Restorative Yoga łagodzi skutki chronicznego stresu. Judith H. Lasater
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Restorative Yoga łagodzi skutki chronicznego stresu. Judith H. Lasater

czwartek, 11 listopada 2010

Judith H. Lasater

W naszym życiu nierzadko przychodzi nam ciężko pracować, a kiedy nareszcie mamy czas na sen, czyli w pełni zasłużony odpoczynek, rzadko jest to odpoczynek prawdziwy. Restorative uczy głębokiego relaksu i odpoczynku z prawdziwego zdarzenia. Długi, odpowiednio podparty relaks działa korzystnie na całe ciało i wszystkie organy wewnętrzne; jego wymiernymi efektami są: redukcja nadciśnienia, wzmocnienie systemu immunologicznego, poprawa trawienia i płodności, zmniejszenie napięć mięśni i ogólnego zmęczenia.

Poniższy cytat pochodzi z Judith H. Lasater Ph.D., P.T. "Relax & Renew. Restful Yoga for Stressful Times'" wyd. Rodmell Press, Berkeley, California, 1995, s. 7-8, tłum. Bodzia Matulaniec.

Restorative łagodzi skutki przewlekłego stresu na kilka sposobów.

Po pierwsze, poprzez podparcie ciała przy użyciu wielu pomocy do jogi, stwarza idealne warunki dla pełnego .

Po drugie, każda sekwencja pozycji regeneracyjnych ułożona jest w taki sposób, aby możliwy był ruch kręgosłupa we wszystkich kierunkach (wygięcia w tył, skłony w przód, delikatne skręty). Ruchy te odzwierciedlają odwieczną mądrość , która uczy, że zdrowy kręgosłup jest gwarancją dobrego samopoczucia.

Po trzecie, dobrze ułożona sekwencja asan regeneracyjnych zawiera również pozycje odwrócone, które odwracają skutki grawitacji. Nawet proste umieszczenie nóg na , może wywołać całkiem wyraźne skutki. Z uwagi na fakt, iż przez większość dnia głównie siedzimy bądź stoimy, krew i płyny limfatyczne gromadzą się w kończynach dolnych. Przez zmianę działania siły ciężkości w nogach, płyny te powracają do górnej części ciała, wzmacniając tym samym pracę serca.

Roger Cole, Ph.D. nauczyciel i psychobiolog z University of California w San Diego, specjalizujący się w badaniach snu i rytmów biologicznych, dokonał wstępnych badań nad wpływem pozycji odwróconych na ludzki organizm. Stwierdził, iż w sposób znaczący zmieniają one poziom hormonów, zmniejszając tym samym pobudzenie mózgu, ciśnienie krwi i zastój płynów. Efekty te tłumaczy jako wynik spowolnienia rytmu serca i rozszerzenia naczyń krwionośnych w górnej części ciała, powstałych na skutek odwrócenia działania grawitacji.

Po czwarte, Restorative na przemian pobudza i koi narządy wewnętrzne. Na przykład poprzez zamknięcie brzucha w skłonach w przód, a następnie otwarcie go w trakcie wygięć w tył, narządy jamy brzusznej są najpierw ściskane, a krew wypychana, po czym świeża krew napływa do nich z nową siłą. Ten wymuszony nieco przepływ krwi powoduje lepszą wymianę tlenową i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii z komórek ciała.

Wreszcie, bilansuje te dwa aspekty energii tak, aby praktykujący zachował równowagę - nie był ani nadmiernie pobudzony, ani wyczerpany.

Bodzia Matulaniec
Restorative Yoga Teacher

JogaBo... warto!



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi