ONZ-towscy klimatolodzy pomylili się o 300 lat
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

ONZ-towscy klimatolodzy pomylili się o 300 lat

sobota, 23 stycznia 2010

Zbigniew Modrzewski

Po niedawnym przecieku mailowym wybuchł kolejny skandal związany z badaniami nad globalnym ociepleniem. Tym razem okazało się, że informacje zawarte w raporcie IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) organizacji działającej przy ONZ, znalazły się wręcz szkolne błędy.

Jedna z alarmistycznych tez mówiła o tym, że lodowce przy obecnym poziomie ocieplenia miałyby zniknąć do 2035 roku. Okazało się, że czołowi eksperci od klimatu pomylili się o trzysta lat. Jak to możliwe? Pierwszy, informację o mającym nastąpić niedługo końcu lodowców w Himalajach, podał indyjski glacjolog Syed Iqbal Hasnain w 1999 roku w popularno naukowym piśmie New Scientist. W swoich materiałach wykorzystali tą datę pracownicy organizacji ekologicznej WWF (World Wildlife Fund). Na ich materiałach oparli swoje twierdzenia eksperci IPCC. To ich w żaden sposób nie usprawiedliwia, bowiem ani New Scientist ani WWF nie są źródłami naukowymi. Inaczej mówiąc każda informacja pozyskana z tych źródeł powinna zostać bezwzględnie zweryfikowana. Tak się jednak nie stało.
Błąd wytknęli rosyjscy naukowcy, którzy według własnych obliczeń stwierdzili, że do stopienia lodowców w Himalajach może faktycznie dojść, ale dopiero w 2350 roku. Od razu pojawiły się spekulacje, czy komuś zwyczajnie nie przestawiły się dwie środkowe cyferki. Raport IPCC zawiera jednak więcej błędów. Obszar zlodowaceń w najwyższych górach na Ziemi wynosi 33 tys. km kw. Natomiast w raporcie IPCC mowa jest o 500 tys. km kw. Dalej dokument zawiera stwierdzenie, że śnieg w Himalajach topnieje szybciej niż w innych rejonach świata, a tak nie jest. Pomiar topnienia jednego z lodowców jest niemal sześciokrotnie zawyżony.
Yvo de Boer odpowiedzialny w ONZ za organizację szczytów klimatycznych przekonuje, że nawet biorąc poprawkę na powyższe błędy, w dalszym ciągu można mówić o znikaniu lodowców w Himalajach tyle tylko, że jest to bardziej rozłożone w czasie. Problem w tym, że pod wpływem alarmistycznych raportów IPCC wiele krajów podjęło restrykcyjną politykę dotyczącą chociażby ograniczenia emisji CO2, zaś Intergovernmental Panel on Climate Change wraz z Alem Gorem za swoja działalność otrzymało pokojową nagrodę Nobla. Teraz pojawiły się głosy domagające się odebrania im tej nagrody. Modrzewski Zbigniew
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi