Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Haluks w praktyce jogi. Anna Duszak

  • pi±tek, 7 marca 2014
  • autor: Anna Duszak
„Paluch ko¶lawy (łac. hallux valgus), też haluks lub halluks, jest schorzeniem wynikaj±cym m.in. z noszenia obuwia, zwłaszcza za ciasnego, na wysokim obcasie (szpilki) lub o w±skich noskach……Uważa się, że by wada mogła się rozwin±ć musz± istnieć predyspozycje w budowie stopy, natomiast obuwie powoduje nasilenie dolegliwo¶ci i przyspieszenie postępu deformacji. Duż± rolę w występowaniu wady (schorzenia) odgrywaj± predyspozycje genetyczne. Do czynników predestynuj±cych zaliczyć należy także otyło¶ć oraz stoj±cy tryb życia.” Oto kilka informacji ze strony wikipedii. Wzięłam je jako podstawę odniesienia do informacji zawartych w moim artykule, bo ta swoista encyklopedia zbiera wszelkie informacje i często do niej sięgamy.
Jak wielokrotnie podkre¶lałam nie zamierzam z żadn± wiedz± polemizować. Piszę jedynie o własnych do¶wiadczeniach.
Omawiaj±c zagadnienie haluksa opieram się na osobistych problemach, dotycz±cych mojego własnego haluksa, w lewej stopie, który zacz±ł pojawiać się przed ukończeniem czterdziestego roku życia. Jego pojawienie poprzedził dotkliwy ból w ¶ródstopiu uniemożliwiaj±cy chodzenie.
Przez wiele lat chwytałam się różnych sposobów – masowałam, odwodziłam palec na zewn±trz, kręciłam nim wokół osi, wkładałam między niego i s±siedni kołeczki (wówczas nie było żadnych wkładek żelowych, był pocz±tek lat dziewięćdziesi±tych). W końcu sięgnęłam po wkładki ortopedyczne. Na co dzień nigdy nie chodziłam na obcasach, gdyż było mi w nich nie wygodnie i bolały mnie stopy. Dodam, że ani moje mama, ani babcie nie miały problemów z paluchami u stóp. Tata też. Dziadków nie znałam.
I tak przeżyłam do roku 2000, kiedy po raz pierwszy trafiłam na zajęcia jogi. Nikt na zajęciach jogi haluksami się nie zajmował. Czasami proponowano siady, z uniesionymi piętami i balansowaniem na nasadzie stopy, zakończone siadem na piętach z podwiniętymi paluchami, i te ćwiczenia/asany były rekomendowane jako pomocne w korygowaniu haluksa.
Mój mózg i moje ciało krzyczało NIE! To niemożliwe! Nie tędy droga! Tego dnia, gdy nauczyciel zmusił mnie do trwania w tej pozycji, znalazłam w grupie dziewczynę z podobnym problem. Siadły¶my, pogadały¶my i poeksperymentowały¶my. Dla nas obu było jasne, że nasz nauczyciel to teoretyk.
Od tego czasu minęło kilka lat. Mój haluks przestał mi dokuczać, zmniejszył się. W szafce na buty pojawiły się znów wysokie obcasy. Czasami lubię je założyć. Od ¶więta. Dla podkre¶lenia chwili. Tylko na czas pewien. Potem wiem, co zrobić ze stopami by przywrócić im wła¶ciwy kształt. Przepraszam, nie tylko im. Nasze stopy s± bowiem pochodn± kondycji naszego ciała. To co może w przyszło¶ci zaistnieć w stopach jest rezultatem zmian z jakimi, w sposób naturalny, rodzimy się (geny czy inaczej karma), uszkodzeń podczas porodu, od danego nam przez naturę indywidualnego typu ciała (teoria dosz w ajurwedzie) oraz od trybu życia - jaki na co dzień pędzimy.
„Pod wpływem zniekształceń zmienia się biomechanika stopy.” - ten cytat pochodzi również ze strony wikipedii. Stopa, w układzie ko¶ci, zmienia się od momentu, gdy dziecko po raz pierwszy na nich staje. Stawia je tak, jak nakazuje mu ustawienie ko¶ci udowych w panewkach. Nie jestem ortoped±.
Zagadnienie jest mi znane osobi¶cie – albowiem, przy porodzie do¶wiadczyłam uszkodzenia stawów biodrowych, zwi±zanego z po¶ladkowym ułożeniem w łonie mojej matki. W momencie przyj¶cia na ¶wiat mojego dziecka – stwierdzono, dysplazję stawu biodrowego i otrzymałam zalecenie zakładania synowi rozwórki Koszli. Z moich obserwacji ważne jest również to, co dzieje się z dzieckiem w czasie od jego urodzenia do rozpoczęcia samodzielnego chodzenia. Na ile stworzono lub wła¶ciwiej sprawę ujmuj±c, nie ograniczono mu możliwo¶ci rozwoju stopy, tak by nabyła ona dostatecznej elastyczno¶ci. Ciasne skarpetki, buty to moim zdaniem pierwsi wrogowie dla rozwoju prawidłowej postawy ciała.
Nie jeste¶my pro¶ci już rodz±c się, a staj±c na nogach, zaczynami krzywić się jeszcze bardziej! (pomocna może być teoria YUMEIHO ® z jej założeniami wyj¶ciowymi). I takie krzywi±ce się ciało wpływa na zmianę w układzie stopy. Oczywi¶cie krzywi±ce się stopy wpływaj± na zmiany w tym co wyżej. I koło się zamyka.
Problem haluksa (przerost nasady dalszej i pierwszej ko¶ci ¶ródstopia) to nie problem stopy, to problem zmian w obrębie - układu kostnego, mię¶niowego i więzadłowego - całego ciała. „Stan taki może być wskazaniem do leczenia operacyjnego. Mniej zaawansowane zmiany poddaj± się na ogół leczeniu zachowawczemu polegaj±cemu na noszeniu odpowiednich wkładek ortopedycznych oraz odprowadzaniu palucha na zewn±trz przez umieszczenie specjalnych wkładów silikonowych między paluch a drugi palec.” To też wikipedia. To również strony internetowe z reklamami wielu gabinetów chirurgii estetycznej, sklepów ortopedycznych. Może dla wielu osób szansa na ładne stopy tylko czy sprawne?
Moje paluchy stały się sprawne i staj± coraz sprawniejsze. Pomogła mi w tym wła¶ciwa praktyka asan. Pozycji zaliczonych do systemu jogi. Asan wykonywanych od podstawy ciała, z zachowaniem jego wydłużania w każdym momencie trwania w asanie. Można do wspomożenia procesu„poznawania” stopy używać kołków wkładanych pomiędzy palce oraz pasków zakładanych na różne miejsca w obrębie stopy.
Na pytania koleżanek praktykuj±cych jogę, jakie asany rekomenduję na halusy powtórzę - to nie asana a sposób jej wykonania gwarantuje dotarcie do miejsca, które zaczn± korygować również układ palucha. Ja go czuję aż w kręgosłupie piersiowym. Z tym odcinkiem mam problemy od jedenastego roku życia (stwierdzona choroba Scheuermanna, młodzieńcza kifoza). W tym miejscu z upływem lat nast±piła również wielka zmiana. Strumień wdechu dochodzi w coraz wyżej położone miejsca w płucach a czuję ten proces aż od swoich, wydłużaj±cych się, dwóch paluchów - z łacińska Hallux’ów ;-)
 Haluks w praktyce jogi Anna Duszak
1. Kształt stóp Małgosi używanych w sposób nawykowy
 Haluks w praktyce jogi Anna Duszak
2. Te same stopy używane ¶wiadomie, korygowane wła¶ciw± praktyk± asan
 
Anna Duszak – prawniczka, genderka, dyplomowana nauczycielka jogi stopnia Introductory II w szkoleniu zgodnie z metod± Iyengara. Praktykuje jogę od 2000 roku. Uczestniczyła w wielu warsztatach i treningach nauczycielskich organizowanych w Polsce i Indiach.
Od 1998 roku zajmuje się zagadnieniami zwi±zanymi z człowiekiem z pogranicza psychologii, socjologii i kultury.
Jej dewiza życiowa - Szczę¶liwe życie to proces wymagaj±cy pełnego i twórczego zaangażowania.
Praktyka jogi to praktyka życia. Nie znajdziesz jej w podręczniku. Musisz j± poczuć we własnym ciele. To co mogę uczynić to jedynie pomóc by każdy praktykuj±c pozycje (jogasany), ucz±c się koncentracji, uwolnienia oddechu znalazł sw± własn± drogę do rozumienia pracy ciała. Asana, tak jak cała filozofia jogi, to bardzo zindywidualizowany proces, w którym pierwszym i zasadniczym krokiem jest do¶wiadczenie podstawy ciała.
Praktyka jogasan przypomina poszukiwanie czego¶, co nazwałabym „kluczem do własnego ciała i umysłu. Tak uczę podczas, prowadzonych w Warszawie zajęć i warsztatów – w AWA Studio przy ul. Poznańskiej38 lok. 16 a także podczas wyjazdów.
email do Ani: anmaduku@gmail.com
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jakie cechy powinien mieć idealny nauczyciel jogi?

Według szacunkowych badań w Polsce jest w tej chwili około 800 nauczycieli jogi. Niektórzy z nich zdobyli dyplomy w systemie jogi Iyengara, inni Sivanandy, a jeszcze inni Kundalini czy Ashtangi. Po czym poznać, że mamy do czynienia z dobrym nauczycielem?...

Dzięki ojcu joga trafiła do szkół. Anna Romanowska wspomina ojca, prof. Wiesława Romanowskiego

Praktyka jogi zaczęła rozwijać się w Polsce w latach siedemdziesi±tych. W¶ród jej pionierów był fizjolog prof. Wiesław Romanowski. Pod jego redakcj± ukazała się w 1973 r. ksi±żka pt. "Teoria i metodyka ćwiczeń relaksowo-koncentruj±cych", która stała się dla wielu polskich nauczycieli jogi swego rod...

Ajurwedyjska sztuka równowagi, czyli jak zapobiegać zimowym chorobom

Jesień i zima. Człowiek wyziębiony, pozbawiony słonecznego ciepła i ¶wiatła, staje się podatny na infekcje i zaczyna chorować. Wg ajurwedy oznacza to brak równowagi bioenergetycznej w organizmie. Bo pojęcie choroby jako takiej w tym starożytnym, holistycznym systemie medycznym nie istnieje. ...

Dlaczego jogę mog± praktykować wyznawcy wszystkich religii?

Spotykamy czasem w niektórych mediach dziwne i absurdalne opinie na temat jogi. Wynikaj± one niestety przede wszystkim z podstawowej niewiedzy osób, które nigdy z jog± nie miały do czynienia. Bo joga to nie religia i praktykować mog± j± wszyscy. ...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Stycznia 2018
Następne
PW¦CPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft