Jogin przy stole
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Jogin przy stole

czwartek, 25 listopada 2010

Pisaliśmy już o diecie satwicznej, która szczególnie polecana jest osobom praktykującym . Może warto przyjrzeć się samemu sobie przy stole?

Poniżej 30 żelaznych zasad, których powinieneś(powinnaś) przestrzegać jeśli chcesz zmienić na lepsze swojenawyki żywieniowe:

1. Zawsze szanuj jedzenie, które spożywasz. Zanim zaczniesz jeść, podziękuj za posiłek.

2. W trakcie spożywania posiłku zadbaj o właściwe nastawienie: kiedy jesz w towarzystwie rodziny lub przyjaciół, staraj się nie kłócić, nie dyskutować na drażliwe tematy. Wesoła sympatyczna rozmowa w trakcie posiłku polepszy trawienie i sprawi, że twój organizm chętniej przyswoi składniki odżywcze.

3. Nie jedz kiedy jesteś zdenerwowany(-ana). Odpocznij, poczekaj aż twój umysł się uspokoi, wyciszy i dopiero wtedy rozpocznij posiłek. Kiedy jesteś zdenerwowany (-ana) lub smutny (-a) twój organizm potraktuje pokarm jak truciznę.

4. Kiedy jesteś w złym nastroju nie bierz się również za przygotowywanie potraw.

5. Nie jedz zbyt ciepłych i zbyt zimnych rzeczy, gdyż mogą spowodować rozstrój żołądka.

6. Nie zmuszaj się do jedzenia tego czego nie lubisz, ale też nie ograniczaj się tylko do swoich ulubionych potraw.

7. Unikaj skomplikowanych mikstur i dziwnych połączeń składników. Wybierz prostą dietę.

8. Przynajmniej jeden posiłek w ciągu dnia spożywaj na surowo, dzięki temu twoja krew będzie miała odczyn zasadowy.

9. Powstrzymuj się od picia w trakcie jedzenia, gdyż to może osłabić działanie soków żołądkowych, prowadząc do niestrawności i bólów brzucha.

10. Staraj się utrzymać higienę jamy ustnej w ciągu całego dnia, smak w ustach powinien być słodki.

11. Jedz powoli, delektuj się smakiem jedzenia. Pamiętaj że trawienie zaczyna się w ustach, starannie rozgryzaj i przeżuwaj jedzenie. Apetyczne potrawy i dokładne przeżuwanie wzmagają wydzielanie śliny i soków trawiennych.

12. Jedz umiarkowanie, nieco powściągliwie. Sekretem zdrowia i szczęścia jest bycie stale nieco głodnym. Nie przeładowuj żołądka. Przejadanie się utrudnia eliminację, asymilację i wzrost, sprawiając że nasze organy stają się przepracowane, zestresowane i podatne na choroby.

13. Żarłoki i Epikurejczycy nie mogą nawet marzyć o sukcesach w jodze. Zachowaj pół żołądka na jedzenie, ćwierć na wodę i pozostaw jedną ćwiartkę na ekspansję gazów.

14. Jedz o różnych porach dnia, ale unikaj podjadania pomiędzy posiłkami. Jeśli nie czujesz się głodny(-a), pość do następnego posiłku. Jedz tylko wtedy kiedy naprawdę poczujesz głód. Przy tym uważaj na tzw. fałszywy głód, który zwykle spowodowany jest nudą lub stresem.

15. Jedz jedzenie jak najmniej przetworzone. Unikaj konserwantów.

16. Jedz surowe pokarmy lub tylko lekko ugotowane (np. na parze). Przegotowane jedzenie pozbawia je substancji odżywczych.

17. Unikaj nieświeżego jedzenia, potraw w proszku i mrożonek.

18. Nie używaj zbyt dużej ilości ostrych przypraw, przyprawiaj potrawy ziołami.

19. Zrezygnuj z mięsa.

20. Zrezygnuj z kawy, czarnej herbaty, alkoholu i papierosów.

21. Nie korzystaj z mikrofalówki, znajdź czas na przygotowanie pełnowartościowego posiłku.

22. Nie jedz dużych posiłków późno w nocy. Nie jedz ryżu i roślin strączkowych o późnej porze, gdyż są ciężkostrawne i będzie ci trudno obudzić się rano na medytację lub jogę. Jeśli czujesz głód wieczorem - zjedz coś lekkiego, np. owoce.

23. Jedz, żeby żyć, nie żyj po to żeby jeść. Potrzebujesz jedzenia aby utrzymać ciepłotę ciała, produkować nowe komórki i reperować zużyte. Twoje zwyczaje pokarmowe powinny być proste.

24. Osoby, które praktykują medytację potrzebują mniej jedzenia.

25. Spożywaj rano cytrynę i miód to da ci zdrowie, energię a przy tym oczyści twoją krew.

26. Nie praktykuj asan zaraz po posiłku, ani wtedy kiedy jesteś głodny(-a), osłabiony(-a). Generalnie nie powinno się wykonywać żadnych wyczerpujących fizycznie lub mentalnie prac zaraz po jedzeniu. Rano, kiedy siły fizyczne i nerwowe są w najlepszej formie, żołądek może funkcjonować prawidłowo. Jeśli śniadanie jest poprzedzone choćby krótkimi ćwiczeniami, lub inną formą ruchu: choćby spacerem do autobusu, żołądek trawi lepiej. Po kolacji nie powinno się pracować, to czas na rekreację. Wigor naszego ciała jest wtedy na najniższym poziomie, więc nie powinien być dodatkowo obarczany.

27. Staraj się siedzieć w pozycji Vajrasana (siedząc na stopach ze złączonymi kolanami i stopami) przez 10 minut po posiłku, to wspomoże trawienie.

28. Nie bądź niewolnikiem jedzenia i picia. Nie rób zamieszania wokół diety, nie myśl i nie mów o niej ciągle, po prostu ją stosuj. Jedz proste i naturalne pokarmy.

29. Staraj się pościć raz w tygodniu. Głodówki eliminują trucizny, odnawiają mechanizm twojego ciała i dają odpoczynek organom wewnętrznym.

30. Dziękuj również po posiłku.

Opracowanie: JK

Opracowanie: Na podstawie książki: The Yoga Cookbook. Vegetarian Food For Body and Mind, Gaia Books Limited, by The Sivananda Yoga Vedanta Centres, London1999



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi