Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Ile osób praktykuje jogę w Polsce? Justyna Moćko

  • ¶roda, 5 listopada 2014
  • autor: Justyna Moćko
OdpowiedĽ na to pytanie zapewne interesuje studentów pisz±cych na temat jogi prace licencjackie, magisterskie (a jest ich coraz więcej), dziennikarzy, badaczy, naukowców i być może Ciebie;-)  
Oprócz wyników badania Diagnozy społecznej nie znam żadnych badań ilo¶ciowych dotycz±cych praktyki jogi w Polsce. Na pewno jest wiele badań jako¶ciowych, sporo firm zamawiaj±c reklamy wykorzystuje dobry wizerunek jogi do swoich reklam.
Prezentuję wyniki badań ilo¶ciowych przeprowadzonych w 2011 i 2013 roku
Diagnoza społeczna to ogromne badanie socjologiczne przeprowadzane od 2000 roku co dwa lata pokazuj±ce wszystkie ważne aspekty życia poszczególnych gospodarstw domowych i ich członków - zarówno ekonomiczne (np. dochód, zasobno¶ć materialn±, oszczędno¶ci, kredyty), jak i pozaekonomiczne (np. edukację, leczenie, sposoby radzenia sobie z kłopotami, stres, dobrostan psychiczny, styl życia, zachowania patologiczne, uczestnictwo w kulturze, korzystanie z nowoczesnych technologii komunikacyjnych i wiele innych). Projekt ma charakter publiczny, wszystkie wyniki s± dostępne nieodpłatnie.
Metodyka tych badań jest nieco skomplikowana: losuje się gospodarstwa domowe, rozmawia z ich członkami oraz przeprowadza ankiety indywidualne czyli z respondentami nie ł±cz±c ich z gospodarstwami domowymi. Warto¶ci± jest to, że badacze staraj± się dotrzeć do jak największej ilo¶ci tych samych gospodarstw domowych, aby zbadać zmianę w dokładanie w tych samych warunkach.
W 2011 r. przebadano 12 386 gospodarstw domowych z 36 753 członkami i indywidualnie 26 453 członków tych gospodarstw w wieku 16 i więcej lat.
W 2013 r. przebadano 12 355 gospodarstw domowych z 36 293 członkami i indywidualnie 26 307 członków tych gospodarstw w wieku 16 i więcej lat.
W 2011 r po raz pierwszy wprowadzono kafeterię do pytania Czy uprawia Pan/Pani aktywnie któr±¶ z form sportu, ćwiczeń fizycznych?.
Pytanie wygl±dało tak:
100. Czy uprawia Pani aktywnie któr±¶ z form sportu, ćwiczeń fizycznych?
100.1. nie uprawiam aktywnie żadnej formy sportu ani ćwiczeń fizycznych
100.2. aerobik
100.3. bieganie/jogging/nordic walking
100.4. siłownia
100.5. jazda na rowerze
100.6. jazda na nartach lub inne sporty zimowe
100.7. pływanie
100.8. gra w piłkę nożn± lub inne gry zespołowe
100.9. joga
100.10. sztuki walki
100.11. inne formy
Do tej pory możliwa była odpowiedĽ tak lub nie.
Wyniki:
Tabela 1(można powiększyć zdjęcie)

 ile osob praktykuje
 Wyniki nie s± optymistyczne: Prawie 2/3 Polaków nie uprawia żadnej aktywno¶ci fizycznej. Najwięcej osób jeĽdzi na rowerze (21,4 %), a na drugim miejscu w grupie mężczyzn jest gra w piłkę nożn± lub w inne gry zespołowe (13,6 %.); kobiety wol± aerobik (7,1 %).
W 2013 r powtórzono to samo pytanie i wielkich zmian nie zaobserwowano. Sze¶ciu na dziesięciu Polaków nie uprawia żadnej aktywno¶ci fizycznej. Nadal najwięcej osób jeĽdzi na rowerze (20,9 %), a na drugim miejscu w grupie mężczyzn jest gra w piłkę nożn± lub w inne gry zespołowe (12,2 %); kobiety wol± aerobik (8 %.).
Jogę praktykuje prawie 1 % Polaków.
Chc±c zbadać, ile osób liczbowo praktykuje jogę estymowałam wynik procentowy na populację. Biorę pod uwagę ilo¶ć osób w Polsce w wieku 16 lat i więcej (dane z GUS) w badanych latach.
tabela 2 (można powiększyć zdjęcie)
ile osob praktykuje
 Główne wnioski
Około ćwierć miliona Polaków uprawia jogę. Liczba sympatyków od 2011 roku jest niezmienna. Podział na płeć jest istotny statystycznie – przede wszystkim praktykuj± kobiety, które stanowi± niemal 80 % uprawiaj±cych jogę.
Ćwierć miliona Polaków to tak naprawdę niewiele. To tak jakby Gdynia i jakie¶ małe miasteczko praktykowało (248 726 mieszkańców) – dla porównania – w Warszawie mieszka 1 715 517 osób*.
Ale - z drugiej strony: kiedy¶ praktyka jogi była dostępna tylko nielicznym pasjonatom ucz±cym się ćwiczeń relaksuj±co-koncentruj±cych na kursach TKKF.
Joga Iyengara została "przywieziona do Polski" w 1984 r przez Sławka Bubicza i rozpowszechniana w kilku miastach. Czyli można powiedzieć, że na większ± skalę jest od lekko ponad 30 lat. A jak na 30 lat - to ¶wietnie!!! ;-)
Mnie bardziej niepokoi procent Respondentów, którzy w ogóle nie uprawiali żadnej aktywno¶ci fizycznej – 60 %! To przerażaj±cy wynik dotycz±cy osób maj±cych ponad 16 lat. Co takiego dzieje się z rozbrykanymi dzieciakami? Będ±c starszymi zalegaj± przed telewizorem i komputerem?
Czytaj±c wyniki tego badania w nas, ludziach aktywnych pojawia się niedowierzanie. Pamiętajmy więc, że nie dotyczy ono tylko młodych, aktywnych, sprawnych, ale wszystkich Polaków. 
Ľródło:
Badanie diagnoza społeczna 2011, n=26 453 osób wieku 16 lat i więcej.
Badanie diagnoza społeczna 2013, n=26307 osób wieku 16 lat i więcej”
*dane Główny Urz±d Statystyczny stan na 31.12.2012 r.
Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft