Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Zadziwienia ci±żowo-jogiczne. Aneta Magda

  • wtorek, 3 stycznia 2012
  • autor: Aneta Magda
Jeste¶ przekonana, że nad sob± panujesz? Że znasz swoje ciało i jego ograniczenia (bo przecież uprawiasz jogę)? Że jednocze¶nie całkiem nieĽle funkcjonujesz w biznesie, bo przecież trzeba z czego¶ żyć? Super, to zapewne wszystko prawda. Ale jak to z prawd± bywa – jest prawdziwa w okre¶lonych warunkach. Gdy zmieniaj± się warunki, może się zmienić też to, co dot±d zawsze uważała¶ za prawdę. Jednym z przykładów kompletnej zmiany warunków jest ci±ża (z tego powodu w tek¶cie używam żeńskiej formy zwrotu - wybaczcie faceci, je¶li dalej będziecie czytali… :-)).
- Ci±ża, wielka rzecz - powiesz, je¶li już wychowujesz dziecko. - To tylko etap pomiędzy byciem singlem a byciem mam±.
- Eeeee tam ci±ża, wiele moich koleżanek było w ci±ży – powiesz bez większego zainteresowania, bo przecież ciebie to nie dotyczy, je¶li nie posiadasz potomstwa. 
Tymczasem jest to okres większej lub mniejszej liczby zaskoczeń (w zależno¶ci od czasu na refleksję, chęci analizowania oraz stanu pocz±tkowego osoby będ±cej akurat w ci±ży).
 Zadziwienia ci±żowo-jogiczne. Aneta Magda
Moje zaskoczenie nr 1 - ciało doskonale wie, co ma robić i umysł do tego wcale nie jest potrzebny.
Joga uczy, że umysł, ciało i duch (mówi±c tak potocznie) s± sobie równe, zjednoczone bez dominacji. Działanie w codziennym życiu z kolei często mocno jest podporz±dkowane umysłowi.
To on – poprzez ego – decyduje co i jak robić, bo przecież on wie najlepiej. Je¶li jeste¶ zanurzona tylko w ¶rodowisku joginów, pewnie nie masz o tym pojęcia lub blade jedynie, ale gdy „normalnie” funkcjonujesz poza tym ¶wiatem, możesz to zauważyć: ludzie w biznesie nie pozwalaj± sobie na oddychanie, które jest – jak pisz± biolodzy – podstawow± funkcj± utrzymuj±c± nas przy życiu. Je¶li nie pozwalaj± sobie na oddychanie, jak mog± powiedzieć, że ciało jest dla nich równie ważne jak umysł? Oczywi¶cie, s± tacy, którzy w dbało¶ci o rzeczone ciało chodz± na siłownię, basen, squasha, tenis i uprawiaj± milion innych aktywno¶ci. No wła¶nie, tylko nawet teraz mi się napisało „w dbało¶ci o ciało”, co oznacza, że ego uważa, iż ciało – jego opakowanie – powinno być sprężyste, atrakcyjne, zadbane. To nie o to chodzi w słuchaniu ciała i dawaniu mu równie dużej przestrzeni jak umysłowi…
W ci±ży ciało samo sobie daje przestrzeń i umysł nie ma tu nic do gadania (przynajmniej ten ¶wiadomy :-)). 
To ciało mówi ci, że teraz czas na odpoczynek lub zjedzenie marchewki, że nie nienawidzisz teraz kawy z ciastkiem, co było dotychczas twoj± chwil± wytchnienia itd.
To ono decyduje, kiedy rozpocz±ć poluĽnianie wi±zadeł i robi to bez twojego udziału czy pytania o zgodę. Nawet je¶li do tej pory nie słyszała¶ wołania ciała o odpoczynek, teraz na pewno usłyszysz. Ciało ma plan, jak przygotować cię do porodu na płaszczyĽnie fizycznej i to po kolei realizuje (co oczywi¶cie z każdym kolejnym miesi±cem coraz bardziej widać :)). Ale ingeruje też w obszar zarezerwowany dot±d dla umysłu. Pojawia się mnóstwo innych, osobniczych przejawów tego, co się dzieje z twoim ciałem, a co często nadal bierzesz za przejawy racjonalnej (czyli umysłowej) działalno¶ci: urz±dzanie pokoiku/k±cika dla dziecka, pieczenie ciast, budowanie zamków z piasku, robienie ludzików z kasztanów itp. Można byłoby powiedzieć, że przecież przygotowujesz się do roli matki i s± to działania w pełni uzasadnione. Pewnie tak, ale jednak inspirowane s± spoza ego. Je¶li pozwolisz sobie na dzianie się, możesz sama sob± się zaskoczyć.
To samo dotyczy praktyki jogi - często (w normalnych, pozaci±żowych warunkach) inspiracja do działania na macie wypływa z umysłu. I nawet je¶li praktykujesz asany od dłuższego czasu, masz „szansę” na to, że mata jest twoim życiem w mikroskali. Je¶li jeste¶ przyzwyczajona do dominacji umysłu, nie słyszenia tego, co mówi twoje ciało (bo często jest sztywne) i nie oddychania, to masz tendencję do tego, że tak samo wykonujesz asany. Oczywi¶cie – zdobywasz coraz większ± elastyczno¶ć, czujesz coraz więcej, możesz już nie traktować swojego ciała jako monolitu, ale czego¶, co składa się z mniejszych lub większych jednostek, ale nadal działasz, jeste¶ zdeterminowana, żeby co¶ zrobić (szczególnie gdy uczestniczysz w kursie nauczycielskim :)), chciałaby¶ „dać z siebie wszystko”, „pokazać, że zrobisz to najlepiej”, „pokazać sobie, że naci±gniesz co¶ mocniej” itp. Trudno jest przyznać (przed innymi i sam± sob±), że czego¶ nie zrobisz, że nie rozumiesz po co. Żyj±c w ¶wiecie z presj± na sukces i osi±gnięcia, nie wiemy, że można inaczej. Inaczej, czyli jak? I tu pojawia się…
Zaskoczenie nr 2 - pozwolenie sobie na nierobienie popycha w nieznane dot±d obszary
Trudno jest nic nie robić. Bezmy¶lni, tak można byłoby żartobliwie nazwać osoby medytuj±ce. Jak prosto jest ci odnaleĽć ten obszar bezmy¶li? Nie jest prosto nawet przy długoletniej praktyce, a jest to sytuacja, gdy siadasz z intencj± nicnierobienia. Czy poza poduszk± do medytacji pozwalasz sobie na mniej niż więcej? Oczywi¶cie, odpowiesz :)
Więc znów najpierw ci±żowo niejogowo. Pojawia się taki moment (w pierwszym trymestrze), że najciekawszym zajęciem jest patrzenie w sufit. I żadne tam czytanie ulubionej ksi±żki czy gazety, po prostu leżenie. Pewnie wewn±trz dzieje się tak dużo, że jakakolwiek działalno¶ć do ¶wiata zewnętrznego byłaby już przegrzaniem wszystkich obwodów. Jeszcze chce się sił± rozpędu robić jak zawsze – narzucać niemożno¶ci swoj± możno¶ć, ale niestety… nie da się. O tym jak bardzo silna może być ta tendencja, niech ¶wiadczy krótka historia. Udało mi się pożyczyć od siostry ksi±żkę, któr± zamierzałam od dawna przeczytać, „Efekt Lucyfera”. Skoro już leżę i patrzę w sufit, to sobie przynajmniej poczytam. Otworzyłam dawno oczekiwan± lekturę, przeczytałam pół strony i… zamknęłam. Nie, nie mogę. Ok, to może jutro, dzi¶ widocznie zmęczona jestem. I to jutro trwało do końca trzeciego miesi±ca, póĽniej już bez problemów mogłam j± przeczytać. Nałożyły się pewnie przynajmniej dwa mechanizmy (no bo w końcu nie była to pogodna lektura, więc psychika nie chciała zatruwać dopiero co przybyłej duszy), ale przede wszystkim chciałam pokazać, że trudno mi było pozwolić sobie na poprostuleżenie.
Oczywi¶cie, może tak nie masz. Więc już w kontek¶cie jogi zapytam podstępnie – a co z miesi±czk±?
Ile razy mimo miesi±czki mówiła¶, że w zasadzie „to już końcówka”, więc mogę robić wszystkie pozycje, które ordynuje prowadz±cy warsztat?
Bo chciała¶ poczuć now± pozycję, bo tę miesi±czkow± znasz już od podszewki…
No to w ci±ży ma się okazję poznać same podszewki. W moim przypadku nawet bardziej, bo zestaw pozycji dozwolonych został ograniczony do pozycji siedz±cych. Więc siedzę sobie i puszczam. Nic nie muszę, a nawet wręcz przeciwnie.
Nikt, w tym przede wszystkim ja, nie patrzy czy kolano mam o milimetr wyżej czy niżej. Nie muszę i okazuje się, że… mogę.
Gdy umysł sobie daruje, to ciało robi swoje. Bo je¶li umysł ma wyraĽny obraz tego, do czego ma d±żyć, to d±ży – napina, wydłuża, kontuzjuje. A gdy nie ma go w działaniu, ciało może i¶ć w swoim kierunku, niekiedy nie tym, co do którego umysł był przekonany, że jest wła¶ciwym. To co¶ jak z pytaniami, które się pojawiaj±: co powinnam czuć, co robię Ľle, jak to zrobić? Będziesz wiedziała, jak to zrobić, gdy już to zrobisz. Dziwne, ale tak jest. Nie zastanawiaj się jak, tylko co masz zrobić. Reszta zrobi się sama. Je¶li przestaniesz angażować umysł i pytać, które mię¶nie powinny tę pracę wykonać, zaczniesz czuć. Je¶li zaczynasz czuć zamiast wiedzieć, mata ewoluuje z mikro¶wiata w mikrolaboratorium, w którym testujesz swój nowy mikro¶wiat.
Czasem zupełnie nowy ;-)
 
Aneta Magda – marketingowiec, z zamiłowania dziennikarz, wła¶ciciel pracowni komunikacji w biznesie - firmy Pigmalion Art; zawodowo zajmuj± j± słowa i ich wpływ na kreowanie rzeczywisto¶ci; w kontek¶cie słów - uwielbia grać w scrabble, poza słowami - fascynuje j± joga i nieskrępowanie w tanecznej ekspresji.
Jogę praktykuje od 2003 roku pod okiem Pauliny Stróż, posiada uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej w oparciu o system hatha jogi wydane przez Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach, jest (była do czasu zaj¶cia w ci±żę ;-)) uczestniczk± kursu nauczycielskiego prowadzonego przez Romka Grzeszykowskiego w Krakowie.
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft