Chwasty, które leczą
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Chwasty, które leczą

czwartek, 14 sierpnia 2008

Ewa Dobek

No i mamy maj. Żyję już tyle lat a wciąż zadziwia mnie wiosna - ten czas, kiedy ziemia zamienia się w kwiatowe bukiety a kwiaty wyrastają nawet spomiędzy płyt chodnikowych. Natura znowu zwycięża, pomimo tego, że wciąż chcemy ją zmieniać i "ulepszać".

To ulepszanie zabiera czasem wiele czasu i energii, a tu proszę - taka sobie banalna pokrzywa rośnie wszędzie i nikt się o to specjalnie nie stara. Wręcz przeciwnie - wciąż próbujemy wyplenić ją z ogrodów a ona wyrasta podwójnie silna. Zanim się ją wyrwie warto wiedzieć, że pokrzywa wywiera dodatni wpływ na sąsiadujące z nią rośliny, zwiększając w nich zawartość olejków eterycznych (zapach) i przyspieszając wzrost.
Pokrzywa to ziele wszechobecne - rośnie prawie na całej kuli ziemskiej! Fachowcy nazywają ją chwastem ruderalnym (!). Myślę, że dlatego, że lubi śmietniska i gruzy.

Słowianie od najdawniejszych czasów przypisywali jej właściwości lecznicze i magiczne. Zawieszali ją nad wejściami do chat, by chroniła przed demonami. Tkano z niej również ubrania, które miały chronić przed złymi mocami.

W tej chwili nie musimy się ubierać we włókno pokrzywowe, ale jej działanie lecznicze wciąż imponuje. Chlorofil, którego pokrzywa dostarcza niezwykle obficie, różni się w niewielkim stopniu od hemoglobiny krwi ludzkiej. Wystarczy systematycznie pić zaparzone liście pokrzywy, żeby zwiększyć objętość i jakość krwi, podnieść odporność organizmu i pomóc sobie przy chorobach infekcyjnych. Pokrzywa zwiększa również poziom żelaza - dieta pokrzywowa daje wprost rewelacyjne efekty przy leczeniu anemii. W tym przypadku ważne jest również jedzenie ziela, nie tylko picie wywarów.

Warto też podkreślić zbawienne działanie pokrzywy na wątrobę - wspiera ona czynności komórek wątroby przy stanach uszkodzenia miąższu. Picie pokrzywowych naparów pobudza również czynności wydzielnicze trzustki i żołądka. Działa również moczopędnie i przeciwobrzękowo. Dzięki tym właściwościom pokrzywa jest uznanym specyfikiem oczyszczającym organizm z toksyn, a jej dobry wpływ na przemianę materii powoduje, że służy również jako środek wspierający odchudzanie.

Duża zawartość witamin C, A, K oraz mikroelementów (w tym krzemu) powoduje, że pokrzywa jest zielem odmładzającym. Najlepszą kuracją jest picie 3-4 łyżek świeżo wyciśniętego soku z majowych pokrzyw, rozcieńczonych wodą. Taka kuracja powinna trwać minimum 3 tygodnie, czyli cały maj. Wywar z liści i korzeni pokrzywy stosuje się również przy wypadaniu i siwieniu włosów. Najskuteczniej działa wcieranie wywaru przed snem i pozostawienie go na noc na włosach.

Następnym magicznym "chwastem", na którego chciałabym zwrócić Waszą uwagę jest mniszek lekarski, czyli zwykły mlecz. Jest on równie popularny jak pokrzywa i równie jak ona niedoceniony.
Już w starożytności uważano mniszka za skuteczny lek przy dolegliwościach wątroby i woreczka żółciowego. Współczesna medycyna potwierdziła jego lecznicze działanie, szczególnie zaś jego wpływ na wytwarzanie i przepływ żółci w organizmie. Wiosną, w czasie największej aktywności wątroby, dobrze jest się wspomóc naparem ze świeżego mniszka. Można również wycisnąć sok z części zielonych, kwiatów i korzenia. Taki sok zawiera dużo kwasu foliowego, dzięki czemu świetnie wspomaga leczenie anemii, nawet w jej ostrej formie. Sok z mniszka pomaga również w walce z białaczką, szczególnie w jej początkowym stadium.
Mniszek ma działanie moczopędne, poprawia trawienie, obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi.
Najlepsze działanie ma ziele majowe - wtedy działa wprost magicznie na wątrobę i woreczek. Mniszek jest dość gorzki w smaku, dobrze jest go więc przed przygotowaniem pomoczyć w osolonej wodzie około 30 minut a potem wypłukać pod bieżącą wodą. Wtedy traci gorycz i jest naprawdę smaczny. I jeszcze jeden popularny "chwast" - babka lancetowata.
Ona również rośnie wszędzie i jest jedną z najmniej docenianych roślin leczniczych. A zachwycali się nią już Chińczycy, i to 3 tysiące lat temu. Starożytna medycyna uważała babkę za lekarstwo na 24 choroby - kaszel, zapalenie nerek, anemię, bezpłodność i choroby zakaźne. W naszej medycynie naturalnej docenia się ją przede wszystkim jako środek czyszczący krew i leczący błony śluzowe. W ziołolecznictwie stosuje się ją jako środek przeciwzapalny (dawniej zastrugany korzeń babki wkładano do ucha przeciw bólom zębów; wyjmowano go gdy sczerniał, bo wtedy zabierał ból). Używa się jej przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego, w chorobach wrzodowych, nieżytach dróg oddechowych. Z babki robi się okłady na stany zapalne skóry, oparzenia i ugryzienia owadów (naprawdę działa, próbowałam). Świeże liście babki przykłada się na obtarte pięty - to dla tych, którzy lubią piesze wędrówki.
Sok z babki lancetowatej jest składnikiem maseczek kosmetycznych. Napar z jej liści jest doskonałym tonikiem do mycia twarzy - można go sobie zrobić we własnej kuchni. Według medycyny naturalnej najlepsze kosmetyki to te, które nadają się do jedzenia.
Bardzo Was zachęcam do używania pokrzywy, mniszka i babki lancetowatej w kuchni. Wiosna to doskonała pora na wypróbowanie nowych przepisów z tych niedocenianych roślin. Wszystkie trzy nadają się świetnie do sałatek wiosennych. Liście mniszka są najsmaczniejsze młode, jeszcze żółtawe. Starsze trzeba namoczyć w słonej wodzie i wtedy są równie smaczne. Świeże liście pokrywy, mniszka i babki doprawia się solą, cukrem, sokiem z cytryny i śmietaną. Świetnie smakują z twarogiem. Liście można również obtaczać w cieście naleśnikowym i smażyć na oleju. Bardzo dobre są omlety z dodatkiem pokrzywy i mniszka. Liście tych ziół można również przyrządzać jak szpinak, dusząc na patelni i przyprawiając czosnkiem i śmietaną.
Wprowadzenie "chwastów" do wiosennego menu to naturalna, darmowa kuracja odmładzająca i odświeżająca. Wzbogacenie diety świeżymi ziołami z łąki pomaga zgromadzić siły witalne - wiosną jest ich w ziołach najwięcej! Po takiej majowej, zielonej diecie nasze organizmy będą zregenerowane i pełne mocy przez cały rok.
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi