Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Jak przej¶ć na weganizm i nie zrezygnować

  • ¶roda, 22 listopada 2017
  • autor: Joanna Stiller
  • Ľródło: Archiwum
Je¶li Twoim noworocznym postanowieniem będzie przej¶cie na weganizm, ten artykuł jest dla Ciebie. Je¶li na ogół nie udaje Ci się zrealizować postanowień noworocznych, to ten artykuł jest również dla Ciebie. A je¶li wci±ż jeszcze się wahasz, czy dasz radę i czy to nie za duże po¶więcenie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Nieważne, czy ze względów etycznych, czy zdrowotnych, weganizm jest wyborem, dzięki któremu nie tylko Ty poczujesz się lepiej, ale przede wszystkim oszczędzisz cierpienia i życia wielu zwierz±t. Żeby jednak nie załamać się przy pierwszych niepowodzeniach, które… b±dĽmy szczerzy… mog± się przydarzyć, pamiętaj o tych zasadach:
1. ZnajdĽ swoj± motywację
Zapytaj siebie, dlaczego chcesz przej¶ć na weganizm. Znalezienie własnej motywacji jest niezwykle istotne. Je¶li robisz to ze względów zdrowotnych, zapewne odpowiednie dla Ciebie okaż± się ro¶linne, nieprzetworzone produkty. Je¶li przede wszystkim kierujesz się współczuciem wobec zwierz±t, staraj się zwrócić uwagę również na to, z czego produkowana jest Twoja odzież itd. W trudniejszych momentach przypomnij sobie, dlaczego się na to zdecydowała¶/e¶.
2. Daj sobie czas
Nie zakładaj nierealnych celów. Je¶li jeszcze jesz mięso, oczekiwanie, że jutro wstaniesz i od razu zaczniesz odżywiać się w 100% wegańsko, prędzej czy póĽniej doprowadzi do frustracji, a ostatecznie może sprawić, że w ogóle zrezygnujesz z tego pomysłu.
Lepiej, je¶li zmiany będ± stopniowe. Może dobrym pomysłem będzie „weganizm do 18:00” albo „weganizm w dni powszednie”? Dzięki temu przyzwyczaisz się do nowego sposobu jedzenia i póĽniej będzie Ci łatwiej.
Jak przej¶ć na weganizm i nie zrezygnować. Joanna Stiller
3. Ucz się
Na pocz±tek pamiętaj o podstawowej zasadzie: czy to pochodzi od zwierzęcia? Tak – nie jem tego. Nie – jem to. PóĽniej zorientujesz się jednak, że produkty odzwierzęce ukryte s± w¶ród składników w produktach, których by¶ o to nie podejrzewał/a. To trochę wyższy stopień wtajemniczenia i przyjdzie czas na to, że będziesz wiedzieć, na co zwracać uwagę. Ale raczej nie jest dobrym pomysłem już na samym pocz±tku spędzanie godzin na czytaniu etykiet i sprawdzaniu czy E123 na pewno jest wegańskie.
Dobrze też będzie poznać trochę podstawowych faktów na temat składników odżywczych. Pytanie „sk±d bierzesz białko” będziesz od teraz słyszeć czę¶ciej, niż my¶lisz.
4. Poznaj bogactwo ¶wiata ro¶lin
Osoby na tradycyjnej diecie odżywiaj± się w niezbyt urozmaicony sposób (taaak…, przecież ser na kanapce i kotlet do obiadu zapewni wszystkie niezbędne witaminy). Dla Ciebie ważne jednak będzie, żeby odkryć, jak wiele możliwo¶ci daje kuchnia oparta na ro¶linach. Burgery można zrobić z buraków, bit± ¶mietanę z mleka kokosowego, a jajko w wypiekach zast±pić na kilka różnych sposobów.
Na ponad 100 polskich blogach wegańskich znajdziesz mnóstwo przepisów na ciekawe dania. Na pocz±tku możesz ustalać tygodniowy jadłospis i przygotować listę potrzebnych Ci składników, żeby mieć je pod ręk±.
5. Kto¶ już to wymy¶lił
Nie musisz sam/a wymy¶lać sposobów na to, jak zrobić mleko ro¶linne, gdzie kupić wegańskie parówki albo nieskórzane buty. Kto¶ już na pewno to zrobił. Korzystaj więc z tej wiedzy, wystarczy poszukać w internecie.
Jak przej¶ć na weganizm i nie zrezygnować. Joanna Stiller
6. Nie po¶więcaj się – zastępuj
Na pewno jest wiele produktów, które po prostu lubisz. Być może boisz się więc, że weganizm Cię tego pozbawi. Nie musisz się jednak już do końca życia obyć bez ulubionych smaków, ale nauczyć się je zastępować. Lubisz kurczaka – na pewno uda Ci się go zast±pić odpowiednio doprawionym i podsmażonym tofu. W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępne s± wegańskie parówki i sery. I s± smaczne. A przed półk± z mlekami ro¶linnymi spędza się czasem duuużo czasu – sojowe? migdałowe? ryżowe? czekoladowe?
7. B±dĽ zdrowym weganinem
Oczywi¶cie możesz je¶ć frytki i kupne produkty sojowe i będzie to weganizm. Ale polecamy urozmaicać swoje posiłki, tak aby dostarczać sobie niezbędnych składników odżywczych. Naturalnie, frytki możesz je¶ć nadal, ale nie 3 razy dziennie. Chodzi o to, żeby¶ czuł/a się dobrze i zdrowo, w przeciwnym razie możesz szybko uznać, że weganizm jest nie dla Ciebie.
8. ZnajdĽ wsparcie
Postanowienia lepiej realizować z kim¶, można się nawzajem motywować i wspierać w trudniejszych momentach. Może kto¶ z Twoich znajomych albo członków rodziny również będzie chciał spróbować? Poszukaj wegańskich grup na Facebooku (ale pamiętaj, żeby się nie przejmować ich krytyk±, niektórzy tak maj±) albo spotkań, pikników, które można znaleĽć w coraz większej liczbie miejscowo¶ci. Na pewno spotkasz tam ludzi, którzy doradz±, wybior± się z Tob± na zakupy albo zaprosz± na pyszny wegański obiad.
9. Gdy nie możesz wytrzymać
Większo¶ć wegan nie zrezygnowała z produktów odzwierzęcych dlatego, że ich nie lubi. Wła¶ciwie to pizza z ci±gn±cym się serem jest po prostu bardzo dobra! Zwłaszcza na pocz±tku może się więc zdarzyć, że naprawdę zatęsknisz za jakim¶ smakiem. I co wtedy?
Zwierzęta/Twoje zdrowie (w zależno¶ci od motywacji) s± ważniejsze i to sobie wtedy przypomnij. Zerknij do punktu 1. Ale pamiętaj, że jeste¶ człowiekiem i czasem przyzwyczajenie może wygrać z rozumem. Najgorsze, co możesz wtedy zrobić, to czuć się winnym albo ze wszystkiego zrezygnować, bo przecież zjadłe¶/aż co¶ niewegańskiego. Dlatego nie przejmuj się i natychmiast wróć do swojego postanowienia; z czasem będzie coraz łatwiej.
10. I jak Ci idzie?
Po miesi±cu, dwóch, na spokojnie popatrz na to, jak Ci poszło. Czy było łatwo, czy trudno? Jak się teraz czujesz? Dla wielu osób weganizm to nie tylko droga do lepszego zdrowia fizycznego, ale także lepszego samopoczucia. Czy może być co¶ lepszego niż ¶wiadomo¶ć, że nie przyczyniamy się do cierpienia cudownych i czuj±cych istot?
Je¶li jednak nie jeste¶ do końca zadowolony/a, pomy¶l, dlaczego. Może zbyt szybkie tempo, może za mało przygotowania? Zawsze możesz to poprawić. Pamiętaj też, że możesz zrobić krok wstecz i zdecydować się na ograniczenie jedzonego mięsa czy nabiału, maj±c w głowie ten dalszy cel. Być może niektórzy weganie już nie podadz± Ci ręki, no ale trudno.
Asia Stiller - koordynatorka projektów w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki.
Artykuł ukazał się na stronie Stowarzyszenia Otwarte Klatki
Dziękujemy za zgodę na publikację.
Jak przej¶ć na weganizm i nie zrezygnować. Joanna Stiller
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft