Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Wstań i Działaj – Joga Czynu cz. 1

  • czwartek, 26 sierpnia 2010
  • autor: Swami Durgananda
 Je¶li nie wiemy jak działać w życiu, asany i pranajamy nie pomog± nam zbytnio, ponieważ każde niewła¶ciwe działanie przyniesie nam ból, zarówno fizyczny jak i psychiczny. Nasze wcze¶niejsze działania przynosz± skutki (reakcje) w teraĽniejszo¶ci. Joga wyja¶nia w jaki sposób działać, aby nie wytwarzać już nigdy więcej skutku (reakcji).
 

Joga w Życiu Codziennym

 
 Joga czynu
 
Swami Durgananda, Joga Acharya (dyrektor duchowy) Centrów Sivananda Joga Vedanta w Europie
 
 
 
Wydaje nam się, że jeste¶my inteligentni. Skupiamy się na takim rodzaju wiedzy, który zapewni nam utrzymanie pracy, ubezpieczenia, emerytury, samochodu, domu, pozycji społecznej, ubrań, wygl±du i zdrowia. To zajmuje nam cały nasz czas. Zachowujemy się jak chomik, któremu się wydaje, że gdzie¶ biegnie. Joga uczy nas, w jaki sposób rozwijać czyst± inteligencję, czyste rozróżnienie. Uczy nas patrzeć odrobinę dalej niż na to, co wła¶nie widzimy, lub co podpowiadaj± nam impulsy. Działanie impulsywne to sposób, w jaki reagowali¶my przez całe lata: niekoniecznie jest to m±dre postępowanie. To czego potrzebujemy, to dobrze rozwinięta siła rozumowania, wzmocniona logik±. Możemy z zaangażowaniem rozprawiać o logice, ale nie będzie to miało większego znaczenia niż zwykła rozmowa przy obiedzie. Je¶li przychodzi nam reagować w naszym własnym życiu, nadal działamy impulsywnie.
 
Stale obecne lęki, powstrzymuj± nas przed posuwaniem się do przodu. Zamartwianie się o wszystko, ci±głe życie przeszło¶cia lub przyszło¶ci±, ale nigdy chwil± obecn± – to wszystko prowadzi do cierpienia, ponieważ musimy się zmierzyć z konsekwencjami takiego podej¶cia. Po pewnym czasie, pojawia się depresja. Wielu lekarzy mówi: „Ten człowiek ma 60 czy 70 lat. To normalne, że cierpi na depresję”. I przepisuj± tabletki. Taka sytuacja jest uważana za „normaln±”. A nie jest normalna! Zamiast depresji powinna być rado¶ć. Je¶li pracowałe¶ ciężko przez całe swoje życie, to powiniene¶ być w zgodzie ze sob±, a nie cierpieć na depresję! Tak się dzieje w przypadku ludzi, którzy najwyraĽniej byli leniwi przez całe swoje życie. Ludzie mog± odnosić sukcesy w pracy, nosić dobre ubrania, mieć znakomite maniery, skończyć odpowiednie szkoły, ale nadal rezultaty podejmowanych działań prowadz± wielu z nich do depresji.
 
Bhagavat Gita mówi o takich ludziach, że s± Ľli. I chociaż ani nie zabijaj±, ani nie kradn±, to zło kryje się w ich braku zadowolenia.
Taki człowiek wychodzi, żeby co¶ zje¶ć i spogl±da w menu: „Należałoby zje¶ć co¶ drogiego! Zjedzmy drog± rybę, drogie mięso i zapijmy drogim winem. Mam teraz 60 lat. Pracowałem całe moje życie. Zamówię sobie więc tę butelkę wina, która kosztuje 300 euro. Stać mnie. Chcesz się przył±czyć?” Takie działanie jest złe, ponieważ nie czujemy się po nim dobrze. Możemy dobrze się czuć przez godzinę. Zaczynamy się czuć gorzej już w momencie płacenia rachunku. A kiedy wracamy do domu, do łóżka, jedyne co nam pozostaje to dolegaj±ce serce, w±troba, woreczek żółciowy i nerki.
 
Mamy wolny wybór, ale wolno¶ć nie oznacza, że możemy robić to, co nam się podoba. To, o czym my¶leli¶my że jest wolno¶ci±, m¶ci się teraz na nas. Rodziny rozpadaj± się. Je¶li obydwoje rodzice pracuj±, to rodzina może mieć dom i samochód, ale brakuje w niej ciepła. Kto gotuje dla dzieci? Kto je karmi? Kto im daje miło¶ć, której potrzebuj±?
 
Wiele osób, które przyjeżdżaj± do Aszramów, nie s± przyzwyczajone do jadania o regularnych porach. Nie wiedz± jak gotować, jak kroić warzywa, jak oczyszczać swoje ubrania a nawet ciała. Musimy ich wszystkiego uczyć. Nauka asan i pranajam nie wystarcza. Wielu ludzi zaprzecza podstawowym zasadom zdrowego życia, bez których wła¶ciwie praktykowanie jogi nie jest możliwe. Rezultatem jest nadkwasota, brak przyswajania w jelitach i zatwardzenie – jak w takiej sytuacji kto¶ może oczekiwać, że będzie płyn±ć prana, życiowa energia?
Pokonanie niedobrych nawykow wymaga czasu i wysiłku. Nie je¶ć ani za dużo, ani za mało. Nie spać za długo, ani za krótko. Znalezienie złotego ¶rodka nie jest łatwe. Musimy go odkryć sami, ponieważ nie ma nikogo, kto mógłby to zrobić za nas.
 
 
 
Joga czynu

Kurs dla Nauczycieli Jogi, Tyrol, Austria

 

Trzy Guny i Wyższy Umysł

 
 
Bhagavat Gita w piękny sposób naucza o trzech rodzajach szczę¶cia:
 
„To, które jest jak trucizna na pocz±tku, ale na końcu jak nektar – takie szczę¶cie jest definiowane jako satwiczne”. Kiedy po raz pierwszy przyjeżdżasz na intensywny program jogi, jakim jest Kurs Nauczycielski Jogi, to możesz go odczuwać jak truciznę: zmiana ¶rodowiska, zmiana klimatu, zmiana rytmu dnia, dzielenie pokoju z innymi ludĽmi. Innym przykładem jest post, jego także się odczuwa jak truciznę na pocz±tku. Przez pierwsze dwa, trzy dni masz ból głowy, twoje ko¶ci i stawy bol±, jeste¶ głodny i zmarnowany i ledwie możesz patrzeć na oczy. Ciało eliminuje toksyny poprzez cuchn±cy oddech i pot. Jednak wkrótce to do¶wiadczenie staje się cudowne. Ciało i umysł młodniej± i przychodzi wewnętrzny spokój. Je¶li to rozumiesz, to będziesz w stanie rozróżniać prawidłowo i wypatrywać tego szczę¶cia, które na końcu jest jak nektar.
 
„Takie szczę¶cie, które powstaje z kontaktu narz±dów zmysłów z przedmiotami, które jest na pocz±tku jak nektar a na końcu jak trucizna – o nim się mówi, że jest radżasowe”.
W normalnym życiu nasz os±d szuka tego co jest łatwiejsze, ponieważ chcemy unikn±ć trudno¶ci. Tam gdzie mogę zarobić więcej pieniędzy, to co jest wygodniejsze, tam gdzie mogę mniej pracować, gdzie szef jest bardziej tolerancyjny – tak± pracę wybieracie! Nie szukamy pracy, gdzie musimy pracować nad nasz± dyscyplin± i stawiać prawdziwe wyzwania przed naszymi umysłami. Jedynym wyzwaniem jakim jeste¶my zainteresowani s± pieni±dze. Je¶li podejmujesz jakie¶ działanie, ponieważ oczekujesz szczę¶cia od samego pocz±tku, to taki wybór jest radżasowy. Oznacza nektar na pocz±tku, ale truciznę na końcu.
 
„Takie szczę¶cie, które zarówno na pocz±tku jak i póĽniej jest złudne, a jego Ľródłem jest sen, jest nierozważne i tamasowe”.
Zbyt dużo snu, jedzenia, które pobudza nasze zmysły, alkohol, papierosy, narkotyki, wszystkie te rzeczy, którymi próbujemy pobudzić zmysły s± działaniami tamasowymi, ponieważ poci±gaj± nas w uzależnienie. Wola zanika i stajemy się jak warzywa. Życie redukuje się do jedzenia, picia, spania i prokreacji. Nazywamy to „miłym weekendem”. PóĽniej udaje nam się jako¶ doci±gn±ć od poniedziałku do czwartku z nadziej± na do¶wiadczenie ponownie podobnego weekendu. To jest tamas.
 
Satwa może być rozpoznananie tylko poprzez działanie, ale także poprzez cel i motywację danego działania. Tak długo jak nasze postrzeganie (zmysł obserwacji) jest zdominowane przez radżas, nie jeste¶my w stanie zobaczyć tych subtelnych aspektów działania. Pocz±tkuj±cy ma tendencję do bycia radżasowym obserwatorem i może my¶leć: „Jestem odseparowany. Jestem lepszy od innych. Ukończyłem Kurs dla Nauczycieli Jogi i wiem, co jest prawdziwe!”. Jest rzecz± interesuj±c±, że wielcy ludzie nie my¶l± w ten sposób. To dlatego lubimy być w pobliżu wielkich ludzi. S± gotowi uczyć się nowych rzeczy w każdym momencie, podczas gdy zadufani w sobie ludzie, którzy wiedz± naprawdę niewiele s± tacy okropni we współżyciu.
 
Łatwo jest popatrzeć na osobę, która się nie k±pie lub nosi brudne ubrania i powiedzieć, że ta osoba jest tamasowa. Jednakże, prawdziwy tamas jest w umy¶le. Osoba o umy¶le tamasowym my¶li, że ciało jest rzeczywiste. Możesz nosić ubrania od francuskich lub włoskich designerów, używać najlepszych perfum, mieć wielki samochód i mieszkać w najlepszej czę¶ci miasta, ale je¶li my¶lisz, że ciało jest jedyn± rzecz±, jaka istnieje, to twoje pojmowanie jest tamasowe.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft