Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Warsztat Restorative Yoga z Bodzi± Matulaniec w Warszawie. 26 czerwca 2010

  • czwartek, 1 lipca 2010
  • autor: Justyna Moćko
O Restorative Yoga dowiedziałam się z fantastycznego tekstu Bodzi Matulaniec: „Jedna siavasana każdego dnia może zmienić cały ¶wiat”, który zamie¶ciła na portalu. Sama wiem, jak trudno mi znaleĽć czas na relaks i jak bardzo jest mi potrzebny.
Nie udało mi się dotrzeć na warsztat w Krakowie, no to postanowiłam zaprosić Bodzię do Warszawy.
Warsztat Restorative Yoga odbył się 26 czerwca 2010 r w Biorelaxie na Żoliborzu. Serdeczne podziękowania składam Januszowi D±browskiemu za udostępnienie miejsca i sprzętu.
Bodzia zaproponowała, aby warsztat był podzielony na dwie sesje: od godz. 10 do 12 i od godz. 14 do 16.
 Czę¶ć druga była kontynuacj± pierwszej, dwie stanowiły zamknięt± cało¶ć, choć oczywi¶cie, można było wybrać tylko jedn±.
Połowa uczestników zdecydowała się na uczestniczenie w dwóch sesjach.
 Prowadz±ca zebrała informacje o naszych oczekiwaniach i dotychczasowej praktyce. Okazało się, że kilkoro z nas o Restorative Yoga i Judith H. Lasater dowiedziało się od Jurka Jaguckiego, który na swoich warsztatach stosuje niektóre pozycje relaksacyjne i często cytuje sentencje z ksi±żki „A Year of Living Your Yoga“.
 Ksi±żki Judith przywiozła również Bodzia, aby¶my mogli się z nimi zapoznać. Sentencja na 26 czerwca? Proszę bardzo - cytuję z pamięci – Je¶li nie czujesz się komfortowo we własnym ciele, to nigdzie nie będziesz czuł/czuła się dobrze.
 Warsztat Restorative Yoga z Bodzi± Matulaniec w Warszawie. 26 czerwca 2010
  Zaczynali¶my od 20 minutowej medytacji, aby póĽniej ułożyć się w wygodnych, (jak bardzo!) pozycjach i się relaksować. Nic nie robić. Nie rozci±gać się, nie pracować (ach, te nawyki iyengarowskie!). Być.Trudne, ale możliwe.
 Osobi¶cie byłam ciekawa, czy nie usnę. Bo zdarza mi się, przyznaję, na relaksach usypiać. Mimo tak wygodnego ułożenia (do niektórych pozycji potrzebne były 2 wałki, 4 koce, pasek, co¶ pod głowę) ani razu nie usnęłam. Natomiast naprawdę się zrelaksowałam!
Trochę ubolewałam nad tym, że nie byli¶my długo w poszczególnych asanach, ale rozumiem, że w innym przypadku nie poznaliby¶my tylu pozycji. A ułożyć ciało wygodnie można naprawdę na wiele sposobów.
 Warsztat Restorative Yoga z Bodzi± Matulaniec w Warszawie. 26 czerwca 2010
Specjalnie na potrzeby warsztatu Bodzia przywiozła atlasowe przepaski na oczy wypełnione siemieniem lnianym i lawend±, które ochraniały nasze oczy przed promieniami słońca. Wg Judith Lasater układ nerwowy najbardziej reaguje na pobudzanie promieniami słonecznymi. Przepaski spełniły swoj± role w 100 % a zapach lawendy wypełnił przestrzeń Biorelaxu.
 Warsztat Restorative Yoga z Bodzi± Matulaniec w Warszawie. 26 czerwca 2010
 Bodzia układała nas w pozycjach, dbała o wygodne ułożenie, reagowała na jakikolwiek dyskomfort uczestników.
Słowa, które najbardziej przychodz± mi na my¶l, kiedy wspominam warsztat Restorative Yoga i Bodzię to czuło¶ć i troska.
Nie wiem, wg jakich kryteriów certyfikowani s± nauczyciele Restorative Yoga (Bodzia jest pierwsz± certyfikowan± w Polsce Relax & Renew Rainer) ale my¶lę, że musz± mieć indywidualne predyspozycje: uważno¶ć, empatię, chęć pomocy no i wła¶nie troskliwo¶ć.
 
Justyna Moćko
justyna@joga-joga.pl
 Zdjęcia Ewa Tkaczyk.
 Strona Bodzi Matulaniec:jogabo.pl
 
Strona Judith H. Lasater http://www.judithlasater.com
 
Poprosiłam uczestników o wrażenia i refleksje. Oto one:
 Te 2 przedpołudniowe godziny to był cudny czas.
Janusz
Warsztat Restorative Yoga z Bodzi± Matulaniec w Warszawie. 26 czerwca 2010
 Warsztat był mega relaksuj±cy, co niezwykłe stan siavasany utrzymuje się w moim przypadku dwa dni, mimo, że już od kilku godzin jestem w pracy a temperament mam choleryczny ;-) Tak się zrelaksowałam, że z soboty na niedzielę spałam 11 godzin, co wcze¶niej z powodu stresu mi się nie udawało.
Zamierzam wykorzystywać pozycje restorative na koniec sesji zamiast klasycznej siavasany. Fajne jest to, że drobny zabieg np. podparcia nadgarstków (czy innych stawów) przynosi zdecydowanie większe odprężenie.
Najtrudniej jest robić nic, heart up-brain down, ciepło, rozluĽnienie...to chyba motto zajęć z Bodzi±, no i ten obłędny zapach lawendy w woreczkach ;-)
Hanka
 Warsztat Restorative Yoga z Bodzi± Matulaniec w Warszawie. 26 czerwca 2010
 Dostałam info o warsztacie Restorative Joga. Ponieważ jestem zainteresowana jog± w jej regeneruj±cym obszarze - poszłam. Moje odczucia ? Jest to joga interesuj±ca dla szeroko pojętych rekonwalescentów, fizycznych i psychicznych. Joga nie wymagaj±ca żadnego wysiłku poza prac± konieczn± do skomplikowanego i precyzyjnego ułożenia wielu pomocy, a potem ciała na tych pomocach. *
Prowadz±ca Bodzia ? - niezwykle miła, ciepła, empatyczna osoba.
Krystyna B.
* Dla osób zdrowych z chęci± do działania zajęcia w takim wymiarze miały wymiar raczej poznawczy, a nie regeneracyjny. Ponieważ poszłam z chęci± poznania metody - wyszłam w pełni usatysfakcjonowana.
  Odk±d pamiętam uwielbiałam wszelkie techniki relaksacyjne. Odk±d zaczęłam uczęszczać na zajęcia jogi rozluĽnienie ciała było dla mnie jednym z jej najważniejszych aspektów. A podczas zajęć z Bodzi± przekonałam się, że Restorative Yoga powstała chyba specjalnie dla mnie :-) Polecam absolutnie wszystkim, szczególnie kobietom w ci±ży, dla których prawdziwy odpoczynek jest szczególnie ważny podczas tego niesamowitego czasu oczekiwania..."
Ewa (aktualnie w 9-tym miesi±cu ci±ży)
 Warsztat Restorative Yoga z Bodzi± Matulaniec w Warszawie. 26 czerwca 2010
 Bodzię poznałam niedawno, kiedy to asystowała u Kasi Pilorz na warsztacie w Warszawie. Na przerwie chwile rozmawiały¶my i ku mojemu zdziwieniu okazało się, że zna nauczycielkę, która jest też jedna z moich ulubionych. Jest ni± Judith Hanson Lasater. Mało tego-zna j± osobi¶cie i u niej się szkoliła! I już wtedy wiedziałam, że Bodzia też stanie się jedn± z moich ulubionych nauczycielek
Tak się składa, że jako pocz±tkuj±ca instruktorka jogi, wci±ż poszukuję swojej drogi. Szukam od dłuższego czasu odpowiedzi: czym jest dla mnie joga i jak jej uczyć. Praktykuję też buddyzm Zen. Spotykam nauczycieli medytacji i jogi, a jak mam to szczę¶cie, to znajduję dwa w jednym (kim¶ takim jest dla mnie Jurek Jagucki, który zreszt± „zaraził“ Bodzię Judith H. Lasater).
Tak więc bardzo mnie ucieszyło, że Bodzia przyjedzie do Warszawy i będę mogła uczestniczyć w jej warsztacie.

Spotkali¶my się 26 czerwca. W skrócie: leżeli¶my przez 4 godziny w różnych asanach. Ale, jak sama Bodzia mówi: z jednej strony to wspaniała wiadomo¶ć - nic nie robienie, z drugiej, jest to bardzo trudne. Tak jak sama medytacja - nic nie robienie nie jest rozrywk±, która nam się z tym stanem często kojarzy. Nie jest to znajdywanie wci±ż nowych zabawek dla naszej głowy i tak naprawdę uciekanie przed tym, co jest. Nie jest też zasypianiem. Medytacja jest czym¶ dokładnie odwrotnym.
Kiedy zaczęłam praktykę medytacji, jednym z moich pierwszych odkryć, było to, że wła¶ciwie nie żyję! Że ci±gle jestem gdzie indziej niż tutaj i teraz. A czyż jest co¶ poza TYM? Słyszymy te słowa bardzo często, ba, nawet wielu z nas je powtarza i uczy „bycia“ innych. Ale czy nie maj±c samemu regularnej praktyki, potrafimy tego uczyć? I czym joga różni się od medytacji? Czy jest odzielona od niej? Praktykę asan zaczynali¶my od siedz±cej medytacji. PóĽniej Bodzia pokazała nam kilka „restorative asanas“ (nie wiem jak to przetłumaczyć) i trwali¶my w każdej z nich po około 10 minut.
Po tych kilku godzinach, jak po dłuższej medytacji, czułam się lżejsza, jakby co¶ odpuszczało. ¦wiat stał się wyraĽniejszy. Ale też poczułam, że jestem chora, że potrzebuję się zatrzymać, że byłam dla siebie niedobra katuj±c się toksycznymi my¶lami, które powodowały stres, który to przyczynił się do przeziębienia…
To oczywi¶cie moje odczucia, każdy ma inaczej i też za każdym razem jest inaczej. Zdarza się, że czujemy się „gorzej“, ciężej, „niefajnie“… I wtedy rodzi się pytanie: Co zrobiłam/zrobiłem nie tak? Chyba co¶ „niezadziałało“ w tym „relaksie“?!
Jak trudno nam jest zaakceptować to, co jest!
Jak często NIE WIEMY tak naprawdę jak się czujemy, bo jeste¶my tak od siebie oddzieleni. Po tych chwilach tylko i wył±cznie ze sob±, w końcu możemy się spotkać z tak±/takim, jakim jeste¶my naprawdę.
A czy jest to miłe czy niemiłe do¶wiadczenie… cóż bywa tak i tak… I tylko tyle, nic więcej. Bez oceny, analizowania, podejmowania jakichkolwiek działań. Czy to jest łatwe? Nie!
 Podobno Judith Lasater powiedziała, że jedna Savasana dziennie mogłaby zbawić cały ¶wiat. Co¶ w tym jest. Bo czyż nie jest uzdrawiaj±cym bycie dla siebie dobrym? Dawanie sobie przestrzeni, tych kilku minut dziennie tylko dla siebie? To banał, że możemy dać innym tylko tyle, ile dajemy sobie samemu. Ale jakże prawdziwy!
Przekonuj± mnie też słowa Bodzi, że odk±d codziennie leży w relaksie, jej praktyka jogi bardzo się poprawiła. Wiem po sobie, że kiedy jestem do czego¶ zmuszana, lub też czuję najmniejszy nacisk ze strony nauczyciela (ale często też samej siebie!), moje ciało się buntuje i odmawia współpracy. Trochę przypomina mi to traumę szkoln±, któr± tak naprawdę ma każdy z nas gdzie¶ tam głęboko zakodowan±.
Wierzę, że każdy jest unikalny, jedyny w swoim rodzaju i doskonały. Je¶li nie pokochamy siebie takimi, jacy jeste¶my i nie będziemy i¶ć przez życie w zgodzie ze swoj± natur±, nasze ciała w końcu się zbuntuj±.
Pewnie dlatego tak bardzo jest mi bliska praktyka Loving Kindness - Miłuj±cej Dobroci, któr± w tym warsztacie też wyczułam. Dlatego też nie zdziwiło mnie, gdy Bodzia mi powiedziała, że Judith praktykuję także medytację. Już teraz rozumiem dlaczego z jej ksi±żk± „A Year of Living Your Yoga“ nie rozstaję się ani na chwilę. Codziennie na zajęciach jogi, które prowadzę, czytam moim joginom sentencję na dany dzień.
Dzi¶ jest 29 czerwca. Judith pisze:  „Nauczyłam się kochać ludzi pomimo ich samych".
Nie każdy żyje tak, jakby¶my tego chcieli. Ten oczywisty fakt może stać nam na drodze do kochania ich. Dzisiaj obserwuj tych których kochasz i zobacz ich niedoskonało¶ci, które powoduj±, że s± tymi szczególnymi ludĽmi, których kochasz. Powiedz do siebie tak± mantrę: Kocham cię pomimo ciebie; kocham siebie pomimo siebie, i u¶miechnij się.“
Maga Korbel
 Warsztat Restorative Yoga z Bodzi± Matulaniec w Warszawie. 26 czerwca 2010
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft