zaczynają dominować w środowisku elementy ziemi i wody, powodując kumulowanie się kaphy w ciele. W ten sposób ciało chroni się przed zimnem, kurczy się i utrzymuje w swej substancji. Ta pora przypada na okres mniej więcej od lutego do połowy maja. Cechuje się ciężkością, zimnem, lepkością, powolnością i wilgocią. Kapha w naszym organizmie rządzi budową ciała oraz równowagą płynów.
Na wiosnę, kiedy słońce ogrzewa powietrze i topi śnieg, podobnie w naszym ciele nagromadzona kapha upłynnia się. Wówczas w przyrodzie zaczyna dominować element powietrza. W tym samym czasie vata zwiększa swoją ruchliwość w organizmie i pomaga kaphie eliminować swoje złogi i produkty przemiany materii.
To „wiosenne oczyszczanie” jest naturalnym sposobem oczyszczania się z tego, co jest już niepotrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dając miejsce na regenerację i wzrost.
Kiedy wraz z ocieplaniem pogody kapha skrapla się, wtedy często cierpimy na przeziębienie, katar, zatoki mamy przeciążone śluzem, zapalenie oskrzeli, przewlekły kaszel, bóle stawów, ociężałość, brak motywacji do działania, zmęczenie, ospałość, otyłość, depresję.
Osoby o konstytucji kapha szczególnie to odczuwają. Każdego roku, kiedy wpływ kapha wzrasta w naturze, wzrasta również w każdym z nas. Dlaczego niektórzy czują się zupełnie inaczej.
Osoby z konstytucją vata zamiast odczuwać podobne dolegliwości częściej mogą cieszyć się zastrzykiem energii, gdyż vata pod wieloma względami jest przeciwieństwem kapha. Musimy pamiętać, że każdy z nas może nagromadzić w sobie zbyt dużo kapha i w rezultacie popaść w nierównowagę w tym okresie. Dlatego warto zastosować się do sposobów ograniczenia owej skłonności. W ten sposób będziemy mogli się cieszyć pozytywnymi cechami zrównoważanej kapha – siłą, dobrocią, pozytywem, radością, współczuciem, hojnością, lojalnością, dobrą pamięcią, wysoką odpornością, romantyzmem i zintegrowaną świadomością.
Pancha Karma - oczyszczanie
  Wiosna to szczytowy moment transformacji w przyrodzie i naszych organizmach. Cała aura się budzi i wspiera nas w eliminacji toksyn, oczyszczeniu i regeneracji. Dzieje się to automatycznie każdego roku. Zdrowe ciało naturalnie poddaje się temu procesowi równoważenia podczas cyklów rocznych. Jeśli jednak nadmiernie eksploatujemy swój organizm, zatruwając się niewłaściwą dietą, postępowaniem i emocjami, lub po prostu się starzejemy – wówczas ten proces naturalnego równoważenia jest dla naszego organizmu utrudniony. Możemy jednak efektywnie wspomóc ten proces, stosując się do narzędzi jakie daje nam ajurweda.
 Czym jest zdrowie? Według Ajurwedy zdrowie to ciało bez toksyn, spokojny umysł, zrównoważone emocje, normalnie funkcjonujące organy, efektywnie wydalane produkty przemiany materii. Proces powrotu do zdrowia w ajuwedzie dokonuje się za pomocą procedur Pancha Karmy – systemu oczyszczania.
Oprócz procedur oczyszczających – pradana karma, w jego skład wchodzą również procedury przygotowawcze – purva karma, oraz procedury wzmacniające – rasayana. Czas trwania – 7-30dni.
W tym czasie osoba jest poddawana codziennym masażom olejowym, saunie parowej, zabiegom ajurwedyjskim (w naszym przypadku – Nasya), terapeutycznym wymiotom, przeczyszczaniu, lewatywom. Zabiegom towarzyszy odpowiednia dieta.
To wszystko sprzyja uwolnieniu toksyn zgromadzonych w komórkach ciała, skierowaniu do przewodu pokarmowego i wydalenia z ciała. Metody te oczyszczają ciało z toksyn, otwierając subtelne kanały nadi, dzięki czemu wzrasta przepływ życiowej energii prany, zwiększając witalność, wewnętrzny spokój, pewność i dobre samopoczucie. Osoba poddana tym zabiegom czuje się zrelaksowana, zregenerowana, piękniejsza i zdrowsza niż kiedykolwiek.
 Wiosenne ajurwedyjskie oczyszczanie. Bartosz Bobkowski
W przeciwieństwie do wielu oferowanych dziś detoksów – pancha karma jest bardzo efektywna, bez skutków ubocznych, obejmująca nie tylko ciało lecz również stan umysłu i ducha, poparta tysiącami lat tradycji starożytnej wiedzy wedyjskiej, a także nie tylko oczyszczenie a także wzmocnienie.
 Wszyscy wiemy, że większość chorób ma swoje źródło w akumulacji toksyn, kiepskim trawieniu, czy zapchanych jelitach. Pancha Karma zajmuje się każdym z tych problemów bezpośrednio i z dużą skutecznością. Toksyny zalegające w komórkach ciała (zwłaszcza w komórkach tłuszczowych) są wytrącane i bezpiecznie wydalane z ciała w procesie pancha karmy. W tym samym czasie dba się o stymulację ognia trawiennego, jako podstawy zdrowia, a przewód pokarmowy zostaje odblokowany i wyczyszczony. Poza tym jest to niezwykle kojące doświadczenie ciepłych, relaksujących masaży olejowych i oczyszczających saun parowych.
 Decydując się poświęcić czas i uważność na procedury pancha karmy, decydujemy na zwiększenie jakości naszego życia.
Ponad 5 tysięcy lat doświadczenia wiedzy ajurwedyjskiej nie ulega przedawnieniu i służy nam, również na Zachodzie, jak nigdy dotąd. Poświęcenie się oczyszczeniu to również decyzja zadbania o siebie – wzięcie pełnej odpowiedzialności za swoje zdrowie i życie.
Cóż... ostatecznie to my sami jesteśmy odpowiedzialni za stan naszego samopoczucia, stan naszego umysłu i stan naszego organizmu. Jeśli cierpisz na bóle głowy, alergie, niestrawność, częste przeziębienia, zaparcia, bóle, zły oddech, bezsenność, PMS, lenistwo – to wiosenne oczyszczanie pozwoli ci wrócić do formy. Najlepszym wyborem jest zawsze wizyta w klinice ajurwedyjskiej, jednak jeśli nie jesteśmy akurat w Indiach lub stan waszego portfela nie pozwala na poddanie się oczyszczaniu pod okiem ajurwedysty, to stosując się do wskazań poruszonych na tym warsztacie będziecie mogli sami wykonać te procedury w zaciszu swoich domów.
 Aby przygotować się do pancha karmy w domu potrzebujesz ok 10-14 dni spokoju, przynajmniej ograniczyć sprawy do wykonania. Warto na chwilę zawiesić kontakty towarzyskie, sprawdzanie maili, wiadomości telefonicznych, poinformować rodzinę o chwili dla siebie, wysprzątać dom, ustalić konstytucję psycho-fizyczną.
 
 Purva Karma – przygotowanie
 Rada ogólna jest taka, aby przez czas oczyszczania – dużo odpoczywać, szczególnie na świeżym powietrzu, jeść lekko i być odpowiedzialnym za swoje zdrowie!
Do oczyszczania przygotowujemy się „rozmiękczając” ciało, co determinuje powodzenie oczyszczania. Stąd w ajurwedzie zabiegi purva karma – przygotowujące do oczyszczania. Przygotowanie ma poruszyć toksyny i złogi oraz przesunąć je ze swoich miejsc do organów wydalania. Samo oczyszczanie sprowadzi się do wydzielenia ich na zewnątrz. Do zmiękczania tradycyjnie stosuje się 7 dniową sesję purva karmy - codziennych masaży olejowych połączonych z ziołową sauną parową i zabiegiem nasya. Dodatkowo powinniśmy zadbać o maksymalne rozluźnienie, nagrzanie i nawilżenie całego organizmu
W trakcie sesji masaży i parówek, należy również codziennie przeprowadzać zabiegi Nasya, oczyszczania nosa. Nagromadzona kapha w postaci śluzu i flegmy w gardle, nosie, zatokach lub głowie usuwa się przez drogi nosowe. Nos jest bramą do mózgu i świadomości – prana, życiowa energia wchodzi do ciała wraz z oddechem wdychanym przez nos, podtrzymując funkcje czuciowe i motoryczne. Nasya pomaga w równoważeniu prany, oddziałując na wyższe funkcje mózgowe, czuciowe i motoryczne, a także na pracę nerek. Polega na wlewaniu 3-5 kropel ziołowych olejów, lub wyciągów z ziół.
Zwykle zabieg ten stosowany jest w celu oczyszczenia zatok, złagodzenia bólu czy napięcia twarzy, głowy, chronicznych bólów szyi, często będących wynikiem urazu kręgosłupa..
Oczyszczając nos, wzmacniamy ciało aby efektywniej filtrowały niebezpieczne dla zdrowia bakterie, wirusy, alergeny przenoszone z powietrzem. Z punktu widzenia urody wyraźnie zmniejsza ciemne cienie pod oczami, opuchliznę zatok lub obrzmiały wygląd wokół oczu. Nasya oddziałuje na ciało i emocje. Nasya daje poczucie odprężenia i zwiększenia poziomu energii, uwalnia napięcia z obrębu klatki piersiowej, szyi, twarzy i głowy, daje lepszy i dłuższy sen; łagodzi bóle szyi; daje poczucie ożywienia i regeneracji; młodszy wygląd.
Nasya wskazana jest przy suchości nosa, zatkanych zatokach, chrypce, bólach głowy, konwulsjach, niektórych dolegliwościach oczu i uszu. Zabiegów nosa nie należy stosować po kąpieli, jedzeniu, seksie, alkoholu, ani w czasie ciąży i menstruacji.
Nie wykonuje się również u odwodnionych niemowląt i osób doświadczających poważnych napadów paniki i złości. Po zabiegu należy odpocząć godzinę i unikać stresu, nadwyrężenia, złości.
Nasya jest wskazana przy praktyce jogi, aby udrożnić i wzmocnić witalne przejścia prany - pingala i ida nadi, kluczowe, aby bezpośrednio z oddechem odżywiać mózg i rozjaśniać świadomość. Pomaga uspokoić się, ożywić i przygotować na praktykę jogi i medytacji.
W trakcie procesu oczyszczania nie powinniśmy angażować się w toksyczne emocje gniewu, strachu, zachłanności, itp. Powinniśmy stosować się do lekkiej, płynnej, oczyszczającej diety. Powinniśmy unikać sytuacji stresujących nas, osłabiających, w tym również intensywnego seksu, szczególnie utraty nasienia u mężczyzn.
Pradana Karma – oczyszczanie
 Po siedmiu dniach rozmiękczania i natłuszczania organizmu przychodzi czas na pierwszą procedurę oczyszczających – Vamana – oczyszczania kaphy, przez eliminację śluzu i złogów przez górne drogi trawienne. Vamana spośród wszystkich procedur oczyszczających jest najmniej popularną metodą na Zachodzie.
Wymioty raczej kojarzą nam się z zatruciem, czy sensacjami żołądkowymi. Na wschodzie lecznicze wymioty są powszechnym sposobem usunięcia objawów kapha, wywołanych nagromadzeniem śluzu i flegmy w obrębie głowy, w górnej części klatki piersiowej i żołądku, zatrzymaniem wody w ciele, zatkaniem porów skóry, nadwagą. Vamana jest pomocna w likwidowaniu nadwagi (nadmiar kapha) oraz problemów natury emocjonalnej związanych z nadmiernym przywiązaniem.
Razem z oczyszczeniem śluzowatych złogów przychodzi ulga, zatoki stają się czyste, znika zastój, zadyszka, brak tchu. Vamana jest wskazana przy kaszlu, astmie, ociężałości w piersiach, chorobach skóry, cukrzycy, przeziębieniach, grypie, zatorach limfatycznych, utraty apetytu, anemii, krwawienia, zatruciach, chronicznej niestrawności, obrzękach, epilepsji, chronicznych dolegliwościach zatok i powtarzających się atakach zapalenia migdałków.
Vamana nie należy stosować przy gruźlicy, u dzieci i starców, w wypadku osłabienia, głodu, choroby serca, kawern w płucach, krwawienia z górnych dróg oddechowych, menstruacji, ciąży, przy znacznych wychudzeniu, przy zawansowanej otyłości, stanie przygnębienia.
 Po dwóch dniach odpoczynku i stałego zmiękczania przychodzi czas na oczyszczenie dolnych dróg trawiennych, naturalnej siedziby vata. Kuracja lewatywą (basti) przygotowuje nas na intensywne działanie zmieniających się pór roku. Vata jest głównym czynnikiem przejawiania się chorób. Dlatego tak często chorujemy jesienią i wiosną, kiedy nasilone jest działanie wiatru. Jest odpowiedzialna za zatrzymywanie lub eliminowanie kału, moczu, żółci i innych produktów przemiany materii. Vata zlokalizowana jest w okrężnicy, ale bywa umiejscowiona również i w kościach.
 Stosowanie leczniczej lewatywy – basti – przynosi ulgę w przypadku zaparcia, osłabienia, zaniku mięśni, rozstroju nerwowym, skazy moczanowej, obrzęku, chronicznej gorączki, zwykłego przeziębienia, zaburzeń seksualnych, kamieni nerkowych, bólu serca, wymiotów, bólu pleców i szyi oraz nadkwaśności. Lewatywą leczy się wiele zaburzeń vaty – jak ischias, artretyzm, reumatyzm i skaza moczanowa. Vata jest bardzo aktywną zasadą chorobotwórczą, związanych jest z nią co najmniej osiemdziesiąt różnych dolegliwości, a basti jest doskonałym środkiem leczniczym na 80% z nich.
Wiosenne ajurwedyjskie oczyszczanie. Bartosz Bobkowski
Paschati Karma – procedury po oczyszczeniu
 Po skierowaniu toksyn do organów wydalania osłabiamy nasz ogień trawienny, dlatego ważne jest po oczyszczaniu - stopniowe przechodzenie z diety płynnej do pokarmu stałego, aż wreszcie powrót do znormalizowanej diety odpowiedniej dla naszej konstytucji po 3-4 dniach. Polecane posiłki są odżywcze i stanowią podstawę tradycyjnej oczyszczającej i regenerującej diety w ajurwedyjskim systemie oczyszczania. Są łatwo strawne. Dostarczają kompletną zrównoważoną porcję składników odżywczych, jest odpowiednia dla wszystkich typów konstytucyjnych, równoważąc wszystkie 3 dosze.
 Ponieważ trawienie jest niezwykle istotne w utrzymaniu dobrego zdrowia, ważne jest aby utrzymywać siłę ognia trawiennego, kiedy został odbudowany po oczyszczaniu. Należy stosować się do prostych wskazówek:
• jedz tylko kiedy masz apetyt i jesteś głodny;
• nie objadaj się. Jedz tyle aby pozostawić 1/4 żołądka pustą po każdym posiłku;
• nie popijaj zimnymi napojami w czasie posiłków;
• główny posiłek spożywaj w południe, kiedy ogień w przyrodzie jest najwyższy, lekki posiłek pod wieczór;
• jedz w spokoju, na siedząco;
• pość raz na tydzień lub na dwa tygodnie – lub ogranicz jedzenie, aby system trawienny mógł się zregenerować;
• unikaj jedzenia smażonego na głębokim tłuszczu lub zbyt ciężkiego.
 
Po oczyszczaniu stosuj się do codziennej rutyny ajurwedyjskiej z uwzględnieniem właściwej diety dla swojej konstytucji i wskazań sezonowych. Po zakończeniu oczyszczania uważaj, aby nie wskakiwać w intensywność codziennych zajęć. Organizm potrzebuje nieco czasu aby przyswoić korzyści, płynące z oczyszczania. Zanim powrócimy do pełni naszych możliwości dajmy sobie czas, aby unikać fizycznego czy umysłowego stresu, podróży, intensywnych ćwiczeń, czy aktywności seksualnej. Unikać również należy wystawiania się na działanie zimna, wiatru, gorąca, czy deszczu. Wykluczone są kąpiele słoneczne i pływanie w zimnej wodzie przez 7-10 dni po oczyszczaniu. Stosując się do tych wytycznych potęgujemy działanie procesu oczyszczania, co ma bezpośredni dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.
 
 

 
 
Wiosenne ajurwedyjskie oczyszczanie. Bartosz BobkowskiBartosz Bobkowski jest ajurwedystą i nauczycielem masażów orientalnych o charakterze jogicznym i ajurwedycznym, masażystą i antropologiem kultury. Praktykuje asztanga winjasa jogę. Doświadczenie zdobywał w Indiach i Tajlandii, gdzie uczył i praktykował. Poszukiwał tam terapii i technik pracy z ciałem, które mogą pomóc w rozwoju praktyki jogi i cieszenia się pełnym zdrowiem i radością życia. Jest ojcem dwójki dzieci. Razem ze swoją rodziną dzieli czas na pobyt i pracę w Polsce i Indiach. W Kołobrzegu prowadzi z żoną centrum Dharma, dzieląc się doświadczeniem nabytym na Wschodzie z zakresu jogi i ajurwedy na codziennych zajęciach oraz wakacyjnych i weekendowych programach wyjazdowych. W Warszawie współpracuje z Joga Centrum! A.Bielewicza, gdzie masuje i prowadzi warsztaty.
 
tel: 607 956 389
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znając się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będą w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie stąpające po ziemi. To większa radość biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysokość cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dziś cytryna znana jest nie tylko ze swych właściwości leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprzątaniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyną przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mogą nam pomóc odnaleźć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadają Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzjaści ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywaliśmy na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traumą, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpią z tego powodu prowadzą m.in. Amerykanie. Mają w tej materii pokaźne doświadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozciągać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym początku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mogą być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmują różnego rodzaju dania gotowe. Wpisują się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywność może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja receptą na lepszą pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Tracą pamięć, sprawność. Uczeni nie potrafią jeszcze powiedzieć, co jest przyczyną stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwają intensywne poszukiwania sposobów na opóźnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, książki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ciąży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jogą podróżowanie po Azji
likesoft