Pięć przemian - jesień - Przemiana metalu
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Pięć przemian - jesień - Przemiana metalu

wtorek, 23 września 2008

No i mamy jesień. Trochę za wcześnie i zbyt nagle. Nasze ciała kurczą się z zimna jakby chciały się schować w głąb siebie w poszukiwaniu ciepła. Siła skierowana w dół, do wewnątrz, zawraca nurt energii życiowej z ekstrawertycznego otwarcia na świat w okresie letnim na introwertyczną, skupiającą się na wnętrzu jesień.

Nic nie da buntowanie się, w końcu, według Pięciu Przemian "jedyną trwałą jest zmienna" - po lecie przychodzi jesień, po jesieni zima i, na szczęście, po zimie znowu otuli nas wiosna.

Ale na razie w przyrodzie zmiany - soki w roślinach wycofują się do ziemi, do korzeni, a liście, pozbawiane soków zaczynają powoli schnąć - siły natury wracają do źródła. Pozostaje tylko zaufać, że za kilka miesięcy ziemia i nasze ciała znowu wybuchną świeżymi sokami.

W tradycyjnej medycynie chińskiej jesień to pora roku odpowiadająca żywiołowi i przemianie Metalu. Do przemiany Metalu należą płuca i jelito grube, biały kolor, susza i smak ostry.

Płuca są jednym ze źródeł energii życiowej - pobierają ją z wdychanego powietrza i łączą z energią śledziony. Ze śledziony energia życiowa jest rozprowadzana po całym organizmie. Płuca kontrolują funkcje skóry, wydzielanie potu, wilgotność i elastyczność skóry. Wytwarzają również energię ochronną organizmu, która chroni przed zimnem, zanieczyszczeniem powietrza i promieniowaniem. Według Chińczyków energia ochronna płuc chroni również przed konfliktami i wypadkami - jeśli się nam takowe wydarzają oznacza to według nich osłabienie energii tego organu. Nie bez powodu choroby płuc i jelita grubego są traktowane w europejskiej medycynie jako schorzenia psychosomatyczne.

Z elementem Metalu, czyli z okresem jesieni, związany jest zmysł węchu i nos. Ma to oczywiście związek ze wszelkimi katarami, które z kolei mają często źródło w wychłodzeniu płuc.

Jelito grube ma zadanie odtruwania organizmu. Chińczycy mawiają, że to, czego nie wydali jelito grube, musi zostać wydalone przez skórę. Trądzik i wypryski są rezultatem gorącej wilgoci w jelicie grubym, która jest wynikiem błędnego odżywiania. Cukier i produkty mleczne tworzą w jelicie odpowiednie warunki do rozwoju szkodliwych bakterii. Jako odtrutkę warto stosować brązowy ryż, który doskonale oczyszcza jelito grube i jest zalecany przy wszelkich z nim problemach. Warto również zdać sobie sprawę, że zatwardzenia są często związane z płytkim oddechem - jeśli nie dostarczamy odpowiedniej dawki energii życiowej poprzez oddech spowalnia się ruch robaczkowy jelit.
Tak więc, oprócz odpowiedniej diety, warto zacząć stosować techniki oddechowe.

Zaparcia bywają związane również ze stagnacją wątroby. Warto wtedy zająć się rozluźnianiem napięcia w ciele związanego ze stresem i przepracowaniem. Wśród pokarmów, które pomagają w takich sytuacjach są soczyste warzywa, kasze (szczególnie pełnoziarnisty ryż) oraz systematyczna aktywność ruchowa.

Smak ostry działa wspierająco na pracę płuc i jelita grubego. Otwiera on powierzchnię ciała, kieruje energię na zewnątrz, usuwa zatory i zastój. Większość ostrych produktów ma charakter rozgrzewający, odgrywają ważną rolę w leczeniu przeziębień. Po wniknięciu zimna w głąb ciała pory skóry zamykają się, należy wtedy wywołać otwarcie się porów i poty, żeby zimno wyszło na zewnątrz. Smak ostry i ciepły działa napotnie i rozgrzewająco. Herbatka imbirowa i podgrzany alkohol (na przykład grzane wino) są najlepszymi środkami na przeziębienie. Z potraw najlepiej działają potrawy z brązowego ryżu z warzywami z elementu Ziemi i Metalu, które pobudzają płuca i wzmacniają tym samym odporność organizmu. Ryż i ostre warzywa odprężają i uzupełniają również soki wątroby, woreczka żółciowego i nerek.

Emocją elementu Metalu jest smutek, który ściąga energię w dół (nie przypadkowo używa się określenia "mam doła"). Smak ostry kieruje energię w górę i tym samym pomaga nam z tych "dołów" wychodzić (stąd się bierze skłonność do alkoholu).

Nadmiar smaku ostrego w pożywieniu może doprowadzić do rozproszenia energii życiowej i przegrzewania narządów wewnętrznych - płuc, jelit, wątroby.
Jeśli mamy zbyt gorącą wątrobę, czyli "choleryczny" charakter - czosnek, ostre przyprawy i mocny alkohol wywołają jeszcze większe rozdrażnienie i napięcie mięśni. W dalszej kolejności mogą się pojawić zaparcia i zapalenia spojówek a nawet podwyższone ciśnienie. Wszystkie te objawy są sygnałem przegrzania organizmu.

Jeśli płuca są wychłodzone, zbyt wilgotne (czego objawem jest jasna wydzielina z nosa) - najlepszym sposobem są potrawy ze smaku gorzko-ciepłego - kawa gotowana, kawa zbożowa, herbata tymiankowa, kasza gryczana i kasza jaglana.

Na koniec krótkie zestawienie produktów przypisanych do elementu Metalu, czyli smaku ostrego:

ZBOŻA, ZIARNA: ryż ciemny, owies, jęczmień
WARZYWA: por, cebula (świeża), szczypiorek, chrzan, kapusta biała, włoska i pekińska, kalafior, kalarepa, brokuły, seler, rzodkiew, rzodkiewka, czarna rzepa, czosnek, ostra papryka
PRZYPRAWY: chili, imbir, ziele angielskie, gałka muszkatołowa, kolendra, pieprz, gorczyca, curry, oregano
PRODUKTY ZWIERZĘCE: zając, dzik, jeleń, bażant, przepiórka, indyk
ZIOŁA I NAPOJE: wódka, koniak, whisky, wino ryżowe, herbaty z imbirem, cynamonem, goździkami.
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi