Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Joga – metoda na stres nie tylko dla kobiet! Wiktor Morgulec

  • wtorek, 22 lipca 2014
  • autor: Wiktor Morgulec
Zaplanowanie wakacyjnego wyjazdu, troska o rodzinę, wychowywanie dzieci, rozwój zawodowy czy aktywne życie towarzyskie – współczesne kobiety w większo¶ci przypadków z sukcesem ł±cz± te obowi±zki. Zdarzaj± się jednak sytuacje, w których nadmiar zadań i nieubłaganie upływaj±cy czas, pod postaci± stresu odbija się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu kobiet.
Joga – metoda na stres nie tylko dla kobiet
Dlaczego kobiety się stresuj±?
 Procesy biochemiczne, zachodz±ce w mózgu w sytuacji stresowej, różni± się w zależno¶ci od płci. Według naukowców kobiecy mózg jest bardziej wrażliwy na hormon stresu. Kulturowo wpisana także w rolę kobiet wielozadaniowo¶ć nie ułatwia trudnego zadania, którym jest maksymalne niwelowanie stresu w codziennym życiu. Naukowcy potwierdzaj± także, że kobiety w naturalny sposób s± bardziej wyczulone na zagrożenia w swoich otoczeniu, bo pod¶wiadomie chc± bronić swoich najbliższych.
Jak działa stres na nasz organizm, oddech i umysł?
Organizm
Stres zaburza pracę układu kr±żenia i serca. Podwyższone ci¶nienie niszczy tętnice, co finalnie może prowadzić do zamknięcia ich ¶wiatła i w dalszej kolejno¶ci do zawału serca lub udaru mózgu. Stres również wpływa na nasze mię¶nie, kortyzol - zwany hormonem stresowym - zużywa białko mię¶niowe, przez co dochodzi do napięcia mię¶ni.
Osłabieniu ulega również system limfatyczny - w sytuacji wzmożonej produkcji kortyzolu we krwi, ograniczona zostaje produkcja cytokiny, co finalnie skutkuje ogólnym osłabieniem organizmu. Kolejnym niekorzystnym efektem stresu s± także bóle karku i pleców.
Oddech
Najdotkliwszym efektem stresu w kontek¶cie oddechu jest jego spłycenie i przyspieszenie, co w dłuższej perspektywie może skutkować niedotlenieniem, zwłaszcza podczas snu, a co za tym idzie zmęczeniem, rozdrażnieniem i problemami z koncentracj±.
Umysł
Jak wynika z badań naukowców z University of California już nawet krótkotrwały stres zaburza pracę mózgu, negatywnie wpływaj±c na funkcję uczenia się nowych rzeczy i zapamiętywania. Długotrwałe napięcie skutkuje również problemami z wysłowieniem, logicznym my¶leniem, koncentracj± i opanowaniem emocji.
Joga – metoda na stres nie tylko dla kobiet
Skuteczna broń w walce ze stresem - ruch, oddech, relaks
O efektywnej walce ze stresem możemy mówić tylko w przypadku przeciwdziałania mu na tych polach, na których dotyka on nasze ciało i organizm. Formuła ruch, oddech, relaks to sprawdzona metoda osób praktykuj±cych jogę na walkę z nieodł±cznym towarzyszem codziennego życia, jakim jest stres.
Po pierwsze ruch: poprzez ustawianie ciała w kilku pozycjach najbardziej mobilizuj±cych układ immunologiczny i stymuluj±cy układ hormonalny, wzmacniamy ciało i rozluĽnieniem napięcia. Po rozluĽnieniu ciała możemy przej¶ć do rozluĽnienia oddechu. Swobodny przepływ oddechu jest kluczowym elementem do tego, by osi±gn±ć pełny relaks.
Tylko rozluĽnienie ciała i udrożnienie swobodnego przepływu oddechu daje możliwo¶ć wej¶cie w stan głębokiego relaksu. Ciało i umysł s± ¶ci¶le powi±zane. Odpowiednie wykonywanie poszczególnych pozycji jogi, które powoduje uwolnienie napięć (a nie generowanie kolejnych), przynosi spokój. Miernikiem tego spokoju jest bardzo czuły instrument pomiarowy - nasz oddech. Je¶li pojawia się spokój w głowie - ciało zaczyna "puszczać".
Praktyka jogi w formule ruch-oddech, relaks wymaga bardzo dobrej znajomo¶ci pozycji, precyzji i do¶wiadczenia. Pamiętajmy, że każdy z tych elementów jest ze sob± powi±zany, a tego typu ćwiczenia zawsze powinno się wykonywać po konsultacji z dyplomowanym nauczycielem jogi.
Relaks, na który zasługujesz
Relaks nie tylko pobudza pokłady kreatywno¶ci, ale również przyczynia się do obniżenia ci¶nienia krwi, spowolnienia oddechu, spadku poziomu hormonów stresu, rozluĽnienia mię¶ni czy regeneracji układu nerwowego.
Halasana, zwana pozycj± pługa to jedna z najbardziej rozluĽniaj±cych pozycji grawitacyjnych. Sztuk± jest odpowiednie ułożenia ciała, tak żeby jego ciężar spoczywał na barkach, a nie na szyi czy głowie. Przy prawidłowo wykonanej pozycji ciało jest kompletnie pasywne. Ważne jest odpowiednio wysokie podparcie pod barki, tak żeby uszanować anatomiczny zakres wygięcia szyi.
Pozycja dedykowana jest szczególnie osobom przepracowanym i zmęczonym. Idealnie rozluĽnia dół pleców, regeneruje narz±dy wewnętrzne jamy brzusznej, przynosi wyciszenie i uspokojenie. Czas trwania ćwiczenia powinien oscylować w przedziale 5-20 minut.
Joga – metoda na stres nie tylko dla kobiet
Ćwiczenie na ból głowy!
Jednym z najczęstszych efektów stresu s± bóle głowy i migrena. Jak się okazuje, jedna z jogicznych pozycji - siad skrzyżny z głow± podpart± - skutecznie możne pomóc nam w walce z tymi przypadło¶ciami.
Podstawowe wskazówki podczas wykonywania tej pozycji to: siedzenie na odpowiedniej wysoko¶ci podparciu, wyprostowanie kręgosłupa i rozluĽnienie szyi, barków, ramion i brzucha. Ważne, żeby czoło i punkt pomiędzy oczami były podparte.
Prawidłowo ustawiona pozycja uwalnia napięcia z barków szyi, rozluĽnia brzuch i dół pleców oraz uspokaja i wycisza. Można w niej siedzieć bardzo długo, zmieniaj±c skrzyżowanie nóg. Przystępuj±c do praktyki, pamiętajmy jednak, że element korekty jest niezbędny i nawet najlepsze multimedialne instrukcje nie zast±pi± kontaktu na żywo z nauczycielem - podkre¶la Morgulec.
Dlaczego joga?
 Joga jest jedn± z tych form aktywno¶ci, których praktyka pozytywnie oddziałuje na nasze ciało, umysł i oddech. Kluczem do sukcesu, oprócz regularno¶ci, jest także oczywi¶cie poprawne wykonywanie ćwiczeń. Jogę można zacz±ć praktykować w szkołach jogi, w klubach fitness, gdzie prowadzone s± takie zajęcia lub podczas wakacyjnych wyjazdów. Poł±czenie urlopu z praktyk± jogi to gwarancja regeneracji ciała i umysłu.
Coraz więcej osób korzysta z tej możliwo¶ci, wybieraj±c wakacje z jog±. Praktyka jogi dodatkowo pozwala niwelować także bóle kręgosłupa, których jedn± z przyczyn może być wła¶nie chroniczny stres. Naukowcy potwierdzaj± także, że ruch hamuje wydzielanie kortyzolu, a uwalnia endorfiny, zwane hormonami szczę¶cia.
  
wiktorWiktor Morgulec- dyplomowany nauczyciel jogi, autor multimedialnego podręcznika do jogi na DVD „Joga dla poczatkuj±cych . START” .
Współzałożyciel portalu www. joga-joga.pl, Akademii Asan organizator kursów szkoleń i warsztatów jogi w formule: ruch - oddech – relaks. www.morgulec.com
 
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft