Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Jak skutecznie po¶cić aby zregenerować i oczy¶cić swój organizm? Cz. 2

  • czwartek, 9 grudnia 2010
Kolejna czę¶ć artykułu "Post - układ trawienny również potrzebuje wakacji", tym razem skupimy się na tym jak skutecznie po¶cić, co można pić a czego lepiej unikać a także jak zacz±ć post i jak go przerwać. Jak się okazuje, to ostatnie może być nawet trudniejsze od samego poszczenia. Spróbujcie!
 
post woda sok
Głodówka
Totalny post to całkowita abstynencja od jedzenia, zarówno od tego w formie stałej jak i płynnej. Woda nie jest jedzeniem, nie stymuluje apetytu i nie wymaga strawienia. Ważne jest aby w trakcie postu pić bardzo dużo wody, ponieważ to pomaga oczy¶cić ciało i pozbyć się toksyn.
Kiedy po¶cisz staraj się nawet nie my¶leć o jedzeniu, jeżeli twój umysł będzie skupiony wci±ż na jedzeniu, nie będziesz w stanie do¶wiadczyć korzy¶ci jakie niesie ze sob± post. Post jest czasem, kiedy nasze my¶li powinny zostać skierowane ku wzniosłym rozważaniom duchowym, ku Bogu.
Zajmij się czym¶ spokojnym, wyciszaj±cym, praktyka asan oraz pranajamy dodatkowo pomoże ci pozbyć się toksyn. Zaskoczysz się jak zwinne i giętkie stanie się twoje ciało, kiedy nie obci±żysz go jedzeniem. Korzystaj z dużej ilo¶ci odpoczynku i relaksu. Staraj się nie mówić zbyt wiele i jak najwięcej czasu przebywać w samotno¶ci.
Możliwe efekty uboczne:
 
  • Na języku może pokazać się osad. Wielu joginów używa specjalnej tasiemki do usuwania toksyn z języka. Częste mycie zębów i płukanie ust również pomaga.
  • Poszczenie jest doskonałym czasem na naukę Kriya – jogicznych rytuałów oczyszczaj±cych.
  • Osoby pocz±tkuj±ce w poszczeniu mog± odczuwać bóle głowy lub mdło¶ci – w takich przypadkach należy napić się gor±cej miętowej herbaty. Nie należy jednak pić kawy czy herbaty.
  • Przestaniesz czuć głód w żoł±dku po ok. 3 dniach. Perystaltyka spowolni się i będzie mniej intensywna. Mog± pojawić się również zaparcia, w takim wypadku zalecana jest codzienna lewatywa w ci±gu całego postu oraz dwa dni po jego zakończeniu.
  • Może ci być zimno, gdyż twoje ciało nie pobiera takiej jak zwykle ilo¶ci kalorii i nie ogrzewa się w procesie trawienia. Staraj się ciepło ubierać, aby utrzymać ciepło.
  • Możesz poczuć że stajesz się bardziej wrażliwy(a), zbyt emocjonalny(a). Post oprócz ciała oczyszcza również emocjonalne nieczysto¶ci. Nie poddawaj się działaniu emocji, które mog± ci zaszkodzić.
post woda sok
Post na sokach
Niektórzy ludzie preferuj± po¶cić na sokach z surowych warzyw lub owoców, to również dobry sposób aby pozbyć się toksyn, wzmocnić organizm i umysł.
Post sokowy ma swoje wady i zalety. Picie soków pomaga pozbyć się stresu, odizolować się od zewnętrznego ¶wiata, odżywia ciało, wzmacnia odporno¶ć. Osobom poszcz±cym polecany jest zwłaszcza sok marchewkowy, gdyż daje dużo energii, można przyrz±dzać go z imbirem. Jednakże post na sokach ma jedn± duż± wadę: soki stymuluj± trawienie, co sprawia że czujemy się bardziej głodni niż w trakcie głodówki. Picie soków przyspiesza detoksykację, jednak wiele osób odczuwa przy tym duży ból głowy i inne nieprzyjemne efekty uboczne. Tego rodzaju post polecany jest osobom pocz±tkuj±cym, przykładowo raz w tygodniu.
Surowe, ¶wieże soki warzywne i owocowe s± bardzo dobre dla tych którzy narzekaj± na chroniczne zdrowotne dolegliwo¶ci. Jednak nie my¶lcie że soki działaj± jak lekarstwa. S± lepsze, gdyż s± najsilniej odbudowuj±cym i regeneruj±cym możliwym jedzeniem. Soki warzywne i owocowe s± jak kopalnia naturalnej energii potrzebnej aby odżywić komórki naszego ciała. Jeżeli zdecydujecie się na tego rodzaju post i chcecie ci±gn±ć go przez tydzień lub dwa, możecie pić nawet kilka lub kilkana¶cie szklanek dziennie. Niektórzy mog± poczuć dyskomfort przez pobudzenie trucizn skumulowanych w naszym organizmie, ale jest to konieczne dla ich eliminacji. Kiedy to nast±pi energia i witalno¶ć wróc± do nas.”
Swami Vishnu-devananda, The complete illustrated Book of Yoga
Kiedy i jak długo po¶cić?
Jeżeli jeste¶my w tym pocz±tkuj±cy, najlepiej zacz±ć od krótkiego postu, jeżeli jeste¶ niepełnoletni(a), przedyskutuj to z rodzicami.
Nawet pocz±tkuj±cy mog± po¶cić 1-3 dni bez nadzoru eksperta. Wybierz czas kiedy możesz się wyciszyć, na przykład weekend. Postaraj się przebywać wtedy głównie w samotno¶ci lub w grupie ludzi, którzy również poszcz±, to z pewno¶ci± wzmocni twoje postanowienie.
Regularne poszczenie poprawia stan zdrowia i umysłu, zalecane jest poszczenie raz w tygodniu, lub raz na dwa tygodnie.
Post weekendowy jest polecany kilka razy do roku, zwłaszcza w czasie przesilenia, zmiany sezonu.
Poszczenie przez tydzień lub dłużej daje siłę mentaln±, spirytualn±. Po trzech dniach prawdopodobnie przestaniesz czuć głód, po¶ć do czasu aż głód w naturalny sposób powróci.
post woda sok
 
Jak zacz±ć i jak zakończyć?
W przypadku weekendowego postu zaleca się lekki obiad w dniu poprzedzaj±cym post ale powinno się już zrezygnować z kolacji. Przez kolejne dni oprócz wody można pić herbatki ziołowe. W ostatni dzień postu można wieczorem wypić przykładowo kompot z jabłek, z pewno¶ci± będzie wam smakował jak nigdy dot±d. Po zakończeniu postu należy powoli wrócić do lekkiej zdrowej diety.
Niektórzy uważaj± że wła¶ciwy powrót do jedzenia jest ważniejszy i trudniejszy niż sam post. Niekiedy możemy czuć ogromne łaknienie i chęć na jedzenie, jednak nie możemy poddawać się tym impulsom. Trzeba rozpocz±ć jedzenie powoli, nie je¶ć ciężkich i nagłych posiłków. Nasz organizm ma swój naturalny rytm renowacji i odżywiania, więc nie powinni¶my w ten rytm zbytnio ingerować.
1. Pierwszego dnia jedz ¶wieże owoce, najlepiej obrane ze skórki, raczej surowe, lub duszone np. w postaci kompotów. Soki z jabłek i winogron s± lekkostrawne i pobudz± perystaltykę układu trawiennego. Nie jedz owoców bogatych w skrobię jak banany ani oleistych jak kokos. Przeżuwaj jedzenie bardzo wolno i dokładnie. Pierwszego dnia będziesz wyciszony(a) i szczę¶liwy(a).
2. Drugiego dnia dodaj posiłek z surowych warzyw, np. sałatkę. To zadziała jak miotła która wymiecie z twojego ciała toksyny.
3. Trzeciego dnia wzbogać dietę o delikatnie podgrzane warzywa, nie dodawaj soli i przypraw do jedzenia.
4. Czwartego dnia możesz dodać produkty ziarniste.
5. Pi±tego dnia możesz już powrócić do pełnej diety, jednak dalej staraj się unikać złych nawyków: kawy, herbaty, alkoholu czy mięsa.
 
Prawidłowe zakończenie postu jest bardzo ważne, jeżeli od razu przeładujesz żoł±dek, lub będziesz je¶ć ciężkie jedzenie, możesz czuć się spuchnięty(a), obrzmiały(a). Aby pozbyć się tego stanu, powróć do postu, weĽ ciepł± k±piel i wykonaj jedn± lub dwie lewatywy dziennie. Kiedy opuchlizna zejdzie, zakończ post i tym razem zacznij je¶ć powoli i ostrożnie.
 
 
Tłumaczenie i opracowanie: JK
 
Opracowanie: Na podstawie ksi±żki: The Yoga Cookbook. Vegetarian Food For Body and Mind, Gaia Books Limited, by The Sivananda Yoga Vedanta Centres, London1999
 
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft