Zdrowe składniki: Kuskus
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Kuskus

KUSKUS - kasza pszeniczna, początkowo przyrządzano ją z ziaren prosa, a później z pszenicy. Jej historia sięga 3 tysięcy lat p.n.e. Pochodzi z Afryki, Berberowie, zamieszkujący góry Atlas, wprowadzili kuskus na dwory faraonów w Egipcie. W XVII wieku został przywieziony z Afryki do Brazylii (prawdopodobnie z niewolnikami). W XIX wieku odkryli go Francuzi podczas podboju Algierii i przenieśli go do ojczyzny.

W świecie muzułmańskim ziarenka kuskusu są symbolem szczęścia i bogactwa. Dzielenie się kuskusem symbolizuje otwartość na ludzi i poczucie wspólnoty. W Afryce Północnej kaszę kuskus wciąż wytwarza się ręcznie. Zajęcie to można porównać do darcia pierza na polskiej wsi. Kobiety rozdrabniają i obłuskują ziarna pszenicy po czym spryskują je słonawą wodą i obtaczają w mące pszennej. Sporządzony "grysik" suszą na słońcu.
Kuskus wytwarza się z pszenicy twardej (durum), która zawiera więcej białka niż pszenica miękka. Kuskus zawiera również nienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, niacynę i tiaminę. Przyswajalność żelaza w kuskusie zwiększa się przy jednoczesnym spożyciu produktów bogatych w witaminę C.
Kuskus smakuje równie dobrze na słodko i ostro. Jest wyśmienity jako dodatek do sałatek, zup, dań głównych i deserów.
Wartość energetyczna 360 kcal na 100 gram.
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi