Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Joga i hokej, Łukasz Liese

  • ¶roda, 20 kwietnia 2016
  • autor: Łukasz Liese
Hokei¶ci dużo czasu po¶więcaj± na zróżnicowane formy treningu ogólnorozwojowego, od stacjonarnych ćwiczeń siłowych do popularnego ostatnio crossfitu.I tak, poszukuj±c nowych, bardziej holistycznych metod, trenerzy odkryli przydatno¶ć ćwiczeń jogi, traktuj±cych organizm jako cało¶ć, któr± należy integrować, kład±c nacisk na jako¶ć ruchu i uspokojenie wewnętrzne. Rozwój motoryczny uzyskiwany holistycznymi metodami jogi jest głębszy i trwalszy. 
Hokej, ta piękna i widowiskowa gra, najszybsza ze wszystkich gier zespołowych, wymaga od uczestników niezwykłej zręczno¶ci, poczucia równowagi, siły, kondycji, ale też i odporno¶ci na bolesne upadki na lód czy zderzenia. Regulamin bowiem pozwala w sposób kontrolowany blokować lub zatrzymywać przeciwnika, co przy dużej szybko¶ci prowadzić musi wcze¶niej czy póĽniej do urazów. Urazowo¶ci sprzyjaj± także częste zmiany graj±cych: zawodnicy siedz± ¶ci¶nięci na ławce w oczekiwaniu na swoj± kolej, a kiedy ona nadchodzi, z reguły nie s± dostatecznie rozgrzani do gry. Dodatkowo musz± nieprzerwanie utrzymywać koncentrację, aby w każdej chwili móc wł±czyć się do akcji lub przej±ć niewielki kr±żek poruszaj±cy się z ogromn± prędko¶ci±.
Dobry hokeista zatem ma być gibki, zwinny, silny, a jednocze¶nie niezwykle opanowany. Kształtowanie wszystkich tych cech wymaga dużo pracy, również poza lodem – na siłowni i w terenie. Hokei¶ci dużo czasu po¶więcaj± na zróżnicowane formy treningu ogólnorozwojowego, od stacjonarnych ćwiczeń siłowych do popularnego ostatnio crossfitu.
Okazuje się jednak, że takie treningi nie wystarczaj±. Nie uodporniaj± one należycie na urazy, a ich wpływ na rozwój psychiki jest znikomy. I tak, poszukuj±c nowych, bardziej holistycznych metod, trenerzy odkryli przydatno¶ć ćwiczeń jogi, traktuj±cych organizm jako cało¶ć, któr± należy integrować, kład±c nacisk na jako¶ć ruchu i uspokojenie wewnętrzne. Rozwój motoryczny uzyskiwany holistycznymi metodami jogi jest głębszy i trwalszy.
Jednym z kilku znanych zawodników zawodowej ligi hokejowej NHL, którzy zaadoptowali jogę do swoich potrzeb, jest napastnik drużyny Los Angeles Kings Jarret Stoll. Uprawia on jogę od kilku lat, dzięki czemu czuje się znacznie sprawniejszy, silniejszy i mniej podatny na urazy. Stoll podkre¶la wpływ ćwiczeń oddechowych na wyniki, które sprawiaj±, że zawodnik nie musi wstrzymywać oddechu w trakcie przyspieszania akcji, co jest powszechn± reakcj± zdecydowanej większo¶ci sportowców na wzmożony wysiłek. Jest to umiejętno¶ć, której większo¶ć hokeistów nie potrafi posi±¶ć, bowiem dopiero dłuższe ćwiczenie pranajamy przynosi w tym zakresie istotne rezultaty. Ponadto zwolniony oddech nie tylko ułatwia wysiłek; on przede wszystkim uspokaja sportowca. Chodzi o to, według Stolla, żeby umysł nie galopował milion mil na godzinę, a koncentrował się na grze bez niepotrzebnych emocji. Skupienie człowieka spokojnego jest dużo głębsze, a jego refleks znacznie szybszy.
Ulubion± form± jogi jest dla Stolla flow joga, czyli wykonywanie kilku asan z rzędu, w sposób płynny, zwracaj±c szczególn± uwagę na prawidłowy oddech, prawidłow± postawę oraz prawidłowe przechodzenie z jednej pozycji w drug±. Ćwiczenia te wykonuje Stoll często w trakcie podstawowego treningu.
Miło¶nicy hokeja znaj± historię innej gwiazdy NHL Tima Thomasa, słynnego bramkarza drużyn Boston Bruins, Florida Panthers i Dallas Stars, dużego zwolennika jogi. Doznał on w trakcie swojej kariery poważnego urazu, znacznie ograniczaj±cego funkcjonowanie fleksorów biodrowych. Uraz ten okazał się trudny do zdiagnozowania – i ¶wietny bramkarz musiał siedzieć na ławce rezerwowych. Na szczę¶cie poprawn± diagnozę postawił znajomy instruktor, polecaj±c zawodnikowi program rehabilitacji oparty na jodze i ćwiczeniach pilates. Dzięki temu programowi Thomas po kilku miesi±cach ćwiczeń powrócił na lód i zdobył w latach 2009 i 2011 puchar Veziny dla najlepszego bramkarza sezonu. Dzięki jodze Thomas był w stanie uprawiać hokej zawodowy do czterdziestego roku życia, co dla hokeisty jest podeszłym wiekiem.
Jogę uprawiaj± także inni znani bramkarze. Ray Emery, niegdy¶ gwiazda NHL, a obecnie gracz ligi niemieckiej, twierdzi, że ułatwiła mu ona powrót na lód po przerwie spowodowanej poważnym urazem i skomplikowanej operacji biodra, a Cam Ward zawdzięcza jej uniknięcie operacji po poważnym urazie kręgosłupa. Wielu bramkarzy potwierdza przydatno¶ć jogi w rehabilitacji pourazowej, jednocze¶nie podkre¶laj±c jej pozytywny wpływ na poczucie równowagi, elastyczno¶ć oraz siłę dynamiczn±.
Kolejnym zawodnikiem, który wychwala wpływ jogi na rozwój swojej kariery jest Georges Laraque. Nie gra on obecnie zawodowo, ale do niedawna był słynnym ‘enforcerem’, czyli graczem maj±cym za zadanie swoj± sił± i mas± zniechęcać przeciwników do zbyt ostrej gry. Twierdzi on, że joga potrafi zast±pić zawodnikowi trening siłowy z ciężarami, uodporniaj±c go dodatkowo na urazy. Laraque podkre¶la warto¶ć medytacji, która według niego oczyszcza umysł i redukuje stres.
W¶ród kobiet znana promotorka jogi jest był± bramkark± narodowej drużyny Stanów Zjednoczonych Sarah Tueting. Szczególnie poleca ona hokeistom medytację, głównie dla lepszej koncentracji, istotnej szczególnie po utracie bramki. Tueting żałuje, że podczas swojej długiej kariery uprawiała jogę jedynie sporadycznie. Jest ona przekonana, że częstsze zajęcia jogi mogły przynie¶ć jej jeszcze więcej sukcesów.
Według czasopism sportowych do niedawna hokei¶ci zawodowi niechętnie przyznawali się do regularnego uprawiania jogi ponieważ w tym męskim, dla niektórych nawet nieco brutalnym sporcie, „wzorcowy” image to bardziej kto¶ poluj±cy z kusz± na niedĽwiedzie niż jogin. Wyjawienia licznych gwiazd zmieniaj± tę sytuację.
Praktyka jogi coraz czę¶ciej staje się istotnym elementem treningu w wielu dyscyplinach sportu, a badania naukowe wykazuj±, że jest to kierunek słuszny. Joga staje się więc popularna po¶ród zawodników wielu dyscyplin. Dzięki jodze staj± się oni nie tylko lepszymi sportowcami, ale również szczę¶liwszymi ludĽmi. Lepiej ¶pi±, lepiej radz± sobie ze stresem i maj± więcej energii do życia, również poza sportem.
 Autorem artykułu jest Łukasz Liese z Anya Yoga.
W samym sercu Żoliborza, otoczone wspaniał± przyrod±, powstało studio AnyaYoga. Przestrzeń do ćwiczeń i relaksu dla wszystkich (bez względu na wiek, płeć czy kondycję), którzy chc± zadbać o swoj± sprawno¶ć psychofizyczn±. Wykwalifikowani instruktorzy pomog± uzyskać t± sprawno¶ć na zajęciach jogi i pilates. A po zajęciach można napić się kawy lub herbaty.
Zaplecze lokalowe to: dwie sale do ćwiczeń – 130m2 i 90m2 – przestronna recepcja z aneksem kuchennym i biblioteczk± oraz dwie szatnie (męska i damska) wraz z prysznicami. Cało¶ć to dokładnie 316 m2. Na zewn±trz znajduje się mały skwer i plac zabaw dla dzieci. Studio położone jest w zacisznym miejscu a zarazem jest doskonale skomunikowane: wzdłuż ul. Broniewskiego i Krasińskiego biegn± liczne linie tramwajowe i autobusowe oraz ¶cieżki rowerowe. Odległo¶ć do przystanku metra Pl. Wilsona to zaledwie 10 minut spacerem.
 
baner fb
baner sklep
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft