Tydzień Weganizmu organizowany przez Stowarzyszenie Empatia. 5-12 kwietnia 2014
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Tydzień Weganizmu organizowany przez Stowarzyszenie Empatia. 5-12 kwietnia 2014

sobota, 22 marca 2014

Justyna Moćko

Po raz kolejny Stowarzyszenie Empatia organizuje Tydzień Weganizmu a wraz z nim wiele ciekawych imprez promujących weganizm. Pokazy gotowania, wykłady, spotkania, filmy - to będzie działo się w Warszawie. Zapraszamy do zapoznania się z programem i zarezerwowania czasu;-)

Program Warszawa

5 kwietnia (sobota)

Akcja uliczna i pokaz gotowania Jadłonomii

Akcja uliczna "Jestem zwierzęciem. Myślę, czuję. Chcę żyć"

Czas: 11:30-14:30

Miejsce: Plac Zamkowy w Warszawie

Kilkadziesiąt osób, ustawionych w trójkąt lub długi szereg, trzymających portrety zwierząt wykorzystywanych i krzywdzonych przez człowieka. Każda osoba wybiera jeden portret i w geście symbolicznej opieki nad zwierzęciem staje na ulicy w milczeniu. Przywracamy zwierzętom ich osobowość, wydobywamy je z cienia. Nie pozwolimy o nich zapomnieć. W trakcie akcji poprzez nagłośnienie tłumaczymy jej przesłanie, rozdajemy materiały Empatii i zbieramy podpisy pod petycjami.

W tym roku akcja będzie miała niezwykły charakter. Będziemy trzymać portrety zwierząt wykonane przez australijską fotografkę Tamarę Kenneally. Razem stworzymy żywą wystawę jej poruszających zdjęć. Fotografie zrobione były między innymi w azylu dla zwierząt Edgar’s Mission, w którym przebywają zwierzęta uratowane od śmierci w rzeźni.

O swoich fotografiach Tamara Kenneally pisze w ten sposób:

Piękno zwierząt urzeka mnie. Ich prawdziwość, ich instynkt, ich niewinność wprost wbijają mnie w ziemię. Moim odwiecznym marzeniem było życie w otoczeniu zwierząt - w ich oczach i zachowaniu odbija się cała prawda o tym, kim są. Człowiek sprawia ogromny ból tak wielu zwierzętom, a jednak żadne z nich nie może opowiedzieć swojej historii. Dlatego, portretując je, próbuję być ich głosem. Moje prace ukazują nie tylko problemy zwierząt, ale i ich piękno. Portretowane zwierzęta staram się uchwycić jako indywidualne jednostki posiadające własną, niepowtarzalną osobowość.

Każde zwierzę zasługuje na szczęśliwe, bogate życie. Każde.
Pies uwiązany na łańcuchu.
Kurczak tuczony na fermie.
Ptak zamknięty w klatce.
Tygrys w zoo.
Świnia w stalowym kojcu.
Każde.

Przyjdź, dołącz. Nie zapomnisz tego nigdy. Nikogo nie pytamy czy jest weganinem/weganką, zapraszamy wszystkich, którzy są przychylni i otwarci na zmianę.

Pokaz gotowania w wykonaniu Marty Dymek, prowadzącej blog Jadłonomia

Czas: 18:00

Miejsce: Restauracja Biosfeera, Al. Niepodległości 80 (przy ul. Odyńca), Warszawa

Wstęp wolny

Jadłonomia wybrana została kulinarnym blogiem roku 2013! Na blogu znajdują się wyłącznie roślinne przepisy. Marta jest autorką nie tylko jednego z bardziej znanych blogów w Polsce, ale także prowadzi warsztaty kulinarne, gotuje w Dzień Dobry TVN i publikuje przepisy (wraz z pięknymi zdjęciami) w prasie polskiej i zagranicznej. Pokaz gotowania w Biosfeerze połączony będzie z degustacją, a towarzyszyć mu będzie, przygotowana przez Darka Gzyrę, prezentacja akcji Empatii "Weganizm, spróbujesz?", w ramach której promujemy 80 polskojęzycznych wegańskich blogów kulinarnych. Powiemy także o dynamicznym rozwoju weganizmu w Polsce i na świecie.

W konkursie przy okazji pokazu gotowania będzie można wygrać atrakcyjne nagrody od sponsorów rzeczowych Tygodnia Weganizmu 2014. Na miejscu będą również dostępne darmowe materiały Empatii, w tym ulotki, plakaty i różne wzory przypinek.

6 kwietnia (niedziela)

Wykład o żywieniu i sporcie oraz spotkanie z dietetykiem

Wykład "Suplementy w diecie wegańskiego sportowca i kanapowca"

Czas: 17:00-18:30

Miejsce: Warsztat, Plac Konstytucji 4, Warszawa

Wstęp wolny

Prowadzenie: Damian Parol, dietetyk, absolwent wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji w Warszawie oraz Psychodietetyki na SWPS w Warszawie i licencjonowany trener sportów sylwetkowych.

Tematem wykładu będą między innymi:
• najważniejsze suplementy dla sportowców
• wypełnianie niedoborów
• mity związane z witaminą B12 oraz witaminą D
• kontrowersyjne glony

Spotkanie z dietetykiem

Czas: 18:45-20:30

Miejsce: Warsztat, Plac Konstytucji 4, Warszawa

Wyjątkowa okazja zadania pytania specjaliście zajmującym się dietą wegańską. Martwisz się o białko? Nie wiesz, czy mrożonki są zdrowe? Chcesz wiedzieć jaki wpływ na twój organizm ma soja? Masz wątpliwości co do suplementacji? Boisz się glutenu? Zastanawiasz się czy powinnaś jeść oliwę z oliwek? Przygotuj pytanie i zadaj je podczas spotkania.

W konkursie przy okazji spotkania z dietetykami będzie można wygrać atrakcyjne nagrody od sponsorów rzeczowych Tygodnia Weganizmu 2014. Na miejscu będą również dostępne darmowe materiały Empatii, w tym ulotki, plakaty i różne wzory przypinek.

7 kwietnia (poniedziałek)

Wywiad na żywo z Andrew Westollem autorem książki "Szympansy z azylu Fauna" i prezentacja "Zwierzęta w kulturze"

Czas: 17:00-18:00

Miejsce: Państwomiasto, ul. Andersa 29, Warszawa

Wstęp wolny

Andrew Westoll jest kanadyjskim pisarzem i prymatologiem. Zgodził się na wywiad na żywo, w trakcie którego opowie o swojej pracy, zwierzętach i książce. Jane Goodall napisała o wielokrotnie nagradzanej książce Westolla:

"Szympansy z azylu Fauna to prawdziwa historia przetrwania, współczucia, oddania, miłości i siły, by narodzić się na nowo. Znam więzienne warunki panujące w laboratoriach medycznych, z których Gloria Grow uratowała te szympansy. Kiedy odwiedzałam je w ich nowym schronieniu, byłam wzruszona do łez. Wreszcie znalazły bezpieczne miejsce, gdzie stopniowo dochodziły do siebie po latach męczarni. Andrew Westoll jest urodzonym opowiadaczem. Szympansy z azylu Fauna, napisane z empatią i talentem, czułością i humorem, przenoszą nas w świat, który ledwo rozumiemy. I pozostawiają nas zadziwionych tym, jak bardzo szympansy są do nas podobne i jak bardzo zasługują na naszą pomoc, a nasz szacunek po prostu im się należy".

Dodatkowe informacje:

o książce na stronie Wydawnictwa Czarne

• o książce na stronie Andrew Westolla

• na profilu Andrew Westolla na Facebooku

Prezentacja "Zwierzęta w kulturze - miłość, przyjaźń, inspiracja, obecność, niewidzialność"

Czas: 18:00-20:00

Miejsce: Państwomiasto, ul. Andersa 29, Warszawa

Wstęp wolny

Prezentacja Katarzyny Biernackiej o tym kim dla nas są zwierzęta pozaludzkie, jakie są tego konsekwencje i czy jest nadzieja na przyszłość. Po prezentacji zapraszamy na dyskusję.

Do jakiego postrzegania zwierząt przywykliśmy? Co o zwierzętach mówi nam religia, szkoła, inni ludzie, literatura, czy sztuka? Do jakiego traktowania zwierząt jesteśmy socjalizowani w dzieciństwie? I najważniejsze: czy możemy się wyzwolić ze schematów myślowych na temat zwierząt?

Katarzyna Biernacka - aktywistka i tłumaczka, przez wiele lat była prezeską Empatii.

W konkursie przy okazji spotkania z Andrew Westollem i prezentacji będzie można wygrać atrakcyjne nagrody od sponsorów rzeczowych Tygodnia Weganizmu 2014, jak również książkę "Szympansy z azylu Fauna". Na miejscu będą również dostępne darmowe materiały Empatii, w tym ulotki, plakaty i różne wzory przypinek.

8 kwietnia (wtorek)

Premierowa projekcja filmu "Speciesism" ("Szowinizm gatunkowy") i prezentacja o szowinizmie gatunkowym

Prezentacja o szowinizmie gatunkowym

Czas: 17:30

Miejsce: Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, Nowy Świat 27, sala 144 im. Adama Mickiewicza, 1 piętro

Wstęp wolny

Pojęcie szowinizmu gatunkowego pojawiło się w dyskusji o naszej relacji z resztą zwierząt na początku lat 70. W Polsce w publikacjach funkcjonuje od roku 1980. Co oznacza? Kto jest jego twórcą? O szowinizmie gatunkowym opowie Dariusz Gzyra, prezes stowarzyszenia Empatia.

Premierowa projekcja filmu "Speciesism" ("Szowinizm gatunkowy")

Czas: 18:30

Miejsce: Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, Nowy Świat 27, sala 144 im. Adama Mickiewicza, 1 piętro

Wstęp wolny

"Szowinizm gatunkowy" to niezwykły film dokumentalny. Poruszający. Atrakcyjny wizualnie i przystępny w odbiorze. Momentami przerażający, momentami śmieszny. Reżyser Mark Devries zabiera nas w podróż w poszukiwaniu ferm przemysłowych, żeby odkryć prawdę o eksploatacji zwierząt. W filmie wypowiadają się również między innymi etycy Peter Singer i Tom Regan.

Profesor Michael Shermer, autor wielu książek, felietonista Scientific American i wydawca magazynu Skeptic, powiedział o filmie:

Kiedy wszedłem do kina, byłem szowinistą gatunkowym. Gdy wyszedłem, nie mogłem już dłużej za pomocą jakichkolwiek racjonalnych argumentów usprawiedliwiać obecnego traktowania zwierząt. Ten wspaniały i wciągający film zburzył je wszystkie. To już koniec intelektualnej debaty na temat szowinizmu gatunkowego. Najlepszy film dokumentalny o prawach zwierząt.

Czas trwania: 94 minuty Tłumaczenie: Magdalena Dudzik

W konkursie przy okazji prezentacji i projekcji filmu będzie można wygrać atrakcyjne nagrody od sponsorów rzeczowych Tygodnia Weganizmu 2014. Na miejscu będą również dostępne darmowe materiały Empatii, w tym ulotki, plakaty i różne wzory przypinek.

9 kwietnia (środa)

Wykład dr Macieja Trojana "Ewolucyjne korzenie zachowań prospołecznych, poczucia sprawiedliwości i moralności u zwierząt"

Czas: 17:30

Miejsce: Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, Nowy Świat 27, sala 144 im. Adama Mickiewicza, 1 piętro

Wstęp wolny

Dr Maciej Trojan pracuje w Zakładzie Psychologii Zwierząt Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień psychologii porównawczej oraz etologii poznawczej. Jest autorem między innymi książki "Na tropie zwierzęcego umysłu".

W konkursie przy okazji wykładu będzie można wygrać atrakcyjne nagrody od sponsorów rzeczowych Tygodnia Weganizmu 2014. Na miejscu będą również dostępne darmowe materiały Empatii, w tym ulotki, plakaty i różne wzory przypinek.

10 kwietnia (czwartek)

Prosimy o cierpliwość, szczegóły wkrótce ;)

11 kwietnia (piątek)

Obchody 10-lecia Empatii!

Czas: 18:00-21:00

Miejsce: Warsztat, Plac Konstytucji 4, Warszawa

Wstęp wolny

Tego dnia gościmy na imprezie o znakomitym tytule: Wiosennym Empatycznym PrzedWielkanocnym Spotkaniu NieJajeczkowym. To spotkanie organizowane przez grupę wegan z Warszawy. Jego częścią będą obchody 10-lecia Empatii. Żadnego zadęcia, po prostu wspominki. Trochę na śmiesznie, trochę kombatancko. Stare wycinki prasowe, zdjęcia, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, urywki filmów i inne zadziwiające archiwalia. ;)

A spotkanie nie-jejeczkowe, to po prostu wegańska wyżerka. Zapraszamy wszystkich roślinożernych, sympatyków i ciekawskich. Będzie można dobrze zjeść, pogadać, poznać się z innymi, wymienić się przepisami, telefonami i uwagami na tematy różne. ;)

Zasady są proste:

• Każdy z uczestników przynosi ze sobą coś wegańskiego do jedzenia (produkty nie mogą zawierać składników odzwierzęcych: mięsa, mleka i jego pochodnych, jajek, żelatyny, koszenili E120, miodu, szelaku itd)

• Jeśli nie chce się wam gotować, przynieście ze sobą napoje lub owoce

• Każdy z uczestników przynosi ze sobą wspaniały nastrój celem obdarowania nim innych

• Przynosimy KONIECZNIE własne naczynia co by nie zaśmiecać świata jednorazówkami (zwłaszcza na wiosnę)

• Wszystko kładziemy na wspólny stół i razem z radością konsumujemy, oddając się przy tym miłym rozmowom i kulturalnym dyskusjom

Zabierajcie znajomych, jedzonko, dobre humory i przybywajcie tłumnie!

Dołączcie, zaproście znajomych:

https://www.facebook.com/events/1413340722254933

Inspiracji szukajcie na stronie z przepisami z 80 wegańskich blogów kulinarnych:

https://www.facebook.com/WeganizmSprobujesz

12 kwietnia (sobota)

Akcja uliczna i potyczki kulinarne (wraz z degustacją)

Akcja uliczna "Jestem zwierzęciem. Myślę, czuję. Chcę żyć"

Czas: 11:30-14:30

Miejsce: Plac Zamkowy w Warszawie

Podobnie jak pierwszego dnia Tygodnia Weganizmu: kilkadziesiąt osób, ustawionych w trójkąt lub długi szereg, trzymających portrety zwierząt wykorzystywanych i krzywdzonych przez człowieka. Każda osoba wybiera jeden portret i w geście symbolicznej opieki nad zwierzęciem staje na ulicy w milczeniu. Przywracamy zwierzętom ich osobowość, wydobywamy je z cienia. Nie pozwolimy o nich zapomnieć. W trakcie akcji poprzez nagłośnienie tłumaczymy jej przesłanie, rozdajemy materiały Empatii i zbieramy podpisy pod petycjami.

Potyczki kulinarne blogerek programu "Weganizm, spróbujesz

Więcej szczegółów na stronie Tydzień weganizmu

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi