Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


17 MAJA 2008 JOGA NA TRAWIE

  • pi±tek, 3 paĽdziernika 2008
17 maja rano, w siedmiu miastach Polski, kilkaset osób wzięło udział w kolejnych darmowych zajęciach jogi na ¶wieżym powietrzu- z cyklu JOGA NA TRAWIE. Organizatorem akcji jest Portal Joga-Joga.pl wraz z lokalnymi szkołami jogi – partnerami projektu. W¶ród osób które wzięły udział w zajęciach byli zarówno zupełnie pocz±tkuj±cy jak i już ćwicz±cy. Już za tydzień w sobotę 24 maja kolejne darmowe zajęcia jogi – sprawdĽ gdzie możesz poćwiczyć w Twojej okolicy.

 
POZNAŃ
W kameralnym gronie ćwiczono w Parku na Cytadeli Poznańskiej. Energia płyn±ca z kontaktu z ziemi±, ustawienie ciała w asanach proponowanych przez Andrzeja Kubiaka dawała ogromn± rado¶ć ćwicz±cym.
jotra1
jotra2jotra3
 
TRÓJMIASTO

Zajęcia Renaty Koby w Parku Jelitkowskim (Trójmiasto) zostały okre¶lone jako „ekskluzywne”. Słowo jest synonimem elitarno¶ci, bycia uprzywilejowanym. Racja, każdy, kto do¶wiadczył jogi na trawie w tym pięknym parku jest uprzywilejowany. Ale też każdy z Trójmiasta może tego do¶wiadczyć.
jotra4
Po zajęciach Staszek Buła zagrał koncert gongów. DĽwięki gongów, mis w niezwykły sposób wibrowały w przestrzeni, komponowały się z szumem wiatru, ¶piewem ptaków. Debiutancki koncert w naturze okazał się sukcesem.
jotra5jotra6

ŁÓD¬

ŁódĽ, park "¬ródliska"
Choć prognozy pogody przewidywały ulewy i burze, dla nas jak zwykle ¶wieciło słońce….
Drzewa, trawa i niebo były ¶wiadkami cudu, jakim jest joga w naszym wspólnym wykonaniu, integruj±c różnych ludzi, w różnym wieku, w jednym miejscu, w jednej chwili, w jednym celu…
Tym razem na naszej soczy¶cie zielonej trawie praktykowało około 100 osób!. Zajęcia poprowadziła Jola Paczyńska-Piasecka z Centrum Yogi.
W czasie 1 ,5 godziny sesji jogi uczestnicy mogli poczuć i poznać szerokie spektrum asan: od pozycji stoj±cych, poprzez siady, skręty, łagodne wygięcia w tył, pozycje rozci±gaj±ce nogi aż do asan relaksacyjnych.
jotra7jotra8
I chociaż niektórzy doł±czyli do nas spontanicznie, ubrani w swoje codzienne ubrania ( zdarzały się też spódnice!) to czuło się prawdziw± rado¶ć, jaka emanowała z całej grupy. Wspaniale było usłyszeć, że czas spędzony z jog± był dla wielu osób naprawdę niezwykłym przeżyciem i mamy nadzieję, że nasze hasło-ZAKOCHAJ SIĘ W JODZE!- zago¶ci w wielu sercach.
Po praktyce nadszedł czas na wykład Ewy Dobek o Kuchni 5 przemian. Okazało się, że tym tematem zainteresowana jest spora grupa osób. Ewa ciekawie przedstawiła najważniejsze aspekty tego sposobu odżywiania i odpowiadała na pytania uczestników. Ksi±żki, które miała ze sob± rozeszły się jak ¶wieże bułeczki!
jotra9jotra10
Mamy nadzieję, że w najbliższ± sobotę 24.maja doł±czycie do nas, aby wspólnie praktykować jogę, poodychać i przez chwilę zatopić się w błogim skupieniu. Zajęcia zaczynamy o godz. 12:00 w Parku ¬ródliska ( Al. Piłsudskiego ) a poprowadzi je Agnieszka Wierzbińska.  Tym razem będzie to Ashtanga Joga i krótki wykład o tej odmianie jogi.

KATOWICE

Katowice, Park Chorzowski, w Rosarium. Miało padać – nie padało; Miało być zimno – ¶wieciło słonce. Nikt nie miał przyj¶ć – a przyszło ponad 30 osób.
jotra11
Wczasie zajęć koncentrowali¶my się szczególnie na pozycjach stoj±cych. Żeby dobrze stan±ć, trzeba  poczuć swoje stopy. Do¶wiadczali¶my swoich stóp na nierównej powierzchni trawnika, stanieli¶my na mocnych nogach, by poczuć jeszcze bardziej wyci±gnięcie i rozluĽnienie pozycji stoj±cych.
jotra12jotra13
Większo¶ć osób spotkała się z nami po raz drugi, żeby jeszcze z większym zapałem kontynuować praktykę asan.
Po zajęciach ukoił nas dĽwięk gongu i mis tybetańskich. Relaksowi towarzyszył ¶piew ptaków i radosny ¶miech bawi±cych się dzieci.

Małgorzata Kłaniecka
KRAKÓW

Kraków, Park Bednarski
Cisza i spokój, koj±ce ciepło cudownego wiosennego dnia – niczego więcej nie mogliby¶my sobie życzyć. Magiczne miejsce na Starym Podgórzu, w¶ród skał osłaniaj±cych nas od zgiełku miasta zapewniło niezwykło atmosferę spotkaniu w praktyce.
jotra14jotra15
Sycili¶my oczy zieleni±, uszy ¶piewem ptaków. Zdejmuj±c w słońcu kolejne warstwy bluz, skarpet, obuwia, wydobywali¶my się jednocze¶nie z techniczno¶ci asany. Byli¶my tam, w tym momencie, praktykuj±c jogę.
jotra16
Do następnego razu;-)
Natasza Moszkowicz


WARSZAWA

Warszawa, Kępa Potocka ( metro Pl.Wilsona)
Dwukrotnie wzrosła liczba chc±cych poćwiczyć na trawie jogę. Adam Bielewicz prowadził zajęcia dla ponad 100 osób.
jotra17
Cisza, skupienie panowały w kwartale, gdzie odbywały się zajęcia. Łagodne wygięcia do przodu, wydłużanie ciała, skręty pozwoliły adeptom jogi rozbudzić ciało i je uaktywnić.
jotra18jotra19
Navasana sprawiała nieco trudno¶ci, ale kiedy podejdzie się do tej pozycji spokojnie i j± da się wykonać ;-)
jotra20jotra22
Po zajęciach Jacek Poteralski opowiadał o idei Vedict Art – sztuce odkrywania w sobie wszystkich możliwo¶ci kreacji. Po prostu bierzesz pędzel i malujesz. Bez blokad społecznych, które funkcjonuj± w naszej głowie: „ Nie umiem”, „nie potrafię”, „nie jestem artyst±” Każdy obraz tak namalowany to spotkanie z samym sob±. To niezwykła okazja by zobaczyć, gdzie się jest, czego się pragnie, czego nam brakuje. I co najważniejsze: każdy z nas może malować!

Justyna Moćko


WROCŁAW


Wrocław, Park Szczytnicki
W Parku Szczytnickim – największym i najpiękniejszym we Wrocławiu – w pobliżu Ogrodu Japońskiego odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Jogi na trawie. Miejsce przywitało nas swym zapachem – mokrej, soczystej zieleni i ¶piewem ptaków – w tym słowików, których w naszym mie¶cie nie brakuje.
jotra22
Rozpoczęli¶my kilka minut po 10.00, czekaj±c na spóĽnialskich – w sumie 20 osób. Okazało się, że 3/4 z nas miała lub ma kontakt z jog±. Tym razem zajęcia poprowadził Rafał Kozioł – dyplomowany instruktor wg metody B.K.S. Iyengara. Zapytał o problemy zdrowotne i ustawił nas w słońcu – ¶wieciło jeszcze niezbyt mocno, za to wysuszyło już trawę z porannej rosy. Zaczęli¶my od tzw. siadu japońskiego i zaintonowali¶my trzykrotnie głoskę OM. Inaczej, ciszej zabrzmiał głos ludzi na wolnym powietrzu, razem z ptakami i wiatrem. Potem rozgrzewka – pies z głow± na dół powtórzony trzykrotnie i pozycje stoj±ce. Rafał swoim spokojnym głosem prowadził grupę .
jotra23jotra24
Jakże miło było – przy wej¶ciu za trzecim razem do pełnej trikonasany, czy par¶vakonasany – spojrzeć w niebo. Arhacandrasana też wydała mi się inna, trudniejsza – w tak dużej, otwartej przestrzeni. Obok nas, alejkami zaczęli spacerować ludzie, niektórzy przystawali, a nawet siadali na dwóch ławkach, gdzie leżały nasze ulotki. Tym razem nie mieli jednak ¶miało¶ci, żeby zdj±ć buty:) Na drug± czę¶ć zajęć przenie¶li¶my się do cienia. Suptavirasana – dla nie maj±cych problemów z kolanami, i kilka psów addho- i mukha- na przemian. Trzy wygięcia do tyłu - ze zwróceniem przez Rafała uwagi, jak rozci±gn±ć doln± czę¶ć pleców – zakończyli¶my rozluĽnianiem lędĽwi (w leżeniu na plecach ze zginanymi nogami). Powoli zmierzali¶my do końca, jeszcze tylko pa¶cimottanasana i na koniec, przed relaksem – zmodyfikowana na potrzeby parku – ¶wieca z podtrzymywanymi przez dłonie biodrami, nogami w pionie, ale tułowiem pod k±tem 45 stopni do podłoża. Krótka ¶avasana zakończyła sesję, ludzie wstali u¶miechnięci, kilka osób pytało Rafała o warsztaty – widać, że byli zadowoleni.
Zaprosiłem ich na kolejne spotkanie, tym razem z Pawłem Jarnickim – znaj±cym metody BKS Iyengara z Puny i BNS Iyengara z Majsuru.
Ryszard Puchalski
 
 
www.sklep.joga-joga.pl
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Dlaczego pozycje, których unikasz, s± tymi, których najbardziej potrzebujesz?

Mówi się, że joga jest podróż± w gł±b siebie. Praktyki takie jak medytacja, pranajamy i asany s± lustrami odbijaj±cymi nasze relacje z samym sob±. I jak wszystko to, co warto w życiu robić, tak i joga może czasem podnosić nas na duchu, a innym razem rzucać nam trudne wyzwania. Oto kilka wskazówek, k...

Kalarippajat – ¶cieżka wojownika, Ľródło zdrowia i równowagi

Kalarippaajat nazywane bywa skarbem Wschodu, darem z przeszło¶ci, z którego ludzie znowu ucz± się korzystać. Dzieje tej pradawnej sztuki walki, a wła¶ciwie całego systemu dbania o ciało i ducha, ćwiczeń, masaży i odpowiedniego sposobu odżywiania się, nikn± w mrokach dziejów....

Pyszne, wegetariańskie pasty do chleba

Wielbicieli domowych past i smarowideł nie trzeba przekonywać , że takie zrobione w domu smakuj± najlepiej. Zachęcamy do wypróbowania przepisów i życzymy smacznego! ...

5 pozycji jogi pomocnych przy Zespole Jelita Drażliwego

Kiedy zaczyna dziać się co¶ nie tak jak trzeba w twoich jelitach, oznacza to, że dzieje się co¶ nie tak jak trzeba również w twoim życiu. Jelita mog± bowiem wysyłać sygnały tak samo do mózgu jak i do brzucha....

Joga w Chorwacji! Zaplanuj wyj±tkowe wakacje!

WyobraĽcie sobie krystalicznie czyste morze, dziewicze krajobrazy i praktykę jogi na plaży na ciepłym piasku :) Do tego niepowtarzalny bałkański klimat, doskonała kuchnia i szkolenie nurkowe. ...

Asana tygodnia: Supta Padangusthasana II – wariant z paskiem do jogi - zobacz nagranie

Pomoże optymalnie rozci±gn±ć tyły nóg, złagodzi rwę kulszow±, a jej regularne wykonywanie otworzy biodra i miednicę. Użycie paska, umożliwi stopniowe i bezpieczne poszerzanie zakresu ruchu. Asana doskonała dla miło¶ników biegania – aktywizuje i wzmacnia mię¶nie nóg, pozwalaj±c utrzymać je w do...

Joga a nerwica

Szacuje się, że na nerwicę (zaburzenia lękowe) może cierpieć nawet osiem milionów Polaków! Oznacza to, że każdy może się z ni± w swym życiu zetkn±ć. Przyczyna nerwic jest złożona i niełatwa do zdefiniowania, składa się na ni± najczę¶ciej kilka traumatycznych czynników. Jedno jest pewne. Nerwica bard...

Dlaczego Ajurweda ?

Ajurweda jest sztuk± życia w harmonii z prawami natury. Jest systemem filozoficzno - medycznym, który w niezwykle głęboki sposób opisuje naturę człowieka. Ajurweda jest holistycznym systemem uzdrawiania, szczegółowo omawia fizyczn± budowę człowieka, funkcje umysłu oraz wagę duchowo¶ci w życiu. ...

Africa Yoga Project w ogarniętej wojn± Somalii

Somalijska nastolatka Ibshira rozgl±da się uważnie, sprawdza, czy nikt jej nie ¶ledzi. Mija ruiny zbombardowanych budynków i patrole żołnierzy uzbrojonych w broń maszynow± – tak Reuters rozpoczyna swój reportaż z Mogadiszu, stolicy ogarniętej od dekad wojn± Somalii. Realizowany jest tam specja...

Masaż Shantala - pierwsza joga dziecka

Masaż Shantala wywodzi się z tradycji indyjskiej, w której umiejętno¶ć masowania przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Od stuleci matki masuj± w ten sposób dzieci - już od pierwszych chwil ich życia. ...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Luty 2017
Następne
PW¦CPSN
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji