Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Premier, który propaguje jogę i narodowe warto¶ci

  • pi±tek, 1 wrze¶nia 2017
  • autor: Beata Zatońska
Miło¶nicy jogi na całym ¶wiecie, nawet je¶li w ogóle nie interesuj± się polityk±, na pewno słyszeli nazwisko premiera Indii. Narendra Modi jest wielkim orędownikiem jogi, dzięki jego staraniom ustanowiono Międzynarodowy Dzień Jogi, a UNESCO wpisało j± na listę dziedzictwa niematerialnego ¶wiata.
"Joga jest bezcennym darem indyjskiej starożytnej tradycji. Jest urzeczywistnieniem jedno¶ci umysłu i ciała, my¶li i działania, pow¶ci±gliwo¶ci i spełnienia. Ł±czy też człowieka z natur± i jest drog± do holistycznego podej¶cie do zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie chodzi w niej tylko o ćwiczenia fizyczne, ale o poczucie jedno¶ci. Joga zmieniaj±c nasz styl życia i buduj±c nasz± samo¶wiadomo¶ć, pomaga w osi±gnięciu dobrostanu. Pracujmy razem nad ustanowieniem Międzynarodowego Dnia Jogi” – mówił Narendra Modi na forum ONZ 27 wrze¶nia 2014 r. i już w następnym roku, 21 czerwca, obchodzono na ¶wiecie pierwszy Międzynarodowy Dzień Jogi.
21 czerwca został wybrany nieprzypadkowo. Jest to najdłuższy dzień w roku na półkuli północnej.
Każdy dzień z jog±
Przed każdym dniem jogi Modi publikuje na swoich profilach w mediach społeczno¶ciowych ulubione pozycje jogi wraz z ich opisem. Zachęca tym samym do praktyki, gdyż sam od lat jest czynnym joginem. Każdy dzień zaczyna od medytacji i ćwiczeń.
W tym roku zachęcał do praktykowania: vajrasany – uspokajaj±cej zmysły pozycji pioruna, sasankasany – pozycja zaj±ca, ardha halasany – połowy pługa, uttanpadasany – pozycji wzniesionych nóg, bhujangasany – pozycji kobry, salabhasany – pozycji ¶wierszcza, pawanmuktasany oraz dwóch oddechów – sitali pranajam (chłodz±cego oddechu węża) oraz nadi shodhan prana jama (naprzemiennego oddychania nosem).
Narendra Modi ma imponuj±cy zasięg w mediach społeczno¶ciowych. Bardzo o to dba i komunikuje się ze ¶wiatem za po¶rednictwem Facebooka, YouTube’a i Twittera. Znalazł się tym samym w czołówce najbardziej „medialnych” polityków – obok Donalda Trumpa.
 
Za każdym razem, gdy ¶więtowany jest Międzynarodowy Dzień Jogi, Modi zabiera matę i ćwiczy razem z milionami ludzi na ¶wiecie. W tym roku główne obchody odbyły się w indyjskim mie¶cie Lucknow, stolicy stanu Uttar Pradesh. Sesja z premierem trwała 20 minut, a na miejscu uczestniczyło w niej ponad 50 tys osób.
Propagowanie jogi oraz starożytnego systemu medycznego, czyli ajurwedy, jest istotnym elementem polityki Modiego. Ma ona dowarto¶ciować Hindusów i sprawić, by poczuli się dumni ze swojego dziedzictwa. Joga, jak podkre¶la premier, jest też doskonałym sposobem, by promować Indie w ¶wiecie. Premier utworzył w swoim rz±dzie, na czele którego stoi od maja 2014 r., specjalne ministerstwo do spraw jogi i ajurwedy - AYUSH – A – ajurweda, Y – joga, N – naturopatia,
U – unani (tradycyjna medycyna arabska), S – siddha (medycyna tamilska) i H – homeopatia. Wcze¶niej AYUSH było departamentem wewn±trz ministerstwa zdrowia, od listopada 2014 r. jest autonomicznym resortem. I tu ciekawostka, bo Ayush to imię męskie, które w sanskrycie znaczy po prostu „życie”.
Syn sprzedawcy herbaty
Narendra Modi to tzw. self made man. Pochodzi z niskiej klasy, z niezamożnej rodziny. Jego ojciec sprzedawał herbatę na stacji w mie¶cie Vadnagar w Gudżaracie. Narendra oczywi¶cie pomagał ojcu. Gdy miał 18 lat, zaaranżowano jego małżeństwo, ale długo w nim nie wytrwał, zaledwie parę miesięcy. Marzyło mu się życie mnicha i ascety. Wyruszył więc w dwuletni± podróż po Indiach i odwiedzał ¶wi±tynie i a¶ramy.
Ostatecznie mnichem nie został i zwi±zał się ze ¶wiatem polityki oraz biznesu. Po powrocie do Gudżaratu wst±pił do RSS (Rashtriya Swayamsevak Sangh) paramilitarnego i nacjonalistycznego ruchu młodych Hindusów. Złożył wtedy ¶luby celibatu. W 1992 r. wzi±ł udział w marszu hinduskich religijnych fanatyków, który doprowadził do zburzenia meczetu w Ayodhya i krwawych starć.
Powoli pi±ł się po szczeblach politycznej kariery w RSS. Skończył też politologię. Potem wst±pił do BJP, czyli Indyjskiej Partii Ludowej i z jej ramienia został premierem Gudżaratu w 2001 r. W Gudżaracie zapamiętano go jako sprawnego włodarza – ukrócił korupcję, walczył z biurokracj± i ¶ci±gn±ł do biednego stanu duże firmy, m.in. koncern Tata, które dały ludziom pracę.
Narendra Modi ma teraz 67 lat. Jest ascet±, joginem, wegetarianinem i pracoholikiem. Przeciwnicy mówi±, że jest nacjonalist±, zwolennicy – że propaguje hinduskie warto¶ci. 
Podczas zaprzysiężenia, nowy premier ¶lubował wierno¶ć swojemu krajowi mówi±c w hindi, a nie tak jak dotychczasowi premierzy – po angielsku. Jak podkre¶laj± komentatorzy, to bardzo znacz±ce.
 
Wyborczy sukces
Gdy wygrał wybory w 2014 r. odniósł wielki, niespodziewany sukces. Zdetronizował rz±dz±c± od lat Partię Kongresow±, zwan± też Indyjskim Kongresem Narodowym. I udało mu się stworzyć monopartyjny rz±d. Ostatni taki powstał po tym, jak sikhijscy ekstremi¶ci zamordowali premier Indirę Ghandi w 1984 r. – władzę obj±ł wtedy jej syn, Rajiv.
Modi nadal cieszy się popularno¶ci±, choć nie wszystkie obietnice wyborcze udało mu się wypełnić. Zmniejszył m.in. znacznie liczbę ministerstw – jest ich teraz „zaledwie” 45, a nie tak jak wcze¶niej – 75.Wpisuje się w to w walkę z biurokracj±. Ro¶nie indyjskie PKB, inflacja też spadła. I znowu, przeciwnicy wyliczaj± błędy i wskazuj± na zwi±zki z wielkim biznesem, a zwolennicy twierdz±, że dużo już zrobił, a czas bije na jego korzy¶ć.
Premier i jego guru
Podczas kampanii wyborczej Modiemu często towarzyszył jogin i przedsiębiorca Baba Ramdev. Guru wykorzystywał popularno¶ć i szacunek, którym cieszył się w¶ród ludzi, by zachęcać ich do głosowania na swojego politycznego faworyta.
Baba Ramdev to jogin i potężny biznesmen. Studiował jogę i sanskryt na uniwersytecie w Khanpur, pogłębiał wiedzę w Haridwarze. Potem praktykował jogę i żył jak asceta w Himalajach. A gdy wrócił, zacz±ł popularyzować jogę. Robi to z powodzeniem od lat za po¶rednictwem telewizji i ćwicz± z nim miliony mieszkańców Indii.
Powoli stał się ikon± zdrowego stylu życia, jeĽdzi, popularyzuje jogę i ajurwedę, spotyka się z ludĽmi. Rozwin±ł przy okazji wielki biznes, wydaje płyty DVD z lekcjami i produkuje ajurwedyjskie leki oraz zdrow± żywno¶ć – Patanjali Products. Popularyzuje też jogę na ¶wiecie.
Baba Ramdev zaangażował się także w działalno¶ć polityczn±, protestował przeciwko rz±dom Partii Kongresowej, korupcji i wszechogarniaj±cej biedzie. Jego hasłem było – usuńcie Kongres, ratujcie kraj. W 2014 r. wł±czył się w kampanię wyborcz± BJP, której to partii kandydatem był Narendar Modi.
 
 
 
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft