Jak zacz±ć zdrowo żyć. Tak po prostu. Dorota Stempniewicz
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Jak zacz±ć zdrowo żyć. Tak po prostu. Dorota Stempniewicz

  • ¶roda, 4 maja 2016
  • autor: Dorota Stempniewicz
Kilka lat temu dotarło do mnie, że moje życie nie do końca mi się podoba. Miałam już dosyć częstych problemów zdrowotnych. Przeziębienie i angina męczyły mnie kilka razy w roku. Bóle brzucha po zjedzonym posiłku zdarzały się niemal codziennie. A do tego jeszcze częste uczucie przejedzenia i napuchnięcia, szara cera, mysie włosy i ci±gle rozdwajaj±ce się paznokcie. 
Nie mogłam zmobilizować się do żadnego działania, nie potrafiłam się też w nic zaangażować. Bardzo chciałam zmienić nudn± pracę, założyć własny biznes i zacz±ć się rozwijać, ale po prostu nie miałam energii, żeby cokolwiek zrobić w tym kierunku.
Powoli zaczęłam sobie u¶wiadamiać, że największy wpływ na ten mój nie najlepszy stan, miał tryb życia jaki prowadziłam. To jak się odżywiałam, to jakiej jako¶ci produkty jadłam, to jak 
i z kim spędzałam swój wolny czas, to jak postrzegałam siebie i swoje otoczenie.
 I pewnego dnia postanowiłam to po prostu zmienić i zacz±ć w końcu zdrowo żyć. Pocz±tki nie były łatwe, ale z czasem u¶wiadomiłam sobie dwie bardzo ważne rzeczy.
 Po pierwsze, zrozumiałam, że jestem cało¶ci±. Składam się z ciała, umysłu i duszy, a wszystkie te czę¶ci oddziałuj± na siebie, wszystkie s± ze sob± powi±zane i po prostu nie mog± funkcjonować oddzielnie. W zwi±zku z tym moje życie będzie zdrowe i dobre tylko wtedy, gdy o każd± z nich się odpowiednio zatroszczę.
 Po drugie, w końcu do mnie dotarło, że wszystkie wyzwania, które spotykam w swoim życiu, wszystkie zobowi±zania, które podejmuję, wszystkie zadania, które muszę wykonać potrzebuj± ogromnych zasobów energii. Jeżeli nie zacznę jej uzupełniać, to moje plany i postanowienia nie będ± miały żadnego znaczenia, bo i tak nie będę w stanie ich realizować. A moje życie nie będzie fajne.
 Dzięki temu, że w końcu zrozumiałam, jak te dwie kwestie wpływaj± na wygl±d mojego życia, wiedziałam też co muszę zmienić, żeby moje życie było takie o jakim marzę.
Proces poszukiwań i wprowadzania zmian zaj±ł mi kilka lat. Z perspektywy czasu, widzę, że jest kilka takich kroków, których postawienie doprowadziło mnie do miejsca w którym jestem teraz. Te kroki s± na tyle uniwersalne, że możesz je zastosować również u siebie. Pozwól, że Ci o nich opowiem.
warzywa
 1. Jem ekologiczne, sezonowe i lokalne produkty
W pierwszej kolejno¶ci zaczęłam zdrowo i regularnie się odżywiać, żeby mieć więcej energii 
i chęci do działania. Zaskoczyło mnie to, jak duży wpływ ma to co jem na to jak żyję i działam.
Na przykład, odkryłam, że gdy nie zjadłam warto¶ciowego drugiego ¶niadania, już po kilku godzinach pracy bolała mnie głowa, nie mogłam się skupić, często sięgałam po niezdrowego batonika (bo był pod ręk±) i byłam totalnie wyczerpana. A gdy zjadłam odpowiednie drugie ¶niadanie, zazwyczaj nic takiego mi się nie przydarzało.
Zaczęłam również zwracać większ± uwagę na to co jem. Nie oszukuję się, że uda mi się całkowicie unikn±ć pestycydów, żywno¶ci genetycznie modyfikowanej, konserwantów, czy barwników. Ale gdy tylko mogę wybieram żywno¶ć ekologiczn±.
Jej przewag± nad tradycyjn± żywno¶ci± jest to, że od momentu zasiania, przez cały proces produkcyjny, aż do momentu dostarczenia gotowego produktu, podlega ona kontroli na obecno¶ć substancji chemicznych, pestycydów czy sztucznych nawozów. Takie substancje s± 
w rolnictwie ekologicznym po prostu zakazane.
Do tego jem sezonowo. Wówczas mam pewno¶ć, że owoce i warzywa, które jem s± bogate 
w warto¶ci odżywcze. Nie s± nadmiernie skażone ¶rodkami chemicznymi (nawet jeżeli nie s± to produkty ekologiczne). I w większo¶ci mogę je otrzymać od lokalnych sprzedawców czy nawet bezpo¶rednio od rolników.
W większo¶ci miast, bez trudu, możesz znaleĽć targi albo sklepy z ekologiczn± żywno¶ci±. Do tego jest jeszcze Internet. Dostęp do ekologicznej, zdrowej i dobrej żywno¶ci, jeszcze nigdy nie był tak łatwy. Skorzystaj z tego!
 2. Robię regularne przegl±dy żywno¶ci, któr± mam w domu
Oczywi¶cie ten pierwszy przegl±d był najtrudniejszy. Po pierwsze miałam bardzo dużo zapasów, a po drugie, niestety nie zawsze były one dobrej jako¶ci.
W pierwszej kolejno¶ci pozbyłam się gotowych dań w paczkach i słoikach, gazowanych napojów, słodzonych płatków ¶niadaniowych i musli, słodyczy (czekolady oprócz gorzkiej, batoników, cukierków, ciastek), przek±sek (chipsów, paluszków, krakersów). Byłam bezwzględna 
i konsekwentna, cały czas przypominałam sobie, że chodzi tutaj o zdrowie moje i moich najbliższych. Gdy miałam w±tpliwo¶ci czy mam co¶ wyrzucić, czytałam etykietę i podejmowałam decyzję. Zwracałam uwagę czego w danym produkcie jest najwięcej i czy wszystkie wymienione składniki s± dla mnie jasne i zrozumiałe. W większo¶ci przypadków dochodziłam do wniosku, 
że lepiej przygotować domowy zamiennik. I tak na przykład rozstałam się z nutell±, kostkami bulionowymi, kajmakiem, cukrem wanilinowym, keczupem czy sosem czekoladowym.
Stopniowo pozbywałam się również białej m±ki, białego cukru, białego pieczywa, białego makaronu. Teraz w mojej kuchni nie znajdziesz już takich produktów.
Każdy zjedzony produkt ma bezpo¶redni wpływ na Twoje zdrowie, taka jest prawda i nic jej nie zmieni. Dlatego warto, żeby¶ każdemu z nich dokładnie się przyjrzała.
zdrowe slodycze
 3. Jem tylko domowe słodycze
Wszystkie słodycze dostępne w sklepie s± mniej lub bardziej przetworzone. Do tego zawieraj± ogromne ilo¶ci przetworzonego cukru (może on się ukrywać pod różnymi nazwami), odpowiedzialnego za otyło¶ć, próchnicę, zaburzenia pracy tarczycy, znaczne osłabienie układu odporno¶ciowego, pobudzenie układu nerwowego, ogólne osłabienie, bóle głowy, zmienno¶ć nastroju. Do tego s± nafaszerowane syntetycznymi barwnikami i aromatami. Dlatego po prostu ich unikam.
Przygotowuję słodycze w domu. Wiem, że prawdopodobnie wydaje Ci się to praco- 
i czasochłonne, też tak mi się wydawało.  Ale gdy spróbowałam, okazało się, że zrobienie owsianych ciasteczek czy domowej nutelli zajmuje mi 15 minut.
Oprócz tego nie używam w mojej kuchni białej m±ki, która jest maksymalnie oczyszczona 
z cennych minerałów. Zastępuję j± m±k± razow± albo jaglan±, kokosow±, amarantusow± czy tapiok±. Eksperymentuję - to też jest co¶ nowego dla mnie.
Ostatnio, moj± faworytk± jest m±ka gryczana, ale wiem, że ze względu na swój charakterystyczny smak, nie każdemu przypadnie do gustu.
Oprócz m±ki, całkowicie wyeliminowałam z mojej kuchni również biały cukier. Jest tyle jego zdrowych zamienników, że bez problemu znalazłam co¶ równie słodkiego i nawet smaczniejszego na jego miejsce. Uwielbiam syrop z agawy i z daktyli. Używam ksylitol, miód, cukier kokosowy.
parivritta parsvakonasana
 4. Każdego dnia ćwiczę przynajmniej 30 minut
Czasy, gdy aktywno¶ci± fizyczn± były dla mnie tylko godziny spędzone na siłowni czy na zajęciach z aerobiku już dawno minęły. Teraz głównie spaceruję, staram się biegać, praktykuję jogę, tańczę z córk± do radiowej listy przebojów albo robię proste ćwiczenia rozci±gaj±ce. Możliwo¶ci jest mnóstwo i s± tygodnie, kiedy codziennie robię co¶ innego.
Jeszcze 3 lata temu nie byłam w stanie przeznaczyć 30 minut dziennie na ruch. Wydawało mi się, że mój napięty grafik, nie zniesie takiej starty czasu. Zawsze znalazło się co¶, jak wtedy mi się wydawało, ważniejszego, bardziej pilnego, ciekawszego. Do czasu, gdy po prostu skończyłam 
z wymówkami i codziennie zaczęłam się ruszać. Mimo, że pocz±tki nie były łatwe, z czasem okazało się, jak dużo zyskałam dzięki temu zdrowemu nawykowi (lepsza kondycja fizyczna, lepsze samopoczucie, więcej się u¶miecham, lepiej się czuję, mam więcej energii do działania, lepiej radzę sobie ze stresem) oraz, że wszystkie pozostałe zajęcia zaplanowane na dany dzień mogę spokojnie dostosować do tych zaledwie 30 minut aktywno¶ci.
Moim drugim sposobem na znalezienie czasu na codzienne ćwiczenia jest pobudka 15 minut wcze¶niej niż zwykle. Wiem, wiem, też kiedy¶ było mi ciężko co¶ takiego sobie wyobrazić. 
Ale gdy już stanę na nogi, otworzę oczy i zacznę ćwiczyć (dokładnie w takiej kolejno¶ci) dzień od razu wydaje się lepszy.
Do tego codziennie staram się  nauczyć czego¶ nowego: kilku nowych angielskich słówek albo nowego sposobu na moje ulubione batoniki owsiane, albo kilku stolic państw Ameryki Południowej, przyswajam nowe informacji z artykułu, który przeczytałam.
Dalej wydaje Ci się, że nie masz czasu, żeby się codziennie trochę się poruszać? Pomy¶l ile jest wokół Ciebie pochłaniaczy Twojego cennego czasu: portale społeczno¶ciowe, seriale, internet, narzekanie. Szkoda Twojej energii na nie, w zamian daj sobie dawkę zdrowego ruchu. Zobaczysz, że szybciej wejdzie Ci to w nawyk, niż my¶lisz.
woda
 5. Codziennie nawadniam swój organizm
Ta zmiana była dla mnie najtrudniejsza. Po prostu bardzo często o tym zapominałam. 
W ferworze wykonywanych zadań i obowi±zków, często nie zauważałam, że po prostu chce mi się pić. Co więcej często Ľle interpretowałam dochodz±ce do mnie sygnały.
Gdy czułam pustkę w brzuchu, pierwsze co przychodziło mi do głowy, to to, że na pewno chce mi się je¶ć. Nawet je¶li od ¶niadania minęła dopiero godzina. Teraz w pierwszej kolejno¶ci piję wodę.
Gdy bolała mnie głowa, praktycznie od razu łykałam tabletkę przeciwbólow±. Teraz piję wodę
i jeżeli mam tak± możliwo¶ć, wychodzę na ¶wieże powietrze.
Gdy nie mogłam skoncentrować się na pracy, zazwyczaj dochodziłam do wniosku, że tak po prostu jest dzień albo, że pora nieodpowiednia albo, że za mało kawy wypiłam albo, że może lepiej porobić co¶ innego. Teraz piję wodę.
Gdy byłam zmęczona i drażliwa, zawsze potrafiłam znaleĽć przynajmniej kilka powodów takiej sytuacji. I oczywi¶cie żaden nie zależał ode mnie. Teraz po prostu piję wodę.
Zauważyłam też, że dzięki regularnemu nawadnianiu mojego organizmu większo¶ć wymienionych objawów, po prostu przestała mnie dotyczyć.
Najczę¶ciej piję wodę, herbatę zielon± albo herbaty ziołowe. Ale jestem też ogromnym wielbicielem kawy i nie wyobrażam sobie bez niej życia. I nie zamierzam sobie jej odmawiać (w rozs±dnych ilo¶ciach oczywi¶cie), bo pyszna, aromatyczna kawa we wła¶ciwym towarzystwie, działa u mnie cuda. A poziom mojej motywacji i chęci do działania znacznie wtedy wzrasta!
Po wprowadzeniu tych zmian, stałam się bardziej uważna w tym co robię, zaczęłam analizować 
i wyci±gać wnioski z tego co czytam, robię, widzę. Przestałam pozwalać, żeby życie przeciekało mi między palcami. Teraz wiem, że gdy jest czas na pracę to mam pracować, a gdy jest czas na relaks to po prostu odpoczywam. Spędzam czas z najbliższymi, medytuję, rozwijam swój biznes, uczę się nowych rzeczy, czytam ksi±żki, mam zdrowe i dobre życie.
Mam nadzieję, że moje do¶wiadczenia i przemy¶lenia, zainspiruję Cię do wprowadzenia zmian 
u siebie. Podczas  stawiania tych kroków możesz napotkać na trudno¶ci, ale nie poddawaj się, 
bo z czystym sumieniem mogę Cię zapewnić, że warto.
Zobacz co sprawdzi się u Ciebie, jakie nowe zmiany wpadn± Ci do głowy i pod±żaj swoj± własn± ¶cieżk± zdrowego i dobrego życia.
Powodzenia!
 Dorota StempniewiczNazywam się Dorota Stempniewicz i chciałabym Cię zainspirować do zdrowego odżywiania i uważnego stylu życia, bo warto! Długo szukałam swojej drogi, aż w końcu j± znalazłam. Postawiłam na zdrowy styl życia i każdego dnia przekonuję się, że dobrze zrobiłam. Jestem pasjonatk± gotowania według pięciu przemian, jogi i zdrowych słodyczy. Prowadzę sklep internetowy ze zdrow± żywno¶ci± www.bazareksmakoszy.pl oraz blog.bazareksmakoszy.pl.
 
baner fb
baner sklep
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Sztuka życia. Medytacja Vipassana - Oby wszystkie istoty były szczę¶liwe!

To nieistotne kim jeste¶, czym się zajmujesz, w co wierzysz, a komu nie ufasz. W każdym z nas jest spokój i harmonia pozwalaj±ca na szczę¶liwe życie w zgodzie ze sob± i z innymi ludĽmi. Furtka do ogrodu wyzwolenia opatrzona jest jedynie mentaln± tabliczk± – UWAGA! ¦WIADOMO¦Ć – której pra...

Joga z krzesłem. Cenna lektura dla każdego jogina.

Ksi±żki do jogi dziel± się na dwa rodzaje. Takie, które ładnie wygl±daj± na półce i takie, z których można w praktyce korzystać. Ksi±żki na półkę, to albo zawiłe próby tłumaczenia teoretycznego, czym jest joga, albo kolorowe nie do końca udane podręczniki do nauki asan, z których nie sposób się czeg...

Wdzięczno¶ć kluczem do szczę¶cia

W dzień silni i przebojowi. Wieczorami przeżuwamy stres (albo on przeżuwa nas). Rano, zanim otworzymy oczy, umysł już podsuwa milion spraw, które trzeba załatwić w ci±gu dnia. Z tyłu głowy co¶ szepcze: "nie zd±żysz!". Jak sobie z tym radzić? Sposobów jest wiele, a jednym z nich, i to całkiem skute...

Kanon literatury jogicznej w sklepie JOGA-JOGA.PL

Najnowsze wydanie "biblii jogi" czyli ksi±żka "¦wiatło Jogi" B.K.S. Iyengara, poszerzone i wzbogacone o płytę dvd z filmem biograficznym o życiu Mistrza. Polecamy także " Pranajama, sztuka oddychania w jodzie" B.K.S.Iyengara a także "Joga doskonała dla kobiet" Gitty S. Iyengar. Pozycje obowi±zkowe w...

Wytrzę¶ to! TRE® pomaga uwolnić się od stresu.

Proste ćwiczenia, które robi± co¶ dziwnego z ciałem. Sesja TRE® mnie zaskoczyła, choć mniej więcej wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Po krótkiej rozgrzewce ciało zaczyna samoistnie drgać. Potem przyszło ukojenie. Dowód na to, że ciało pamięta to, czego nie pamięta umysł, który nosi w sobi...

3 mikstury ziołowe, pomocne przy stanach zapalnych gardła.

Jesień to czas wzmożonej podatno¶ci na przeziębienia i grypę. Je¶li odczuwamy pierwsze symptomy, warto wesprzeć organizm w powrocie do równowagi, naturalnymi ¶rodkami. Po ziołowe mieszanki, warto sięgać wtedy, kiedy czujemy, że czosnek, cytryna, imbir, miód i pierzyna mog± być niewystarczaj±ce, np. ...

Dlaczego nie robię postępów w mojej praktyce jogi...

Jogin wie, że w wyniku wykonywania asan przede wszystkim zdobywa zdrowie. Jest to cenny nabytek zdobywany ciężk± prac±, stan zupełnej równowagi ciała, umysłu i ducha. Tak więc nie chodzi o akrobatyczne wykonanie asany, wykraczaj±ce poza granice swoich możliwo¶ci, lecz o stał±, żarliw± praktykę, poł±...

Dzięgiel le¶ny, i inne skarby z ł±k do zebrania w paĽdzierniku.

PaĽdziernik, to czas zbioru nie tylko dojrzałych i pełnych witamin, owoców głogu, dzikiej róży czy tarniny, ale także pożytecznego dzięgla le¶nego, którego wła¶ciwo¶ci mog± być pomocne na różne dolegliwo¶ci. ...

Sztuka i joga id± ze sob± w parze. Niezwykłe sesje w muzeach.

Muzealna sala pełna adeptów jogi, którzy praktykuj± asany i pranajamę otoczeni działami sztuki? To nie fantazja. Coraz więcej renomowanych muzeów na ¶wiecie organizuje tego typu wydarzenia. Po sesji wypełnionej asanami można wzi±ć udział w medytacji, a potem zwiedzić w małej, kameralnej grupie ekspo...

Top 6 asan, które pomog± Ci utrzymać formę po lecie.

Czas letni to okres, w którym słońce sprawia, że mamy więcej energii i motywacji do działania. Bardziej dbamy o swoj± odsłonięt± skórę i ciało. Mamy więcej czasu i okazji do tego, aby aktywnie spędzać czas. Co zrobić, aby nie stracić formy po lecie i cieszyć się wysokim poziomem energii przez cały r...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Listopada 2018
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft