Joga w Nepalu z Akademi± Asan, listopad 2012. Wrażenia. Justyna Wojciechowska
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Joga w Nepalu z Akademi± Asan, listopad 2012. Wrażenia. Justyna Wojciechowska

  • pi±tek, 15 lutego 2013
  • autor: Justyna Wojciechowska
W listopadzie 2012 roku Akademia Asan zaprosiła joginów do Nepalu. Trasa Kathmandu, Patan, Bhaktapur, Treking w Regionie Annapurny, Pokhara, Lumbini, Park Narodowy Chitwan, Katmandu była dostępna dla każdego. Relację na bież±co, (o ile miała dostęp do Internetu) na fb zamieszczała organizatorka Justyna Wojciechowska.
9 listopada
Pierwszy dzień w Nepalu:) wrzucam kilka fotek z dzisiejszego dnia. Szczę¶liwie po 22 godzinnej podróży, prawie bez strat (jedna osoba straciła trapery, bo po odprawie na Okęciu odkleiły się podeszwy, no i zostały na lotnisku, reszta doleciała do Londynu:). Dzisiejszy spacer po starówce Kathmandu- był niesamowity nie tylko z powodu architektury, kolorów, zapachów i widoków, ale również atmosfery jaka panuje na ulicach miasta. Urok przeno¶nych sprzedawców był tak duży, że większa czę¶ć grupy zaopatrzyła się w szaliczki, wisiorki, ma¶ci tygrysie, szachy podróżne, słowem we wszystko, co będzie nam niezbędne podczas trekkingu na który wyruszamy pojutrze.
 Joga w Nepalu z Akademi± Asan, listopad 2012. Wrażenia. Justyna Wojciechowska
10 listopada
Dzisiaj było naprawdę mokro i to nie z powodu deszczu, tylko raftingu, którym się spławiali¶my po rzece Trisuni. Nasz dowcipny sternik parę razy wpakował nas w największe piętrzenia wody. Zależało mu żeby kto¶ wypadł za burtę, ponieważ ogłosił konkurs: "kto wypadnie stawia piwo". Załoga trzymała się dzielnie, ponton wyskakiwał na największych falach, nasze oczy zalewały ¶ciany wody. Trzymali¶my się tak dzielnie, że na jednym z takich wyskoków zgubili¶my kierowcę:-) Biedny, zgubił swoje wypasione okulary, więc mu podatowali¶my to piwko. Spływ był super, dosyć wymagaj±cy, ale ¶wietna zabawa. Teraz jemy kolacje w Pokharze, jutro rano lecimy do Jomsom- rozpoczynamy trekking.
 Joga w Nepalu z Akademi± Asan, listopad 2012. Wrażenia. Justyna Wojciechowska
11 listopada
Wyl±dowali¶my w Jomsom:)) jest super!!! I wci±ż jest wi-fi:)
 Joga w Nepalu z Akademi± Asan, listopad 2012. Wrażenia. Justyna Wojciechowska
13 listopada
Znowu w Jomsom. Grupa w komplecie, nikt nie zamarzł, chociaż temperatura w nocy spadała poniżej zera. Od dwóch dni się nie myjemy i jest fajnie:-)). Jak tylko słońce schowa się za góry znowu zrobi się zimno, w takich temperaturach wieczorna toaleta znajduje się na końcu listy potrzeb. Umyjemy się za 2-3 dni jak dotrzemy do gor±cych Ľródeł w Tatopani:-) Wieczorne biesiadowanie w schroniskach trwa godzinami, bo nikomu się nie chce i¶ć do zimnego pokoju. Ale dzięki temu dużo rozmawiamy i grupa się integruje.
 Joga w Nepalu z Akademi± Asan, listopad 2012. Wrażenia. Justyna Wojciechowska
20 listopada
Znowu w cywilizacji. Pokonali¶my około 100 km w rejonie Annapurny wła¶ciwie bez strat (oprócz jednego zgubionego aparatu fotograficznego), grupa spisała się dzielnie. Teraz próbujemy odnaleĽć się w mie¶cie:-) Nadmiar bodĽców (dĽwięków, jedzenia i ciepłej wody) przyprawia o zawrót głowy. Siedzimy przy kolacji i rozmawiamy o kolejnej wyprawie, w magiczne Himalaje
 Joga w Nepalu z Akademi± Asan, listopad 2012. Wrażenia. Justyna Wojciechowska
21 listopada
Dzisiaj leniwy odpoczynek w Pokarze. Korzystaj±c z możliwo¶ci posiadania z netu zamieszczam moja relacje z poprzednich dni oraz kilkana¶cie zdjęć.
Mukhtinat- pierwszy nocleg na 3800 m.n.p.m był dla większo¶ci osób koszmarem, z powodu nie tyle ekstremalnie niskiej temperatury, ale wysoko¶ci i rozrzedzonego powietrza, ból głowy, koszmarne sny , niepokój - towarzyszyły kilku osobom z grupy. Najgorsze było jednak zimno, cele w których mieli¶my nocować były tak nieszczelne, że wła¶ciwie nie robiło to różnicy czy jeste¶ w ¶rodku, czy na zewn±trz, było tak samo zimno. Na szczę¶cie ¶piwór, który kupiłam w Kathmandu sprawdził się na medal i utrzymał temperaturę, która pozwoliła mi się wyspać. Rano czekaj±c na ¶niadanie zrobili¶my szybki rekonesans okolicy.
 Joga w Nepalu z Akademi± Asan, listopad 2012. Wrażenia. Justyna Wojciechowska
22 listopada
Kolejna noc - Kaghbeni była zdecydowanie łatwiejsza, byli¶my już kilkaset metrów niżej i łatwiej było złapać oddech. Do gesthousu dotarli¶my po zachodzie słońca i zwiedzanie miasteczka tzw. " skalnego miasta", zostawili¶my na poranek następnego dnia. Życie całej społeczno¶ci toczy się w kamiennych tunelach, posesje ogrodzone s± kamiennym murem, uliczki wygl±daj± jak labirynt. Kaghbeni - tworzy wrota do królestwa górnego Mustangu, gdzie wjazd możliwy jest tylko ze specjalnym zezwoleniem i z grubym portfelem. Pozwolenie kosztuje 500 $ do tego dochodz± jeszcze koszty transportowe, kwaterunkowe itp. Siedz±c w oszklonej jadalni naszego schroniska i delektuj±c się naszym ulubionym ¶niadaniowym daniem ( owsianka na wodzie z jabłkami) podziwiali¶my o¶nieżone szczyty gór.
 Joga w Nepalu z Akademi± Asan, listopad 2012. Wrażenia. Justyna Wojciechowska
23 listopada
Trzeci dzień trekkingu był dług± wędrówk± po płaskowyżu, czę¶ciowo przebiegał po korycie rzeki, która o tej porze roku ma kształt skromnego górskiego strumienia. Ponieważ dotychczasowe warunki nie pozwoliły poćwiczyć jogi, namówiłam grupę na wędrówkę medytacyjn±: milczenie i skupienie na oddechu do następnej wioski, co trwało jakie¶ 2 h-:) . Po krótkim lunchowym postoju w Jomsom wyruszyli¶my w dalsz± drogę, motywacja, żeby pój¶ć szybciej była duża, ponieważ w Marfie- mie¶cie" drewutni" obchodzono tego dnia jakie¶ ¶więto, nikt nam nie potrafił odpowiedzieć, o co dokładnie chodziło, ale przedstawienie w Monastyrze było rzeczywi¶cie ciekawe - były bębny, przebrania za yaki, smoki, potwory tańcz±cy mnisi, a najlepsza była wiwatuj±ca, jak na meczu piłki nożnej publiczno¶ć.
Widok Marfy z góry jest odlotowy, wygl±da jak wielki skład drewna. Na tej wysoko¶ci drewno jest już łatwiej dostępne i stanowi główny materiał opałowy - składy drewna suszone s± na dachach budynków.
Miasteczko to słynie z produkcji jabłek, które przetwarzane s± na wszelkie możliwe sposoby - szarlotki, soki, no i oczywi¶cie różne napoje wyskokowe. Niektóre tak pal± w gardło, że rzeczywi¶cie z butów można wyskoczyć. Receptura jest niestety tajna. W Marfie pojawiła się pierwszy raz perspektywa mycia w prawie letniej wodzie, z czego duża czę¶ć grupy skorzystała:-)
Musze powiedzieć, że trekking w takich warunkach nieĽle oczyszcza umysł i to nie tylko z powodu zalecanego przeze mnie okresowego milczenia, ale z powodu naszej codziennej rutyny. Jedzenie - chodzenie- jedzenie - chodzenie- jedzenie- spanie. Z grubsza tak to wygl±da. ¦niadanie zamawiamy zawsze podczas kolacji, na szybki lunch zatrzymujemy się w przydrożnych barach i sprawdzamy, jak w kolejnych wioskach smakuje zupa pomidorowa lub warzywna z kluskami, do celu docieramy zazwyczaj około godz. 17:00 i rozpoczynamy przygotowania do najważniejszej czę¶ci dnia- do KOLACJI:-)), która wjeżdża na stół około godz. 19.30. Wszyscy z wypiekami nasłuchuj±, czyje zamówienie idzie. Do tego small i big poty czajów, hot lemonów, ginger tea ipt. Generalnie kulinarnie się rozpieszczamy:-)
  Joga w Nepalu z Akademi± Asan, listopad 2012. Wrażenia. Justyna Wojciechowska
28 listopada
Nasza 20 - osobow± grup± opiekuje się dwóch nepalskich przewodników - Hum i Prim. Na przekor nazwie Prim zabezpiecza tyły, a Hum idzie przeważnie z przodu dyktuj±c tempo i kierunek marszu.
Kolejne trzy dni, były spokojn± wędrówk± w kierunku miejscowo¶ci Largung, Ghasa, Totopani. Krajobraz zmienił się całkowicie, pojawiła się zieleń, sady jabłoniowe, lasy iglaste, klimat stal się łagodniejszy. Biel±ce się za naszymi plecami szczyty gór przypominały nam o surowych warunkach, jakie spotkały nas na wysoko¶ci 4000 mnpm. Zza kolejnych zakrętów wyłaniały się dumne szczyty kolejnych pasm górskich, w takich okoliczno¶ciach przyrody praktyka asan zyskała nowy wymiar. Co prawda, niewiele osób miało jeszcze ochotę podczas przerwy w marszu ćwiczyć jogę, jednak Ci, którzy ćwiczyli, zgodnie twierdzili, że było to niezapomniane przeżycie.
Siódmego dnia marszu dotarli¶my do Totopani- lokalnego "spa", miejsca gdzie wreszcie można się było wymoczyć w gor±cej wodzie. W rzeczywisto¶ci s± to dwa baseny zasilane wod± z gor±cych Ľródeł. Miejsce to przypominało do złudzenia jedno ze słowackich "term", których wystrój i obsługa zatrzymała się na czasach komunizmu. Dla nas jednak po tylu dniach marszu i prowizorycznego mycia się w zimnej wodzie, było to super przyjemne i regeneracyjne.
Kolejnego dnia zaczęli¶my 2 - dniowe forsowne podej¶cie przez miejscowo¶ć Sikha, do miejscowo¶ci Gorepani, sk±d przed wschodem słońca następnego dnia ruszyli¶my na Poon Hill.
 Joga w Nepalu z Akademi± Asan, listopad 2012. Wrażenia. Justyna Wojciechowska
3 grudnia
To był koszmar wstać o 5:00 żeby wdrapać się na t± górę i podziwiać wraz z tłumem innych osób, aż słońce wreszcie postanowi wstać. Wcale się nie dziwię, że mu się nie chciało wstawać, mi też się nie chciało, ciemno, zimno i do domu daleko:-) Kład±c się postanowili¶my, że jak nam się bardzo nie będzie chciało wstawać, to sobie podarujemy t± atrakcję, no ale wiadomo, jogin = sadomasochista, lubi zmuszać się do tego co bolesne, no i poleĽli¶my na t± górę, a wła¶ciwie wbiegli¶my, bo maksymalnie przeci±gali¶my moment wyj¶cia z ciepłego ¶piwora. W każdym razie zd±żyli¶my i przy okazji trening biegowy tego dnia odbyli¶my:))
 Joga w Nepalu z Akademi± Asan, listopad 2012. Wrażenia. Justyna Wojciechowska
4 grudnia
Wracamy do cywilizacji, ciepłej wody, netu, shoppingu:-)
 Joga w Nepalu z Akademi± Asan, listopad 2012. Wrażenia. Justyna Wojciechowska
 Zdjęcia i tekst:
Justyna Wojciechowska

profil na fb Justa Wik
 
17 lutego w ramach dnia Otwartego w Joga Politechnika oprócz bezpłatnych zajęć Wprowadzenie do jogi według metody Iyengara (godz. 14) odbędzie się o godz. 16 pokaz zdjęć z wyjazdu do Nepalu 2012 poł±czony z indyjskim poczęstunkiem
O godzinie 18 organizatorzy zapraszaj± na spotkanie informacyjne dotycz±ce wyjazdów do Nepalu, Indii i Chin w 2013 roku
 
 
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Joga z krzesłem. Cenna lektura dla każdego jogina.

Ksi±żki do jogi dziel± się na dwa rodzaje. Takie, które ładnie wygl±daj± na półce i takie, z których można w praktyce korzystać. Ksi±żki na półkę, to albo zawiłe próby tłumaczenia teoretycznego, czym jest joga, albo kolorowe nie do końca udane podręczniki do nauki asan, z których nie sposób się czeg...

Wdzięczno¶ć kluczem do szczę¶cia

W dzień silni i przebojowi. Wieczorami przeżuwamy stres (albo on przeżuwa nas). Rano, zanim otworzymy oczy, umysł już podsuwa milion spraw, które trzeba załatwić w ci±gu dnia. Z tyłu głowy co¶ szepcze: "nie zd±żysz!". Jak sobie z tym radzić? Sposobów jest wiele, a jednym z nich, i to całkiem skute...

Kanon literatury jogicznej w sklepie JOGA-JOGA.PL

Najnowsze wydanie "biblii jogi" czyli ksi±żka "¦wiatło Jogi" B.K.S. Iyengara, poszerzone i wzbogacone o płytę dvd z filmem biograficznym o życiu Mistrza. Polecamy także " Pranajama, sztuka oddychania w jodzie" B.K.S.Iyengara a także "Joga doskonała dla kobiet" Gitty S. Iyengar. Pozycje obowi±zkowe w...

Wytrzę¶ to! TRE® pomaga uwolnić się od stresu.

Proste ćwiczenia, które robi± co¶ dziwnego z ciałem. Sesja TRE® mnie zaskoczyła, choć mniej więcej wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Po krótkiej rozgrzewce ciało zaczyna samoistnie drgać. Potem przyszło ukojenie. Dowód na to, że ciało pamięta to, czego nie pamięta umysł, który nosi w sobi...

3 mikstury ziołowe, pomocne przy stanach zapalnych gardła.

Jesień to czas wzmożonej podatno¶ci na przeziębienia i grypę. Je¶li odczuwamy pierwsze symptomy, warto wesprzeć organizm w powrocie do równowagi, naturalnymi ¶rodkami. Po ziołowe mieszanki, warto sięgać wtedy, kiedy czujemy, że czosnek, cytryna, imbir, miód i pierzyna mog± być niewystarczaj±ce, np. ...

Dlaczego nie robię postępów w mojej praktyce jogi...

Jogin wie, że w wyniku wykonywania asan przede wszystkim zdobywa zdrowie. Jest to cenny nabytek zdobywany ciężk± prac±, stan zupełnej równowagi ciała, umysłu i ducha. Tak więc nie chodzi o akrobatyczne wykonanie asany, wykraczaj±ce poza granice swoich możliwo¶ci, lecz o stał±, żarliw± praktykę, poł±...

Dzięgiel le¶ny, i inne skarby z ł±k do zebrania w paĽdzierniku.

PaĽdziernik, to czas zbioru nie tylko dojrzałych i pełnych witamin, owoców głogu, dzikiej róży czy tarniny, ale także pożytecznego dzięgla le¶nego, którego wła¶ciwo¶ci mog± być pomocne na różne dolegliwo¶ci. ...

Sztuka i joga id± ze sob± w parze. Niezwykłe sesje w muzeach.

Muzealna sala pełna adeptów jogi, którzy praktykuj± asany i pranajamę otoczeni działami sztuki? To nie fantazja. Coraz więcej renomowanych muzeów na ¶wiecie organizuje tego typu wydarzenia. Po sesji wypełnionej asanami można wzi±ć udział w medytacji, a potem zwiedzić w małej, kameralnej grupie ekspo...

Top 6 asan, które pomog± Ci utrzymać formę po lecie.

Czas letni to okres, w którym słońce sprawia, że mamy więcej energii i motywacji do działania. Bardziej dbamy o swoj± odsłonięt± skórę i ciało. Mamy więcej czasu i okazji do tego, aby aktywnie spędzać czas. Co zrobić, aby nie stracić formy po lecie i cieszyć się wysokim poziomem energii przez cały r...

Wystartował Kurs Nauczycielski Jogi Integralnej

Dnia 8 wrze¶nia odbył się w szkole Joga Żoliborz w Warszawie ponad trzy godzinny egzamin wstępny oceniaj±cy kompetencje osób chc±cych uczestniczyć w Kursie Nauczycielskim Jogi Integralnej. Miał on na celu sprawdzenie umiejętno¶ci i przydzielenie do wła¶ciwej grupy w zależno¶ci od poziomu zaa...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Listopada 2018
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft