Joga jest korzystna dla serca.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Joga jest korzystna dla serca.

wtorek, 19 grudnia 2017

Justyna Moćko

Powitania słońca, pies z głową w dół czy też inne pozycje jogi mogą być tak dobre dla naszego serca, jak jazda na rowerze, szybki marsz czy ćwiczenia wytrzymałościowe. A co ważniejsze, łatwiejsze do wykonania dla osób starszych i chorujących na serce, którzy nie mogą wykonywać intensywnego treningu. My o tym wiemy. Naukowcy to badają i … potwierdzają;-)

Trening kardio, zwany też treningiem wytrzymałościowym, to forma ćwiczeń mająca na celu poprawę wydolności serca. Polecana jest wszystkim osobom, bez względu na wiek czy poziom wydolności fizycznej. Trening kardio pomaga schudnąć, zbawiennie działa na układ krążenia, dotlenia i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

O treningu kardio mówi się, że przedłuża życie. W tym stwierdzeniu nie ma ani odrobiny przesady - uprawianie sportów wytrzymałościowych sprawia, że mięsień sercowy lepiej pracuje, mniej się męczy, a przez to wolniej się zużywa. To z kolei przekłada się na lepsze funkcjonowanie układu krążenia aż do późnej starości. Regularny trening kardio zwiększa przepustowość żył, co obniża ryzyko wystąpienia chorób takich jak zawał serca, udar mózgu, a także schorzeń przewlekłych: miażdżycy, nadciśnienia, cukrzycy, nadwagi i otyłości.Trening kardio to również skuteczna broń w walce z nadwagą. Do najpopularniejszych treningów cardio można zaliczyć bieganie, jazdę na rowerze, marsze i marszobiegi, pływanie.

Zespół badawczy, którym kierowała Paula Chu, doktorantka na studiach z polityki zdrowotnej na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge pokazał, że praktyka jogi działa tak samo jak trening wytrzymałościowy!

Badacze przeanalizowali wyniki 37 grup, które miały swoje odpowiedniki w grupach kontrolnych. Uczestnicy grup, do których porównywano albo wykonywali ćwiczenia wytrzymałościowe, albo nic nie ćwiczyli.

W sumie, w badaniu uczestniczyło 2768 osób. Średnia wieku wynosiła 50 lat, czas badania od 12 tygodni do 1 roku.

Ci, którzy praktykowali jogę mieli znacznie więcej pozytywnych wyników: spadało ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, spadał "zły" cholesterol (LDL) i wzrastał "dobry" (HDL). Spadało tętno i waga - ta o około 2,75 kg.

A co ważne, asany są łatwiejsze do wykonania dla osób starszych i chorujących na serce niż uprawianie sportów wytrzymałościowych.

Jedyną wadą badania wg jego twórców jest to, że badani praktykowali różne rodzaje jogi i nie można naukowo stwierdzić, która z metod jest "najzdrowsza": jogę dla seniorów, jogę Iyengara, Viniyogę, i Vinyasę.

Ja uważam natomiast, że to nie ma kompletnie znaczenia. Praktyka jogi jest świetnym remedium na złe samopoczucie.

Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl

Na podstawie artykułu

http://online.sagepub.com/search/results?submit=yes&src=hw&andorexactfulltext=and&fulltext=yoga&x=6&y=12

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi