Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Indie - wiza i lista niezbędnych rzeczy

  • pi±tek, 5 wrze¶nia 2008
  • autor: Anna Choreń
Jad±c do Indii należy raczej my¶leć czego nie brać czyli mniej tym lepiej! Istotny, szczególnie przy dłuższej wyprawie jest filtr do wody, urz±dzenie kształtem przypominaj±ce pompkę do roweru i niewielkich rozmiarów (jak półlitrowa butelka PET). Bardzo przydatny sprzęt. Ekologiczne i ekonomiczne rozwi±zanie, można pić każdy rodzaj wody: z kranu i z kałuży - polecamy...
Wiza. Wizy przyznaje Ambasada Indii w Warszawie. By uzyskać wizę turystyczn± należy wypełnić formularz wizowy w dwóch egzemplarzach, doł±czyć 3 fotografie, fotokopię dowodu osobistego i biletu lotniczego b±dĽ rezerwacji oraz paszport ważny minimum pół roku. Komplet dokumentów można składać w dowolny dzień roboczy do godziny 12.00. Odbiór następnego dnia po 16.00. Czasem konsul wzywa na rozmowę, by się dopytać o szczegóły podróży. Przypadki odmowy wydania wizy nie s± mi znane. Wiza przyznawana jest gratis.
Co zabrać?
Pakowanie. Jeżeli wyjazd jest stacjonarny wygodniejsza będzie walizka, rzeczy się nie gniot±, dostęp łatwy i generalnie pro¶ciej utrzymać porz±dek niż w torbie czy plecaku. Ewentualny problem dĽwigania ciężarów odpada bowiem na każdym dworcu czy postoju taksówek/rikszy zawsze jest grupa tragarzy, którzy za niewielk± opłat± (ok10-50Rs) pomog±. Jak bardzo ciężki bagaż, czasu mało i tragarz pędzi przebijaj±c się przez ludzki g±szcz by zd±żyć na poci±g to 50Rs będzie godziwym wynagrodzeniem.
Plecak. w przypadku wędrówek trekkingów jest oczywi¶cie niezast±piony. Bez względu na to czy zabieramy walizkę czy plecak bardzo przydatne jest posiadanie dodatkowo małego plecaczka (spacery po mie¶cie, jednodniowe wycieczki itd.).  S± do nabycia plecaki posiadaj±ce w wyposażeniu taki wła¶nie drugi, mniejszy, przypinany do głównego korpusu.  Przewodniki czasem mówi± o zabieraniu kłódek, łańcuchów, pasków celem zabezpieczenia bagażu przed kradzieżami. Osobi¶cie nigdy nie do¶wiadczyłam sytuacji, w której konieczne czy choćby wskazane byłoby stosowanie takich metod. Jednak zamek na kłódkę/klucz jest wymogiem większo¶ci przechowalni bagażu. Nawet je¶li plecak nie jest przystosowany do założenia łańcucha i kłódki – trzeba co¶ zaimprowizować „ żeby wygl±dało”, że jest zamknięty.  Dworcowe przechowalnie bagażu to wypróbowany, tani i bezpieczny sposób pozbycia się tobołów.
Kwestia noszenia dokumentów i pieniędzy. Najlepszym rozwi±zaniem jest tzw. hidden pouch, czyli ukryta kieszeń, jest to rodzaj portfela całkowicie ukrytego pod odzież±. Tradycyjny portfel nie jest najwygodniejsz± spraw±. Ewentualnie można mieć sakiewkę na dokumenty i pieni±dze zawieszane na szyi, ma się wszystko dosłownie pod okiem i łatwy dostęp. Nie wiedzieć czemu Hindusi bardzo się z tych sakiewek pod¶miewaj±.
Ubranie. Jad±c do Indii należy raczej my¶leć czego nie brać. Im mniej tym lepiej. Najlepsze będ± przewiewne bawełniane t-shirty, luĽne długie spodnie. Panie niechętne sportowym ubiorom, lepiej będ± się czuły w dłuższych sukienkach. O ile w mie¶cie moda zachodnia zadomowiła się do¶ć dobrze przynajmniej w¶ród młodzieży, o tyle na prowincji widok kobiety w mini czy sk±pej bluzeczce może sprowokować spojrzenia zarówno ciekawskie jak i niechętne; uwagi, ¶miech. Dlatego lepiej ograniczyć polsk± garderobę a w Indiach  kupić czy uszyć u krawca rzecz, która idealnie sprawdzi się podczas pobytu (bawełny, które produkuj± Hindusi oddychaj±, daj± uczucie komfortu w niemiłosiernych upałach). Poza tym, wizyta u krawca to prawdziwa celebra. Od wyboru tkaniny, fasonu, poprzez zdejmowanie miary, po rado¶ć oczekiwania (około 3-4 dni). Indie ciesz± się ogromnym asortymentem przepięknych tkanin w nieopisanej ilo¶ci barw i odcieni, tekstur, splotów. Można nabyć gładkie b±dĽ wzorzyste; zwiewne bawełny; chłodne, lej±ce się jedwabie czy miękkie wełny z Kashmiru. Dosyć zabawne wydały mi się nazwy niektórych strojów. Najczę¶ciej szytym zestawem dla kobiet jest suit (z ang. garnitur) składaj±cy się z szerokich spodni i bluzy sukienki. Za¶ dla mężczyzn powszechnie szyta jest kurta pijama, też spodnie i bluza fasonem przypominaj±ca giezło jak za Piasta Kołodzieja. Podsumowuj±c: wbrew swej oschłej nazwie, suit jest bardzo kobiecy, a kurta pijama strojem twarzowym, wygodnym i funkcjonalnym, i jak przypuszczam może być wytchnieniem od garnituru i krawata. Osoby udaj±ce się w góry, powinny mieć sweter czy polar, nieprzemakaln± kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy, wiatrówkę. Jeżeli w planie jest wyprawa w wyższe partie Himalajów  to czapka, rękawiczki, szalik i ciepłe skarpety koniecznie. Te ostatnie (poza rękawiczkami, których nie widziałam) można kupić w każdej górskiej mie¶cinie i jest to przeważnie owoc pracy kobiet zamieszkuj±cych osadę. Wzory podobne do naszych, prawie  zakopiańskie, zygazaki, kropki, inspiracja krajobrazem i jakież kolory! Eksplozja barw. Interesuj±ce s± skarpety z osobnym dużym palcem. Taki model umożliwia noszenie klapków, ulubionego obuwia mieszkańców gór może nawet całego subkontynentu.
Buty. Najlepiej mieć sandały z paskiem na kostce, klapki (można kupić na miejscu) i wygodne buty za kostkę, na spacery na łonie przyrody, w dżungli. Trekking w górach wymaga specjalistycznego obuwia, do nabycia w sklepach sportowych. Buty za kostkę s± ochron± przed zwichnięciem i zabezpieczeniem od insektów i gadów a konkretnie węży. W Polsce żmija jest w stanie sięgn±ć tułowiem 10-15 cm od ziemi i but nad kostkę jest zabezpieczeniem prawie stuprocentowym. W Indiach trzeba uważać, nie zapuszczać się w gęstwiny, w lesie st±pać po twardej ¶ciółce i  w i d z i e ć gdzie się stawia stopy.
Nakrycie głowy.  Przed gor±cym słońcem Indii osłoni kapelusz czy czapeczka, szczególnie należy chronić dzieci je¶li s± z nami w podróży. Dobrze jest mieć okulary przeciwsłoneczne.
Inne rzeczy:
Filtr do wody. Jest to urz±dzenie kształtem przypominaj±ce pompkę  do roweru i niewielkich rozmiarów ( jak półlitrowa butelka PET). Bardzo przydatny sprzęt. Ekologiczne i ekonomiczne rozwi±zanie, można pić każdy rodzaj wody: z kranu i z kałuży- polecamy wyroby szwajcarskiej firmy www.katadyn.com .  Osoby, które nie zdecyduj± się na ten zakup mog± z powodzeniem pić wodę tzw. kapslowan± (sealed water, jak mawiaj± Hindusi) typu bonaqua, gazowan± b±dĽ nie. Jest bez problemu osi±galna na terenie całego kraju.
Spray czy krem przeciw komarom. W Indiach można nabyć mnóstwo przeróżnych mosquito repelant jednak lepiej mieć swój i użyć sprayu jeszcze na lotnisku, zanim fala gor±cego, gęstego powietrza nie oszołomi nas przy wyj¶ciu z lotniska. Osobi¶cie przy drugiej podróży do Indii, wystraszona skal± zachorowań na malarię wiozłam chyba z 10 offów. Wszystkie wróciły do Polski, użyłam może ze 3 razy. To jednak było wysoko w górach, gdzie niebezpiecznych insektów jest mało i generalnie w tym sensie bezpieczniej. Niektórzy podróżnicy zabieraj± moskitiery i wydaje się to być dobrym pomysłem. Szczególnie dla tych, którzy włócz± się po kraju, nocuj±c gdzie popadnie.
Krem z mocnym filtrem (faktor 15).
Latarka. W Indiach przerwy w dostawie pr±du s± zjawiskiem powszechnym.
Aparat fotograficzny, kamera, dyktafon. W miastach i miejscach uczęszczanych przez turystów nie ma problemu z zakupem standardowych filmów, ta¶m, baterii nawet specjalistycznych. Jednak filmy specjalistyczne czy slajdy lepiej przywie¶ć ze sob± je¶li kto używa.
Lornetka. Oczywi¶cie nie jest to rzecz niezbędna, ale umożliwia obserwację z większ± precyzj±. Szczególnie w dżungli, można przyjrzeć się gniazdom ptaków, twarzom małp, obejrzeć dokładnie kwiatostany wysoko w koronach drzew...Być bliżej natury, bliżej życia...
Przewodnik ( Pascal, Lonely Planet, niestety duzo lepsza i bardziej aktualna jest wersja angielska). Tu w portalu staramy się jak najrzetelniej podzielić wiedz± na temat podróżowania po Indiach, jednak posiadanie przewodnika uważam za nieodzowne.
Apteczka. A w niej: Węgiel. Przy dolegliwo¶ciach żoł±dkowych nieoceniony jest indyjski naturalny lek Isab Gul, ogólnie dostępny. Plastry, bandaż elastyczny, woda utleniona, krople żoł±dkowe, jaki¶ lek przeciw gor±czce. Indyjski przemysł farmaceutyczny słynie z gigantycznej oferty leków generycznych, gęsta sieć aptek umożliwia zakup dowolnego preparatu praktycznie wszędzie. Jeżeli jednak kto¶ ma swoje sprawdzone leki, to lepiej niech zabierze z Polski. Przydatne będ± małe nożyczki, penseta.
Zapasowe szkła kontaktowe.
Scyzoryk, igła, nici, agrafki.
¦piwór lub własne prze¶cieradło. Choć raczej sugerowałabym zakup prze¶cieradła w Indiach. Szczególnie wzornictwo radżastańskie jest bajkowo egzotyczne, kolorowe i poza sw± praktyczn± rol± (może być prze¶cieradłem, kołdr±, kocem na plażę, ręcznikiem, sarongiem, peleryn±, obrusem, firan±...) z chwil± nabycia nieodł±cznie towarzyszy podczas indyjskich dni i nocy. Te rzeczy, można kupić i w Polsce w India shopach, ale jak się samemu przywiezie to jest inaczej, wiadomo.
¦rodki higieniczne. Im mniej tym lepiej po raz drugi. Pasta do zębów, szczotka, mydło, szampon, zestaw do golenia, lusterko, g±bka, jeden krem. Nawilżone chusteczki. Nie ma co wozić masy kosmetyków, w indyjskim upale ulegaj± rozpuszczeniu. Ja przynajmniej miałam takie spostrzeżenia, odżywki, balsamy, kremy na noc, na dzień wszystko to okazało się kompletnie zbędnym, bezużytecznym balastem. Notabene wszystkie te rzeczy można kupić w Indiach i to jest ciekawe doznanie myć zęby czerwon± past± cynamonow±, używać sandałowego mydła, kremu z kurkum±, w skórę wcierać ja¶minowy olejek. Zapachy odmienne od tych europejskich, ¶wieżych, toaletowych. Bardziej nasycone, gęste, duszne. Dla koneserów.
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft