Enzymy w pożywieniu
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Enzymy w pożywieniu

wtorek, 12 sierpnia 2008

Ewa Dobek

Istotną zasadą taoistycznej terapii żywieniem jest zalecenie, żeby jeść produkty świeże i "żywe" a unikać "martwych" i nadpsutych. Jednym słowem: do jedzenia nadaje się wszystko, co może się zepsuć i zgnić (oczywiście jeszcze przed tym procesem!). Dla przykładu: biała, oczyszczona mąka nigdy się nie psuje, a świeżo zmielone, pełne ziarno tak. Naukowcy dowiedli, że szczury karmione białą mąką szybko umierają z wycieńczenia.

Świeży produkt określa się jako "żywy" tylko wtedy, kiedy w jego składzie znajdują się czynne enzymy. Taoiści określają ten czynny pierwiastek życia mianem chee - inaczej - iskrą życia.
Enzymy łatwo ulegają zniszczeniu - niszczy je temperatura powyżej 55 stopni Celsjusza, wilgoć, tlen, napromieniowanie i związki syntetyczne, czyli wszystko to, czego się używa podczas gotowania, puszkowania, konserwowania i pasteryzowania produktów.
Żeby dostarczyć organizmowi wystarczającej ilości enzymów w pokarmie warto dodawać do gotowania produktów, przy których produkcji używa się enzymów kropidlaka. Kropidlak pomaga w trawieniu białek, węglowodanów i tłuszczów. Używa się go w produkcji tofu (twarogu z nasion soi), yuby (kożuszka z tego twarogu), miso (sfermentowanej kaszy jęczmiennej, ryżowej lub sojowej) i innych potraw z tradycji wschodniej.
Czynne enzymy kropidlaka dodane do ugotowanych zbóż i nasion zastępują enzymy, które uległy zniszczeniu podczas gotowania. Dlatego warto mieć w kuchni tofu lub miso - każda, najmniejsza choćby ich dawka dostarcza pokaźnej porcji enzymów.
Ostatnio wyraźnie nadużywa się określenia "produkt naturalny". Za taki produkt można uznać tylko ten, w którym pozostały nietknięte naturalne enzymy, witaminy i składniki mineralne.
Ponieważ współczesna dieta opiera się prawie wyłącznie na produktach przetworzonych i sztucznie oczyszczonych, nie ma w niej miejsca na naturalne enzymy. Rezultatem tego jest produkowanie przez nasze ciała własnych enzymów, potrzebnych do trawienia nieświeżego, martwego pokarmu. Większość tych enzymów pochodzi z trzustki, która jest wyraźnie u współczesnego człowieka powiększona. Obecnie gatunek ludzki ma największą ze wszystkich stworzeń trzustkę w stosunku do masy ciała. Takie nienaturalne przeciążenie naszych enzymatycznych możliwości prowadzi do przedwczesnego starzenia się i chorób zwyrodnieniowych. Dieta pozbawiona enzymów uderza w najczulszy punkt "esencji życiowej" - układ wewnątrzwydzielniczy. Taki sposób odżywiania prowadzi do otyłości, której nie da się pokonać zmniejszeniem ilości kalorii. Czynne enzymy umożliwiają skuteczne spalanie kalorii, co zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. To dlatego szybciej i skuteczniej schudniemy jedząc zdrowe, nieprzetworzone produkty. Enzymy w pożywieniu uwalniają również organizm od przykrych skutków gnicia i fermentacji resztek pokarmowych.
Kiedy nasze wewnętrzne enzymy nie są zajęte trawieniem "martwego" pokarmu, krążą z krwią po całym organizmie i chronią go przed wszelkiego rodzaju chorobami i zatruciami.
Jak przygotowywać posiłki, żeby nie "gubić" enzymów? Gotować na wolnym ogniu albo na parze. Można też stosować chińską metodę "smażenia i mieszania" - tzn. smażyć warzywa na mocno rozgrzanej patelni, ale krótko - do jednej minuty. W tym przypadku nie wszystkie soki wyparowują z warzyw i część enzymów pozostaje wewnątrz. Jeśli usmażone warzywa są chrupiące, to znaczy, że ich wewnętrzna struktura komórkowa, która zawiera enzymy jest nietknięta.
Zamiast kanapek można jeść produkty zawinięte w liście sałaty lub kapusty (dobre na linię!). Świetnym źródłem enzymów są wodorosty.
Bardzo dużo naturalnych enzymów ma avocado, pomidory, surowa ryba, cebula.
Wielu z nas ma wychłodzone organizmy - wtedy nie należy jeść zbyt dużo produktów surowych. Radą na to jest dodawanie do gotowanych potraw miso, które świetnie się komponuje z warzywami i kaszami, oraz tofu. Oba produkty dostępne w sklepach ze zdrową żywnością.
Produkty przetworzone i pełne konserwantów powodują trudne do usunięcia skutki zdrowotne - stajemy się grubsi, bardziej ociężali i mamy coraz słabsze przewody pokarmowe. Warto pamiętać jak ważne są enzymy dla naszego zdrowia i uważnie komponować posiłki.
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi