Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Jaki Nett o starzeniu się z godno¶ci±.

  • czwartek, 18 paĽdziernika 2012
  • opracował: Justyna Moćko
Jaki Nett o sobie i o starzeniu się.
Od giętko¶ci do spokoju umysłu. Joga rozwija cechy, które pomog± ci utrzymać młode serce.
 Dla Jaki Nett, 68-letniej nauczycielki jogi Iyengara i byłego „Króliczka Playboya” joga na pocz±tku była drog± do zbawienia.
"Pozwoliła mi uciec od mojego dzikiego życia” – mówi z charakterystyczn± dla siebie bezceremonialno¶ci±.
Przez dekady joga podtrzymywała i wzbogacała prekursorkę jogi w czasie jej problemów małżeńskich, choroby, menopauzy, przybierania na wadze, a teraz bardziej niż kiedykolwiek wcze¶niej, w czasie starzenia się.
Dzi¶ Nett jest wdzięczna za swoj± praktykę i czuje się zupełnie swobodnie we własnej skórze.
„Joga jest całkowicie podstawow± spraw± w moim starzeniu się z godno¶ci±: fizycznie, emocjonalnie i społecznie” – mówi Nett. „Teraz przekształcam się w modelow± starsz± kobietę dla rówie¶niczek. Akceptuję tę rolę z wdzięczno¶ci±.”
W kulturze, która starzenie się traktuje jako proces straty trwaj±ca cale życie praktyka jogi oferuje niezliczone korzy¶ci. Na poziomie fizycznym joga może dać siłę i elastyczno¶ć, które sprawiaj±, że mimo wieku bardziej cieszysz się życiem.
Na głębszym poziomie może zapewnić poczucie samoakceptacji i wdzięczno¶ci, której często brakuje w młodych latach jak również stopniowe wyciszanie ego, w czasie, kiedy maleje d±żenie do osi±gnięcia celów.
Fizyczne korzy¶ci praktyki - utrzymanie elastyczno¶ci, zmniejszenie ci¶nienia krwi, uwolnienie chronicznych objawów, takich jak ból pleców i artretyzm ale też pomoc w zapobieganiu kryzysom zdrowotnym takim jak choroby serca i wylewy – można przyrównać do takiej samej ilo¶ci korzy¶ci, które s± mniej widoczne. Joga wyostrza umysł, pomaga pielęgnować samoakceptację, dyscyplinę i wzmacnia poczucie samego siebie.
W czasie, kiedy joga zaczyna się pojawiać w ich życiu, oddani jogini wskazuj± na wewnętrzne dary praktyki jako te, które maj± najwyższ± warto¶ć.
Z wiekiem musz± podtrzymywać elastyczno¶ć, sprawno¶ć i witalno¶ć ciała ale samo¶wiadomo¶ć i współczucie, które pogłębia się i rozwija dzięki praktyce sprawia, ż proces starzenia staję się bardziej a nie mniej przyjemny.
„Wierzę, że praktykuję teraz, aby na staro¶ć zachować siłę i ruchomo¶ć, elastyczno¶ć w barkach, biodrach, kręgosłupie”, mówi Jaki Nett. „Intensywno¶ć praktyki, której szukałam w młodo¶ci nie przemawia teraz do mojego umysłu i duszy ale cały czas mogę bawić się moim ciałem i cieszyć się asanami”.
Jaki Nett luty 2012
 Powrót do domu.
Życie Jaki Nett z jog± rozpoczęło się dziesi±tki lat temu, gdy przez 12 lat serwowała drinki w Clubie Playboya w póĽnych latach 60-tych i latach 70 tych. Była bardzo zgrabna i nosiła rozmiar zero ale wiodła chaotyczne życie „sex drugs i rock and roll” Powiedziała: „W głębi duszy wiedziałam, że muszę porzucić ten styl życia”
Każdego dnia jad±c do pracy przejeżdżała koło małego studio z wielkim napisem Joga. Zawsze zatrzymywała na tym wzrok. W końcu, w 1973 roku Jaki Nett poszła na zajęcia i zaczęła puszczać. „Płakałam na każdych zajęciach przez dwa miesi±ce” – mówi.
"To pochodzi z tej zaskakuj±cej głębi, gdzie łzy płyn± rado¶ci. To tak, jak wtedy, kiedy spotykasz się ze starym przyjacielem lub powracasz do wygodnego domu i u¶wiadamiasz sobie, jak bardzo ci tego brakowało” – wyja¶nia Nett.
Powrót do jogi może od pocz±tku spowodować bardzo silny pozytywny wpływ w przezwyciężaniu nawyków, które nie s± zgodne z filozofi± jogi. W przypadku Nett jej autodestrukcyjne pragnienie babrania się w narkotykach i alkoholu zostało zast±pione przez pragnienie pogłębienia praktyki.
Pojechała do Meksyku na kurs nauczycielski z Indr± Devi w 1977 r., a w 1978 roku Nett spotkała mężczyznę na szkoleniu nauczycieli Kripalu Yoga w Pensylwanii. Zakochali się w sobie i pobrali 8 miesięcy póĽniej. Ona i Allan Nett osiedli w Kaliforni, w Napa Valley, gdzie otworzyli małe studio jogi Iyengara w swoim domu.
8 lat temu Jaki Nett uzyskała stopień Senior Intermediate I w jodze Iyengara, co jest najwyższym certyfikatem jaki osi±gnęła Afroamerykańska kobieta w Stanach Zjednoczonych. „Joga stała się sterem i ostatecznie drog± mojego życia” - powiedziała Nett. „Była czę¶ci± mnie, której szukałam”
Joga nie zwalnia z nieuniknionych życiowych tragedii ale praktyka podtrzymuje odwagę i spokój jak również akceptację i pokorę, aby móc przetransformować te dramatyczne momenty w okresy wzrostu.
Nett zawdzięcza swojej praktyce, swojej wierze w jogę to, że pozwoliła jej przej¶ć przez trudny czas w małżeństwie i pomogła utrzymać kontakt ze sob± w czasie ataku fizycznych, emocjonalnych i zdrowotnych problemów.
Jaki Nett luty 2012
 Ratunek emocjonalny.
Kiedy miała 50 lat, Nett przypomina sobie, że jej małżeństwo było na krawędzi rozpadu. Pojechała do Indii, żeby kontynuować kurs nauczycielski z Git± Iyengar i wylała swoje problemy nauczycielce.
Kiedy planowały jej powrót w przyszłym roku Gita powiedziała: przyjedĽ z mężem. Nett u¶wiadomiła sobie wtedy, że musi zrewidować swoj± postawę i zaakceptować sugestię Gity w taki sam sposób, w jaki uczy się akceptować poprawki w asanach.
Gotowo¶ć odpuszczenia i pozostania z dan± my¶l± bez oceniania jest podstawa filozofii jogi, któr± stosuje się na ale też poza mat±.
„Instrukcje mojej nauczycielki sprawiły, że się zatrzymałam i obejrzałam” – powiedziała Nett. „ To był punkt zwrotny, kiedy mogłam powiedzieć, że teraz przyjrzę się temu tak naprawdę”.
Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy mieli kryzys małżeński dotknęła Nett menopauza i z tego podwójnego uderzenia zachwiała się emocjonalnie i fizycznie. Jej waga zaczęła gwałtownie rosn±ć. Utyła od smukłych 135 funtów (61 kg) do prawie 200 funtów (91 kg).
„Nie czułam się dobrze z moim ciałem - przypomina sobie. „Rozrosłam się tak bardzo, że mogłam wej¶ć do sklepu i ludzie mnie ignorowali tak, jakbym zniknęła” O swojej praktyce mówi – „robiłam pozycję i wpadałam na swoje własne ciało”.
Po raz kolejny Nett wróciła do wewn±trz i zobaczyła potrzebę ponownego poł±czenia się ze swoj± nauczycielk±. Przygotowała się do wyjazdu do Indii i do użycia swojej praktyki, tak, jak to zawsze robiła, by żeby wej¶ć w głębszy kontakt ze swoim ciałem i swoj± dusz±.
Gdy tam dotarła Nett zanurzyła się w jodze Znalazła czas i potrzebę tylko dla jednego posiłku dziennie. Karmiona przez swoj± praktykę, zaspokojona bogat± duchow± opiek± bardzo szybko straciła swoje dodatkowe funty (kg).
To sprawiło, że zaczęłam się czuć dobrze ze sob± – wspomina Nett. „Zobaczyłam, że posiadanie takiej mniejszej wagi sprawiło, że miałam większ± chęć do praktyki.”
Jaki Nett luty 2012
 I¶ć głębiej
Teraz Nett już nie ma takiej szczupłej talii Króliczka Playboya ani loczków, które miała w młodo¶ci ale czuje się zupełnie dobrze ze sob±.
„Każda epoka w życiu przynosi co¶, co trzeba sobie odpu¶cić” – mówi „i odpuszczenie sobie z godno¶ci± jest tym, czym jest dla mnie starzenie się i joga.”
Podobnie jak ciało wspomagane przez jogę dostosowuje się do ograniczeń, umysł praktykuj±cego akceptuje nieuchronno¶ć starzenia się mniej jak co¶, czego się trzeba bać a bardziej jako do¶wiadczenie z potencjałem wzmocnienia prawdziwej JaĽni.
Jaki Nett tak jak wielu jej rówie¶ników, w swojej praktyce mniej skupia się na fizycznych aspektach a bardziej na możliwo¶ci wej¶cia głębiej.
Regularna praktyka Asztanga joga „zabiłaby mnie”, mówi. „Ale mogę w i wolę godzinami ćwiczyć moj± jogę. Mogę zrobić wiele pozycji opartych na sile. Praktykowanie w dokładny, anatomiczny sposób jogi Iyengara cały czas mi służy.”
Kiedy uczy, Nett zachęca swoich studentów młodych czy starych, giętkich lub sztywnych by zaakceptowali swoje ciała i czerpali korzy¶ci z asan.
Zaprasza ich, by różnorodnie spojrzeli na swoje uczucia, które się pojawiaj± na temat starzenia się, by ¶wiadomie umiejscowili tam swoj± uważno¶ć, tak jakby to zrobili patrz±c na uszkodzony bark, nawet, je¶li nie podoba im się to, co zobacz±.
Je¶li czujesz się zły, dlatego, że się starzejesz, spójrz otwarcie na te zło¶ć Z biegiem czasu przepowiada Nett, twoja frustracja ust±pi akceptacji. Jako instruktor jogi Iyengara jest dowodem na tak± akceptację.
Jaki Nett tylko kilka lat brakuje do 70, jest fizycznie silna, dumna z, jak mówi, „swojej najlepszej, autentycznej 68-letniej siebie”.
To i pełnię swojego życia jak dot±d zawdzięcza jodze, praktyce, która, jak wierzy, pomoże jej stać się „dziarsk± staruszk±” pełn± energii i opanowania.
Opracowanie: Justyna Moćko
justyna@joga-joga.pl
Konsultacje: Magdalena Wróblewska
Joga kulturalna 
 zdjęcia Jolanta Suszko-Adamczewska
http://www.7sensesphoto.com/
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft