Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


JOGA NA TRAWIE 28 CZERWCA 2008

  • sobota, 28 czerwca 2008
  • autor: Justyna Moćko
W pierwszy weekend wakacji okazało się, że wielu joginów pojechało już na zasłużony urlop. Frekwencja na zajęciach nieco się zmniejszyła. Jednak najwytrwalsi, ci, którzy przychodz± regularnie – nie zawiedli. Przyszły także osoby, które dopiero teraz, (maj± wreszcie wolne) mog± do¶wiadczyć przyjemno¶ci praktyki na ¶wieżym powietrzu i soczysto zielonej trawie. Praktykuj±cy zaczynaj± się rozpoznawać, zagadywać do siebie – robi się prawdziwie przyjacielska atmosfera. Zapraszamy zatem na następne zajęcia!

 

Trójmiasto, Park Jelitkowski

Stałe miejsce do praktyki jogi na trawie oczekiwało na nas po dużych opadach, z wisz±cymi nad głowami kłębami chmur, ale stali uczestnicy i chętni do praktykowania jogi ochoczo i rado¶nie oczekiwali swojej kolejnej sesji jogi.
Przybyli pieszo, na rowerach, skuterach, były również dzieci i jeden pies, który potraktował grupę ćwicz±cych jak swoj± rodzinę.

 

Praktyka nakierowana była na pracę w parach, co dawało możliwo¶ć głębszego wchodzenia w asany i ułatwiało pracę w pozycjach. Doł±czyła do nas grupa obcokrajowców, która najpierw dyskretnie nas obserwowała, a następnie doł±czyła do wspólnej pracy.

 

 

Sesja zakończyła się głębok± savasan±. Po sesji niebo błogosławiło nas deszczem.
W kolejn± sobotę (5 lipca ) sesję poprowadzi Renata Koba

 

 


 

Poznań, Cytadela

Kiedy przyszli¶my na zajęcia popatrzyli¶my z niepokojem w niebo - chmury kłębiły się na niebie, zbierało się na deszcz, ale nie padało. Na Jogę na trawie przybyło ponad 30 osób. Rodzice usadzali swoje dzieci na kocu i ćwiczyli. Dzieci – zafascynowane tym, co się dzieje, siedziały cichutko. Było bardzo rodzinnie.
Pogoda zaczęła się psuć, zaczęło pokrapywać. Nikt nie chciał rezygnować, więc praktykowali¶my dalej.
Po praktyce rozdawali¶my karnety do Joga Centrum Marii Stróżyk. Ustawiła się kolejka. Losowanie wskazało szczę¶liwców, którzy będ± mogli uczestniczyć w zajęciach w szkole.
Deszcz „poczekał” do końca naszej praktyki, żegnał nas, kiedy wychodzili¶my z parku.
5 lipca zajęcia poprowadzi Ania Gładysz  

 


 

Warszawa, Kępa Potocka

Pierwszy weekend szkolnych wakacji spowodował, że na Kępę Potock± przybyło mniej osób niż zwykle – około 60. Wiał wiatr, który rozpraszał głos Marka Migały z Joga! Centrum Adama Bielewicza. Ale ten znakomicie sobie poradził – chodził w¶ród ćwicz±cych, dawał komendy, korygował, opiekował się każdym. Po rozci±gnięciu barków i przygotowaniu pachwin i nóg, przeszli¶my do wygięć do tyłu. Czatuszpadasna przygotowała ciało do intensywniejszego wygięcia – urthva dhanurasany – „mostka”, którego zrobili¶my w parach. Następnie, łagodne asany pozwoliły rozluĽnić lędĽwie, wydłużyć plecy, wyciszyć emocje. Po ćwiczeniach Elżbieta Żuk-Widmańska opowiedziała o ajurwedzie – indyjskiej medycynie. Po omówieniu podstaw filozofii ajurwedyjskiej przeszła do praktycznych wskazówek, polecaj±c nam różne metody na oczyszczenie organizmu: picie wody z cytryn±, masaż olejem, masaż głowy. Nawet osoby nie maj±ce włosów ;-) z zaangażowaniem pocierały, głaskały skórę głowy ucz±c się ruchów, które daj± przyjemne rozluĽnienie. Zainteresowanie było ogromne - słuchaj±cy zaczęli zadawać pytania, na które Elżbieta odpowiadała prezentuj±c duż± wiedzę.
W przyszłym tygodniu, 5 lipca  zapraszamy na zajęcia z Wiktorem Morgulcem.
Justyna Moćko

 


 

ŁódĽ, Park ¬ródliska

Zanosiło się na deszcz. Zaproponowałam kilka powitań słońca, aby rozgrzać joginów, a poza tym miałam nadzieję, że słońce wywołane nasz± praktyk± wyjdzie zza chmur. I tak też się stało!

 

Pozycje stoj±ce: trójk±t, wojownik II i k±t rozci±gnięty sprawiły, że atmosfera stała się naprawdę gor±ca;-) . Kilka łagodnych skrętów, wygięcia do przodu pozwoliły wyciszyć się emocjom i ciału.

 

Zajęcia były nieco inne niż te, które prowadzę na co dzień. Nie miały bowiem tematu przewodniego. Chciałam, aby uczniowie, szczególnie Ci, którzy na jodze byli pierwszy raz mogli spróbować wielu pozycji. Ci, którzy ćwicz± jogę już jaki¶ czas, mogli popracować w wielu płaszczyznach. Na koniec przyjemny relaks pod drzewkami ;-)

 

Mimo tego, że wakacje ruszyły pełn± par± i ŁódĽ nieco opustoszała było około 70 osób, w tym kilku nowicjuszy. Były też dzieci, z których najmłodsze miało około 3 lat.

 

Zapraszamy na zajęcia 5 lipca, które poprowadz± nauczycielki z Centrum Yogi w Łodzi.
Anna Kaczmarek

 


 

Kraków, park Bednarski

Ponad 60 osób wzięło udział w sobotnim spotkaniu – blisko połowa praktykuj±ca na Trawie od pocz±tku trwania akcji!
W¶ród licznej grupy nie zabrakło ani atletycznie zbudowanych sportowców, ani pań w stanie błogosławionym.
Taka różnorodno¶ć uczestników bardzo cieszy, ale i stawia prowadz±cym poważne wyzwania.  Nauczycielki i asystuj±cy Krakowskiego Warsztatu Jogi byli przygotowani na każd± zaskakuj±c± sytuację – do dyspozycji potrzebuj±cych były paski i bolstery, oraz fachowe oko rzecz jasna!
Ku uciesze praktykuj±cych w sekwencji pojawiły się stanie na rękach w parach, hu¶tanie nóg w utthita hasta padangusthasanach i navasana.

 

Z przyczyn osobistych na spotkanie nie mogła niestety dotrzeć dr Marzena Jakubczak. Praktyka rozwijała się więc aż do południa! Długi relaks w słońcu był bardzo zasłużony;-)

 

Zajęcia 5 lipca poprowadz± Magda i Maciek Bętkowscy ze Szkoły Jogi wg. B.K.S Iyengara
Natasza Moszkowicz

 


 

Wrocław, Park Szczytnicki

Słoneczny poranek w Parku Szczytnickim, sobota 28 czerwca. Godzina 9.43 - ł±czka w pobliżu drewnianego ko¶ciółka. Pusto. Jaki¶ facet (to ja) rozkłada banner z ulotkami szkół jogi. Godzina 9.53 - ze wszystkich stron zaczynaj± schodzić się ludzie, jest około dziesięciu osób. W ci±gu najbliższego kwadransa na rowerach, zza krzaków lub drzew i chyba spod ziemi schodz± się ludzie. W sumie 80 osób!
Na pocz±tku przedstawiam Renatę, która odbija piękne szablony z motywami tybetańskimi na koszulkach i torbach. Przy okazji wspiera ona Benchen Monastery Free Dental Clinic – darmow± klinikę przy klasztorze Bencien w Katmandu. Jest to jeden z niewielu projektów charytatywnych działaj±cych w Nepalu – należ±cym do najbiedniejszych krajów ¶wiata. Dla wielu Nepalczyków i Tybetańczyków mieszkaj±cych w Nepalu jest to jedyna możliwo¶ć skorzystania z bezpłatnego leczenia stomatologicznego. (Więcej informacji na: www.free-clinic.com). W czasie zajęć jogi Renata odbija chętnym szablony na koszulkach i torbach.

 

Zaczynamy od vajrasany – siadu japońskiego, aby skupić uwagę. Potem następuje seria pozycji stoj±cych z półksiężycem (ardha-candrasan±) na koniec. Uczestnicy ¶wietnie sobie radz±, choć sporo jest, jak zwykle, osób zupełnie pocz±tkuj±cych. Po prostu ¶wietnie prowadzi się zajęcia dla tylu osób na wolnym powietrzu.

 

Przed sesj± bałem się o „nieujawnione” kobiety w menstruacji i że nie będzie słychać co mówię, ale po dokładno¶ci wykonywanych przez uczestników asan i przede wszystkim po skupieniu na twarzach było widać, że mankamenty takiej praktyki ustępuj± samej idei. Wolno¶ć przestrzeni i oddechu w takich miejscach jest niesamowita, a skupienie osiemdziesięciu ćwicz±cych osób robi wrażenie:) Zrobili¶my też trzy proste wygięcia do tyłu i pół¶wiecę, a na koniec, po relaksie, poprosiłem ludzi, żeby jeszcze raz usiedli w vajrasanie i zaobserwowali z zamkniętymi oczami swój umysł.

 

Zaprosili¶my wszystkich chętnych do pozostania na krótkim wykładzie Renaty dotycz±cym symboliki odbijanych wzorów. Ponadto Renia przyniosła piękne albumy i inne ksi±żki o Tybecie, które można było ogl±dać podczas spotkania.
Ryszard Puchalski
28 czerwca zajęcia poprowadzi Marianna Gutterwil

 

 


 

Katowice, park Chorzowski w Rosarium

Stała grupa joginów – 60 osób znów przyszła do Rosarium, aby praktykować w blasku słońca i cieniu chmur.  Aby chmury nieco się rozproszyły, zrobili¶my kilka cykli Surya namaskar (powitanie słońca), które istotnie, pomogły;-).

 

Asany były tak ułożone, aby nogi i biodra przygotowały się do pozycji, w której mędrcy hinduscy spędzaj± wiele czasu, medytuj±c – do padmasany (lotosu).

 

Mówi się, że kto bez wysiłku robi lotos, w poprzednim wcieleniu był Hindusem.;-) Je¶li tak jest naprawdę, w Katowicach żyje wiele inkarnacji Hindusów. ;-) 
Siavasanie towarzyszył dĽwięk gongów, który koił i uspokajał.

 

Zapraszamy na kolejne zajęcia, 5 lipca, które poprowadzi Kasia Niemczyk

 


 


Akcja JOGA NA TRAWIE jest odpowiedzi± na potrzebę relaksu i równowagi, tak poż±dan± przez żyj±cych w po¶piechu mieszkańców dużych miast. Potrwa do 12 lipca a jej zwieńczeniem będzie JOGA FESTIWAL, który odbędzie się w Warszawie w dniach 18-20 lipca. Specjalnym go¶ciem festiwalu będzie Sharat Arora - wybitny nauczyciel z Indii, wieloletni współpracownik B.K.S. Iyengara. Sharat poprowadzi trzydniowe warsztaty jogi, w czasie których będzie można kontynuować praktykę i zaczerpn±ć wiedzy u Ľródła.
Serdecznie zapraszamy.

Gwarantujemy:
•  dostosowanie programu zajęć do możliwo¶ci uczestników
•  ćwiczenia wzmacniaj±ce i rozci±gaj±ce ciało, polepszaj±ce koncentrację, regeneruj±ce oraz relaksuj±ce
•  pozytywn± energię dla uczestników

Praktyka jogi niesie ze sob± niezliczone korzy¶ci. Pierwszym efektem jest poprawa samopoczucia, przypływ energii, sił witalnych oraz poczucie relaksu. Regularne ćwiczenie wraz z ćwiczeniami oddechowymi poprawiaj± koncentrację i oczyszczaj± ciało. Możliwy staje się kontakt z własnym wnętrzem, dzięki czemu jeste¶my w stanie lepiej odpowiadać na potrzeby ciała i ducha. Powstaje równowaga.
Zajęcia kierujemy zarówno do osób, które praktykuj± jogę na co dzień, jak i do tych, którzy chc± spróbować po raz pierwszy. Na zajęcia należy zabrać ze sob± matę lub koc.
 

BO CIAŁO PORUSZA DUCHA

 


 

 

 

Partnerzy: 


Obrazek Obrazek Obrazek 
Obrazek Obrazek Obrazek 
Obrazek Obrazek Obrazek 
Obrazek Obrazek Obrazek 
Obrazek Obrazek Obrazek 
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek 
Obrazek Obrazek Obrazek

 

 

Patronat medialny:
Obrazek Obrazek Obrazek 
 
Obrazek 

Obrazek Obrazek 

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


Obrazek  Obrazek 

Obrazek Obrazek

 Obrazek

 

 

 

 


 

Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jakie cechy powinien mieć idealny nauczyciel jogi?

Według szacunkowych badań w Polsce jest w tej chwili około 800 nauczycieli jogi. Niektórzy z nich zdobyli dyplomy w systemie jogi Iyengara, inni Sivanandy, a jeszcze inni Kundalini czy Ashtangi. Po czym poznać, że mamy do czynienia z dobrym nauczycielem?...

Dzięki ojcu joga trafiła do szkół. Anna Romanowska wspomina ojca, prof. Wiesława Romanowskiego

Praktyka jogi zaczęła rozwijać się w Polsce w latach siedemdziesi±tych. W¶ród jej pionierów był fizjolog prof. Wiesław Romanowski. Pod jego redakcj± ukazała się w 1973 r. ksi±żka pt. "Teoria i metodyka ćwiczeń relaksowo-koncentruj±cych", która stała się dla wielu polskich nauczycieli jogi swego rod...

Ajurwedyjska sztuka równowagi, czyli jak zapobiegać zimowym chorobom

Jesień i zima. Człowiek wyziębiony, pozbawiony słonecznego ciepła i ¶wiatła, staje się podatny na infekcje i zaczyna chorować. Wg ajurwedy oznacza to brak równowagi bioenergetycznej w organizmie. Bo pojęcie choroby jako takiej w tym starożytnym, holistycznym systemie medycznym nie istnieje. ...

Dlaczego jogę mog± praktykować wyznawcy wszystkich religii?

Spotykamy czasem w niektórych mediach dziwne i absurdalne opinie na temat jogi. Wynikaj± one niestety przede wszystkim z podstawowej niewiedzy osób, które nigdy z jog± nie miały do czynienia. Bo joga to nie religia i praktykować mog± j± wszyscy. ...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Stycznia 2018
Następne
PW¦CPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft