JOGA NA TRAWIE 14 CZERWCA 2008
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

JOGA NA TRAWIE 14 CZERWCA 2008

poniedziałek, 6 października 2008

Justyna Moćko

W sobotę 14 czerwca, przed godziną rozpoczęcia zajęć, prowadzący we wszystkich miastach patrzyli z niepokojem w niebo: rozchmurzy się? Rozpogodzi? Ucichnie wiatr? Niestety, wiatr nie ucichł, ale słońce coraz wyglądało spoza chmur. Na zajęcia przyszli najwytrwalsi jogini. Mniej więcej połowa zazwyczaj przychodzących uczestników. Jesteśmy już po półmetku - jeszcze 4 soboty będziemy mogli ćwiczyć na trawie jogę. Miejmy więc nadzieję, że pogoda będzie nam dopisywała. Zapraszamy!

Trójmiasto, Park Jelitkowski
Joga na trawie w minioną sobotę odbyła się na polanie Parku Jelitkowskiego w Gdańsku, na mokrej trawie. W dzień i noc poprzedzające nasze jogiczne spotkanie padał obfity deszcz. W sobotę wiatr rozwiał chmury i przyświecało nam cudownie słońce.
Przyszło wielu zwolenników jogi na trawie. Na każdej sesji są również dzieci z rodzicami.

Bywa, że to dzieci, których mamy przychodziły na regularne sesje do Akademii Yogi nosząc swój skarb w brzuszku. A teraz przychodzą z nimi na jogę na trawie! Dzieci chętnie robią asany, spontanicznie i z ciekawością, same włączają się w praktykę.

Wszyscy pracowali w pełnej harmonii atmosferze podczas spotkania, a po nim przekazywali pozdrowienia dla uczestników zjazdu Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Warszawie, na które zdążała prowadząca sesję.
Pozdrawiamy serdecznie
Renata Koba

Poznań, Cytadela
Wiał ogromny wiatr. Słońce to wychodziło zza chmur, to za nimi się chowało. Kiedy pojawiało się - zdejmowaliśmy bluzy, kiedy chowało - zakładaliśmy.
Mimo, że byliśmy schowani między drzewami, ćwiczący odczuwali niedogodności aury.

Mniej więcej połowa osób, która zazwyczaj przychodzi, tym razem została w domu. Było 20 kilka osób.
Na przekór wiatrowi prowadzący przeplatał pozycje stojące - równoważną: pozycją drzewa. Nie zawsze się udawała - wiatr zaburzał równowagę i my jako drzewa poddawaliśmy się jego sile. Inne pozycje natomiast wychodziły wzorowo;-)

Warszawa, Kępa Potocka
Powiedzenie "Po nocy przychodzi dzień a po burzy spokój" tym razem się nie sprawdziło. Po nocnych deszczach nastąpił wietrzny poranek. Na Kępę Potocką przyszło 60 najwytrwalszych joginów, których nie przerażał wiatr i zmienna pogoda. Justyna Wojciechowska doborem asan rozgrzewała smaganych wiatrem ćwiczących: pozycje stojące, przygotowanie do balansów i łatwe balanse podnosiły temperaturę;-)

Po zajęciach Ewa Noemi Orłowska opowiedziała o idei Porozumienia bez Przemocy wg M. Rosenberga. Był to wykład pt. "Cztery kroki empatycznej komunikacji w kierunku pogłębienia kontaktu z sobą samym" Z dużym zainteresowaniem i uważnością słuchała jej 1/3 ćwiczących.

Jednym z głównych założeń tego nurtu jest przesłanka, że najlepszą motywacją do działania jest chęć wzbogacania życia, a nie stracwstyd czy poczucie winy. Porozumienie bez Przemocy prowadzi do pogłębienia relacji, (ze sobą, innymi) poprzez zwrócenie uwagi na połączenie między spostrzeżeniem a uczuciem i potrzebą. Sugestia, aby patrzeć na siebie pod kątem potrzeb było dla mnie epokowe. Do tej pory czytałam, aby zadawać sobie pytania: "dlaczego", "skąd"," po co", "do czego mnie to prowadzi", a teraz "jaka potrzeba za tym stoi?" Przecież każdy z nas ma potrzeby. Niezwykle wartościowy wykład.

Justyna Moćko
Zdjęcia: Marcin Mycek

Łódź, Park Źródliska
Sobotnie południe- 14 czerwca- znowu należało do joginów w Łodzi- nie zawiedli i tym razem, mimo że pogoda nie była tak piękna jak w ostatnich tygodniach. Na naszym trawniku praktykowało około 70 osób, a słońce doceniało ich wysiłek i co jakiś czas wyglądało zza chmur..

Angela Święc- nauczycielka Ashtanga Jogi- prowadziła lekcję, której motywem przewodnim była Vinyasa. Praktykujący mogli poczuć, jak działa energetycznie na ich samopoczucie i ciało, prawidłowo wykonywany wdech i wydech. Otworzyli swoje serca w pięknych asanach tj. Rajakapotanasana i Purvottanasana, a w innych mogli przekonać się, że wcale nie trzeba chodzić na siłownię, aby poczuć jak wzmacniają się mięśnie całego ciała.

Niezmiernie cieszy fakt, że wciąż pojawiają się nowe osoby, przychodzą razem z dziećmi, a co najważniejsze- naprawdę wszyscy są po zajęciach uśmiechnięci i tak przepełnieni radością, że chciałoby się te chwile przedłużyć w nieskończoność.
Beata Doniecka Katowice, park Chorzowski w Rosarium.
Kolejne zajęcia w cyklu "Joga na trawie" prowadził założyciel akademii Jogi Paweł Kamiński.
Myślą przewodnią zajęć było poszerzenie świadomości współistnienia człowieka z otaczającą nas przyrodą. Podczas zajęć staraliśmy się odczuć nastrój otaczających nas drzew, krzewów, ziemi i trawy. Zajęcia przebiegły w dużym skupieniu mimo, że grupa liczyła około 50 osób.

Na zakończenie wspólnie z psychologiem dr Ryszard Kulikiem z Uniwersytetu Śląskiego, przedstawicielem Stowarzyszenia na rzecz Wszystkich Istot, rozmawialiśmy o odkrywaniu natury poprzez praktykę głębokiej ekologii.

Małgorzata Kłaniecka

Kraków, park Bednarski
Joga przynosi siłę woli. Człowiek o silnej woli zawsze chodzi wyprostowany, spogląda prosto przed siebie, jest stały w swych decyzjach i przedsięwzięciach. Praktyka asan jest szczególnie istotna i choć początki mogą być trudne, z czasem, gdy stanie się ona częścią codziennej aktywności, każda asana będzie niosła ze sobą specyficzny dreszczyk emocji, przyjemność i spokój... (Swami Sivananda, Practical Lesson in Yoga) Ci, którzy pomimo niepewnej pogody przyszli w sobotę rano do parku im. Wojciecha Bednarskiego w Krakowie na brak silnej woli z pewnością nie mogą narzekać. Przyszli zapewne skuszeni tym niepowtarzalnym urokiem jakie niesie praktyka asan na świeżym powietrzu, w zieleni drzew, w przebłyskach słońca wyglądającego czasami zza chmur, w powiewach chłodnego wiatru i przy delikatnym śpiewie ptaków.

Byli wśród nas tacy, dla których praktyka od dawna stanowi istotny element dnia, byli ci, którzy stopniowo, niekiedy z mozołem odkrywają jej uroki, były wreszcie i takie osoby, które po raz pierwszy spróbowały przyjąć pozycję i nieruchomą i wygodną. Niektórzy przyglądając się z bezpiecznej odległości myśleli "spróbuję w przyszłym tygodniu....".
Sesję asan według metody Swamiego Sivanandy prowadziły Agata i Parvati z Sivananda Yoga Vedanta Centrum w Krakowie. Po zajęciach odbył się mini-wykład o ajurwedzie i prostych sposobach na poprawienie jakości życia codziennego.

Zapraszamy na kolejne zajęcia z cyklu Joga na trawie, które 21 czerwca poprowadzą Ewa Wardzała i Natasza Moszkowicz z Krakowskiego Warsztatu Jogi. Po nich wykład: "Terapia ayurvedyjska jako pomoc w zapobieganiu i leczeniu chorób" wygłoszą Marta Kostka - współzałożycielka ośrodka terapii ayurvedyjskiej Body Time - Ayurveda i Chaminda Piyanandana - pochodzący ze Śri Lanki specjalista w dziedzinie terapii pancha karma.

Wrocław, Park Szczytnicki
Stabilne bycie na ziemi i bezkresne - pełne niekończących się możliwości - niebo nad głową to słowa, które nasuwają się po sobotniej jodze we wrocławskim parku.
Pogoda i miejsce idealne do praktyki. Choć poprzedni wieczór zapowiadał chłód i deszcz to poranek w parku zaskoczył nas bezchmurnym niebem i rześkim nie upalnym powietrzem..
Miejsce było wspaniałe, równa łąka dawała możliwość dokładnej pracy, a cień rozłożystego dębu pozwalał w relaksach ukryć głowy w chłodzie.

Na jodze na trawie było 60 osób, którym - jak dało się łatwo zauważyć - joga jest bliska. 10 osób ćwiczyło po raz pierwszy, a jasne twarze po zajęciach mówiły, że nie ostatni :)
Zajęcia rozpoczęły się powolnym, ale głębokim otwieraniem ciała: barków i bioder. To przygotowanie pozwoliło na intensywniejszą już pracę: pozycje stojące i wygięcia do tyłu w parach. Uproszczone, ale dynamiczne powitanie słońca wzbudzało uśmiechy przy kolejnych przejściach. Nie zabrakło także relaksów, kiedy najpełniej mogliśmy poczuć kontakt z ziemią - bo całym ciałem. Sesja poświęcona była głównie pracy ze stopami, tak by poczuć dobre i stabilne zakorzenienie w ziemi (nie tylko fizyczne :)).

Nie tylko uczestnicy mieli okazję poczuć odmianę w ćwiczeniach. To dotyczyło również nauczyciela - zamiana podłogi na ziemię i sufitu na niebo musiała się też dokonać w moich poleceniach :)
Uważam, że mimo ograniczeń, czyli braku możliwości bardzo precyzyjnych ustawień ciała i braku sprzętu, którego używamy na co dzień w szkole jogi, kontakt z naturą pomógł jeszcze pełniej doświadczyć radości wykonywanych asan, a skupienie przychodziło łatwo.
Paulina Stróż

Akcja JOGA NA TRAWIE jest odpowiedzią na potrzebę relaksu i równowagi, tak pożądaną przez żyjących w pośpiechu mieszkańców dużych miast. Potrwa do 12 lipca a jej zwieńczeniem będzie JOGA FESTIWAL, który odbędzie się w Warszawie w dniach 18-20 lipca. Specjalnym gościem festiwalu będzie Sharat Arora - wybitny nauczyciel z Indii, wieloletni współpracownik B.K.S. Iyengara. Sharat poprowadzi trzydniowe warsztaty jogi, w czasie których będzie można kontynuować praktykę i zaczerpnąć wiedzy u źródła.
Serdecznie zapraszamy.

Gwarantujemy:
• dostosowanie programu zajęć do możliwości uczestników
• ćwiczenia wzmacniające i rozciągające ciało, polepszające koncentrację, regenerujące oraz relaksujące
• pozytywną energię dla uczestników

Praktyka jogi niesie ze sobą niezliczone korzyści. Pierwszym efektem jest poprawa samopoczucia, przypływ energii, sił witalnych oraz poczucie relaksu. Regularne ćwiczenie wraz z ćwiczeniami oddechowymi poprawiają koncentrację i oczyszczają ciało. Możliwy staje się kontakt z własnym wnętrzem, dzięki czemu jesteśmy w stanie lepiej odpowiadać na potrzeby ciała i ducha. Powstaje równowaga.
Zajęcia kierujemy zarówno do osób, które praktykują jogę na co dzień, jak i do tych, którzy chcą spróbować po raz pierwszy. Na zajęcia należy zabrać ze sobą matę lub koc
BO CIAŁO PORUSZA DUCHA
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Styl Życia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi