Siły Zewnętrzne i Wewnętrzne. Jaki Nett
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Siły Zewnętrzne i Wewnętrzne. Jaki Nett

czwartek, 13 grudnia 2018

Jaki Nett

Poniższy tekst jest tłumaczeniem fragmentu .

Międzynarodowy Konwent Jogi z Jaki Nett ON - LINE odbędzie się w dniach 13-15 Listopada 2020

Gość specjalny - Jaki Nett USA, dyplomowana nauczycielka jogi w tradycji B.K.S. Iyengara z 40-letnim doświadczeniem, posiada stopień Senior I
Jaki Nett poprowadzi unikalny warsztat wg autorskiej metody FELT SENSE. Do udziału w Konwencie zapraszamy zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane.
Transmisja ON - LINE na platformie ZOOM.

Zapewniamy tłumaczenie na język polski

Plan Konwentu:

Piątek 13.11 - godz. 19.00-21.30

Sobota 14.11 - godz. 16.00 - 18.30

Niedziela 15.11 - godz. 16.00 - 19.00

WIĘCEJ INFORMACJI >>


Siła zewnętrzna, jak mówi sama nazwa - to siła, która naciska na ciało z zewnątrz. Natomiast na wewnętrzne siły składają się: przyciąganie mięśni do kości, więzadeł do kości i nacisk jednych kości na drugie. Norkin Cynthia C. i Levangie Pamela K. (autorki "Joint Structure and Function"), uważają, że grawitacja jest siłą która wpływa na wszystkie obiekty. Dlatego zawsze kiedy pracujemy nad ludzkim ciałem, jako pierwsza powinna być rozważana siła zewnętrzna. Według Norkin i Levangie: zewnętrzne i wewnętrzne siły neutralizują się wzajemnie. Utrzymują ciało w równowadze, w centralnej płaszczyźnie grawitacji - w zależności od konfiguracji pozycji. Grawitacja działająca na ciało wraz z niewłaściwą lub słabą siłą wewnętrzną, może zagrażać integralności umiejscowienia kości, prowadząc do wystąpienia bólu w tkankach miękkich a nawet do zniekształcenia kości.

Przyjrzyjmy się temu twierdzeniu w kontekście pozycji jogi - Tadasany. W jodze Iyengara, Tadasana jest jedną z pierwszych asan, których jesteśmy uczeni. Tadasana uczy nas jak stać prosto w sprzężeniu z grawitacją. Grawitacja naciska na ciało w linii prostopadłej Kiedy pozycja jest ustawiona zgodnie z grawitacją, ta łatwo przepływa przez ciało. Ale kiedy pozycja jest ustawiona wbrew centrum grawitacji, mięśnie zaczynają pracować kompensacyjnie aby utrzymać wyprostowaną pozycję. Wewnętrzne siły zrobią wszystko, żeby ją utrzymać - niekiedy działając wbrew zewnętrznym siłom grawitacji, a to może spowodować nierówności w ułożeniu ciała.

Tadasana.Jaki Nett, fot. Brock Palmer

W codziennym życiu, zewnętrzne i wewnętrzne siły współdziałają na rzecz utrzymania równowagi. Kiedy uczymy się pozycji , musimy zwrócić na to uwagę i świadomie równoważyć te siły.

Osoby praktykujące często proszą mnie o sekwencje asan, które pomogą im pozbyć się problemu niemożności utrzymania moczu. Nie podaję im gotowego zestawu sekwencji pozycji, ponieważ ważne jest aby najpierw nauczyć się odpowiednio zaciskać mięśnie miednicy. Jeżeli ktoś osiągnie już tę zdolność, może wykorzystać to zrozumienie ciała w pozycjach jogi lub w innej "sztuce ciała" którą wybierze. Najważniejsze jest znalezienie pozycji, która pozwoli nam zrozumieć w jaki sposób pracują mięśnie dna miednicy.

Pytano mnie również o to, czy są jakieś asany które dedykowane są przeponie miedniczej lub niemożności utrzymania moczu. Tak, jest ich wiele. Wyrwę je z całego spektrum pozycji : Tadasana i Bakasana.

Tadasana uczy jak wyrównać pozycję aby stać prawidłowo. Bakasana jest pozycją , która uczy jak balansować na ramionach i dłoniach. Jeżeli nauczysz się poprawnie wykonywać obie pozycje, szybko odzyskasz kontrolę nad mięśniami przepony miednicy. Bakasana jest bardzo energetyzującą pozycją, gdyż w niej ucisk Valsalva (Apana Vayu) jest odwrócony i uniesiony, a mięśnie jamy brzusznej kurczą się i przyciągane są do tyłu - w stronę kręgosłupa. "Trójkąt" układu moczowo-płciowego przesuwa się do przodu i w górę. Te ruchy ukierunkowują i tonują mięśnie przepony miednicy.

Bakasana, fot. Jaki Nett

Kiedy uczysz się kontrakcji mięśni dna miednicy, poprawne ustawienie ciała jest najważniejszym czynnikiem. Ta zasada sprawdza się również wtedy, kiedy używasz pozycji aby ściągnąć mięśnie miednicy. Właściwe ułożenie jest niezbędne, zarówno w najprostszych jak i najbardziej zaawansowanych pozycjach.

Kiedy wykonujesz pozycję, której celem jest właściwe ustawienie miednicy - kierujesz tam swoją świadomość i utrzymujesz ją w tym miejscu. Pamiętaj że poprawne wykonywanie asan to nie jest kwestia dokładnego kopiowania jakiejś pozycji.

Ardha Chandrasana, fot. Brock Palmer

Po pierwsze postaraj się zrozumieć pozycję którą wybierasz, jej podstawę, konfigurację i działanie. Wyposażony w tę wiedzę możesz postawić kolejny krok, którym będzie wnikliwa obserwacja w trakcie wykonywania tej pozycji - m.in. jak wpływa ona na mięśnie i ustawienie miednicy. Kiedy nauczysz się metody "Felt Sense", zachowanie równowagi i koncentracji, a także pogłębione odczuwanie rozwiną się wraz z pozycją.

Ważne jest, aby pamiętać że nie jest to pozycja sama przez się, ale właściwa postawa i ułożenie oraz akcja mięśni w pozycji (lub jej brak). Dzięki temu głębokiemu zrozumieniu, świadoma siła powróci do mięśni dna miednicy.

Tłumaczenie: J.Klama

Źródło: External and Internal Forces (Chapter Nine). Crack in The Mask, Jaki Nett

Jaki Nett praktykuje od ponad 35 lat. r. Od 1987 roku regularnie odwiedza Punę praktykując pod okiem rodziny Iyengarów od 2 do 5 miesięcy każdego roku. Jest nauczycielką stopnia Senior I.

Autorka "Crack in the mask" (Pęknięcie w masce) będącej podręcznikiem ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy. Opracowała unikalną metodę "Felt Sense" będącą rozwiązaniem problemów kobiecych związanych z nietrzymaniem moczu. Jest ekspertem do spraw kobiecych magazynu Yoga Yournal.

Studiowała architekturę wnętrz, aktorstwo, modeling i psychologię. Obecnie wykłada "Psychologię tożsamości" i "Wprowadzenie do psychologii" w Santa Rosa Jr College w Kalifornii. (JM)

Przeczytaj więcej o Jaki:

http://www.iynv.com/index.html







Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi