Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


„Je¶li boli, to robisz to Ľle!”

  • poniedziałek, 28 wrze¶nia 2009
  • autor: Magdalena Bartoszek
...czyli jak ćwiczyć jogę według Davida Williamsa – pierwszego na ¶wiecie nauczyciela Ashtanga jogi z Zachodu
Chciałam wysłuchać historii człowieka, od którego wszystko się zaczęło. Dlatego wzięłam udział w warsztatach z Davidem Williamsem, zorganizowanych przez berlińsk± szkołę jogi Yoga Shala (www.ashtanga-berlin.de). Spotkanie to było bardzo inspiruj±ce, dlatego chciałabym podzielić się wieloma przemy¶leniami, które zrodziły się podczas trwania warsztatów i po nich. 
Tytuł warsztatów brzmiał: „Ashtanga joga do końca Twojego życia”. David chciał, aby¶my zrozumieli, jak ważna jest codzienna praktyka, pozytywne uzależnienie od tlenu i od „niemy¶lenia”, chociażby przez 10-15 minut dziennie. Lepiej niewiele każdego dnia, niż dwa razy w tygodniu po dwie godziny. Przy systematycznej praktyce jest nam łatwiej rozpoznać nasze odczucia i zrozumieć dlaczego raz jest nam lepiej, a raz gorzej. Można wtedy spojrzeć wstecz, w minione 24 godziny i znaleĽć Ľródło utarty energii. Czy był to dodatkowy deser? Czy może kłótnia z przyjacielem? Dzięki jodze poznaje się siebie, odnajduje się odpowiedĽ na pytanie, jak troszczyć się o siebie i co zrobić z życiem.
Czy możemy wyobrazić sobie siebie w wieku 80 lat, wstaj±cych z łóżka i pierwsz± rzecz±, któr± robimy jest cykl Powitania Słońca? Jest to trudne, ponieważ zwykle osiemdziesięciolatkowie s± schorowani i chodz± o lasce. Je¶li chcemy ćwiczyć jogę maj±c 80 lat, to powinni¶my robić to także maj±c 79, 78, 77 lat i... dzi¶. Aby móc ćwiczyć w tak póĽnym wieku należy już teraz ćwiczyć ostrożnie – tak, aby nie tracić ochoty na praktykę następnego dnia. David ci±gle powtarza: „If it hurts, you are doing it wrong” (Je¶li boli, to robisz to Ľle). Nie ma żadnego powodu, aby się krzywdzić, czy ranić podczas ćwiczenia jogi! To samo dotyczy nauczycieli koryguj±cych uczniów. David porównuje Ashtangę do piły łańcuchowej – „je¶li uważnie jej używasz, to jest ona bardzo pomocnym narzędziem, ale przy braku koncentracji możesz się poważnie zranić”.
W jodze, tak jak w sporcie, pracujemy nad ciałem poprzez rozci±ganie mię¶ni i zwiększanie poziomu energii. W sporcie oddaje się t± energię na zewn±trz, aby przy jej pomocy osi±gn±ć zwycięstwo. Natomiast w jodze zatrzymuje się energię wewn±trz, dla rewitalizacji. Nic w takim stopniu nie ogranicza energii życiowej – prany, jak kontuzja. Cała energia kieruje się wtedy do skaleczonego miejsca, zamiast wspomagać siły witalne. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie zaczynać Ashtanga jogi za intensywnie – nie wszystko od razu. Zaleca się stopniowy trening zamiast wycieńczania organizmu. Nie można przebiec maratonu bez odpowiedniego przygotowania...
David wielokrotnie powtarzał, że joga jest medytacj± w ruchu. Pozycje to dopiero pocz±tek, fundament, o wiele ważniejszy jest spokojny, wyciszony umysł. Nawi±zywał także do definicji jogi według Patanjalego: „yogas citta vrtti nirodhah” - joga to ustanie płynno¶ci my¶li. „Jest to przestrzeń pomiędzy ostatni± my¶l±, a kolejn±”. Joga i medytacja to synonimy! Zwykle napływaj± nam do głowy my¶li o przeszło¶ci i przyszło¶ci i przez to nie zauważamy chwili obecnej. Uspokójmy umysł, aby odnaleĽć teraĽniejszo¶ć! Je¶li jednak mamy jak±¶ dolegliwo¶ć, czy kontuzję, to nie pozwala nam ona na medytację. Fizyczne ciało nie powinno nam przeszkadzać, więc należy o nie dbać, aby jak najdłużej nam służyło. Przy rozs±dnej praktyce można nauczyć się, jak używać jogi, aby czuć się dobrze w każdej sytuacji. Praktyka jogi to zdobywanie wiedzy o sobie.
Większo¶ć kontuzji i frustracji bierze się także st±d, że wielu z nas zaczyna ćwiczyć jogę z iluzj±, że będziemy mogli wykonywać asany tak, jak na obrazkach w podręcznikach. To może się jednak nigdy nie wydarzyć. Joga to nie elastyczno¶ć! Należy zaakceptować to, gdzie się akurat jest. Kto¶ może być z natury bardzo elastyczny, a kto¶ inny sztywny. Jest to bardzo indywidualna sprawa, ponieważ na kondycję i budowę ciała składa się wiele czynników, takich jak genetyka, wrodzona gibko¶ć, warunki w jakich się wzrastało, wiek, czy sposób wykonywania ćwiczeń. Shiva, mitologiczny twórca jogi, nie wzorował się przecież na nikim – joga zwyczajnie  spłynęła na niego. Każdy z nas ma to także głęboko w sobie, więc wystarczy się na to otworzyć. David porównuje pierwsz± serię Ashtanga jogi do zamka szyfrowego – „otworzysz się, jak dobrze ustawisz cyfry”.
Jak ćwiczyć Ashtangę, żeby sprawiała przyjemno¶ć? Przede wszystkim u¶wiadomić sobie, że celem praktyki jest dostarczenie organizmowi więcej tlenu, a nie założenie nogi za głowę. Ważna jest silna Mula Bandha, ponieważ prowadzi ona do medytacji – utrzymanie jej przez cał± sesję wymaga nieustaj±cej koncentracji, przez co jeste¶my bardziej czujni i nareszcie obecni! Bez bycia „tu i teraz” joga będzie tylko gimnastyk±. Celem praktyki jest również wydostanie się ponad ból. Ból nie będzie trwał wiecznie, a przy pomocy prany można się uleczyć i powrócić do zdrowia. Dobre zdrowie i medytacja maj± ze sob± wiele wspólnego: je¶li nie ma bólu, to nie ma o czym my¶leć. Życie stanie się lepsze je¶li przestaniesz my¶leć. Jest to o wiele lepszy sposób, niż ci±głe zamartwianie się. Szczególnie w kulturze chrze¶cijańskiej uważa się, że cierpienie uszlachetnia i oczyszcza. David się z tym nie zgadza, ponieważ cierpienie jest cierpieniem, ból - bólem, a ból nie jest dobry. Jest inna droga – być ponad to, stać się „lżejszym”.
Pierwsza definicja jogi, jak± David usłyszał z ust Sri K. Pattabhi Joisa brzmiała: „always happy”. Tego wła¶nie życzę wszystkim joginom - b±dĽmy zawsze szczę¶liwi... nie b±dĽmy tacy poważni i surowi dla siebie. U¶miechnijmy się i cieszmy się jog± i życiem - każdym ruchem, każdym oddechem, każd± chwil±!
Kim jest David Williams?
Zacz±ł on praktykować jogę już w 1971 roku. Uczył się pocz±tkowo z ksi±żek, ponieważ trudno było wtedy o nauczyciela. Jako młody człowiek głęboko pragn±ł poznać ¶wiat. Zauważył przy tym, że ¶wiat nie jest taki piękny jak go sobie wyobrażał – zobaczył wiele brudu, schorowanych czterdziestolatków, rozwodników i mnóstwo nieszczę¶liwych ludzi. Zapragn±ł dla siebie czego¶ lepszego, przede wszystkim chciał się długo cieszyć zdrowiem. I tak pocz±tkowo traktował jogę – wył±cznie jak terapię fizyczn±. Jednak im więcej się uczył, tym więcej chciał się uczyć... W swoich poszukiwaniach młody David podróżował autostopem po Europie, jednak nie znalazł tam tego, czego szukał. Z Europy wyruszył do Indii, gdzie wreszcie intensywnie mógł ćwiczyć jogę. Gdy po kilku miesi±cach wrócił do USA, znajomi poprosili go, aby zacz±ł ich uczyć. Zgodził się, ponieważ był to wtedy dla niego jedyny sposób, aby zarobić na ponowny wyjazd do Indii. Po powrocie do Ameryki pragn±ł tylko jednego – powrotu do Indii. Na kolejn± wizytę nie musiał długo czekać.
 
David Williams, jako pierwszy uczeń z Zachodu, w 1973 roku rozpocz±ł naukę bezpo¶rednio u Sri K. Pattabhi Joisa (www.ayri.org) w Mysore, w Indiach. W roku 1975 David przedstawił Sri K. Pattabhi Joisa Ameryce i zachodniemu ¶wiatu - razem z Nancy Gilgoff (www.ashtangamaui.com) zorganizował i zasponsorował jego pierwsz± wizytę w Encinitas, w Kalifornii. W 1980 r. David opanował pełny system Ashtanga jogi i aż do roku 2001 nie uczył – chciał być joginem, a nie nauczycielem. W pewnych okresach swego życia praktykował Ashtangę nie raz, ale dwa razy dziennie. Swojej praktyki nie nazywał jednak nigdy dyscyplin±, ponieważ dyscyplina brzmi trochę jak „kara” - nazywał j± fascynacj±.
 Do nauczania powrócił kilka lat temu, za namow± znajomego, który zaprosił go do Kanady, aby tam poprowadził kilka lekcji. Od tej pory David podróżuje wiele po ¶wiecie, zapraszany na warsztaty. Uczniowie chc± słuchać jego historii, chc± dowiedzieć się jak to jest, praktykować Ashtanga jogę tyle lat.
 
Zainteresowanych zachęcam do odwiedzenia strony internetowej Davida Williamsa: www.ashtangayogi.com, a przede wszystkim do lektury otwartego listu, w którym udziela on praktykuj±cym Ashtanga jogę wielu cennych wskazówek, opartych na osobistym do¶wiadczeniu, obserwacji i nieprzerwanej od 32 lat praktyce. List i dodatkowe informacje na temat Ashtanga jogi dostępne s± również na stronie: www.surya-yoga.pl
  www.sklep.joga-joga.pl
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jogowe przygotowanie do wyj¶cia na stok. Ferie z jog± 2018!

U progu sezonu narciarskiego przypominamy jakie korzy¶ci przynosi praktyka jogi dla narciarzy. ...

Kiedy mój umysł będzie w pełni elastyczny…?

Można by długo rozpisywać się o elastyczno¶ci ciała – metod na jej osi±gnięcie jest wiele i o ile będziemy systematyczni i konsekwentni osi±gniemy ten cel bez większego wysiłku – wszystko zależy od chęci i nastawienia. Nieco inaczej sprawa wygl±da z najważniejszym narz±dem sprawuj±cym ko...

Jakie cechy powinien mieć idealny nauczyciel jogi?

Według szacunkowych badań w Polsce jest w tej chwili około 800 nauczycieli jogi. Niektórzy z nich zdobyli dyplomy w systemie jogi Iyengara, inni Sivanandy, a jeszcze inni Kundalini czy Ashtangi. Po czym poznać, że mamy do czynienia z dobrym nauczycielem?...

Dzięki ojcu joga trafiła do szkół. Anna Romanowska wspomina ojca, prof. Wiesława Romanowskiego

Praktyka jogi zaczęła rozwijać się w Polsce w latach siedemdziesi±tych. W¶ród jej pionierów był fizjolog prof. Wiesław Romanowski. Pod jego redakcj± ukazała się w 1973 r. ksi±żka pt. "Teoria i metodyka ćwiczeń relaksowo-koncentruj±cych", która stała się dla wielu polskich nauczycieli jogi swego rod...

Ajurwedyjska sztuka równowagi, czyli jak zapobiegać zimowym chorobom

Jesień i zima. Człowiek wyziębiony, pozbawiony słonecznego ciepła i ¶wiatła, staje się podatny na infekcje i zaczyna chorować. Wg ajurwedy oznacza to brak równowagi bioenergetycznej w organizmie. Bo pojęcie choroby jako takiej w tym starożytnym, holistycznym systemie medycznym nie istnieje. ...

Dlaczego jogę mog± praktykować wyznawcy wszystkich religii?

Spotykamy czasem w niektórych mediach dziwne i absurdalne opinie na temat jogi. Wynikaj± one niestety przede wszystkim z podstawowej niewiedzy osób, które nigdy z jog± nie miały do czynienia. Bo joga to nie religia i praktykować mog± j± wszyscy. ...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Stycznia 2018
Następne
PW¦CPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft