Pałac Sulisław - magia Indii w pięciogwiazdkowym wydaniu
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Pałac Sulisław - magia Indii w pięciogwiazdkowym wydaniu

czwartek, 28 kwietnia 2016

Marcin Drews

Pałac Sulisław to obiekt niezwyły. Choć traficie doń z Portu Lotniczego Wrocław w niecałą godzinę, znajduje się z dala od miejskiego zgiełku, skryty we wspaniałym dworskim parku otoczonym gęstymi lasami. Mało tego, przez wiele lat jego obecność była skrzętnie ukrywana, gdyż w latach 70 ubiegłego wieku stał się własnością Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Los uśmiechnął się do niego dopiero 10 lat temu, kiedy trafił w ręce prywatnego właściciela, mecenasa kultury rozkochanego w historii i zabytkach... Dziś rozkwita tu nie tylko ekskluzywny pięciogwiazdkowy hotel, ale i nowoczesne centrum konferencyjno-szkoleniowe oraz Instytut Jogi i Ajurwedy.

Bajkowe losy

To historia jak z bajki o kopciuszku. Dawno temu uboga dziewczynka Joanna Grycik została najbogatszą szlachcianką Śląska i znaną ze szczodrości dobrodziejką. Dla swego syna zakupiła w 1888 roku przepiękny pałac w Sulisławiu. Choć obiekt często zmieniał właścicieli, ominęła go XX-wieczna wojenna zawierucha. Po wojnie przez dwa lata w Sulisławiu nocowali pracownicy cyrku "Arena", a okolica zamieniła się w wielkie zoo. Potem budowlę przejmowały kolejno Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komenda Wojewódzka Milicji Obywatelskiej w Opolu. W 2000 roku podupadający pałac został opuszczony...

Sześć lat później Jerzy Bar, prezes Towarzystwa Inwestycyjnego BTA postanowił zakupić obiekt wraz z zabudowaniami folwarcznymi, parkiem, gruntami rolnymi i przyległymi lasami. Po kilku latach ciężkich prac Sulisław nie tylko odzyskał dawną świetność, ale stał się perłą regionu, przynosząc inwestorowi m. in. prestiżowy tytuł Herosa Polskiej Gospodarki za zaangażowanie w rekonstrukcję zabytków.

Strategiczne miejsce

Niezwykłe jest położenie Sulisławia na mapie Polski. Na pierwszy rzut oka znajduje się on w nikomu nieznanej okolicy, otoczony lasami i drobnymi wsiami. Po chwili jednak dostrzeżemy, iż ta enklawa spokoju zajmuje miejsce strategiczne. Łatwo tu bowiem dojechać, korzystając z autostrady A4, a z Wrocławia czy Opola można się tu dostać w niecałą godzinę. Mało tego, w promieniu 60 kilometrów na gości czeka moc atrakcji, bowiem z Sulisławia wygodnie dojeżdża się chociażby do magicznej Ziemi Kłodzkiej.

Wszystko to zadecydowało o uruchomieniu pięciogwiazdkowego hotelu, SPA i nowoczesnego centrum konferencyjno-szkoleniowego, które cieszy się niezwykłą popularnością, tym bardziej, że z równym powodzeniem obsługuje ono tak kameralne spotkania, jak i duże konferencje, a nawet koncerty.

Przestronne, eleganckie pokoje, unikalne aranżacje wnętrz oraz obsługa hotelowa gotowa spełnić życzenia gości - wszystko to tworzy wyjątkową atmosferę zapewniającą spokój i komfortowy wypoczynek. Pełen antyków pałac oferuje dodatkowo wyjątkową, stałą ekspozycję słynnej porcelany tułowickiej.

Chopin w Sulisławiu

W 2015 roku Sulisław został gospodarzem prestiżowego Festiwalu Chopin-Elsner, który zgromadził tłumy miłośników muzyki klasycznej. Twórczość Fryderyka Chopina to niewątpliwie jedna z najznakomitszych wizytówek Polski na świecie. Tymczasem to właśnie w okolicach Sulisławia urodził się i kształcił wybitny nauczyciel Chopina - Józef Elsner. On pierwszy w pełni docenił wybitny talent kompozytorski młodego Fryderyka i dzięki ogromnemu doświadczeniu pedagogicznemu pomógł naszemu geniuszowi w pełni rozwinąć skrzydła. Natychmiast zauważył, jak duży potencjał tkwi w tym młodym marzycielu i wyczuł, że ma przed sobą założyciela nowej epoki fortepianowej.

Józef Elsner był członkiem wielu polskich i europejskich towarzystw muzycznych. Utrzymywał rozległe kontakty w kręgach artystycznych, naukowych i wydawniczych Niemiec, Austrii i Francji. Dorobek kompozytorski Elsnera jest niezwykle bogaty, porównywalny pod względem liczebności dzieł ze spuścizną po klasykach wiedeńskich. Obejmuje m. in. msze, oratoria, pasje, opery, kantaty, pieśni solowe i chóralne, symfonie czy koncerty instrumentalne. Mimo to Elsner pozostawał twórcą szerzej w Polsce nieznanym. Jego twórczość w końcu jednak odnalazła grono oddanych słuchaczy właśnie dzięki festiwalowi organizowanemu w Sulisławiu.

Jedyne takie SPA

Działalności Sulisławia przyświeca filozofia indyjska. Pałac jako jedyne w Polsce Centrum Jogi i Ajurwedy oferuje autentyczne zabiegi Panchakarmy prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów ze Sri Lanki. Wyjątkową rekomendacją jest fakt, iż patronem Sulisławia został Jego Ekscelencja Pan Chandra Mohan Bhandari, wybrany przez rząd indyjski światowym ambasadorem jogi.

Ajurweda to tradycyjny system medyczny, który bazuje na trzech zasadach: zapobiega, oczyszcza i uodparnia. To nauka zajmująca się wieloma aspektami, takimi jak jedzenie, sen, relaks, a nawet styl życia i aktywność fizyczna. Wszystkie te czynniki odgrywają ogromną rolę w zachowaniu zdrowia.

Panchakarma z kolei to kuracja oczyszczająca, która usuwa z organizmu głęboko zalegające toksyny. Trwa przez minimum 7 dni (w niektórych przypadkach 14 dni lub dłużej). Przed zabiegami przeprowadza się zabiegi Purva Karmy, aby ciało pacjenta było wystarczająco silne i można było je łatwiej oczyścić. W tym okresie pacjent jest objęty całościową opieką, ustalany jest dla niego dokładny plan dnia, dieta i specjalne zabiegi Snehana, Svedana, Dipana i Pachana.

W gronie sulisławskich specjalistów znajduje się para lekarzy ajurwedyjskich ze Sri Lanki - dr Kushan Pathirana i dr Dhananji Nanayakkara. Obydwoje pochodzą z rodzin o tradycjach medycznych - dr Kushan jest lekarzem ajuredyjskim w dziesiątym pokoleniu. To specjaliści z ogromnym doświadczeniem i skutecznością w stosowaniu terapii i zabiegów.

Światowy festiwal

Pałac Sulisław to także gospodarz jedynego w Polsce Międzynarodowego Festiwalu Jogi i Ajurwedy połączonego z konferencją skupiającą największe autorytety w tej dziedzinie. Wybitni nauczyciele z Indii i innych krajów uczą rozmaitych sposobów pracy nad sobą i naturalnych metod leczenia opartych na holistycznych naukach o człowieku. Tegoroczna edycja rozpocznie się 20 czerwca.

Dowiedz się więcej o Festiwalu Jogi w Sulisławiu, kliknij TUTAJ

Marcin Drews - dziennikarz, pisarz, scenarzysta, nauczyciel akademicki, specjalista ds. PR i nowych mediów. Od 1990 roku nieprzerwanie w branży dziennikarskiej, sześciokrotnie redaktor naczelny, w tym trzykrotnie w mediach ogólnopolskich i dwukrotnie w TV. Współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia Twórców i Organizatorów Kultury. Autor kilku publikacji książkowych, scenariuszy do gier, wielu reportaży telewizyjnych i prasowych, opowiadań fantastycznych nagradzanych w ogólnopolskich konkursach literackich oraz kilku referatów naukowych.

Dowiedz się więcej:

www.sulislaw.pl

www.festiwaljogi.pl

www.joga-joga.tv

Dołącz do wydarzenia: Światowy Dzień Jogi on-line w Sulisławiu

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Styl Życia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi