Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Odkwaszanie organizmu - nowe podej¶cie do chorób przewlekłych. Dominika Adamczyk

 • pi±tek, 20 maja 2011
 • autor: Dominika Adamczyk
Kiedy złe samopoczucie staje się nieodł±cznym towarzyszem naszego życia i nie skutkuje przyjmowanie tabletek, większo¶ć z nas zaczyna szukać przyczyny. Jednym z pierwszych działań, które podejmujemy, jest zrobienie analizy krwi i moczu. I co się okazuje? Wyniki badań s± dobre, a nasze samopoczucie ci±gle pozostawia dużo do życzenia.
odkwaszanie organizmu
Taki stan zdrowia oznacza, że zakłócona jest równowaga kwasowo-zasadowa, jeden z najważniejszych mechanizmów regulacyjnych naszego organizmu. Jest ona podstaw± prawidłowego przebiegu procesów życiowych i niezbędnym warunkiem do zachowania zdrowia. Zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej prowadzi do kryzysów, które nieleczone lub tylko zaleczane przeradzaj± się w schorzenia przewlekłe.
Większo¶ć schorzeń w tym chorób przewlekłych takich jak reumatyzm, zawał serca, nowotwory, migreny, cukrzyca, kamica nerkowa, kamienie w woreczku żółciowym, dna moczanowa powstaj± wskutek zakwaszenia organizmu. Z zakwaszeniem mamy do czynienia nie tylko w zaawansowanych stadiach choroby. Występuje ono już wtedy, gdy męcz± nas częste bóle głowy, kręgosłupa, gdy odzywa się zgaga, niespodziewanie pojawia się biegunka lub inne dolegliwo¶ci jelitowe. Zakwaszenie dotyczy nie tylko ludzi starszych i chorych, ale również dzieci. Nasz organizm jest bardzo tolerancyjny ale do czasu. Kryzys następuje zwykle ok. 40-tego roku życia, kiedy lawinowo zaczynaj± pojawiać się rożne dolegliwo¶ci. W tym okresie życia odczuwane do tej pory sporadycznie dolegliwo¶ci mog± przej¶ć w stadium przewlekle.
W czasach nam współczesnych dr Renate Collier twórczyni terapii odkwaszaj±cej i jej propagatorka, w swej pracy naukowej i praktyce lekarskiej udowodniła niezbicie, że aby zachować zdrowie i pozbyć się dolegliwo¶ci należy odżywiać się w dużej mierze produktami zasadotwórczymi i ograniczać kwasotwórcze. Podkre¶liła, że je¶li odczuwamy jakie¶ problemy ze zdrowiem, należy zmienić nawyki żywieniowe i przestrzegać poniższych zasad:
• Jadać z umiarem, bez po¶piechu
• Dokładnie przeżuwać pokarm i nas±czać go ¶lin±
• Nie najadać się do syta
• Spożywać 3 posiłki dziennie w odpowiednich godzinach, zgodnie z zegarem biologicznym
Dr Collier wyznawała zasadę " im pro¶ciej tym lepiej - im bardziej naturalnie tym zdrowiej"
 Wła¶nie tak± jest terapia odkwaszaj±ca - prosta, naturalna i zdrowa .
 Odkwaszenie organizmu daje ogromn± szansę na poprawę samopoczucia i pozbycie się uci±żliwych schorzeń i dolegliwo¶ci. Dodatkowym, pozytywnym efektem jest utrata wagi, tym samym lepszy wygl±d oraz ogólna psychofizyczna odnowa organizmu.
Temat gospodarki kwasowo-zasadowej jest poruszany w każdym podręczniku medycyny. Jednak jest on przedstawiany w kontek¶cie skrajnych zaburzeń czyli kwasicy i zasadowicy. W obu przypadkach jest to stan zagrażaj±cy życiu pacjenta.
 
Zakwaszenie utajone
Już przed kilkunastu laty stwierdzono, że u podstaw prawie każdej choroby leży utajone zakwaszenie organizmu i to zanim dojdzie do zmiany pH krwi. Zakwaszenie utajone zagraża zdrowiu i stanowi podstawę powstawania różnych schorzeń, także tych, na które najczę¶ciej cierpi współczesne społeczeństwo.
Zewnętrzne oznaki zakwaszenia to np. zmiany skórne, żółtawe lub czerwonawe zabarwienie gałek ocznych. Na języku pojawiaj± się białawy lub żółtawy nalot oraz przechodz±ca w bruzdy porowato¶ć. Włosy s± suche, bez połysku, ze skłonno¶ci± do łupieżu, a paznokcie łamliwe lub pogrubione. Kolejn± oznak± jest zapach z ust. Również struktura naszej skóry jest sprawdzianem, czy i w jakim stopniu jeste¶my zakwaszeni. Jeżeli człowiek jest zakwaszony, nawet stosunkowo lekkie ¶ci±gnięcie skóry na plecach i przedramionach może okazać się dosyć bolesne. Pod skór± tworz± się mikroskopijne kryształki – jest to nadmiar kwa¶nych produktów przemiany materii – które drażni± zakończenia nerwowe znajduj±ce się pod skór±. Natomiast zmiany wewn±trz organizmu, zwi±zane z zakwaszeniem przebiegaj± na poziomie wszystkich organów wewnętrznych, np. stawów, układu pokarmowego czy serca.
 
Zakwaszenie - stan ostry lub przewlekły
Zakwaszenie ze stadium utajonego może przej¶ć w stan ostry lub przewlekły. Stan ostry to np. migreny, ci±głe powracaj±ce przeziębienia. Natomiast zakwaszenie w stadium przewlekłym oznacza choroby chroniczne, cywilizacyjne, czyli takie, z którymi organizm nie jest w stanie się uporać w długim okresie czasu.
odkwaszanie organizmu
Terapia odkwaszaj±ca
Tak więc zły stan zdrowia, obojętnie z jak± chorob± nie byłby zwi±zany, wymaga odkwaszania organizmu. Podstawowym elementem terapii odkwaszaj±cej jest odpowiednie odżywianie i zmiana dotychczasowego trybu życia. Przede wszystkim trzeba zacz±ć od zmiany rożnego rodzaju przyzwyczajeń. Jest to konieczne i logiczne, ponieważ je¶li dotychczasowy sposób życia doprowadził nas do złego samopoczucia, powstania jakiego¶ schorzenia, to trzeba odci±ć wpływ tych negatywnych czynników. Je¶li oczekujemy szybkich efektów, tym bardziej zdecydowane powinny być wprowadzane przez nas zmiany. Zastanówmy się krytycznie, co jemy, jak czujemy się po zjedzeniu różnych potraw. Je¶li stwierdzimy negatywny wpływ jakiego¶ jedzenia, zrezygnujmy z niego. Powinno to dotyczyć również potraw, które szczególnie lubimy. To że co¶ nam smakuje nie znaczy, że służy naszemu zdrowiu.
 
Produkty zakwaszaj±ce
Do produktów zakwaszaj±cych należ± przede wszystkim kawa, czarna herbata, mięso, wędliny, słodycze, pieczywo, sery i przetwory mleczne. Je¶li dominuj± one w naszym codziennym jadłospisie, to prawdopodobnie organizm jest zakwaszony. Organizm zakwaszaj± również papierosy, alkohol, stres, zbyt intensywny nieodreagowany wysiłek umysłowy.
Tak więc by odkwasić organizm, trzeba przynajmniej na jaki¶ czas wykluczyć te produkty z codziennego jadłospisu lub przynajmniej zdecydowanie je ograniczyć. Zwiększyć należy zdecydowanie ilo¶ć warzyw. One neutralizuj± nadmiar kwa¶nych produktów przemiany materii.
Je¶li mowa o jedzeniu, trzeba pamiętać o układzie trawiennym. Od jego sprawno¶ci i zdolno¶ci przyswajania zależy nasze zdrowie – jak jemy tak żyjemy. W ramach odkwaszania przeprowadza się łagodne oczyszczanie jelit i automasaż brzucha, które wspomagaj± regeneracje jelit, masaż odkwaszaj±cy oraz chirogimnastykę.
 
Masaż odkwaszaj±cy
 Dodatkowym bardzo skutecznym elementem towarzysz±cym odkwaszaniu organizmu, jest masaż odkwaszaj±cy. Taki masaż uwalnia złogi nagromadzone w tkance ł±cznej. Poprawia ukrwienie i napięcie skóry. Seria masaży odkwaszaj±cych w poł±czeniu w diet± daje szansę na przywrócenie równowagi kwasowo- zasadowej organizmu, która jest niezbędnym warunkiem zdrowia.
 
Chirogimnastyka
 Ćwiczenia gimnastyczne s± niezwykle ważne, usprawniaj± bowiem wszystkie stawy, ułatwiaj± odprowadzenie kwa¶nych złogów. Wykonywane codziennie poprawiaj± sylwetkę, nadaj± ruchom sprężysto¶ć, wpływaj± korzystnie na kr±żenie krwi i limfy. S± bardzo proste i nie wymagaj± szczególnych zdolno¶ci, może je wykonać każdy w miarę sprawny człowiek.
 odkwaszanie organizmu
Odżywianie w czasie terapii
 Dieta składa się głównie z warzyw, gotowanych na parze lub w małej ilo¶ci wody. Niektóre takie jak ziemniaki, buraki przygotowujemy w łupinach. W kuracji możemy je¶ć każde warzywo marchew, pietruszkę, seler, brokuły, kalafior, kapustę, por, pasternak, cukinie i wiele innych. Przed warzywami jadamy sałatę, a zim± może być kapusta kiszona. Oczywi¶cie wszystko przyprawiamy ziołami, zielenin±, sol± morska. Dodajemy pomidory, paprykę, ogórek, rzodkiewkę, kiełki i oleje: lniany, słonecznikowy, rzepakowy, oliwę z oliwek (tłoczone na zimno ).
 
Zalecane s± herbaty ziołowe: z jeżyn – działa uspakajaj±co na błonę ¶luzow± i oczyszcza krew, kwiat lipy – podnosi odporno¶ć, koper włoski – rozluĽnia układ trawienny i uspokaja, melisa- działa koj±co na układ nerwowy.
 
Spożywamy również nasiona słonecznika, pestki dyni, migdały, orzechy, suszone owoce. Jemy również owoce ( mog± być gotowane na parze np. jabłko, gruszka z cynamonem ) - zawsze podajemy je przed warzywami. Pijamy zioła, zakwas buraczany, soki owocowe, warzywne, wywary warzywne - pamiętaj±c że czynimy to przed jedzeniem albo miedzy posiłkami. Poddaj±c się terapii odkwaszaj±cej przestrzegamy jedzenia posiłków w okre¶lonych godzinach. To sprzyja zdrowiu, wła¶ciwemu trawieniu i wyrobieniu pozytywnych nawyków. ¦niadanie spożywamy między 7:00 a 9:00, obiad 13:00 a 15:00, a kolacje do godziny 18:00).
 
Polecam przepis na odkwaszaj±cy wywar z warzyw:
 odkwaszanie organizmu
Odkwaszaj±cy wywar z warzyw:
 
Składniki:
 •  marchew
 • ziemniaki
 • korzeń pietruszki
 • korzeń kopru włoskiego
 • kalafior
 • brokuły
 • seler
 • tymianek
 • pieprz ziołowy
 • natka pietruszki
 • kminek
 • sól morska
 • woda
 • masło lub olej ro¶linny tłoczony na zimno
 Przygotowanie:
Zagotować wodę. Do wrz±tku wrzucić obrane i pokrojone warzywa oraz przyprawy w następuj±cej kolejno¶ci: szczypta tymianku, marchew, korzeń pietruszki i kopru włoskiego, szczypta kminku , ziemniaki, kalafior, brokuły, seler, odrobina pieprzu ziołowego, sól morsk±, natka pietruszki i koperek. Gotować 20 min na małym ogniu. Zupę można zmiksować. Można też odcedzić wywar, a warzywa zje¶ć osobno z odrobin± masła lub oleju ro¶linnego tłoczonego na zimno.
 
Serdecznie zapraszam na konsultacje dietetyczne i warsztaty gotowania według kuchni Pięciu Przemian oraz na stronę www.taozdrowia.pl
 
Dominika Adamczyk
Dietoterapeuta, prowadzi Akademię Zdrowego Odżywiania TAO ZDROWIA, która organizuje warsztaty gotowania wg dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej opartej na teorii Pięciu Przemian, wykłady na temat zdrowego odżywiania i warsztaty wyjazdowe www.taozdrowia.pl,  taozdrowia@taozdrowia.pl.
Tel. 0-602 35 36 13
 

 

Zapraszamy na konwencje z udziałem znanych i cenionych na całym ¶wiecie nauczycieli jogi:

 
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jakie cechy powinien mieć idealny nauczyciel jogi?

Według szacunkowych badań w Polsce jest w tej chwili około 800 nauczycieli jogi. Niektórzy z nich zdobyli dyplomy w systemie jogi Iyengara, inni Sivanandy, a jeszcze inni Kundalini czy Ashtangi. Po czym poznać, że mamy do czynienia z dobrym nauczycielem?...

Dzięki ojcu joga trafiła do szkół. Anna Romanowska wspomina ojca, prof. Wiesława Romanowskiego

Praktyka jogi zaczęła rozwijać się w Polsce w latach siedemdziesi±tych. W¶ród jej pionierów był fizjolog prof. Wiesław Romanowski. Pod jego redakcj± ukazała się w 1973 r. ksi±żka pt. "Teoria i metodyka ćwiczeń relaksowo-koncentruj±cych", która stała się dla wielu polskich nauczycieli jogi swego rod...

Ajurwedyjska sztuka równowagi, czyli jak zapobiegać zimowym chorobom

Jesień i zima. Człowiek wyziębiony, pozbawiony słonecznego ciepła i ¶wiatła, staje się podatny na infekcje i zaczyna chorować. Wg ajurwedy oznacza to brak równowagi bioenergetycznej w organizmie. Bo pojęcie choroby jako takiej w tym starożytnym, holistycznym systemie medycznym nie istnieje. ...

Dlaczego jogę mog± praktykować wyznawcy wszystkich religii?

Spotykamy czasem w niektórych mediach dziwne i absurdalne opinie na temat jogi. Wynikaj± one niestety przede wszystkim z podstawowej niewiedzy osób, które nigdy z jog± nie miały do czynienia. Bo joga to nie religia i praktykować mog± j± wszyscy. ...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Stycznia 2018
Następne
PW¦CPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft