Czym się rozgrzewać jesienią?
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Czym się rozgrzewać jesienią?

piątek, 9 października 2009

I znowu mamy jesień, noce coraz zimniejsze a dzień coraz krótszy. Mamy coraz większą ochotę zaszyć się pod ciepłym kocem z filiżanką gorącej herbaty. Instynktownie szukamy produktów rozgrzewających i aromatycznych, produktów, które pomogą nam przetrwać nadciągające chłody. Otwieramy się na smak ostry, który według teorii Pięciu Przemian jest związany właśnie z jesienią.

Smak ostry jest smakiem rozgrzewającym, powoduje zmianę wewnętrznego środowiska na gorące. Pomaga przezwyciężyć oznaki zimna, potrafi dogłębnie ogrzewać organizm przez stosunkowo długi czas. Ten dar posiadają szczególnie dwie przyprawy - imbir i cynamon.

Smak ostry pobudza trawienie, rozprasza śluz nagromadzony przez spożywanie pokarmów śluzotwórczych, czyli nabiału i mięsa. Zapewnia ochronę przed stanami związanymi z obecnością śluzu - na przykład przeziębienia. Przy przeziębieniu polecane są szczególnie produkty ostre o działaniu napotnym - mięta, pieprz kajeński, syrop z czarnego bzu, por, czosnek i rumianek. Produkty te mogą również złagodzić skutki jedzenia roślin strączkowych, orzechów i nasion, które mają umiarkowaną zdolność tworzenia śluzu i są dość ciężkostrawne.

Produkty o smaku ostrym mogą także poruszyć zastój krwi i wzmocnić przepływ energii życiowej. Niektóre produkty o krańcowo ostrym smaku, takie jak czosnek, pieprz kajeński i bylica pospolita niszczą lub usuwają pasożyty z organizmu.

Warto pamiętać, że do smaku ostrego należy również wysokoprocentowy alkohol. Sięgamy po niego czasem przy zastojach związanych z zimnem lub spadkiem formy emocjonalnej. Powiedzenie "zalać robaka" wydaje się tu być absolutnie adekwatne. Niestety, alkohol obciąża jednocześnie funkcjonowanie organizmu, prowadzi do obumarcia tkanek, szczególnie do śmierci komórek mózgowych. Wypłukuje również z organizmu minerały, odwadnia i tworzy wewnętrzną fałszywą gorączkę. Zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po gotowaną kawę lub herbatę z imbirem.

Smak ostry wnika do płuc i oczyszcza je ze śluzu, wspiera pracę jelit, rozprasza gazy jelitowe. Wzmacnia pracę nerek - "nawilżając" je. Stąd poty i większa ilość śliny po spożyciu, na przykład imbiru. Ostry wspiera i kontroluje pracę wątroby.

I tutaj ważna uwaga - ze smakiem ostrym trzeba bardzo uważać jeśli gdziekolwiek w ciele występują objawy gorąca. W takich przypadkach stosujemy go w niewielkich ilościach i nie kończymy gotowania potraw smakiem ostrym. Przy objawach przegrzania takich jak uderzenia gorąca, poty, spierzchnięte, zaczerwienione wargi, czerwone policzki, piekące oczy - należy zwiększyć użycie w kuchni produktów wychładzających i wyrównujących poziom płynów wewnętrznych. Szczególnie polecam pszenicę orkiszową, natkę pietruszki, kaszę jaglaną i jęczmienną, jabłka, warzywa korzeniowe i dynię.........

Więcej informacji o smaku ostrym na portalu www.kuchnia-kuchnia.pl

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi