Kuchnia Pięciu Przemian: Przemiana Drzewa - smak kwaśny
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Kuchnia Pięciu Przemian: Przemiana Drzewa - smak kwaśny

poniedziałek, 18 sierpnia 2008

Ewa Dobek

Przemiana Drzewa w tradycyjnej medycynie chińskiej (TMC) to obszar obejmujący narodziny, początek, szybki wzrost, rozwój. Symbolem tej przemiany jest wiosna, pora roku, w czasie której życie na ziemi rozwija się najdynamiczniej. Kolorem przemiany Drzewa jest kolor zielony. Jej klimatycznym odpowiednikiem jest wiatr.

W TMC każda przemiana (smak) jest przypisana konkretnym narządom wewnętrznym. Smak kwaśny jest związany z wątrobą i woreczkiem żółciowym.

Wszystkie produkty spożywcze o kwaśnym smaku należą do przemiany Drzewa. Smak kwaśny działa na nasze organizmy podobnie jak wiosna na Ziemię - pobudza, odświeża, porusza płyny wewnętrzne, wywołuje skurcze i ściąga. Niemal wszystkie kwaśne produkty są odświeżające, co jest niezwykle korzystne dla narządów wewnętrznych przemiany Drzewa - wątroba i woreczek żółciowy cierpią na ogół na nadmiar gorąca i niedobór soków.

Jeśli jesteśmy narażeni na sytuacje, w których dochodzi do nadmiernego pocenia się i utraty wilgoci (w upały albo w czasie ćwiczeń fizycznych), dobrze jest pić kwaśne, odświeżające herbaty ziołowe, np. z hibiskusa, głogu i malwy. Takie herbaty zapobiegają zbytniej redukcji soków w naszych ciałach. Jeśli dużo czasu przebywamy w suchych i gorących pomieszczeniach (choćby w pracy) dobrze jest wówczas pić i jeść produkty o smaku kwaśnym - owoce, kompoty, herbaty. Podobnie dzieje się w przypadku długotrwałego napięcia, ono również wysusza organizm, ponieważ powoduje nadmiar gorąca i parowanie płynów wewnętrznych. I w tym wypadku kwaśne owoce i napoje w dużym stopniu zrównoważą trudne sytuacje życiowe. Warto w tym miejscu polecić również piwo pszeniczne! Szklanka piwa pszenicznego wypita wieczorem, po ciężkim dniu, ma działanie uspokajające, odświeżające i rozluźniające.

Świetnie działa również herbata z pszenicy, którą najlepiej jest pić wieczorem (szczególnie, gdy mamy kłopoty z zaśnięciem). Niepokój odczuwamy często z powodu wysuszenia wątroby, która zaopatruje w płyny serce. Jeśli do serca nie dochodzi odpowiednia ilość płynów (krwi) odczuwamy to jako stan napięcia wewnętrznego. Najbardziej skutecznym napojem na takie kłopoty jest właśnie herbata z pszenicy: gotujemy garść pszenicy w ½ litrze wody przez 45 minut, po czym pijemy powstały wywar przed snem. Taki napój rozluźnia wątrobę i dostarcza sercu soków, czego skutkiem jest spokojny sen. Uwaga! Nie gotujcie pszenicy w metalowych garnkach, ponieważ metal zubaża jej terapeutyczne działanie.

Jeśli chcemy wzmocnić element Drzewa w organizmie, dobrze jest łączyć orkisz lub kaszę z zielonego orkiszu z innymi produktami z tej przemiany, czyli zielonymi warzywami i kiełkami. Jedzenie kiełków, szczególnie wiosną, podnosi poziom sił witalnych i dostarcza wielu witamin i mikroelementów.

Samopoczucie wiosną zależy od kondycji wątroby. Sprawna wątroba to radosny, otwarty umysł, duża tolerancja, wyobraźnia, kreatywność i dobry seks.

Osłabiona wątroba to skłonność do depresji, ospałość, nadwrażliwość, wybuchowość. Smak kwaśny kontroluje pracę wątroby i woreczka żółciowego, ale nadmiar tego smaku obciąża i zatrzymuje ich działanie. Warto pamiętać, że nadmiar i niedobór smaku są tak samo szkodliwe. W jedzeniu, tak jak w innych dziedzinach życia, najzdrowszy jest umiar i równowaga.

Nadmiar smaku kwaśnego w pożywieniu powoduje zimno wewnętrzne, kłopoty z wypróżnianiem, nadkwasotę, bóle reumatyczne, choroby dziąseł. Poza tym zaburzenia układu krwionośnego, alergie. Warto wiedzieć, że celullitis jest często spowodowany nadmiarem tego smaku. Wyraźnym sygnałem takiego stanu jest również gorzki smak w ustach.

Niedobór smaku kwaśnego objawia się bólami głowy, krwotokami z nosa, złym trawieniem, mdłościami, zastojami. Depresja, senność, bóle głowy, dolegliwości wzroku, zmniejszona potencja, jasny, obfity mocz - to wszystko są objawy niedoboru energii w przemianie Drzewa.

Jak można sobie pomóc przy objawach zaburzenia w tym obszarze? Trzeba jeść pszenicę orkiszową, kasze, kolorowe warzywa, kiełki. Niezastąpione są herbatki ziołowe, polecam również kurację z mniszka lekarskiego i pokrzywy (szczególnie wiosną).

Tak samo jak rozsądne jedzenie, potrzebny jest ruch fizyczny - szczególnie taniec, joga, tai-chi. Ruch na świeżym powietrzu, odpowiednia długość snu i sprawianie sobie codziennych, drobnych przyjemności to recepta na zharmonizowanie elementu Drzewa w naszych organizmach.

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi