24 MAJA 2008 JOGA NA TRAWIE
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

24 MAJA 2008 JOGA NA TRAWIE

poniedziałek, 6 października 2008

Pogoda nie dopisała w drugi przedłużony majowy weekend. Polska był podzielona na dwie części: od centrum do morza - słoneczną, w kierunku gór zachmurzoną. W sobotę, w siedmiu miastach Polski nauczyciele jogi z niepokojem patrzyli w niebo - czy słońce przedrze się przez chmury? Nie wszędzie wyszło słońce, ale adeptom jogi to zupełnie nie przeszkadzało. Mokra trawa, zapach ziemi, drzew po deszczu - te wrażenia są niezapomniane. Nic dziwnego, że adepci jogi zgromadzili się w wyznaczonych miejscach, aby praktykować jogę. Ciekawe jest to, że w dwóch miejscach (Wrocławie i Łodzi) na ten dzień zaplanowano dynamiczną praktykę (asthangę jogę). Plany były prorocze;-)

W północnej Polsce było pięknie. W Poznaniu słoneczna pogoda sprzyjała praktyce. Około 20 osób zdecydowało się sobotni poranek spędzić na jodze. Ćwiczący pozdrowili słońce cyklem surya namaskar przeplatanym pozycjami stojącymi.
31 maja zajęcia poprowadzi Anna Gładysz

W Trójmieście była gorąca praktyka przy chłodnej pogodzie. 20 osób z przyjemnością wykonywało asany proponowane przez Krystynę Drozd. Sesja była energetyzująca, rozgrzewająca. Z parku Jelitkowskiego wszyscy wyszli bardzo zadowoleni.
31 maja zajęcia poprowadzi Renata Koba

W środkowej Polsce, Łodzi, Warszawie było bardzo chłodno i pochmurno. Zupełnie nie chciało się wychodzić z domu. Jednak znaleźli się chętni, aby zacząć tak pochmurny dzień praktyką jogi.
W Łodzi Agnieszka Wierzbińska prowadziła asthangę. Początkowo nie było wiele osób, z czasem doszli następni. Ogólnie pierwszą sekwencję wykonało 25 osób. Dynamiczna praktyka jogi świetnie rozgrzała uczestników. 31 maja zajęcia poprowadzi Kasia Jaguszewska "Joga w parach" W Warszawie było zimno. Przygotowaliśmy się na tę możliwość i zgromadzonym zaproponowaliśmy przejście do Centrum Joga Żoliborz, które znajduje się nieopodal. Uczestnicy nie chcieli. Joga na trawie jest taką atrakcją, że nie ma co wchodzić na salę, salę mamy na co dzień - dało się słyszeć głosy. Danusia Nadratowska poprowadziła sesję dla około 30 osób. Zaczęła od medytacji, która jeszcze bardziej zbliżyła uczestników do matki-ziemi. Po jej zajęciach Małgosia Przygońska opowiedziała o swoich warsztatach, na których pomaga uczestnikom odkrywać drogę do osobistego szczęścia i poprawy jakości funkcjonowania w związkach. 31 maja zajęcia poprowadzi Arkadiusz Zdziernicki i z Akademii Hatha Jogi Slawomira Bubicza. Wykład "Joga każdego dnia" wygłosi Anna Duszak.
Katowice , park Chorzowski w Rosarium.
Mimo mokrej trawy do Rosarium przyszło 17 osób. Kasia Niemczyk zaproponowała pozycje stojące , dzięki którym uczestnicy nie musieli siadać na chłodnej ziemi.
Pozycje stojące rozgrzewają, dodają wigoru, wzmacniają. Tak też czuli się uczestnicy po zajęciach.
31 maja zajęcia poprowadzi również Katarzyna Niemczyk.

Kraków, park Bednarski
Wbrew oczekiwaniom wszystkich, mokra po piątkowych opadach trwa lśniła tego przedpołudnia w słońcu Zapobiegliwi prowadzący przygotowali sesję pozycji stojących, "psa z głową w dół, w górę"i skrętów z wykorzystaniem parkowych ławeczek. W finale sekwencji znalazły się stanie na rękach przy drzewie i latająca viparita dandasana w parach.;-) Wykład dr Piekarskiego o bhakti jodze i specyfice hinduskiego mistycyzmu odbył się w atmosferze nadzwyczaj odpowiadającej tematowi - zasiedliśmy pod drzewem, "u stóp" nauczyciela i racząc się herbatą z imbirem, słuchając poezji Guru Nanaka ( założyciela religii Sikhów) w jego autorskim tłumaczeniu. Ezoteryczny w brzmieniu tytuł wykładu "Bhakti - na skróty do boga" nie zniechęcił nikogo z debiutujących uczestników "Jogi na Trawie". Dane im było proste i systematyczne wprowadzenie do zjawiska bhakti jogi. Dr Piekarski przejrzyście zarysował historyczno-kulturowy kontekst Bhagawadgity, w ciekawy sposób odwołując się do "naszych, miejscowych" wyobrażeń religijnych. Ogólnoludzka tendencja do nadawania bogom ludzkich cech została soczyście przedstawiona w porównaniach możliwych do przeprowadzenia jedynie przez jednoczesnego znawcę kultury i języków Indii i tzw. "ludów Księgi", do których zaliczamy Żydów, Muzułman i Chrześcijan.
Kolejny upanisad 28 czerwca - o filozofii jogi opowie dr Marzena Jakubczak. Zapraszamy! 31 maja zajęcia poprowadzą nauczyciele z Joga Centrum, o "Tulsi, banian i inne święte rośliny Indii", opowie Marek Styczyński (projekt Karpaty Magiczne), który również zachęci do szukania swojej rośliny wpierającej, czyli "ABC etnobotaniki" Natasza Moszkowicz

Wrocław, Park Szczytnicki
jest oddech i zawory energetyczne, a precyzja wykonywanego ćwiczenia jest drugoplanowa (co nie znaczy nieważna, ale nie najważniejsza). Następnie, przed rozpoczęciem praktyki, poprowadził krótką rozgrzewkę. Rozpoczęliśmy właściwą praktykę - powitania słońca typu A i B. Paweł pokazywał i objaśniał wykonanie pozycji, powtarzaliśmy ją razem z prowadzącym, następnie - w wypadku addho-mukha-śvanasany w której trwa się przez 5 oddechów - nauczyciel chodził, korygował nas i liczył głośno oddechy. Ponieważ na co dzień praktykuję wg metody Iyengara, musiałem się pilnować ze "starymi nawykami". Miłym dla mnie zaskoczeniem była nie tylko ta odmiana praktyki, ale też fakt, że uczestnicy (niejednokrotnie bardzo początkujący) świetnie radzili sobie z zestawami tzw. pierwszej serii. Mitem okazała się opinia, że Astanga jest tylko dla młodych, wysportowanych i zdrowych ludzi. Ponadto jedna z uczestniczek już po zajęciach stwierdziła, że nie bolały ją lędźwie, z którymi zwykle ma kłopoty - Paweł wyjaśnił, że to efekt trzymania bandh i odpowiedniego rozgrzania ciała. W czasie praktyki pojawiło się też pytanie o podnoszenie rzepek kolan i tu też zdziwienie: ma to znaczenie tylko w wypadku przeprostów w kolanach - trzeba wówczas bardzo świadomie pracować, u pozostałych ludzi nie jest to aż tak istotne. Kolejne udane zajęcia w parku:) Za tydzień zapraszamy znowu, tym razem poprowadzi nas Agnieszka Wandzel. Ryszard Puchalski
Akcja JOGA NA TRAWIE jest odpowiedzią na potrzebę relaksu i równowagi, tak pożądaną przez żyjących w pośpiechu mieszkańców dużych miast. Potrwa do 12 lipca a jej zwieńczeniem będzie JOGA FESTIWAL, który odbędzie się w Warszawie w dniach 18-20 lipca. Specjalnym gościem festiwalu będzie Sharat Arora - wybitny nauczyciel z Indii, wieloletni współpracownik B.K.S. Iyengara. Sharat poprowadzi trzydniowe warsztaty jogi, w czasie których będzie można kontynuować praktykę i zaczerpnąć wiedzy u źródła.
Serdecznie zapraszamy.

Gwarantujemy:

• dostosowanie programu zajęć do możliwości uczestników
• ćwiczenia wzmacniające i rozciągające ciało, polepszające koncentrację, regenerujące oraz relaksujące
• pozytywną energię dla uczestników

Praktyka jogi niesie ze sobą niezliczone korzyści. Pierwszym efektem jest poprawa samopoczucia, przypływ energii, sił witalnych oraz poczucie relaksu. Regularne ćwiczenie wraz z ćwiczeniami oddechowymi poprawiają koncentrację i oczyszczają ciało. Możliwy staje się kontakt z własnym wnętrzem, dzięki czemu jesteśmy w stanie lepiej odpowiadać na potrzeby ciała i ducha. Powstaje równowaga.
Zajęcia kierujemy zarówno do osób, które praktykują jogę na co dzień, jak i do tych, którzy chcą spróbować po raz pierwszy. Na zajęcia należy zabrać ze sobą matę lub koc
BO CIAŁO PORUSZA DUCHA
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Styl Życia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi